Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Laki21

Ne podrzavam ovakve stvari, to je valjda jasno i smatram da je drzava morala da spreci ovako nesto, samo mislim (a videcemo) da nece doci do razbuktavanja kolikih vec razmera zarazenih. Neko ce se ovde zaraziti, kolika je ta brojka, nemam pojma, ti ljudi su svesni rizika. Neko odavde ce zaraziti nekog drugog, koji ce umreti, stoji i to, ali isto tako se korona sirila i na drugim mestima i isti ti sto su isli po diskotekama su zarazili druge ljude koji su potom umrli. A nije da su morali da izlaze, kao sto se kaze da vernici mogu da budu vernici i bez crkve. Isto i kafa moze da se skuva kuci, pivo da se pije, muzika da se pusti, ali ljudi nisu izabrali takav nacin, ni ovi, ni oni.

 

Evo, pogledajte i druge zemlje, koje nemaju SPC i gde religija nema toliki uticaj. Svedska, Francuska, Ceska. Sve imaju vise zarazenih od nas procentualno, neke cak i daleko vise. Zato ne vidim neku vezu, da smo mi iz 17. veka ovakvi, a ovi moderni u 21. bolji, sto se tice epidemioloskih mera i sirenja zaraze.

 

Mozda ispada da relativizujem ovo sto se upravo desava, samo je steta vec odavno napravljena i nece ovo imati preveliki uticaj. Opet kazem, moje misljenje. Ovoliki broj ljudi pa x50 je sirom Srbije izlazio svakog vikenda na zurke/splavove prethodnih nedelja i meseci, dahtali jedni drugima u lice, samo to nije bilo na RTSu uzivo, pa je ovo mnogo strasnije na oko. 
Da podvucem, moglo je i moralo ovo bolje da se organizuje u trenutnoj situaciji.

Edited by Dropkick Murphys
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dropkick Murphys said:

Da budem blag...pises gluposti. Ko veruje? Ko je to rekao i ko je pricao vernicima da dolaze slobodno i da se ne plase? Koliki procenat iz SPC? 

Ovo pricaju ljudi koji nisu usli u crkvu nikad pa su culi ovde ili onde ili je neka budala iz SPC rekla, pa se iz tih par primera generalizuje da je stav cele crkve. Jednostavno, apsolutno nigde ne postoji dogma po kojoj se ne mozes zaraziti u crkvi. Vise vernici sami to pricaju, nego sto im je receno od crkvenih ljudi.

 

Potpuno je nebitno da li ces biti blag ili neces biti blag. Fakat je da vernici to misle, fakat je da SPC to precutno odobrava. Fakat je da ujdurma koja se upravo desava sa sahranom patrijarha dokazuje idiotluk vernika.

 

U normalnim uslovima, ok, live and let live, nemam problem, neka veruju u sta god zele. Mi se suocavamo sa pandemijom nezabelezenom u zadnjih 100 godina, a neko mi ide da lize istu kasiku sa jos 100 njih.

 

Bold: Da, vernici sami to pricaju, jer im je neko to, iza kamere, rekao. A SPC to odobrava cutanjem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kaze, ”vernici nece moci da celivaju telo patrijarha” a organizovali su pravovernu tantru i masovno kapljicno kopuliranje u trajanju od 24h.

Pricescuju se nakon liturgije, i decu doveli, zvalave pleksiglas pa krst. Prizivaju se da dodju u jos vecem broju. Ko bi rekao da se takva zemlja nalazi usred Evrope?

 

Quote

Telo patrijarha Irineja biće uneto u Sabornu crkvu sutra [u subotu] oko 8.30 i izloženo za vreme liturgije povodom slave te crkve, nakon čega je planiran kratak pomen, a onda bi telo trebalo da bude preneto u Hram Svetog Save.
Iz Saborne crkve kolona sa telom patrijarha će krenuti oko 11:30 ka Hramu Svetog Save, ispred kojeg će ga dočekati pripadnici Vojske Srbije, a u samome hramu i sveštenstvo Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke.
"Za 12:30 zakazan je pomen u hramu Svetog Save nad telom blaženopočivšeg patrijarha, a nakon toga tokom celog dana i noći beogradski sveštencii će čitati sveta jevanđelja nad odrom" rekao je Šovljanski.
Liturgija za upokojenje počinje u nedelju u 9 časova, i služiće se u centralnom delu hrama gde će biti izloženo telo patrijarha Irineja.

