Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Laki21 said:

 

Siguran sam da recimo šaka u glavu pomaže u takvim slučajevima.

 

Ma jok, samo bih dobio otkaz. Nema tu leba, piše lepo da je nošenje obavezno unutra i to posebno u zajedničkim prostorijama. Direktor do pre neki dan ulazio u klonju bez maske; ja pre neki dan perem ruke, ulazi bizgov koji ne može da sačeka 10 sekundi da završim nego mora da piša baš tog trenutka - bez maske, naravno. I tako...preko toga se prelazi, to ti je uobičajeno ponašanje barem kod mene u firmi koja važi za ok mesto. Mogu da zamislim šta se dešava na mestima gde rade "šljakeri", da tako kažem. Mada, ne treba ni generalizovati, naslušao sam se budalaština od obrazovanih ljudi u vezi korone, a čuo skroz razumne i zdrave stavove od ljudi od kojih to ne bih očekivao.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Da li su to uobicajeni simptomi koje imas kad dobijes sinusitis?

Ja sam par puta sebe zeznula i izasla na naglo zahladjenje vremena i imala i kijanje, i curenje nosa, i glavobolju itd.... ali posto znam da su to uobicajeni simptomi za mene nisam se uznemiravala.

Od svega sto sam cula tvoji simptomi ne zvuce kao korona, niko jos nije pominjao takve simptome, pa mozda i nije. 

Nadam se u svakom slucaju da nije.

 

I hvala na ovom protokolu, cu nabavim tu sta ima, zlu ne trebalo.

 

U sustini, ovo moje lici na kombinaciju simptoma akutnog sinusitisa i UTI - nemam pojma sta je! 

 Verovatno cu videti u kom pravcu ide sutra, preksutra... Ako ne bude bolje, odoh na testiranje, pa bar da znam da li je to.

Ne znam, cekam da cujem od @sreta-steta @wrecktangle @sasha arsenal da li je neko kd njih imao tako izrazen simptom osecaja "gorenja" u nozdrvama, zacepljene usi, itd... Meni je to glavni simptom. 

Link to comment
Share on other sites

Treba nama neko zaključavanje na par nedelja i dobro nas kažnjavati, pa bi se možda i opametili. Francuzi juče 9500 pozitivnih na 65 miliona stanovnika, mi danas 7500 na 7,5 miliona. Još neka neko kaže da kažnjavanje i policijski čas nisu delotvorni.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zakkturbo said:

Prijateljica je letos bila pozitivna, samo upala sinusa, simptomi slični ovome što opisuješ. Prvo je konstatovala da je pozitivna, pa posle nekoliko dana se razvio sinusitis. Vrlo brzo se oporavila, što i tebi želim.

 

Ma problem je sto ha vec 2-3 nedelje muku mucim sa sinusima...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Terry said:

 

Hvala puno, ovakve informacije su vazne zbog psihickog zdravlja ljudi. Na tv-u kad gledas pomislis da bukvalno svi dijabeticari umiru. Hvala jos jednom i brzo ozdravite svi.

 

Naravno i hvala Bogu da nije tako, daleko od toga. Ali koga briga za psihicko zdravlje ljudi. Samo rokaj apokalipsu 24/7...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Wookie said:

Treba nama neko zaključavanje na par nedelja i dobro nas kažnjavati, pa bi se možda i opametili. Francuzi juče 9500 pozitivnih na 65 miliona stanovnika, mi danas 7500 na 7,5 miliona. Još neka neko kaže da kažnjavanje i policijski čas nisu delotvorni.

 

Ne znam, meni se čini da neće biti zaključavanja (slažem se da je delotvorno). Samo mi nije jasno gde će da smeštaju obolele kada se sve popuni.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

U sustini, ovo moje lici na kombinaciju simptoma akutnog sinusitisa i UTI - nemam pojma sta je! 

 Verovatno cu videti u kom pravcu ide sutra, preksutra... Ako ne bude bolje, odoh na testiranje, pa bar da znam da li je to.

