Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 minutes ago, Cyber said:

 

Primer iz Svedske: 8h operacija mozga, 24h intenzivna, treci dan pranje kose, sesti dan kod kuce. 

Naravno, da je bilo medicinski opravdano boravak u bolnici bi bio duzi taman onoliko koliko treba. 

 

Prijateljica u NL, prirodan porodjaj u ponoc, ujutru u 7 h kuci.

U Srbiji leze par dana, cak i nakon prorodjaja koji protekne u naboljem redu

 

edit: poenta ovih komentara je da se pare u zdravstvu, u Srbiji, ocito neracionalno trose. 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ma to pitam sve nas....evo, muzev brat i njegova porodica svi bili prehladjeni, kasljali, mala temperatura, ali nisu isli kod lekara - zanima me da li je to mogao biti covid uz blaze simptome, jer koliko vidimo imamo slucajeve od asimptomatskih do smrtnih?

Kako sad prepoznati da li je covid, pa odmah na testiranje, ili te neke simptome tretirati kao "obicnu prehladu, uobicajen grip", osim/dok se ne pogorsaju?

 

Jasno mi je za one jasne covid simptome: gubitak ukusa, mirisa, etc....? Sta sa onim simptomima koji migu biti covid-19, a mogu biti i obicna prehlada, laringitis, sinusitis..? 

Mene sinusi kad muce, boli me i glava i nemam bas izrazeno culo mirisa, nekad imam temperaturu....ali, ne idem kod lekara. Kako sad ako mi s pojave ti simptomi da znam da nije covid, vec moja klasika?

 

 

Snaha je pre 8 dana dobila temperaturu, 37 pa 38 pa u nedelju i 39 C...premrli smo od strajha i njeni rpoditelji i ja, sama je sa detetom u stanu pa smo uzimali unuka na smenu dok je ona u ponedeljak bila u bolnici na analizama. Laknulo nam je tek u utorak kad je stigao negativna test na virus, jaka upala bubrega i besike. Lepo ja kazem da one cizme iznad kolena ne cuvaju glavu ako je iznad suknja od pedalj cm. Jeste da je dokttor ljubi ga majka rekao da dete vidjamo samo napolju ali to prosto nije bilo moguce, snajka je 2 dana radila silna snimanja po bolnici. Eto, nije svaka temperatura od virusa. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

@urosg3 @sreta-steta najverovatnije će i biti tako, idemo kao do sada pa kako bude. Vidim da i jedna od perjanica snsa Đuka Zonbi (a on je ekspert za ta pitanja, valjda :s_w:) piše da je imunitet krda jedino rešenje dok ne stigne vakcina. Meni je sve to porazno i tužno na više nivoa, pisali smo već zašto i kako.

Pa lepo kaže pokojni B92
Korona presek po gradovima - virus nezaustavljiv

Inače Đukin rođeni brat je potpuno normalan lik, Lazar, sasvim pristojan i prijatan, znamo se sa basketa u kraju 🙂

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, urosg3 said:

Hajde brzo da nam ozdravite svi!  I piši nam terapiju skupljamo iskustva ovde, kako se lečite?

Ništa, terapija je samo mnogo vitamina, mnogo tečnosti (čajevi i voda) i neki suplementi ishrani koje i inače pijemo poslednjih meseci: neka spirulina, tablete od algi. Primetio sam da osećam najjače ukus meda, sve ostalo kao da se samo prisećam. Tekstura hrane, takoreći. Na osnovu tvrdoće ili mekoće, osećaja pod zubima i jezikom kao da zamišljam i projektujem ukus hrane. Kao da sam neki prirodni simulator ukusa samom sebi 🙂

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Harmonika said:

Jel deli batina razmisljanja, delovanja, stavove, ili jok

Ne, bio je u DS sad je negde na severu, ili Nemačka ali baš na severu, ili tamo Danska, ne viđam ga godinama.

