Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, implant said:

Pročitah malopre jednu teoriju: sve ovo kod nas je namerno pušteno ne bi li se što više ljudi zarazilo jer smo obećali Kinezima da će se ovde vršiti test njihove vakcine in vivo. Dođe do totalnog raspada, ljudi se preplaše i po principu daj šta daš prime vakcinu. Što je najgore, toliko ne verujem nikome da ne bih bio iznenađen i da je to istina, iako na prvi pogled deluje kao budalaština.

 

spacer.png

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, John Terry said:

 

spacer.png

 

Samo ti odmahuj glavom i prevrći očima, kad ti dođe brat Si sa iglom ima da skineš gunj u roku od odma': "nemojte baš tu skrozirala me promaja žiga me nešto:s_w:".

Edited by implant
  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, implant said:

Pročitah malopre jednu teoriju: sve ovo kod nas je namerno pušteno ne bi li se što više ljudi zarazilo jer smo obećali Kinezima da će se ovde vršiti test njihove vakcine in vivo. Dođe do totalnog raspada, ljudi se preplaše i po principu daj šta daš prime vakcinu. Što je najgore, toliko ne verujem nikome da ne bih bio iznenađen i da je to istina, iako na prvi pogled deluje kao budalaština.

ta teorija i najvise smisla ima, i nije nemoguce da  ima istine..i tako se vec prica po carsiji, i to ljudi koji su skorz druga prica, znaci, ned anisu teoreticari zavere, nego svako misljenje koje se ne poklapa sa njihovim narativom nazivaju teorijom zavere, cak i ako nije, da Vucko planira da nas, ovako uspanicene, pelcuje kinezom..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Harmonika said:

ta teorija i najvise smisla ima, i nije nemoguce da  ima istine..i tako se vec prica po carsiji, i to ljudi koji su skorz druga prica, znaci, ned anisu teoreticari zavere, nego svako misljenje koje se ne poklapa sa njihovim narativom nazivaju teorijom zavere, cak i ako nije, da Vucko planira da nas, ovako uspanicene, pelcuje kinezom..

 

Videćemo, mene ništa ne bi iznenadilo mada se još jednom ograđujem: zvuči kao budalaština ali planirana, zato mi je sumnjivo. Mislim da ovi naši nemaju kapacitete da smisle takav plan, iako im moralne korumpiranosti ne fali. Sa druge strane, neki članovi ovog foruma (i to lekari, ako sam dobro shvatio) preferiraju kinesku vakcinu u svakom slučaju. I šta sad, dragi moj Harmoniko, da mislim ja koji o svemu tome nemam pojma? Ajde reci ti meni, ja nisam pametan. 

Link to comment
Share on other sites

Da, ta teorija bi imala smisla da je Srbija jedina u problemu oko korone u celoj Evropi (da ne pricamo o svetu).


Sto se Kineza tice, eno im Brazila koji su odavno okupirali i Indije da rade in vivo eksperimente na mnogo vecem uzorku.

 

To sto je neko recimo profesor, inzenjer i/ili ima pare, ne znaci da nije teoreticar zavere. Ima ih pun kufer apsolutno svuda. Plus to sto se kod nas naziva intelektualcem u ogromnom broju slucajeva takodje veze nema sa zivotom, samo prodjite malo kroz to ko su nam u poslednjih 30 godina bili istaknuti pisci, profesori, (kvazi) naucnici i kakva je zlocinacka organizacija SANU, pa ce vam se mozda samo kasti.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

 

 

 Za one koji umru, ovo je smrtonosna bolest - za one koji prodju s par dana temperature (ili cak i bez toga) ovo je grip/malo jaci grip.

 

Problem s covid-19 je sto niko od nas ne zna u kojoj ce grupi zavrsiti.

Pisala sam vec da je moj stric letos imao covid, bio u bolnici 3 nedelje, izasao, skroz ok! Njegova zena je 2018. umrla od "obicnog gripa"....

 

Ima li uporista u praksi ona vest/istrazivanje da najmanje teskih slucajeva ima nultu krvnu grupu, a procentualno najvise A? B i AB su negde izmedju.

 

Ne pitam konkretno tebe, nego ovako, koja vam je krvna grupa, ako ste imali blage simptome? : ) (oni koji su bili zarazeni)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Cemu sluze i koja je korist od ovakvih clanaka i izjava u trenutnom haosu?