Ne znam, cekam da cujem od @sreta-steta @wrecktangle @sasha arsenal da li je neko kd njih imao tako izrazen simptom osecaja "gorenja" u nozdrvama, zacepljene usi, itd... Meni je to glavni simptom. 

 

Pazi, uvek fali "nesto" sto razlikuje covid od prehlade. Nos je kao zapusen, ali ne curi. Grlo boli, ali ne kijas na primer... Ono sto nikoga nije mimoislo je malaksalost, koja moze da se pojavi par dana kasnije. Sacekaj dan dva da vidis da li se pojavljuje jos nesto: proliv, glavobolja, temperatura, slomljenost, bol u krstima... Naravno ukoliko imas bilo kakav respiratorni problem - ne cekaj vec idi odmah. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Sunshine State said:

 

U sustini, ovo moje lici na kombinaciju simptoma akutnog sinusitisa i UTI - nemam pojma sta je! 

 Verovatno cu videti u kom pravcu ide sutra, preksutra... Ako ne bude bolje, odoh na testiranje, pa bar da znam da li je to.

Ne znam, cekam da cujem od @sreta-steta @wrecktangle @sasha arsenal da li je neko kd njih imao tako izrazen simptom osecaja "gorenja" u nozdrvama, zacepljene usi, itd... Meni je to glavni simptom. 

Ja ne,a i niko u mom okruzenju od zaraženih.Inače imam problema sa sinusima i često mi curi nos.

 

Drži se .

 

Edited by sasha arsenal
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Terry said:

 

Meni je taj podatak da se virus nenormalno prosirio zaista porazavajuci. Covece svi ljudi koje znam postuju mere. U cemu je problem, da li smo zakasnili sa merama ili se ja to druzim sa odgovornim ljudima.

 

Bold: Ne samo da sire, vec su to i "bolji" kandidati sa tezu klinicku sliku. Poprilicno je sigurno da manja kolicina virusa znaci asimnptomaticni oblik ili slabe simptome, dok veca znaci tezu klinicku sliku.

Kontam da govoris istinu ali ti ljudi verovatno predstavljaju mali % u ovoj zemlji.Jbg.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

U sustini, ovo moje lici na kombinaciju simptoma akutnog sinusitisa i UTI - nemam pojma sta je! 

 Verovatno cu videti u kom pravcu ide sutra, preksutra... Ako ne bude bolje, odoh na testiranje, pa bar da znam da li je to.

Ne znam, cekam da cujem od @sreta-steta @wrecktangle @sasha arsenal da li je neko kd njih imao tako izrazen simptom osecaja "gorenja" u nozdrvama, zacepljene usi, itd... Meni je to glavni simptom. 

Kcer i ja nista nismo zakacili a danas je 15 dan. Supruga nista slicno nije pominjala a skroz je ok (cula su jos oslabljena). Za vikend istice izolacija. 😃

Edited by wrecktangle
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Terry said:

 

Meni je taj podatak da se virus nenormalno prosirio zaista porazavajuci. Covece svi ljudi koje znam postuju mere. U cemu je problem, da li smo zakasnili sa merama ili se ja to druzim sa odgovornim ljudima.

 

Bold: Ne samo da sire, vec su to i "bolji" kandidati sa tezu klinicku sliku. Poprilicno je sigurno da manja kolicina virusa znaci asimnptomaticni oblik ili slabe simptome, dok veca znaci tezu klinicku sliku.

Blago tebi kad imas tako odgovorne prijetelje, pa mozes u ovakvoj situciji i da se druzis sa  njima..kod mene su skoro  svi neodgovorni, pa ne komuniciramo ni sa kim..evo, dve porodice , sto se kaze, stvarno su pravi prijatelji, nasli mi se ko niko, na metak bih za svakog od  njih isao, ali necu da reskiram kovid zbog njihovog glupiranja...samo mogu da im pozelim da imaju srece kao i do sada, a na prolece, Boze zdravlja, pravicu parti za sve njih..

