Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

spacer.png

ovo je dijagram za Nemacku, gde su podaci o inficiranima uzeti pocetkom novembra, a o umrlima 2 sedmice kasnije (recimo da je to neko kasnjenje, mada kazu i da je bolje racunati 3-4 sedmice). za petpostaviti je da je broj inficiranih kod starijih osoba solidno blizu stvarnom broju (tj. da su manje-vise svi simptomaticni i stoga detektovani).

Znaci: za one preko 90 godina smrtnost je oko 30%,

80-89 - oko 20%,

70-79 - oko 10%,

60-69 - oko 2,5%,

50-59 - oko pola procenta,

40-49 - oko 0,14% (vrlo verovatno i manje)

30-39 - oko 0,04% (ili jos manje)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

Gledam ovaj top tier popova na sahrani, samo 1 nosi masku, ostali lagano s verom u Boga, a svi izgledaju kao da su napucali 80+.

Brzo ce u Eparhiju nebesku, ne brini.

 

And they`re bying their

stairway to heaven...

:default_coffee:

Edited by Kronostime
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, implant said:

Ja stvarno sada ne vidim drugu opciju osim neke vrste zaključavanja (to ne znači da mu se radujem), voleo bih da neko potkovaniji predloži alternative, ako ih ima.

Nisam potkovaniji, ali mislim da je jedina alternativa da guramo ovako i dalje pa gde stignemo.
Uostalom takvi kakvi smo svaka dalja intervencija dodaće još veću štetu. Nismo u stanju bolje, ok, nekom mora karijera da visi za to što ni nismo u stanju, ali dodatno ubiti realni sektor ne vidim da će doneti ikakvu korist.
Ako je Vučić u stanju da iskomunicira neki plan, da ga razmotrimo, ako nema - bad luck. Ako stvarno obrazloži neko da lockdown tokom vikenda donosi neku korist, super, hajde da probamo. Hoće policijski čas od 20 do nemam pojma 6 am, ma može i to. 

Ali da nas natera da sedimo kući bez plate, e to neće da može. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Glede ogranicavanja rada prodavnica - kod mene u NL, otkad su restorani, barovi, etc zatvoreni, samoposluge su produzile rad, pa rade do 22 h, da rasterete guzvu; od 7 - 9 ujutru je (preporuceni) vreme za kupovinu starijih.

Sve prodavnice imaju ogranicen broj musterija - manje to prate brojanjem ljudi koji udju, vece brojem korpi/kolica na raspolaganju musterijama, (jedna korpa = jedna musterija), i sve prodavnice imaju dezinficijense na ulazu.

 

U Srbiji djuture skrate radno vreme svima, pa samo povecaju guzve po samoposlugama.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, urosg3 said:

Nisam potkovaniji, ali mislim da je jedina alternativa da guramo ovako i dalje pa gde stignemo.
Uostalom takvi kakvi smo svaka dalja intervencija dodaće još veću štetu. Nismo u stanju bolje, ok, nekom mora karijera da visi za to što ni nismo u stanju, ali dodatno ubiti realni sektor ne vidim da će doneti ikakvu korist.
Ako je Vučić u stanju da iskomunicira neki plan, da ga razmotrimo, ako nema - bad luck. Ako stvarno obrazloži neko da lockdown tokom vikenda donosi neku korist, super, hajde da probamo. Hoće policijski čas od 20 do nemam pojma 6 am, ma može i to. 

Ali da nas natera da sedimo kući bez plate, e to neće da može. 

 

 

Bio juce kod doktora, pluca cista, saturacija 98, temperature bez. Rekao da lezim jos i da sam po njemu ispod nedelju dana do oporavka. Nego zasto sam citirao Urosa... pitam ja njega kako  on vidi dokle ce ovo, on rece jos par meseci, onda ce biti dovoljno zarazenih da epidemija pocne da se sama gasi. Dakle moje predvidjanje je isto kao Urosevo: ima da vidimo ove brojeve, ako krene na vise, radice stelovanje ali izmedju 4-8k dnevno ce da bude jos neko vreme. Ono sto ce da sigurno raste je broj umrlih jer je to siguran pokazatelj de nam je zdravstveni sistem. Dakle vidjacemo neke cifre kao u Bosni: 70-100 ljudi dnevno a ako pretera,  opet ce stara dilema da se postavi ako zgazi autobus obolelog da li je korona ili nije. 