3 minutes ago, monadic said:

Ništa, terapija je samo mnogo vitamina, mnogo tečnosti (čajevi i voda) i neki suplementi ishrani koje i inače pijemo poslednjih meseci: neka spirulina, tablete od algi. Primetio sam da osećam najjače ukus meda, sve ostalo kao da se samo prisećam. Tekstura hrane, takoreći. Na osnovu tvrdoće ili mekoće, osećaja pod zubima i jezikom kao da zamišljam i projektujem ukus hrane. Kao da sam neki prirodni simulator ukusa samom sebi 🙂

joj pazi se, viči ako treba šta. Ono iz iskustva ljudi ovde a i iz realnog života pogoršanja su nagla i nepredvidiva, kao i poboljšanja, na plus strani je što najobičniji lekar može da te presluša i da čuje procese u plućima, a ako zatreba rentgen samo javi...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, zoe Bg said:

4995/13495/31

 

Na respiratoru 212

Koleginice, covid19.rs kaže 13429 za broj testiranih. Jel posredi tipfeler s vaše strane ili da sumnjamo da se ovako flagrantno radi štimung podataka? Mislim, toliko bezočno?🤔 Ne bih zapadao u teorije zavere, ali mislim da sam i ranije tokom prvih nedelja naišao na razmimoilaženja između podataka na sajtu i podataka datih tokom KZN. Doduše, ovo podešavanje bilo bi na štetu ovih čelnika, tj. takozvanog kriznog štaba.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Ne, bio je u DS sad je negde na severu, ili Nemačka ali baš na severu, ili tamo Danska, ne viđam ga godinama.

joj pazi se, viči ako treba šta. Ono iz iskustva ljudi ovde a i iz realnog života pogoršanja su nagla i nepredvidiva, kao i poboljšanja, na plus strani je što najobičniji lekar može da te presluša i da čuje procese u plućima, a ako zatreba rentgen samo javi...

Hvala, evo već peti dan od pozitivnog rezultata sam uglavnom ok. U prošli četvrtak i petak bila temperatura preko 38 u dva navrata, i opšta malaksalost do subote poslepodne, a sad bez nekih tegoba sem malo bržeg zamaranja i povremenog sitnog bola u mišićima i kostima ponekad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Malopre prolazim pored Bel medic u bulevaru JNA, parkiranih koliko hoćeš stoje napolju i čekaju, jedno dvadesetak ljudi, i kod njih gužva. Čeka se.
Ono što, za razliku od državnoh zfravstva nečemo čuti je da moramo da sačuvamo Bel Medic od opterećenja, i da zaposleni u Bel Medic-u padaju na nos od umora.

Čudo je to kako poslovadac određuje radnu etiku.

 

2 minutes ago, monadic said:

Hvala, evo već peti dan od pozitivnog rezultata sam uglavnom ok. U prošli četvrtak i petak bila temperatura preko 38 u dva navrata, i opšta malaksalost do subote poslepodne, a sad bez nekih tegoba sem malo bržeg zamaranja i povremenog sitnog bola u mišićima i kostima ponekad.

Najmanji problem, i svima na ovom našem ćošku interneta slobodne mi pišite u pp, možemo sa par poziva organizujemo manje više sve, nemojte se ustežete, nije nam teško da se ispomognemo.
Svađaćemo se kad prođe ovo 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, monadic said:

Koleginice, covid19.rs kaže 13429 za broj testiranih. Jel posredi tipfeler s vaše strane ili da sumnjamo da se ovako flagrantno radi štimung podataka? Mislim, toliko bezočno?🤔

Greska, jbm li ga jesam li lose videla ili je blic prvo lose preneo, izvinjavam se :smiley26:

Link to comment
Share on other sites

Evo mail što smo dobili na poliklinici

Obaveštavam Vas da su srede 05.08.2020. godine u našim laboratorijama
moguća sledeće serološka testiranja na Covid 2019:

1.Serološki test firme Roche diagnostica

Anti-SARS-CoV-2, detekcija ukupnih At----1.200 dinara

Vadjenje krvi------ 100 dinara.

Uzorak je serum.

Vreme izdavanja: 24h.

Elecsys Anti-Sars CoV 2 total Ig test je razvijen za masovni skrining
populacije ili utvrđivanje da li je individua bila izložena, a ne
koristi se primarno za dijagnozu aktivne infekcije (to je uloga PCR
testa i Ag testova).

Praktično se test upotrebljava da se pokažu:

1.      Epidemilološki podaci

2.      Da li se individua oporavila od infekcije i razvila At

3.      Da li je individua spremna da se vrati radnim obvezama

2.Testovi kompanije bioMerieux S.A.

