Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@LikviNe hvataj me za reč jer ne mogu da ispratim dinamiku promena kod njih, ali zdravstvo im je desaster, gore od našeg. U avgustu su imali svega 15 Covid bolnica za celu zemlju i 900 i nešto ICU-jedinica, od čega je tada svega 228 bilo rezervisano za Covid. Očigledno da su povećali broj ICU jedinica za Covid čim sada imaju 550 ljudi na respiratorima.

 

Za državno zdravstvo nisam siguran da ima i 9 iole pristojnih bolnica. Bolnica u Poligirosu, recimo, koja je zadužena praktično za ceo Halkidiki (sva ostala mesta imaju malecke health centre, za koje je naš opštinski dom zdravlja gigant zdravstvene struke), nema dovoljno ljudi da pokriva negu bolesnika već je rodbina pozvana da se useli u sobu i neguje bolesnika (pročitao na nekom expat-forumu od engleskinje koja je zaglavila tamo, ne garantujem za tačnost). Svi su valjda pokriveni tim osnovnim zdravstvenim (isključivo u drćavnom zdravstvu), ali ne znam kako ide sa knjižicama. Ja imam osiguranje za to osnovno zdravstveno i nije ni skupo (175 Eura na godišnjem nivou, a i to bi bilo znatno manje da im nisam pošteno naveo svoju težinu, supruga plaća samo 125 Eura).

 

Ljudi kombinuju državno zdravstveno sa privatnim lekarima, čije su cene plus-minus tu negde oko cena naših privatnih lekara, možda malo jače za neke specijaliste (rendgen 20 E, pregled specijaliste urologa 20 E, kompletna urinarna slika 20 E, ortoped prvo tražio 300 E, jer je mislio da sam Nemac, kada nas je čuo da govorimo srpski, bilo je 40 E (lik studirao u Skopju), ...).

Edited by Akiro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Moja kuma od subote lezi kuci s temperaturom; nasa prijateljica pulmolog joj rekla da lezi, pije vit C, D3, i alfa-lipoinsku kiselinu i da ne ide u covid ambulantu, jer je "tamo uzas"....da prati simptome i ako se pogorsa stanje da onda ide.

 

Kuma kaze da ima oko 37-38 C temp, ne kaslje, nije izgubila culo ukusa/mirisa, ali joj je muka i oseca se iscrpljeno.

 

Koliko ima ljudi koji kuci boluju, u nadi da nece ni morati u covid ambulantu? Ima ih sigurno, a takvi ne ulaze u statistike, osim ako im se slosi, pa zavrse u ambulanti/bolnici

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Akiro said:

@LikviNe hvataj me za reč jer ne mogu da ispratim dinamiku promena kod njih, ali zdravstvo im je desaster, gore od našeg. U avgustu su imali svega 15 Covid bolnica za celu zemlju i 900 i nešto ICU-jedinica, od čega je tada svega 228 bilo rezervisano za Covid. Očigledno da su povećali broj ICU jedinica za Covid čim sada imaju 550 ljudi na respiratorima.

 

Za državno zdravstvo nisam siguran da ima i 9 iole pristojnih bolnica. Bolnica u Poligirosu, recimo, koja je zadužena praktično za ceo Halkidiki (sva ostala mesta imaju malecke health centre, za koje je naš opštinski dom zdravlja gigant zdravstvene struke), nema dovoljno ljudi da pokriva negu bolesnika već je rodbina pozvana da se useli u sobu i neguje bolesnika (pročitao na nekom expat-forumu od engleskinje koja je zaglavila tamo, ne garantujem za tačnost). Svi su valjda pokriveni tim osnovnim zdravstvenim (isključivo u drćavnom zdravstvu), ali ne znam kako ide sa knjižicama. Ja imam osiguranje za to osnovno zdravstveno i nije ni skupo (175 Eura na godišnjem nivou, a i to bi bilo znatno manje da im nisam pošteno naveo svoju težinu, supruga plaća samo 125 Eura).

 

Ljudi kombinuju državno zdravstveno sa privatnim lekarima, čije su cene plus-minus tu negde oko cena naših privatnih lekara, možda malo jače za neke specijaliste (rendgen 20 E, pregled specijaliste urologa 20 E, kompletna urinarna slika 20 E, ortoped prvo tražio 300 E, jer je mislio da sam Nemac, kada nas je čuo da govorimo srpski, bilo je 40 E (lik studirao u Skopju), ...).

Koleginičina snaha ( rođeni brat) je umrla u Atini pre dve nedelje, karcinom. Koleginica je slala novac. Na moje pitanje zašto- kaže, da bi se ubrzala hemoterapija. Baš sam bila u šoku.

Negde sam i mislila da su razlozi letošnjih grčkih zabrana nama, baš ovi, siromašni zdr.resursi. Nemaš mesta ni za svoje, kamoli za strance.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

Moja kuma od subote lezi kuci s temperaturom; nasa prijateljica pulmolog joj rekla da lezi, pije vit C, D3, i alfa-lipoinsku kiselinu i da ne ide u covid ambulantu, jer je "tamo uzas"....da prati simptome i ako se pogorsa stanje da onda ide.

 

Kuma kaze da ima oko 37-38 C temp, ne kaslje, nije izgubila culo ukusa/mirisa, ali joj je muka i oseca se iscrpljeno.

