Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

 

@sreta-stetabi ubio za taj osecaj sad!

 

Nemas ti koronu, cim su tebi ukusi prejaki 😄

 

pravio batake deci. Pustio celu noc da stoje u nekom pacu, u foliju pa otvorim da zapece korica malo i pire krompir. Gledam ih kako jedu i ljustim kivi. Sve rucale, krenu da skupljaju sudove, ja nesto da kazem najmladjoj kad ono ne mogu, sve nesto mumlam. Pojeo sam sedam kivija dok su one rucale, jezik mi otekao. 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

 

Gala. Treba sve ove ljude popisati i zabraniti im glasanje, kakav lakmus papir.

 

U ostalim vestima, krusevacki episkop koji je juce sluzio na sahrani, vec u Dragisi Misovicu zbog pozitivnog nalaza i kaslja, sto 99% znaci da se covek nije zarazio juce pa da tako ekspresno razvije simptome i moguce da je zarazio solidan broj (pre)ostalih vladika. 

Otkako nisam redovan na ovoj temi vidim ja da niste mrdali dalje od petge i Bila Geca.

Dakle, updejtovanje:

Namerno su zarazeni vrhovnici SPC da bi se otupila ostrica borbe za Kosovo i pravoslavlje.

Postoje nepobitni dokazi, niko nikad u istoriji se nije zarazio pricescem, sad odjednom jeste?
Zasto se masovno nisu zarazili  katolicki biskupi i muslimanske vodje?

Da dodam da su zarazeni posebnim sojem virusa koji je modifikovan prema DNK haplogrupe koja je najrasprostranjenija kod vladika.

Cutimo, a?

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, Clash said:

Otkako nisam redovan na ovoj temi vidim ja da niste mrdali dalje od petge i Bila Geca.

Dakle, updejtovanje:

Namerno su zarazeni vrhovnici SPC da bi se otupila ostrica borbe za Kosovo i pravoslavlje.

Postoje nepobitni dokazi, niko nikad u istoriji se nije zarazio pricescem, sad odjednom jeste?
Zasto se masovno nisu zarazili  katolicki biskupi i muslimanske vodje?

Da dodam da su zarazeni posebnim sojem virusa koji je modifikovan prema DNK haplogrupe koja je najrasprostranjenija kod vladika.

Cutimo, a?

Sve jasno, sve...

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

 

pravio batake deci. Pustio celu noc da stoje u nekom pacu, u foliju pa otvorim da zapece korica malo i pire krompir. Gledam ih kako jedu i ljustim kivi. Sve rucale, krenu da skupljaju sudove, ja nesto da kazem najmladjoj kad ono ne mogu, sve nesto mumlam. Pojeo sam sedam kivija dok su one rucale, jezik mi otekao. 


Mozes da se malo sprere, presece na pola i malom kasicicom kao iz casice pojede jestivi deo. Bolje se iskoristi nego kad se ljusti. Doduse zavisi i kako ko ljusti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ha, mi u Fra danas 4,452 slucaja !!!! :thumbup:

Kad smo poceli karantin pre cetiri nedelje bilo je oko 60 k dnevno i predsednik nam je rekao da je cilj da se sidje na ispod 5 k da bi se ublazile mere sto je izgledalo potpuno nemoguce cak i juce naprimer

Medjutim za sutra nam je predsednik zakazao da ce da nam kaze da li ce da ublazi mere u smislu da mozemo da idemo da shopingujemo poklone za bozic i slicno ili ne mozemo, i evo danas 4,5 k - pa nemate samo vi tamo majstora :wink2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jednog dobrog članka o vakcinama, imunitetu, rezaražavanju, itd. Naslov tipičan za Novu, ali čovek (neurobiolog i molekuralni biolog) lepo i razumljivo priča i objašnjava šta je šta - ove stručne delove sam razumeo čak i ja, niska čela i pogleda tupa:

 

https://nova.rs/magazin/zdravlje/tekst-naucnika-koji-rusi-sve-zavere-o-koroni-i-daje-nadu/

Edited by implant
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Harmonika said:

Brate, cuo sma d ane vlaja jesti vise do jednog kivija po danu, e sad, koliko je isitna ne znam..

Dobro ste rekli nekoliko na dan - da, vise od toga dize pritisak, tamanim ga kad sam u fazi 80/50 pritiska.

Retki su lekovi i suplenmenti koji se uzimaju na prazan stomak, znam, nisam to postovala pa sad muku mucim sa hronicnim gastritisom. Korica hleba, pa lek...