Edited by Cyber
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Lončar:

 

"Pojačaćemo gradski prevoz da bi bile manje gužve, kada se popuni gradski prevoz do 50 odsto putnik, neće stajati na stanici, dok se ne raščisti gužva", rekao je on.

 

Ovo prvo, :thumbsup:

 

No koliko kapiram, kad se napuni do pola, nema izlaska do garaže...:classic_happy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Dropkick Murphys said:

@Laki21

Ne podrzavam ovakve stvari, to je valjda jasno i smatram da je drzava morala da spreci ovako nesto, samo mislim (a videcemo) da nece doci do razbuktavanja kolikih vec razmera zarazenih. Neko ce se ovde zaraziti, kolika je ta brojka, nemam pojma, ti ljudi su svesni rizika. Neko odavde ce zaraziti nekog drugog, koji ce umreti, stoji i to, ali isto tako se korona sirila i na drugim mestima i isti ti sto su isli po diskotekama su zarazili druge ljude koji su potom umrli. A nije da su morali da izlaze, kao sto se kaze da vernici mogu da budu vernici i bez crkve. Isto i kafa moze da se skuva kuci, pivo da se pije, muzika da se pusti, ali ljudi nisu izabrali takav nacin, ni ovi, ni oni.

 

Evo, pogledajte i druge zemlje, koje nemaju SPC i gde religija nema toliki uticaj. Svedska, Francuska, Ceska. Sve imaju vise zarazenih od nas procentualno, neke cak i daleko vise. Zato ne vidim neku vezu, da smo mi iz 17. veka ovakvi, a ovi moderni u 21. bolji, sto se tice epidemioloskih mera i sirenja zaraze.

 

 

Ovo bold jeste relativizacija. Ti ljudi zanemaruju rizik, tj ili u virus zapravo ne veruju ili veruju da ce ih svetost trenutka zastititi. Obe stvari, jebiga jesu XVII vek. Krst nije stitio od kuge, pa ne stiti ni od ovoga.

Za kafane i ostalo mogu da nadjem neko opravdanje: ako ih pozatvaraju neki ljudi ce ostati bez posla i neka deca ostati gladna. Ali za ovo ne, ne mogu da nadjem opravdanje. To sto ces videti patrijarhovo telo pre nego sto bude pokopano te cini vecim vernikom nego mene koji sam resio da sedim kuci i gledam na televizoru? A gde to pise? Dakle, ova predstava oko sahrane je jednaka onom idiotluku u Vukovaru i HR i sahrani u CG. Izgleda da nas jednostavno nije dovoljno pomrlo. 

 

Ono sto ja ne razumem je Crkva... pa dva najvisa, najcenjenija poglavara su umrla od te korone. Pa zar je stvarno tesko i reci prenosicemo na televiziji, imacete neke video bimove, nesto... ne samo za ovo nego i liturgije, jutrenja, sta god treba... ali pobogu ljudi nemojte se okupljati...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ja sam neko ko godišnje na bukvalno 50+ koncerata i žurki ode. Ja nisam izašao nigde osim 2 puta u restoran na otvorenom sa ženom i apsolutno ne razumem potrebu da ljudi divljaju na splavovima i klubovima čak sad. Imam na instagramu drugare iz bukvalno celog sveta i svi su to radili. Onda isti ti ljudi kad bude neko okupljanje ljudi sa "konzervativnim" shvatanjima kače: "svi ćemo pomreti od vas zatucani ljudi"

 

Skroz razumem zašto ima tona ljudi koji su u fazonu da smeju na sahranu kada su i klubovi otvoreni 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bas je pametno da na pumpi mozes kupiti samo gorivo posle 21 h a cigarete i vodu ne mozes. Ta mera ce suzbiti sirenje virusa samo tako.

Po zadnjim istrazivanjim kada prodavac na pumpi posegne za kutijom cigareta i prosledi je kupcu do 21 cas je Klesov koeficijent 3,2%.

U 21.03 Klesov koeficijent sirenja virusa eksplodira na 67.83%.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

Bas je pametno da na pumpi mozes kupiti samo gorivo posle 21 h a cigarete i vodu ne mozes. Ta mera ce suzbiti sirenje virusa samo tako.

