Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Za sada:

6.3 mil u USA je letelo za praznike

oko 48 mil je vozilo da stignu do porodica, i oko 350k je proslo vozom za praznike, a imamo jos 24 sata.

Manje vise oko 1/6 minimum americkih gradjana je rekla "ma ko sisa mere" i otisla na put.

 

Sa druge strane to je oko 50% proslogodisnjih brojeva, tako da kad ciatate brojeve - nije da niko ne pazi.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ciao said:

Nama u Fra predsednik najavio od subote labavije mere - umesto 1 sat za izlazak i 1 km distance koju imamo pravo, od subote cemo moci 20 km i 3 h ! I moci cemo kod frizera

Od 15 og decembra cemo moci da putujemo

Od 20 og januara se otvaraju kafane

Policijski cas 21h-6 ujutro ostaje mislim zauvek, ali imamo pravo celu noc da zujimo za Bozic i Novu Godinu

:smiley13:

 

Meni je ovo glupo, tj ova distanca od 1km. Ja i jos oko mozda 1000 ljudi okolo da bi otisli u neku prodavnicu moramo ici najmanje 2km a to je Lidl, ostale prodavnice su cak i dalje od 3-4-5km da ne spominjem prodavnice kao bricorama, ...

 

Znaci jedna mera koja nikad nije stvarno bila korisna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, urosg3 said:

Meni je Janković novi Nestor. Danas kaže:
"Morate da prekinete kontakte!"

Ono baš me interesuje  kako je to zamislio.

 

Ovde u Francuskioj kazu da ne mogu da npr zabrane okupljanje porodice za Bozic ( rucak ), ali da onda treba da baka i deka budu u jednoj prostoriji, a deca i unucad u drugoj.  Ne zajedno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Licno isksutvo s koronom.

Ja sam od pocetka bio protiv mera, smatrao sam ovo malo jacim gripom, sto i dalje cinim, jer je smrtnost apsoutno nedovoljna da bi nam ovako unistili zivote kao sto su to ucinili sa silinim ogranicenjima.

 

Elem, nisam se pridrzavao nicega, sem maski otkako su uveli kazne, dakle izvadim platnenu masku iz dzepa kad ulazim u neku zgradu, skinem je istog sekunda kad izadjem iz nje i ne stavljam je nigde vise (pri ulasku u kafice i restorane bez maske, jer je svakako ne nosism unutra). U periodu od sredine maja, kad je skinut onaj prvi policijski cas pa do kraja jula sam bio u Beogradu i kretao se manje nego obicno, ali sam ipak cirkulisao sto se kaze.

Od avgusta sam se vratio kuci na selo, gde mi zive roditelji i sestra i tu je cirkulacija bila znatno manja, ali uz svakodnevne posete komsija i rodbine. Ovde (u selu) apsolutno niko ne postuje mere, razlog zasto sam i se vratio, trebala mi je ta sloboda. Tamo negde sredinom oktobra stric se zarazio koronom, najverovatnije od njega smo dobbili i mi, jedino setra nije (a s obzirom da je bila u bliskom kontaktu s njim svih tih dana, kao i s nama dok smo bili zarazeni verovatno je asimptomatska ili imuna).  Mama i ja spadamo u rizicne grupe zbog propratnih hronicnih zdravstvenih problema.

 

E sad simptomi, ja sam imao bas blag oblik, jedan dan na pocetku dijareju, sve vreme grebanje u grlu, nisam izgubio miris i ukus, ali u jednom periodu sam konstano, 3-4 dana, imao neki metalni ukus u ustima, bez temperture, ali sa stravicnim bolom u misicima (prvenstveno svi ledjni i butni), bol je jaci od najgore uplae misica pri treningu, i penjanje na sprat sam provodio iskljucivo drzeci se uz gelender. Sve to je proslo za nekih 7-8 dana. Bez upotrebe lekova, samo cajevi, voce.