Edited by Harmonika
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Ima još neko da broji antigenske i pcr zajedno ili je to domaći izum?

U Nemackoj tek sad pocinju da po malo koriste antigenski test, ali to je vise da se ranije otkriju oni koji su zarazni.

pogledaj ovaj prvi dijagram (studija je citirana na naucnoj temi):

F1.large.jpg?width=800&height=600&carous

crna linija (i ove sive - znaci citav spekar razlicitih profila, zavisno od pojedinca) su promena kolicine virusa s vremenom.

linija LOD 103 je za prag osetljivosti PCR testa, linija LOD 105 je za antigen brzi test.

Na osnovu ovog se moze fino zakljuciti sta koji rezultat pokazuje.

(inace, studija diskutuje razlicite strategije testiranja za suzbijanje epidemije)

 

3 hours ago, John Terry said:

 

Znaci da je bolje testirati antigenskim testom, jer ti ljudi imaju znatno vecu sansu da obole. PCR pak pokazuje prisustvo virusa ali jako cesto u premaloj koncentraciji da izazove bilo kakve tegobe. Naravno, epidemioloski su oba u redu, ali klinicki, da bi se predvideo potencijalni kanididat za hospitalizaciju, antigenski je taj.

za pretpostaviti je da sive linije na onom dijagramu gore koje imaju najvise pikove verovatno znace da bi ti ljudi mogli gore da prodju od ovih s najmanjim pikovima.

 

pitanje je: kako znati koja je tvoja "siva kriva"?

 

sad u vestima bio jedan Profa s Uni klinike u Kelnu i diskutovao situaciju. Izmedju ostalog je rekao da za sada jedini pouzdan lek koji imaju za terapiju tesko obolelih pacijenata je dexamethason. To je valjda onaj glukokortikoid koji su Britanci preporucili, a koji se koristi kada imuni sistem poblesavi i sam postaje problem (znaci, primenjuje se u kasnijim stadijuma bolesti).

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

Koliko se ja secam da sam citala za kortikosteroide (dexamethasone) daje se u drugoj nedelji kod pacijenata koji su na kiseoniku,  kad se obicno razvije inflamacija.

da, to se i meni cini da je tako. Profa je govorio o pacijentima na intenzivnoj, a to su vec tezi slucajevi.

 

Elem, rekao je da u Nemackoj nekih 2/3 do 3/4 pacijenata koji zavrse na intenzivnoj uspeju i da prezive, oko 1/4 premine, pri cemu se Nemacka jos i dobro kotira sto se ovog tice.

 

Inace, danas smo dostigli najveci broj preminulih od pocetka epidemije (prevazisli smo pik od proletos): 410. Profa kaze da je kriva preminulih za nekih 2-3 sedmice pomerena u odnosu na krivu ljudi na intenzivnoj (a ova za neke 2 sedmice u odnosu na krivu inficiranih). Kod nas ocigledno laki lockdown jos nije poceo da pokazuje uticaj na broj preminulih.

 

Napravila sam jedan dijagramcic za Nemacku: podaci za broj inficiranih su uzeti 3.11. (tad izlazi tabela za broj inficiranih/preminulih u prethodnoj sedmici po starosti), a za broj preminulih sam uzela podatke od 10., 17. i 24. novembra. Kao sto vidite, smrtnost se menja u zavisnosti od toga koje brojke se uzimaju. U sustini je verovatnije da je crven kriva (inficirani 3.11. , umrli 24.11.) realnija (jer je realnije da oni koji su se nasli u statistici za umrle 24.11. inficirali 3.11. - treba vremena da covek razvije bolest i premine)

spacer.png

 

A prosle sedmice je poceo da raste i broj preminulih medju muskarcima od 50-59 godina starosti (za ove starije je jos ranije poceo ovaj rast)

spacer.png

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Šizofrena cepanja se nastavljaju, evo šta na temu korone imaju da kažu Zonbi i Palma (za one koji nemaju živaca, to bre sve treba se prekine, ne moš se više živi od koronu):