Link to comment
Share on other sites

spacer.png

 

spacer.png

 

dijagam za Nemacku iz proslonedeljnog izvestaja RKI. Podaci o umrlima su zakljucno s 43 sedmicom u godini (to je 25.10.)

spacer.png

 

a evo kako je rastao broj umrlih po kalendarskim sedmicama (prema podacima koji su dnevno objavljivani) - ne znam da li oficijelni datumi kasne za ovim koje objavljuju:

 

37. sedmica - 25 preminulih

38. sedmica - 36

39. sedmica - 74

40. sedmica - 74

41. sedmica - 87

42. sedmica - 168

43. sedmica - 267

44. sedmica - 474

45. sedmica - 822

46. sedmica - 1195

47. sedmica - 1565 preminulih
 

Spoiler


spacer.png

 

spacer.png

 

 

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kod Grka mere izgleda da daju nekog efekta glede novozaraženih obzirom da smo neko vreme išli paralelno sa njima na preko 3000, a u međuvremenu oni su se spustili na oko 1500 dok mi odosmo na 6000. Međutim, kod Grka je broj preminulih prešao i 100, broj na respiratorima i na preko 500, pa se čovek zapita za verodostojnost naših brojki u tom domenu.

 

Grcima zdravstveni sistem puca do te mere da su u Solunu morali na silu rekviriranjem da uključe i dve privatne bolnice u Covid-sistem. Naravno, ipak se poštuju (donekle) zakoni, pa nisu i osoblje privatnih bolnica rekvirirali već su prerasporedili osoblje iz državnih bolnica (koga nema dovoljno) na rad u privatne bolnice preuređene za Covid. Uveli su i novo pravilo zvano "aggressive discharge", i.e. pacijente, koji još nisu dovoljno ozdravili otpuštaju u kućni karantin i daju im opremu sa kiseonikom za kućnu upotrebu da bi oslobodili mesta u bolnicama.

 

Naravno, mala verovatnoća da će 1. decembra ukinuti lockdown već će postepeno stvari popuštati (počev sa malim radnjama u maloprodaji, i to gle čuda, "esencijalna" potreba igrački) do taman pred Božić, pa će pustiti malo zaražavanje tokom raznika i onda verovatno opaliti novi lockdown.

 

U celoj stvari ima uvek i malo humora grčkog tipa. U selu Riza neko je tužio policiji lokalnu crkvu da pušta vernike u crkvu na službu iako je to zabranjeno (dozvoljen je samo sveštenik i pojac, bez publike). Dva policajca su upala, našli pored sveštenika i pojca cela dva vernika u crkvi te ispisali vernicima kazne od po 300 Eura a svešteniku kao "organizatoru" kaznu od 1500 Eura. Tu je nastala tuča između vernika i policije u koju se aktivno uključila i popadija, koja je makljala pandure. Epilog: dva policajca i jedan vernik u bolnici (navodno radi predostrožnosti), jedan vernik u zatvoru.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Akiro said:

Kod Grka mere izgleda da daju nekog efekta glede novozaraženih obzirom da smo neko vreme išli paralelno sa njima na preko 3000, a u međuvremenu oni su se spustili na oko 1500 dok mi odosmo na 6000. Međutim, kod Grka je broj preminulih prešao i 100, broj na respiratorima i na preko 500, pa se čovek zapita za verodostojnost naših brojki u tom domenu.

 

Grcima zdravstveni sistem puca do te mere da su u Solunu morali na silu rekviriranjem da uključe i dve privatne bolnice u Covid-sistem. Naravno, ipak se poštuju (donekle) zakoni, pa nisu i osoblje privatnih bolnica rekvirirali već su prerasporedili osoblje iz državnih bolnica (koga nema dovoljno) na rad u privatne bolnice preuređene za Covid. Uveli su i novo pravilo zvano "aggressive discharge", i.e. pacijente, koji još nisu dovoljno ozdravili otpuštaju u kućni karantin i daju im opremu sa kiseonikom za kućnu upotrebu da bi oslobodili mesta u bolnicama.

 

Naravno, mala verovatnoća da će 1. decembra ukinuti lockdown već će postepeno stvari popuštati (počev sa malim radnjama u maloprodaji, i to gle čuda, "esencijalna" potreba igrački) do taman pred Božić, pa će pustiti malo zaražavanje tokom raznika i onda verovatno opaliti novi lockdown.

 

U celoj stvari ima uvek i malo humora grčkog tipa. U selu Riza neko je tužio policiji lokalnu crkvu da pušta vernike u crkvu na službu iako je to zabranjeno (dozvoljen je samo sveštenik i pojac, bez publike). Dva policajca su upala, našli pored sveštenika i pojca cela dva vernika u crkvi te ispisali vernicima kazne od po 300 Eura a svešteniku kao "organizatoru" kaznu od 1500 Eura. Tu je nastala tuča između vernika i policije u koju se aktivno uključila i popadija, koja je makljala pandure. Epilog: dva policajca i jedan vernik u bolnici (navodno radi predostrožnosti), jedan vernik u zatvoru.

Kako izgleda grčki zdr.sistem? Da li je tačno da ima samo 9 iole " pristojnih" bolnica? I da li su svi državljani pokriveni osnovnim paketom zdravstvenih usluga ili je kao kod nas overena/ neoverena knjižica?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...