 

Kod roditelja je situacija bila ozbiljnija. On su imali temperaturu u vise navrata (tipa dva dana imaju, pa 2-3 nemaju, pa dan imaju, pa 2 nemaju, pa dva imaju) iako su vec posle treceg dana ukljucili antibiotike (interesantno razlicite, s obyirom da je mama alergicna na pencilin, pa je ona koristila Dovicin). U inicijalnom  talasu temperatura im je bila niska, oko 37.5, dok je tati u drugom naletu, a mami u trecem, isla i nesto malo preko 39, a oboje dan pre toga nisu imali uopste temepraturu, a sutradan odjenom podivljala. Tata je imao par dan jake glavobolje, sto mu se jako retko u zivotu desavalo (covek je u 70-oj ali i dalje u punoj fizickoj snazi, tipa vrece od 50 kilograma sam bez problema dize i slicno, stalno aktivan), obje su tih dana bili toliko slomljeni da im je problem bio kad moraju ustati do toaleta, a naterati ih da nesto pojedu isto nije bilo lako jer su skroz bez apetita ostali. Mucili su se tako dve nedelje, tata je i pluca snimao u to periodu, ali sve ok i na kraju smo svi pregrmeli. Posle je tata isao na test antitela bas na kovid-19 i pokazalo se da je pozitivan.

 

Zakljucak, mi koji smo smatrali da su sve ove mere preterane nismo promenili, vec samo utvrdili nase uverenje nakon naseg iskustva sa koronom. Sad ce sigurno vecina vas reci da smo imali srece, ali sutina price je da vecina ljudi ima srece i da se dosta njih hospitalizuje bespotrebno, a jedino sto bi trebalo je omoguciti ljudima laksi pristup lekarima i adekvatnoj terapiji u kucnim uslovima, jer sa ovom izolacijom svih summnjivih u kovid ambulante jedino sto je uciinjeno je onemogucavanje veceg broj ljuidi dodju do potrebne terapije.

  • Like 7
  • Love 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro jutro, evo i ja da se zapljunem, mada ne znam sta mi je!

 

Vec par nedelja vucem problem sa sinusima (akutno), i od juce osecaj da glava, sluznice nosa i usta gore, upaljene mi desni gornje vilice, pritisak u usima - kad izmerim temperaturu, 36.5.

Povremeno neka jeza prodje, miris imam, ukus imam....sad se pitam da li je to moj klasicni sinusitis ili me je korona negde pronasla?

U NL sam, a moj lekar nekih 700 km odavde.

 

Probacu s ovim levim protokolom, nece da skodi, cak i ako nije covid:

 

spacer.png

 

Ops!! Sad izmerila, 38 C. 😞

Edited by Sunshine State
  • Tuzno 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Dobro jutro, evo i ja da se zapljunem, mada ne znam sta mi je!

 

Vec par nedelja vucem problem sa sinusima (akutno), i od juce osecaj da glava, sluznice nosa i usta gore, upaljene mi desni gornje vilice, pritisak u usima - kad izmerim temperaturu, 36.5.

Povremeno neka jeza prodje, miris imam, ukus imam....sad se pitam da li je to moj klasicni sinusitis ili me je korona negde pronasla?

U NL sam, a moj lekar nekih 700 km odavde.

 

Probacu s ovim levim protokolom, nece da skodi, cak i ako nije covid:

 

 

 

Ops!! Sad izmerila, 38 C. 😞

Ne daj se, bre.

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Dobro jutro, evo i ja da se zapljunem, mada ne znam sta mi je!

 

Vec par nedelja vucem problem sa sinusima (akutno), i od juce osecaj da glava, sluznice nosa i usta gore, upaljene mi desni gornje vilice, pritisak u usima - kad izmerim temperaturu, 36.5.

Povremeno neka jeza prodje, miris imam, ukus imam....sad se pitam da li je to moj klasicni sinusitis ili me je korona negde pronasla?

U NL sam, a moj lekar nekih 700 km odavde.

 

Probacu s ovim levim protokolom, nece da skodi, cak i ako nije covid:

 

 

 

Ops!! Sad izmerila, 38 C. 😞

Ono istina, nedostaju važni simptomi da bi bio Covid, simptomi ti traju dugo, ukus i miris su tu, nema bola u mišićima, povraćanja, dijareja. Temperatura je check, ali prati, da vidiš skokove i padove.

Ne liči mi ukratko, iz iskustava što sam prikupio. Ako imaš bilo šta: rezultat testiranja, za savet, ma bilo šta piši mi na pp neko će od lekara da pogleda ovde kod mene.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Romantik said:

Licno isksutvo s koronom.

Ja sam od pocetka bio protiv mera, smatrao sam ovo malo jacim gripom, sto i dalje cinim, jer je smrtnost apsoutno nedovoljna da bi nam ovako unistili zivote kao sto su to ucinili sa silinim ogranicenjima.