Novi Vidas test za detekciju Covid-19 antitela IgM i IgG koji je
lansiran na svetsko tržište sredinom maja meseca 2020.godine.

VIDAS® SARS-COV-2 IgM - cena 2.000 dinara.

VIDAS® SARS-COV-2 IgG - cena 2.000 dinara.

Vadjenje krvi -------100 dinara.

Uzorak je serum.

Vreme izdavanja: 24-48h.

Serološki testovi koji detektuju IgM antitela pokazuju prisustvo virusa
u akutnoj fazi, ali tek nakon sedam, osam dana od izloženosti virusu,
odnosno dva do tri dana nakon pojave simptoma. Tako da postoji taj jedan
period tokom koga osoba jeste zaražena ali to ne pokazuje serološki
test, te u tom smislu se ne koriste za postavljanje akutne infekcije,
mada mogu biti od pomoći. Serološki testovi takođe mogu da pokažu i
prisustvo IgG antitela, što pokazuje izloženost infekciji tokom
prethodnih nedelja ili meseci.

Serološki testovi imaju epidemiološki, ne klinički značaj. Ovim
testovima se prati prokuženost populacije.

3.Posebno ističemo da u ponudi imamo i brze antigenske testove za
detekciju Covid 2019.

Brzi test na SARS-CoV-2 antigen proizvođača Coris BioConcept iz
Belgije na prvom mestu povećava kapacitet testiranja na prisustvo
virusa (pozitivan / negativan )za veoma kratko vreme.Može se koristiti
za/pre prijema u zdravstvenu ustanove, u velikim proizvodnom pogonima,
na graničnim prelazima(sto zavisi od drzave do drzave), i gde je
potrebna brza pouzdana informacija o statusu.

Test daje informaciju (kao i PCR) da li je trenutno virus prisutan u
organizmu.  Najviše o testu sa prikazanim rezultatima dve evaluacije se
može videti na
https://www.corisbio.com/Products/Human-Field/Covid-19.php# [1]

Test je validiran u referentnim ustanovama u Belgiji, University
Hospital Laboratory of Brussels i University Hospital Laboratory of
Liège.

Cena testa je 4.000 dinara.

Uzorak je nazofaringealni bris nosa.

Vreme izdavanja: 1-2h.

Test se trenutno može raditi samo u centralnoj laboratoriji u Kneginje
Zorke 30, na Slaviji, ali će biti dostupan i u drugim laboratorijama u
narednom periodu od 5-7 dana.

Trenutno antigenski testovi su jedina vrsta testova koja bi mogla da
posluži kao alternativa PCR testovima. Kao i PCR, antigenski testovi se
rade iz brisa nosnog dela ždrela i oni određuju prisustvo proteina
koji su specifični za virus. PCR testovi pak detektuju nukleinsku
kiselinu i imaju veću osetljivost. PCR testovi mogu da otkriju 100
virusnih čestica u jednom mililitru tečnosti, dok antigenskim testom
može da se otkrije 1.650 virusnih čestica u istoj toj količini.To
znači da antigenski testovi imaju manju senzitivnost u odnosu na PCR
testove, odnosno da je potrebno da inficirana osoba ima veću količinu
virusa u sebi da bi antigenski test pokazao da je zaražena, medjutim to
nije problem jer kod zaraženog, već dan-dva nakon inficiranja, postoji
i milion virusnih čestica.Senzitivnost PCR testova je između 90 i 95
odsto, a senzitivnost antigenskih testova ide do 85 odsto.

Za sva eventualna pitanja i dogovore stojim Vam na raspolaganju.

Srdačan pozdrav,

--
Katarina Manojlović
AQUALAB LABORATORIJE
Kneginje Zorke 30
11000 Beograd, Srbija

T  +381 11 244 15 51
M  +381 64 875 61 61
      +381 64 221 29 24
E    [email protected]
W   www.aqualab.rs

Links:
------
[1] https://www.corisbio.com/Products/Human-Field/Covid-19.php
 

  • Like 3
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, vilhelmina said:

 

Okey, sad razumem sta podrazumevas pod razumnim merama. Ali nazalost, to nije sprovodljivo. Kako ces odrediti sta je za neku delatnost 50% kapaciteta i jos vaznije, kako ces obezbediti sprovodjenje? Male radnje uglavnom ne mogu tako da opstanu, a vece kompanije, npr avionske, nece na to da pristanu jer im se ne isplati.