 

Koliko ima ljudi koji kuci boluju, u nadi da nece ni morati u covid ambulantu? Ima ih sigurno, a takvi ne ulaze u statistike, osim ako im se slosi, pa zavrse u ambulanti/bolnici

Mnogo. Očigledno, prežive ❤️

Link to comment
Share on other sites

Prvi put u zivotu mi pada na pamet da nekog ocinkarim i da znam kome - uradila bih to: fix. telefon, firma ta i ta (nisam zapamtila) nudi poklone medju kojima je 30% popusta u 3 banje ali pod uslovom da prisustvujem prezentaciji njihovih proizvoda sutra u 15 h, u mom gradu, u kafani toj i toj, sve traje 1,5 h i "ne morate nista da kupite". 

Ponekad imam zivaca da saslusam  te zenice iz call centara, cisto da im pomognem da zarade dnevnicu. Ovoj sam se zahvalila i rekla da zbog epidemije necu prihvatiti poziv jer imam osnovanu sumnju da prezentacija nece biti organizovana samo za moju malenkost. 

Ko su te baje, ti "manageri", ti marketing magovi koji sebi dozvoljavaju promocije "danas u vasem gradu"? Koliko ce ljudi da se polakomi na popust, kremu za lice sa shea buterom "dermatoloski ispitanom" i, pazite sad - merenje nivoa kiseonika u krvi na licu mesta? 

Ko je taj kafandzija koji ce lepo da naplati prostor i vreme da bi se jos sugradjana zarazilo? 

Da postoji stub srama, licno bih ga prikucala na njega. 

i tako, ovo vam je jos jedan argument da, osim zakljucavanja, ovom narodu spasa nema. 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Студија: Имунитет стекло 20,7 становника Србије, највише млади

Пре актуелног и досад најјачег таласа епидемије имунитет на коронавирус стекло је 20,7 одсто становништва Србије, а највише отпорних је међу млађима од 19 година, показују резултати друге Националне студије серопреваленције SARS-CoV-2.

 

onda sad imunitet ima sigurno oko 40% 

 

nova sednica, i, sta su odlucili, da ipak i prodavnicama skrste vreme, zatvore muzeje i biblioteke, po ugledu na Svedjane, uvesce obavezno nosenje maski i u kuci, stanu

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, realno *w said:

Rođeni brat pozitivan. Inače zdrav kao dren, u vrhunskoj formi, a sada ga razbija ovo. Leži već danima, mučnine, povraćanja, ne progovara, nikad ga takvog nisam video. 

 

Dok je samo to, dobro je. Ovo sve sto si naveo se racuna u blaze simptome. Nadamo se da ce ostati na tome, brz oporavak zelim.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Harmonika said:

Студија: Имунитет стекло 20,7 становника Србије, највише млади

Пре актуелног и досад најјачег таласа епидемије имунитет на коронавирус стекло је 20,7 одсто становништва Србије, а највише отпорних је међу млађима од 19 година, показују резултати друге Националне студије серопреваленције SARS-CoV-2.

 

onda sad imunitet ima sigurno oko 40% 

 

nova sednica, i, sta su odlucili, da ipak i prodavnicama skrste vreme, zatvore muzeje i biblioteke, po ugledu na Svedjane

U Kg ( tzv.žarište) do sad zvanično registrovanih 5587. Ako pomnožim sa 8, računato na 170.000 ( iako opština po popisu ima 180.000) to mu dođe 26% na današnji dan.

Sve u svemu, plus, minus- trenutno ne više od 30%.

Edited by Likvi
Link to comment
Share on other sites

Ne znam, u studiji se vodimo ( Šumadija) kao prokuženiji od Bg. Ne verujem da je veći procenat od ovoga. Do kraja decembra, da, 40%. Mada stičem utisak da se što kaže KŠ kriva " zaravnila" i da će krenuti pad. 

Za ove veće brojeve danas ( zato i hitni KŠ @urosg3) " krivim" antigenske koji daju brže rezultate i više se testira.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Harmonika said:

to ti kazem, mi ladno smo na drzavnom nivou cepnuli oko 40%..

Mudrom i promisljenom taktikom naseg precednika kroz otvaranja novih trznih centara., nemoj to da zaboravis.

I imunitet i Kosovo i dzidipi.

  • Like 2
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, John Terry said:

 

Dok je samo to, dobro je. Ovo sve sto si naveo se racuna u blaze simptome. Nadamo se da ce ostati na tome, brz oporavak zelim.

 

To sam napisao, jer ga to najviše muči u ovom trenutku. Inače, ima i upalu pluća, temperaturu. Pluća na prvom snimku od pre 5 dana bila čista, danas ga opet odveli i konstatovali upalu, tako da sada leži u bolnici.

 

Mislim da je problem što je većinu lekova izbacivao povraćanjem, pa bi sada to sa davanjem kroz infuziju trebalo da bude bolje.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Likvi said:

Ne znam, u studiji se vodimo ( Šumadija) kao prokuženiji od Bg. Ne verujem da je veći procenat od ovoga. Do kraja decembra, da, 40%. Mada stičem utisak da se što kaže KŠ kriva " zaravnila" i da će krenuti pad. 

Za ove veće brojeve danas ( zato i hitni KŠ @urosg3) " krivim" antigenske koji daju brže rezultate i više se testira.

Ono jesu brzi ali nisu vremeplov pa da detektuju ko je zaražen danas otkad su nove mere, ovo spada u nepoštovanje starih mera!

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...