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=11&dd=26&nav_category=78&nav_id=1770884

 

"Upozorenje nemačkog virusologa: Stiže nova pandemija

Berlin -- Nemački virusolog Kristijan Drosten upozorio na opasnost novog virusa koji bi mogao da izazove pandemiju."

 

Sta jedan mali, obican covek moze da uradi s tom informacijom, osim da se dodatno isprepada?! 

Postoje naucni krugovi u kojima se te informacije diskutuju

 

Pravo pitanje bi bilo, cemu ovakvi naslovi: "Stize nova pandemija"?

Ako na pravom izvoru procitas o cemu se radi, sustina je zapravo dobra, relevantna i bez alarmizma kako i prilici ozbiljnom coveku. Drosten zeli da se nakon zavrsetka ove pandemije posveti proucavanju mers-virusa, jer je on, prema njegovom shvatanju sledeci kanditat sa pandemijskim potencijalom.

 

Intervju je dao ovde i u prevodu znaci isto sto i ovo iznad.

 

Quote

Der Virologe Christian Drosten will

nach dem Ende der aktuellen Corona-Pandemie am MERS-Virus forschen. MERS sei der nächste Pandemie-Kandidat, sagte Drosten im Gespräch mit Capital

Wenn der Rummel jetzt vorbei ist [kada prodje [ovaj] krkljanac], dann werde ich mit einer kleinen Arbeitsgruppe ein neues Thema aufbauen [pozabavicu se (n)ovom temom sa jednom malom radnom grupom]“ >>>

 

Spoiler

Ima puno informacija sa kojima ne mozemo nista da uradimo ali to ne [bi trebalo da] utice na dostupnost istih i zelju ljudi da budu informisani kao sto je vazda bilo (sto se i vidi na forumu). Ubedjena sam da ima onih koje zanimaju informacije iz naucnih krugova. Isto tako sam ubedjena da ukoliko takvih informacija ne bi bilo, ukoliko bi se one ekskluzivno zadrzavale u naucnim krugovima, da bi to izazvalo nesigurnost i podozrenje zainteresovane javnosti.

Corona je sve promenila i nametnula nova pravila i novu buducnost. Vrlo je ohrabrujuce da neko ozbiljno razmislja na duze staze a ne stihijski od danas do sutra (seci usi krpi …) i da ce se nauk iz sadasnjeg (ne)snalazenja sa pandemijom primeniti na sto bolji nacin u eventualnim novim izazovima. To je zadatak za celu naucnu zajednicu u vremenu posle corone. To nam je svima u interesu. Bolje gorka pilula koja donosi ozdravljenje nego slatka karamela konformizma i zaborava pa da nas Zlo opet nemilo prodrma iz uljuljkanosti. 

 

Edited by Cyber
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Cyber said:

 

Pravo pitanje bi bilo, cemu ovakvi naslovi: "Stize nova pandemija"?

Ako na pravom izvoru procitas o cemu se radi, sustina je zapravo dobra, relevantna i bez alarmizma kako i prilici ozbiljnom coveku. Drosten zeli da se nakon zavrsetka ove pandemije posveti proucavanju mers-virusa, jer je on, prema njegovom shvatanju sledeci kanditat sa pandemijskim potencijalom.

 

Intervju je dao ovde i u prevodu znaci isto sto i ovo iznad.

 

 

  Reveal hidden contents

Ima puno informacija sa kojima ne mozemo nista da uradimo ali to ne [bi trebalo da] utice na dostupnost istih i zelju ljudi da budu informisani kao sto je vazda bilo (sto se i vidi na forumu). Ubedjena sam da ima onih koje zanimaju informacije iz naucnih krugova. Isto tako sam ubedjena da ukoliko takvih informacija ne bi bilo, ukoliko bi se one ekskluzivno zadrzavale u naucnim krugovima, da bi to izazvalo nesigurnost i podozrenje zainteresovane javnosti.

Corona je sve promenila i nametnula nova pravila i novu buducnost. Vrlo je ohrabrujuce da neko ozbiljno razmislja na duze staze a ne stihijski od danas do sutra (seci usi krpi …) i da ce se nauk iz sadasnjeg (ne)snalazenja sa pandemijom primeniti na sto bolji nacin u eventualnim novim izazovima. To je zadatak za celu naucnu zajednicu u vremenu posle corone. To nam je svima u interesu. Bolje gorka pilula koja donosi ozdravljenje nego slatka karamela konformizma i zaborava pa da nas Zlo opet nemilo prodrma iz uljuljkanosti. 