 

Elem, nisam se pridrzavao nicega, sem maski otkako su uveli kazne, dakle izvadim platnenu masku iz dzepa kad ulazim u neku zgradu, skinem je istog sekunda kad izadjem iz nje i ne stavljam je nigde vise (pri ulasku u kafice i restorane bez maske, jer je svakako ne nosism unutra). U periodu od sredine maja, kad je skinut onaj prvi policijski cas pa do kraja jula sam bio u Beogradu i kretao se manje nego obicno, ali sam ipak cirkulisao sto se kaze.

Od avgusta sam se vratio kuci na selo, gde mi zive roditelji i sestra i tu je cirkulacija bila znatno manja, ali uz svakodnevne posete komsija i rodbine. Ovde (u selu) apsolutno niko ne postuje mere, razlog zasto sam i se vratio, trebala mi je ta sloboda. Tamo negde sredinom oktobra stric se zarazio koronom, najverovatnije od njega smo dobbili i mi, jedino setra nije (a s obzirom da je bila u bliskom kontaktu s njim svih tih dana, kao i s nama dok smo bili zarazeni verovatno je asimptomatska ili imuna).  Mama i ja spadamo u rizicne grupe zbog propratnih hronicnih zdravstvenih problema.

 

E sad simptomi, ja sam imao bas blag oblik, jedan dan na pocetku dijareju, sve vreme grebanje u grlu, nisam izgubio miris i ukus, ali u jednom periodu sam konstano, 3-4 dana, imao neki metalni ukus u ustima, bez temperture, ali sa stravicnim bolom u misicima (prvenstveno svi ledjni i butni), bol je jaci od najgore uplae misica pri treningu, i penjanje na sprat sam provodio iskljucivo drzeci se uz gelender. Sve to je proslo za nekih 7-8 dana. Bez upotrebe lekova, samo cajevi, voce.

 

Kod roditelja je situacija bila ozbiljnija. On su imali temperaturu u vise navrata (tipa dva dana imaju, pa 2-3 nemaju, pa dan imaju, pa 2 nemaju, pa dva imaju) iako su vec posle treceg dana ukljucili antibiotike (interesantno razlicite, s obyirom da je mama alergicna na pencilin, pa je ona koristila Dovicin). U inicijalnom  talasu temperatura im je bila niska, oko 37.5, dok je tati u drugom naletu, a mami u trecem, isla i nesto malo preko 39, a oboje dan pre toga nisu imali uopste temepraturu, a sutradan odjenom podivljala. Tata je imao par dan jake glavobolje, sto mu se jako retko u zivotu desavalo (covek je u 70-oj ali i dalje u punoj fizickoj snazi, tipa vrece od 50 kilograma sam bez problema dize i slicno, stalno aktivan), obje su tih dana bili toliko slomljeni da im je problem bio kad moraju ustati do toaleta, a naterati ih da nesto pojedu isto nije bilo lako jer su skroz bez apetita ostali. Mucili su se tako dve nedelje, tata je i pluca snimao u to periodu, ali sve ok i na kraju smo svi pregrmeli. Posle je tata isao na test antitela bas na kovid-19 i pokazalo se da je pozitivan.

 

Zakljucak, mi koji smo smatrali da su sve ove mere preterane nismo promenili, vec samo utvrdili nase uverenje nakon naseg iskustva sa koronom. Sad ce sigurno vecina vas reci da smo imali srece, ali sutina price je da vecina ljudi ima srece i da se dosta njih hospitalizuje bespotrebno, a jedino sto bi trebalo je omoguciti ljudima laksi pristup lekarima i adekvatnoj terapiji u kucnim uslovima, jer sa ovom izolacijom svih summnjivih u kovid ambulante jedino sto je uciinjeno je onemogucavanje veceg broj ljuidi dodju do potrebne terapije.

Drži se ti sela, nije civilizacija za tebe.

Umesto da budeš srećan što ste dobro prošli i ćutiš, ti lupetaš o preteranim merama u danu kad javljaju da u Kragujevcu više nema mesta na kiseoniku. To znači da tek nastaju problemi i biranje koga će da leče. Nadam se da ćemo ipak nekako da izbegnemo takvu situaciju.

Edited by Wookie
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro jutro, evo i ja da se zapljunem, mada ne znam sta mi je!
 
Vec par nedelja vucem problem sa sinusima (akutno), i od juce osecaj da glava, sluznice nosa i usta gore, upaljene mi desni gornje vilice, pritisak u usima - kad izmerim temperaturu, 36.5.
Povremeno neka jeza prodje, miris imam, ukus imam....sad se pitam da li je to moj klasicni sinusitis ili me je korona negde pronasla?
U NL sam, a moj lekar nekih 700 km odavde.
 