Kod nas ogranicavali u supermarketima u nekim delovima, eno @Sunshine Statenavela, ili preko broja kolica, a bogami i tako sto neko stoji na ulazu i broji. To jos vidim u nekim prodavnicama, troje izadje, troje udje. 50% kapaciteta se obracunava po povrsini, tako da ljudi mogu da drze odstojanje. Isto to se kod nas primenjivalo na 25% kapaciteta restorana (sto su sad u Philiju zatvorili).

Za shopping mall bi verovatno morali da smisle, ali ako imamo brojace za parking mesta, moze valjda i za ljude?

A sto se tice sprovodjenja, nemam pojma, kod nas se sprovodilo jer ljudi postuju, ne znam kakve su kazne. U NY su imali da se svaki veci skupovi prijavljuju ako neko primeti i vatrogasci zagledali, imali patrole.

 

8 hours ago, vilhelmina said:

Cak i ako se otcepi i sprovede npr 50% za sve, za jedne je to kapacitet prezivljavanja, za druge siguran bankrot. Fer trzisna utakmica?

Nije, nije ni fer bolest. Za one koje to ne mogu treba da postoji pomoc svejedno. Ali bolje da spasimo deo nego da svi pozatvaraju.

 

8 hours ago, vilhelmina said:

Sprovodilo se dva dana, a onda su nasli rupu u zakonu- otvore ponovo u 23, i prodaju samo pivo do 3,5% alkohola, jer se ono ne racuna u alkohol. Vec podnapitom drustvu sasvim dovoljno da se zadrzi do ujutro 😀

Uvek ce se naci oni koji su nasli rupu. Poenta je da uradis najbolje za vecinu.

 

8 hours ago, vilhelmina said:

I ne treba da vidis razliku u ponasanju onih sa 67 i onih sa 62, cak i ako su oni prvi u penziji, a ovi drugi rade. 65 nije nikakva magicna granica nakon koje drasticno raste rizik od ozbiljnog oboljevanja i smrti. To je samo starost pri kojoj se u vecini razvijenih zemalja ide u penziju, dakle administrativna kategorija. Rizik ozbiljno raste preko 75 ili 80 godina i tek tu je tesko preziveti virus ako se zakaci ozbiljan oblik. Za takve ljude tvrdim da su velikim delom bili izolovani i pre korone, a sad posebno. I ipak su najbrojniji medju onima na intenzivnoj i medju umrlima.

Pa moram da uzimam 65 godina, jer sve statistike koriste 65. Da koriste 62 godine ja bi pisala o limitu na 62. Mislim nemojmo se sad zezati zasto 65.

A druge, cinjenica da se ti preko 65 ne zarazuju mnogo, ja je vec pomenula ranije, mozda ima nesto sa njihovim ucescem u populaciji? posto sam koristila podatke za US u kalkulaciji, eto kod nas je to 15% populacije. Medjutim nije da im se ucesce nesto drasticno menja pa da primetimo da su se zastitili. Barem ja nisam nasla takav podatak.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

Pa moram da uzimam 65 godina, jer sve statistike koriste 65. Da koriste 62 godine ja bi pisala o limitu na 62. Mislim nemojmo se sad zezati zasto 65.

A druge, cinjenica da se ti preko 65 ne zarazuju mnogo, ja je vec pomenula ranije, mozda ima nesto sa njihovim ucescem u populaciji? posto sam koristila podatke za US u kalkulaciji, eto kod nas je to 15% populacije. Medjutim nije da im se ucesce nesto drasticno menja pa da primetimo da su se zastitili. Barem ja nisam nasla takav podatak.

 

Ne bi se uopste trebalo cenkati na sitno +- sa godistem. 

Dalje, cifre za ucesce 65+ u populaciji se razlikuju od zemlje do zemlje. 

Cifra za Svedsku je 1,5 miliona, Svedska ima 10 miliona stanovnika. 

Ja bacim povremeno oko na svedski registar za covid-19 intenzivnu negu. Update svaki dan. 

 

Danasnje cifre:

Broj pacijenata: 3121

Godine (prosek): 59.8

Godine (median): 61

Rizicni faktor: 78,3%

 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

Pa moram da uzimam 65 godina, jer sve statistike koriste 65. Da koriste 62 godine ja bi pisala o limitu na 62. Mislim nemojmo se sad zezati zasto 65.