 

 

Je l' neko rekao da on ne treba da se posveti proucavanju mers-virusa?

Jesu nas do sad obavestavali svi naucnici cime ce se baviti u buducnosti?

 

Eno lepo u boldu - zadatak za naucnu zajednicu, a ne za infomisanje average Joe-a u trenutku kad average Joe umire od straha zbog trenutne pandemije.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Je l' neko rekao da on ne treba da se posveti proucavanju mers-virusa?

Jesu nas do sad obavestavali svi naucnici cime ce se baviti u buducnosti?

 

Eno lepo u boldu - zadatak za naucnu zajednicu, a ne za infomisanje average Joe-a u trenutku kad average Joe umire od straha zbog trenutne pandemije.

 

Sumnjao sam na početku, i nisam imao dokaz, ali kontrola strahom se baš zapatila, i teško da će da ode bez većeg belaja.
Osladilo se vlastima

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, implant said:

Pročitah malopre jednu teoriju: sve ovo kod nas je namerno pušteno ne bi li se što više ljudi zarazilo jer smo obećali Kinezima da će se ovde vršiti test njihove vakcine in vivo. Dođe do totalnog raspada, ljudi se preplaše i po principu daj šta daš prime vakcinu. Što je najgore, toliko ne verujem nikome da ne bih bio iznenađen i da je to istina, iako na prvi pogled deluje kao budalaština.

Kinezi već uveliko testiraju svoje vakcine u Brazilu i Indoneziji, a imali su dogovor da počnu i u Kanadi, ali ne znam šta je bilo s tim. A već su vakcinisali i milion Kineza, a neke su slali i da putuju u te zemlje gde testiraju vakcinu, pošto su u Kini minimalne šanse da se zaraziš i bez vakcine.

Uglavnom te teorije o testiranju vakcine u Srbiji su glupost. Jesmo mi potpisali neki ugovor da ćemo da testiramo i ovde, ali za sad ništa od toga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nicklord said:

U Paraćinu su u poslednjih par dana preminuli prijatelji mojih roditelja, po jedan učitelj, advokat i doktor... Svi su još radili (45-60) i niko nije imao neki veliki zdravstevni problem.

 

MaLo JaČi GrIp reče neko

Pn je i u proslom krugu zesce najebo. Sad je puno losije. Vise ljudi koje poznajem je pozitivno. Verujem da je veliko zagadjenje vazduha doprinelo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Ja ne razumem jednu stvar, a to je potenciranje na tome koliko ljudi od ovoga umire.

 

Pa cekaj, je l' to jedini parametar? Ako neces da umres, onda je sve ok? Nedelju dana temperatura i 3 meseca fizicke iscrpljenosti su ok, sta ima veze, malo jaci grip?

 

Zasto bi iko ikada zeleo da se razboli pa i od neceg potpuno benignog? Pa nema gore stvari nego dva dana izgubis zato sto si zakacio neki stomacni virus recimo ili grip, nema iritantnije stvari, a pogotovo ako je nesto ozbiljnije i sto treba izbeci i ako znas da neko drugi moze da najebe jos gore.

 

Ako nece deca da umiru od malih boginja, a uglavnom nece, onda je to skroz ok, sta ce nam vakcina, je l' tako?

 

Jebote, jedini parametar da li se umire ili ne, posledice koje ostavlja na zivot koji ces da zivis jos 40 godina su skroz onako boli te dupe.

 

Inace, basista jednog kragujevackog benda je u bolnici u teskom stanju. Ima 40-ak godina i nikakve pridruzene bolesti nema, niti je gojazan.

 

Pa vec pedesete godine zivota donose znatno gore tegobe od "nedelju dana temperature i 3 meseca fizicke iscrpljenosti".

 

Mislim da je glavni problem efekat opruge i zakon akcije i reakcije. Preterana panika sa jedne strane i brojke koje govore da ogromna vecina prodje sa blagim simptomima sa druge proizvece efekat da ljudi pocnu da se opiru i manje veruju u ono sto im se govori pa i da je 2+2=4 nivo tacnosti.