Probacu s ovim levim protokolom, nece da skodi, cak i ako nije covid:
 
EnpVa4sWEAE56OS?format=jpg&name=large
 
Ops!! Sad izmerila, 38 C. [emoji20]
Drz' se, stisni zube. Nije ti nista. Proci ce.


Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Dobra vest:Mama negativna
Losa vest: Ja pozitivan,
Bolje ti nego mama. Alan ford.
Nadam se sto brzem ozdravljenju

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 3
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

[mention=62]Slavisa iz Tavankuta[/mention]slazem se.Tako i ja rezonujem.Mladji sam i nadam se da cu izgurati to kako treba,
 
Trenutno od simptoma: Temp(koja dolazi i odlazi), kasalj(i grebe me grlo) i nekim delovima dana sam malaksao i tako. 
Moj moto. Budi uvek pozitivan, i veruj da ce proci. Snagom volje, uma ces pobediti .

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, 12Laki said:

@Slavisa iz Tavankutaslazem se.Tako i ja rezonujem.Mladji sam i nadam se da cu izgurati to kako treba,

 

Trenutno od simptoma: Temp(koja dolazi i odlazi), kasalj(i grebe me grlo) i nekim delovima dana sam malaksao i tako. 

Imaš rezultate krvi? 

 

Just now, 12Laki said:

Pa slavisa pozitivan sam ja. 😄 😄

Sad imaš i papir da dokažeš 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mozda bude od koristi ovima koji su pozitivni - poruka Dr Jovanovic, pulmologa, kolegi koji je trenutno pozitivan, uz pocetnu upalu pluca:

 

"Dragi kolega, pored poznate terapije i sedenja preko dana, a ne lezanja, kao i spavanja na trbuhu po mogucstvu, kod laksih oblika kao sto je hvala Bogu vas, svakodnevna  blaga fizicka aktivnost npr. vezbe disanja,  u meri u kojoj mogu bez nekog jakog zamaranja. Saljem vam i rad koji ukazuje na znacaj ovih mera u prevenciji razvoja u tezi oblik bolesti."
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Sunshine State said:

Ako je kod mene covid, ja stvarno ne znam gde sam se mogla zaraziti!!! Sve mere predostroznosti, radim od kuce, maska i na stepenistu i u liftu u zgradi, u svim zatvorenim prostorima, nisam imala nekih bliskijih kontakata.... 'bem li ga 😞

mozda je samo nazeb ili ti problemi s sinusima. 🤞

u svakom slucaju - sve najbolje 👍

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Romantik said:

Licno isksutvo s koronom.

Ja sam od pocetka bio protiv mera, smatrao sam ovo malo jacim gripom, sto i dalje cinim, jer je smrtnost apsoutno nedovoljna da bi nam ovako unistili zivote kao sto su to ucinili sa silinim ogranicenjima.

...

Zakljucak, mi koji smo smatrali da su sve ove mere preterane nismo promenili, vec samo utvrdili nase uverenje nakon naseg iskustva sa koronom. Sad ce sigurno vecina vas reci da smo imali srece, ali sutina price je da vecina ljudi ima srece i da se dosta njih hospitalizuje bespotrebno, a jedino sto bi trebalo je omoguciti ljudima laksi pristup lekarima i adekvatnoj terapiji u kucnim uslovima, jer sa ovom izolacijom svih summnjivih u kovid ambulante jedino sto je uciinjeno je onemogucavanje veceg broj ljuidi dodju do potrebne terapije.

 

Ali koja je to smrtnost "dovoljna" da bi opravdala ograničenja? Ko to određuje? Da je 0% svuda kao u tvojoj familiji stvarno ne bi bilo potrebe za restrikcijama.

 

I odakle ti ovo da se ljudi hospitalizuju bespotrebno? Bolnice su trenutno pune težih prema najtežim slučajevima, kući sa pregleda uveliko vraćaju i bolesne koji bi u normalnim okolnostima vjerovatno ostali pod nadzorom neko vrijeme. Prepunio se sistem uprkos kakvim-takvim mjerama, a ne zbog njih kako ti zaključuješ..

 

Onoliko zdravstvenih radnika pada s nogu od umora (i od korone) još od marta da bi pomogli svima, pa i takvima poput tebe koji se "ne pridržavaju ničega" pa se zaraze i u situacijama gdje se to moglo izbjeći i potencijalno još malo rašire virus.. dok ne zatraže pomoć.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...