 

https://www.blic.rs/a-m-p-article?uuid=2cc2b8ae-86ab-484d-827f-7fe9f19bdfb1&type=article&id=PULS_CMS-Article-2cc2b8ae-86ab-484d-827f-7fe9f19bdfb1&gem_id=zD5KuD.iD9sJXrRF68I7qMeyLVT8XRtC9_EdQkpe1HD.37&tpv=MOBILE_VESTI%2FPOLITIKA&tdv=BLIC_RS%2Fblic%2Fvesti%2Fpolitika%2FART

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, implant said:

Šizofrena cepanja se nastavljaju, evo šta na temu korone imaju da kažu Zonbi i Palma (za one koji nemaju živaca, to bre sve treba se prekine, ne moš se više živi od koronu):

 

https://www.blic.rs/a-m-p-article?uuid=2cc2b8ae-86ab-484d-827f-7fe9f19bdfb1&type=article&id=PULS_CMS-Article-2cc2b8ae-86ab-484d-827f-7fe9f19bdfb1&gem_id=zD5KuD.iD9sJXrRF68I7qMeyLVT8XRtC9_EdQkpe1HD.37&tpv=MOBILE_VESTI%2FPOLITIKA&tdv=BLIC_RS%2Fblic%2Fvesti%2Fpolitika%2FART

boooriiing.ne stvarno, koga zanima Plamino ili Djukino baljezganje..Palmi se nekada mogu i nasmejati, ali, ne verujem da me on moze nasmejati ako prica o koroni..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Harmonika said:

boooriiing.ne stvarno, koga zanima Plamino ili Djukino baljezganje..Palmi se nekada mogu i nasmejati, ali, ne verujem da me on moze nasmejati ako prica o koroni..

 

Ti se zajebavaj, on preležao čovek koronu za pola sata...da ne pominjem uticaj na ljude koji ih prate i slušaju.

Link to comment
Share on other sites

u komšiluku, jedna  baka prebolela kod kuće, pozitivan PCR pre 18 dana, imala temperaturu, bolove u leđima, glavobolju, kašalj, sve osim upale pluća. Trajalo 5 dana, dva dana pauza, pa još dva dana temperature. Živi sa sinom, njegovom suprugom, i dvoje dece, tinejdžeri obojica.

Niko osim nje nema nikakve simptome, niti su išli na testiranje. Stan iznad mene,  kaže wife "obruč se steže" 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je bilo pomena ali onako amaterski sam skupljao podatke o slucajevima za koje znam a ima ih. Primjetio sam da cesto unutar jedne porodice zna biti teskih slucajeva i smrti. Pod porodica mislim na ljude bliske genetski a ne nuzno da zive jedni s drugim. Znam slucajeve “unutar istog prezimena” gdje su ljudi zaglaviili teze klinicke slike a bilo je i smrtnih slucajeva. A negdje je sasvim obrnuto..svi preguraju onako lako do srednje. 
Je li neko upratio da li je bilo takvih istrazivanja..laicki receno da postoji genetski okidac koji odredjuje kako ce se ko nositi sa oboljenjem koje izaziva virus?

Edited by wrecktangle
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, urosg3 said:

u komšiluku, jedna  baka prebolela kod kuće, pozitivan PCR pre 18 dana, imala temperaturu, bolove u leđima, glavobolju, kašalj, sve osim upale pluća. Trajalo 5 dana, dva dana pauza, pa još dva dana temperature. Živi sa sinom, njegovom suprugom, i dvoje dece, tinejdžeri obojica.

Niko osim nje nema nikakve simptome, niti su išli na testiranje. Stan iznad mene,  kaže wife "obruč se steže" 🙂

E, pa onda sam ja prelezala ovu koronu najmanje 3 ili 4 puta  za ovih 8 meseci....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...