 

Po mom misljenju, previse se potencira na znacaju pojedinca i tom roditeljskom obracanju "ne budi glup i obuci jaknu kad je hladno". Drzava stiti svoj zdrastveni sistem, bitno je stanje u bolnicama, a to "bas si glup i rizikujes smrt ili pogorsanje zdravlja", pa rizikujemo ga svaki dan kad unistavamo pluca konzumiranjem cigareta pa niko ne poziva na zabranu koriscenja duvana i niko ne proziva ljude koji puse i ne priziva drakonske kazne za njih.

 

Sve ovo sto se govori bi imalo smisla da zivimo u paralelnom zelenom univerzumu u kojem je ljudima stalo da zive kvalitetno i sto duze. U zemlji Srbiji to nije slucaj i apelovati na pojedinca je tu osudjeno na neuspeh. Niti drzava ima istoriju brige o pojedincu, niti pojedinac moze da ocekuje da ce zivotni vek provesti bez zdrastvenih tegoba niti ga to mnogo zanima (sto se vidi po broju pregleda, prevenciji bolesti, zivotnim navikama..).

Edited by goldberg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, goldberg said:

Sve ovo sto se govori bi imalo smisla da zivimo u paralelnom zelenom univerzumu u kojem je ljudima stalo da zive kvalitetno i sto duze.

mi smo odavno, od početka devedestih na dilemi živeti što duže ili kako živeti. Ukoliko želiš da imaš neki dinar iznad proseka, a prosek je bedan i taman za preživljavanje, ubićeš se od posla, posledično kraće ćeš živeti.
Ako kažeš "ćuti može i gore, dobro je) preživljavaćeš, ali si osuđen na državni zdravstveni sistem, koji hoće da ti oteža sve, ali guraš nekako, jer imaš vremena.

Dugo i kvalitetno istovremeno, ja ne znam, retko ko uspe. Ovi moji penzioneri oficiri, možda, ali to je sreća iz bivše države, ono hvala Srbiji što im nije ukinula, ali to da danas neko sam sebi zaradi dug i kvalitetan život istovremeno, ma teško.

Meni lično, taj izbor je bio jasan odavno, i ubijamo se od posla, bar nam deca imaju neku osnovu. Iluziju da ću živeti dugo - odavno nemam. Sa radnim danom od 12 sati, jednim slobodnim danom nedeljno, i tako 20 godina unazad. Znam znam...
Jedini strah mi je u pandemiji da nam nestane posao u kojem smo toliko do sada uložili sebe pre svega.

  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

 

 

Inace, basista jednog kragujevackog benda je u bolnici u teskom stanju. Ima 40-ak godina i nikakve pridruzene bolesti nema, niti je gojazan.

Možeš li da mi kažeš u PM ko je?

57 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Mi necemo dobiti Kinesku vakcinu, tj hocemo, ali ce mo testirati Rusku. 

Mislim da ćemo tek na proleće.

Do tad, krdo. A evo šta kažu o Bergamu, izgleda da priča o herd immunity ipak radi

https://www.politico.eu/article/bergamo-italy-covid-second-wave-build-community-immunity/

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nama u Fra je Makron rekao da cemo dobiti vakcinu krajem decembra-pocetkom januara, prvo medicinsko osoblje i ugrozene osobe. Nije rekao koju vakcinu ali je rekao da vakcina nece biti obavezna

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

 

pa rizikujemo ga svaki dan kad unistavamo pluca konzumiranjem cigareta pa niko ne poziva na zabranu koriscenja duvana i niko ne proziva ljude koji puse i ne priziva drakonske kazne za njih.

 

Koliko puta smo vec dokazali ovde da je pusenje osnovna prevencija protiv korone.

Znaci :

maske, distanca, pranje ruku, cigarete.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mudro od Makrona. Stavi te u lockdown, uslovi putovanja avionom i...voila. Nije obavezno 😁

Čitam o Australiji, njih su vlasti baš razbucale- hapšeni buntovnici sa dr.mreža, kažnjavani prestupnici, svako podmazan sa 3000 dolara.

A glede Bergama shvatam da se mora doživeti humanitarna katastrofa za imunitet krda. Inače, mrcvarenje na svakih 6 meseci ne donosi ništa. Što mi negde i daje odgovore o ponašanju naše vlasti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...