A druge, cinjenica da se ti preko 65 ne zarazuju mnogo, ja je vec pomenula ranije, mozda ima nesto sa njihovim ucescem u populaciji? posto sam koristila podatke za US u kalkulaciji, eto kod nas je to 15% populacije. Medjutim nije da im se ucesce nesto drasticno menja pa da primetimo da su se zastitili. Barem ja nisam nasla takav podatak.

 

Ne zezamo se nego je neprimereno sve iznad 65 godina pomatrati kao jednu vise-manje homogenu celinu. Ni statistike vezane za covid to ne rade, vec samo politicari tipa Vucic koji bi da zamandale sve preko te granice, tepajuci im "bake i deke", a ustvari radeci nesto sto nema nikakvog smisla. Raspon od 30+ godina je jednostavno prevelik, jer ne posmatras ni one od bebeceg uzrasta do 30-godine kao jednu jedinstvenu grupu, zar ne?

 

Zato sam na prethodnoj strani i postavila sliku, doduse nespretno s telefona, pa je izgleda nisi primetila. Evo je sad opet, kako treba:

 

Sk-rmbild-2020-11-22-175043.png

 

Slika prikazuje incidenciju po uzrasnim grupama sirine 10 godina, i vise je nego recita za ono o cemu pricamo. Incidencija umesto ukupnog broja, jer onda ne igra ulogu to koliko ljudi pojedinog uzrasta ima u populaciji. Potrazi neki takav dijagram za USA ili neke njene delove. Ja ti dajem za Svedsku, pa bi bilo zanimljivo usporediti.

 

Iz slike se jasno vidi da je broj obolelih u grupi 70 do 79 najmanji moguci, daleko ispod one za grupu 10 do 19 godina. To su ljudi dovoljno mladi da preuzmu odgovornost i samoizoluju se kad i kako treba, dakle da im vecinom ne treba tudja pomoc, da su vecinom kognitivno dobro, da mogu da naruce hranu preko neta, pa i da si na slican nacin organizuju socijalni zivot. Sto ocigledno i cine i zato se u tako malom broju razboljevaju. Grupi 60 do 69 prosek kvare oni ispod 65 koji su jos radno aktivni, ali da nije toga, tu bi incidencija bila jos manja nego kod onih 70 do 79.

I onda vidis da preko 80 incidencija naglo skace, a preko 90 ide u tri djavola. Meni je savrseno jasno da je to zato sto velik broj onih preko 80 ne mogu da se izoluju jer su ovisni o tudjoj pomoci, bez obzira da li zive kuci ili po starackim domovima. Oni su vec zasticeni koliko je moguce, pa opet ne pomaze. Ovim mladjim od 80 ocigledno nikakva dodatna zastita ne treba jer se vec sami stite koliko je to uopste moguce. Zato je i pogresno koristiti granicu od 65 godina kad se govori o ovome o cemu ti i ja pricamo. Razlike unutar same grupe su ogromne, vece nego unutar sire grupe 30 do 59 godina.

 

Sto se ostalog tice, razumne mere onako kako si ih sada pojasnila, jesu nesto s cime se potpuno slazem i tu nema potrebe da sirimo diskusiju.

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ne zezamo se nego je neprimereno sve iznad 65 godina pomatrati kao jednu vise-manje homogenu celinu. Ni statistike vezane za covid to ne rade, vec samo politicari tipa Vucic koji bi da zamandale sve preko te granice, tepajuci im "bake i deke", a ustvari radeci nesto sto nema nikakvog smisla. Raspon od 30+ godina je jednostavno prevelik, jer ne posmatras ni one od bebeceg uzrasta do 30-godine kao jednu jedinstvenu grupu, zar ne?

 

Zato sam na prethodnoj strani i postavila sliku, doduse nespretno s telefona, pa je izgleda nisi primetila. Evo je sad opet, kako treba:

 

Sk-rmbild-2020-11-22-175043.png

 

Slika prikazuje incidenciju po uzrasnim grupama sirine 10 godina, i vise je nego recita za ono o cemu pricamo. Incidencija umesto ukupnog broja, jer onda ne igra ulogu to koliko ljudi pojedinog uzrasta ima u populaciji. Potrazi neki takav dijagram za USA ili neke njene delove. Ja ti dajem za Svedsku, pa bi bilo zanimljivo usporediti.