 

Nego sad jedan deo gde mi treba forumaska pomoc. Posto jelte od ukusa i mirisa ni traga, shvatio sam da je ovo idealan momenat za dijetu. Dajte neke predloge, mislim nemojte bas gadosti neke... ustvari moze i gadosti, ali da ne mora da se sprema pola dana. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Gde ces sad na dijetu? 😅 sad upravo moras jesti ono sto nikad nisi voleo, hteo da probas. mozda ti se svidi.

na mom jeziku dijeta = jedem ono sto ne volim a to je slucajno vrlo zdravo.

 

juce sam pravio neke burgere: neka junetina koju sam sam mleo, sam pravio sos, sir, krastavcici i luk. Ocaj kad sam probao i shvatio da je kao da zvacem karton.  

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, sreta-steta said:

Nego sad jedan deo gde mi treba forumaska pomoc. Posto jelte od ukusa i mirisa ni traga, shvatio sam da je ovo idealan momenat za dijetu. Dajte neke predloge, mislim nemojte bas gadosti neke... ustvari moze i gadosti, ali da ne mora da se sprema pola dana. 

 

Cepaj druže onaj stiropor i pločice (ne za kupatilo, nego od pirinča i proteinske). Jedino je muka što nećeš znati kad su ti se vratili čulo mirisa i ukusa jer to sranje ionako nema miris i ukus.

 

Mislim da ti se ne isplati da krećeš u dijetu, jer će za koji dan da ti se vrati čulo mirisa i ukusa a onda ćeš biti željan svega nezdravog. Mislim dobrog.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sta se desilo sa "starom, dobrom temperaturom", kad ista nije odmah bila znak Covid-19?

Zasto se sad, odmah, automatski pomisli na covid? Mozda je neka bezazlenija, obicna bolest u pitanju?

Ne znas Sunshine.Obicno ja nisam dosad vatao te ozbiljne bolesti.Nisam imao grip i tako to.Ne znam.

I mama ima temperaturu i jos nema miris i ukus. 

Edited by 12Laki
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, 12Laki said:

Ne znas Sunshine.Obicno ja nisam dosad vatao te ozbiljne bolesti.Nisam imao grip i tako to.Ne znam.

I mama ima temperaturu i jos nema miris i ukus. 

 

Ma to pitam sve nas....evo, muzev brat i njegova porodica svi bili prehladjeni, kasljali, mala temperatura, ali nisu isli kod lekara - zanima me da li je to mogao biti covid uz blaze simptome, jer koliko vidimo imamo slucajeve od asimptomatskih do smrtnih?

Kako sad prepoznati da li je covid, pa odmah na testiranje, ili te neke simptome tretirati kao "obicnu prehladu, uobicajen grip", osim/dok se ne pogorsaju?

 

Jasno mi je za one jasne covid simptome: gubitak ukusa, mirisa, etc....? Sta sa onim simptomima koji migu biti covid-19, a mogu biti i obicna prehlada, laringitis, sinusitis..? 

Mene sinusi kad muce, boli me i glava i nemam bas izrazeno culo mirisa, nekad imam temperaturu....ali, ne idem kod lekara. Kako sad ako mi s pojave ti simptomi da znam da nije covid, vec moja klasika?

 

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ma to pitam sve nas....evo, muzev brat i njegova porodica svi bili prehladjeni, kasljali, mala temperatura, ali nisu isli kod lekara - zanima me da li je to mogao biti covid uz blaze simptome, jer koliko vidimo imamo slucajeve od asimptomatskih do smrtnih?

Kako sad prepoznati da li je covid, pa odmah na testiranje, ili te neke simptome tretirati kao "obicnu prehladu, uobicajen grip", osim/dok se ne pogorsaju?

 

Jasno mi je za one jasne covid simptome: gubitak ukusa, mirisa, etc....? Sta sa onim simptomima koji migu biti covid-19, a mogu biti i obicna prehlada, laringitis, sinusitis..? 

Mene sinusi kad muce, boli me i glava i nemam bas izrazeno culo mirisa, nekad imam temperaturu....ali, ne idem kod lekara. Kako sad ako mi s pojave ti simptomi da znam da nije covid, vec moja klasika?

 

 

Ne znam jel ti znaci.Moja mama je uzela sezonsku vakcinu protiv gripa....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, 12Laki said:

Ne znam jel ti znaci.Moja mama je uzela sezonsku vakcinu protiv gripa....

 

I moja svekrva je pocetkom oktobra dobila vakcinu; mesec dana nako toga je imala blagu temperaturu i glavobolju, kasalj. Nije isla kod lekara, nije se testirala, pa me sad zanima kolike su sanse da je bio covid?

 

I ako, recimo, jeste bio, koliko imamo takvih koji imaju neke simptome, ali ne idu kod lekara/na testiranje, prosto jer simptomi nisu takvi da ih se ne moze podneti uz kucno lecenje?

Link to comment
Share on other sites

OECD je objavio raport o zdravlju u kome je jedno poglavlje posveceno tome kako se zemlje clanice nose sa pandemijom.

Sve suve cifre pa svako moze da se informise i da izvlaci zakljucke. Zgodno da se uporede rezultati sa uvedenim merama zastite. 

 

How resilient have European health systems been to the COVID-19 crisis? >>>

 

Ceo sadrzaj raporta koji se odnosi na celokupne OECD socijalne i zdravstvene stvari ovde.

Negde mi je proletelo da je neko, ne nuzno vezano za covid-19, komentarisao duzinu bolnickog boravka kod nas i u [razvijenom] svetu.

Ima za poredjenje zgodno poglavlje Average length of stay in hospital.

 

 

Edited by Cyber
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Cyber said:

OECD je objavio raport o tome kako se zemlje clanice nose sa pandemijom.

Sve suve cifre pa svako moze da se informise i izvlaci zakljucke.

 

How resilient have European health systems been to the COVID-19 crisis? >>>

 

Ceo sadrzaj raporta koji se odnosi na celokupne OECD socijalne i zdravstvene stvari ovde.

Negde mi je proletelo da je neko, ne nuzno vezano za covid-19, komentarisao duzinu bolnickog boravka kod nas i u [razvijenom] svetu.

Ima za poredjenje zgodno poglavlje Average length of stay in hospital.

 

 

 

Hvala mnogo!

 

Upravo kao sto sam i pisala (pa me onaj doktor-sindikalac napao) duzina  bolnickog boravka najduza u Srbiji!!

Ni mnogo bogatije zemlje od nas ne mogu to sebi da priuste, a ne vidim ni da su gradjani Srbije zbog toga zdraviji

 

Prosecna duzina boravka u EU je 7.5 dana, a u Srbiji 10.3!

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

 

I moja svekrva je pocetkom oktobra dobila vakcinu; mesec dana nako toga je imala blagu temperaturu i glavobolju, kasalj. Nije isla kod lekara, nije se testirala, pa me sad zanima kolike su sanse da je bio covid?

 

I ako, recimo, jeste bio, koliko imamo takvih koji imaju neke simptome, ali ne idu kod lekara/na testiranje, prosto jer simptomi nisu takvi da ih se ne moze podneti uz kucno lecenje?

Ne znam iskreno.Ja znam za sebe da davnoo nisam imao nikakvu temperaturu i nikakve malaksalost i sve to.A sad imam.Ne znam.Nadam se najboljem,

 

U utorak cemo se testirati.I nadam se da cu biti negativan.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

Prosecna duzina boravka u EU je 7.5 dana, a u Srbiji 10.3!

 

Primer iz Svedske: 8h operacija mozga, 24h intenzivna, treci dan pranje kose, sesti dan kod kuce. 

Naravno, da je bilo medicinski opravdano boravak u bolnici bi bio duzi taman onoliko koliko treba. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@urosg3 @sreta-steta najverovatnije će i biti tako, idemo kao do sada pa kako bude. Vidim da i jedna od perjanica snsa Đuka Zonbi (a on je ekspert za ta pitanja, valjda :s_w:) piše da je imunitet krda jedino rešenje dok ne stigne vakcina. Meni je sve to porazno i tužno na više nivoa, pisali smo već zašto i kako.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...