 

Iz slike se jasno vidi da je broj obolelih u grupi 70 do 79 najmanji moguci, daleko ispod one za grupu 10 do 19 godina. To su ljudi dovoljno mladi da preuzmu odgovornost i samoizoluju se kad i kako treba, dakle da im vecinom ne treba tudja pomoc, da su vecinom kognitivno dobro, da mogu da naruce hranu preko neta, pa i da si na slican nacin organizuju socijalni zivot. Sto ocigledno i cine i zato se u tako malom broju razboljevaju. Grupi 60 do 69 prosek kvare oni ispod 65 koji su jos radno aktivni, ali da nije toga, tu bi incidencija bila jos manja nego kod onih 70 do 79.

I onda vidis da preko 80 incidencija naglo skace, a preko 90 ide u tri djavola. Meni je savrseno jasno da je to zato sto velik broj onih preko 80 ne mogu da se izoluju jer su ovisni o tudjoj pomoci, bez obzira da li zive kuci ili po starackim domovima. Oni su vec zasticeni koliko je moguce, pa opet ne pomaze. Ovim mladjim od 80 ocigledno nikakva dodatna zastita ne treba jer se vec sami stite koliko je to uopste moguce. Zato je i pogresno koristiti granicu od 65 godina kad se govori o ovome o cemu ti i ja pricamo. Razlike unutar same grupe su ogromne, vece nego unutar sire grupe 30 do 59 godina.

 

 

Vidi, mi ocigledno pricamo o razlicitim stvarima, posto sam ja rekla da je broj obolelih u toj grupi nizak, tako da nemam pojma zasto mi postavljas grafikon koji pokazuje to isto, ili ih delis na jos dekade. Ja sam i napisala statisticke podatke na osnovu kojih sam donela zakljucak da su oni ranjiva grupa, a to je da bez obzira sto imaju malo ucesce u broju obolelih, imaju ogromno u broju umrlih tj cine po CDC 80% smrti.

Zato sto oni mladji obicno imaju blazi oblik, pa stoga i mislim da bi takva zastita dobila najbolje rezultate. Takodje sam uzela u obzir da cine najveci udeo u onima koji su hospitalizovani.

 

@Cyber i kod nas oni preko 65 cine oko 15% populacije.

Link to comment
Share on other sites

Upon our plane touching down in TPE, we were immediately placed in two lines: one for folks with a working intl cell phone, one for the rest of us (to buy a very affordable local SIM card.) The government is then able to track us while we are in the country.

 

Once through immigration and baggage, we are required to take govt-approved covid-safe cars to our quarantine hotels. (If you are a local, you can self-isolate at home.) No leaving your room (or home) for 15 days. Not for walks- nothing.

 

At the hotel: meals are left outside your door three times a day. There is no contact with anyone. Every day, you get a call from the health department asking if you have any symptoms. If so, they will immediately rush you to the hospital for care.

 

As a sidebar, I have discovered that I am weirdly okay having all my daily living decisions made for me. Have not yet gone crazy confined within four walls. Perhaps I would have made a good housepet.

 

Never mind about domesticity, after 15 days, you are free to go. For 7 more days, you are required to check your temperature every morning (they actually gift you a thermometer) and someone calls every day to make sure you're okay.

 

Because most local citizens have voluntarily signed up for contact tracing (and all of us foreigners are required to opt-in) should a case break out, anyone who was in significant contact would be notified, then required to self-isolate for a number of days.

 

At any point, if you break quarantine - which they can tell by the movements of your phone - you could be fined 10-30k. They are quite serious on this point. Then again, they haven't had a case in 200 days. And everyone has been living their lives freely since February./

 

A note on contact tracing: I'm no expert, and historically a proponent of privacy, but if you have a credit card, or downloaded any number of apps, it seems "they" already have your info. So in a gosh-darn pandemic: sign up for contact tracing!

 

Again, not an expert. But again: EVERYONE IN TAIWAN HAS BEEN LIVING THEIR LIVES FREELY SINCE FEBRUARY! I mean yes, people voluntarily wear masks in public places, but otherwise, restaurants, subways, etc are packed. So....

 

I guess this could have been our lives too? Food for thought...

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...