Po zadnjim istrazivanjim kada prodavac na pumpi posegne za kutijom cigareta i prosledi je kupcu do 21 cas je Klesov koeficijent 3,2%.

U 21.03 Klesov koeficijent sirenja virusa eksplodira na 67.83%.

 

Pa verujem da je ta mera smisljenja da ne bi svi nagrnuli na pumpe posle 21 h kada su prodavnice zavtvorene da kupuju sta im treba i tako stvorili guzve(a kod vecine pumpi zatvoreni prostor gde drze namirnice nije bas veliki)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Zvezdarac said:

Pa verujem da je ta mera smisljenja da ne bi svi nagrnuli na pumpe posle 21 h kada su prodavnice zavtvorene da kupuju sta im treba i tako stvorili guzve(a kod vecine pumpi zatvoreni prostor gde drze namirnice nije bas veliki)

Ne drze pumpe bas sad pastete i salame. Zabranis prodaju alkohola na pumpama i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Posto nema tema korona iskustva samo kratko. Supruzi se vracaju cula, skroz ok. Cera i ja nikad nista razvili nismo sem sto sam ja na sedmicu prije imao probleme s ocima pa kontam mozda sam i pregurao a i da ne znam. Generalno sam se vrlo “kontrolisano”  odgovorno ponasao i prije ovoga sa  suprugom. Kazem iskustva radi.
Morala je Crkva da ozbiljnije naglasi da se ne preporucuje okupljanje te da drugacije organizuje sahranu. 


 

 

 
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wrecktangle said:

Posto nema tema korona iskustva samo kratko. Supruzi se vracaju cula, skroz ok. Cera i ja nikad nista razvili nismo sem sto sam ja na sedmicu prije imao probleme s ocima pa kontam mozda sam i pregurao a i da ne znam. Generalno sam se vrlo “kontrolisano”  odgovorno ponasao i prije ovoga sa  suprugom. Kazem iskustva radi.
Morala je Crkva da ozbiljnije naglasi da se ne preporucuje okupljanje te da drugacije organizuje sahranu. 


 

 

 

 

Kakve probleme s ocima si imao?

 

Drago mi je da svi preguraste manje-vise ok!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Super su mi ovi naslovi po tabloidima:

Nije preminuo nego se upokojio u gospodu.
Zemni ostaci blazenopocivseg patrijarha.

Na sahrani ce besediti Vucic ...

Ok mi je da svestena lica tako pricaju ali ovi klosari koji naprave kao neki blog gde prate sve i pisu ovako a izmedju stoje reklame za Black friday , serpe i ves masine.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Kakve probleme s ocima si imao?

 

Drago mi je da svi preguraste manje-vise ok!

Pa neka infekcija...narodski receno licilo na “čmičak” ..oteceni kapci (lijevo oko posebno), peckanje, crvenilo..rijesio nekom “mazom”. Znam da je bilo govora i ovoj manifestaciji. Ta dva dana je bilo i nekog znoja u snu (meni se zna to javiti ako jedem suvise kasno ili se nalijem neke tecnosti prije spavanja ali u tom periodu nisam to radio).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

Lončar:

 

"Pojačaćemo gradski prevoz da bi bile manje gužve, kada se popuni gradski prevoz do 50 odsto putnik, neće stajati na stanici, dok se ne raščisti gužva", rekao je on.

 

Ovo prvo, :thumbsup:

 

No koliko kapiram, kad se napuni do pola, nema izlaska do garaže...:classic_happy:

 

 

Čita se forum 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Smrt verskog vodje predominantne konfesionalne grupe neke drzave, na zalost, zgodan je povod za momenat '' ujedinjavanje nacije oko drzavne zastave ". Populisticka vlast poput ove u Srbiji naravno da nece propustiti situaciju da dozvoli ljudima da idu na opelo jer na taj nacin jacaju patriotska osecanja i smanjuju negativne vibracije prema vlasti. Dodatno, postavljaju okvir za buduce ublazavanje nezeljenih trendova tokom pandemije. Recimo, Tramp je vescu da je zarazen, izazivao simpatije i kod svojih non supportera. Patrijarh je bio saveznik Vucicu, samim tim on ne zeli da sprecava ponasanje uglavnom svojim glasacima i time jaca sebi podrsku. Posto je primetno manje pojavljivanje Vucica u medijima u odnosu na prepandemijski period, jasno je da mu podrska opada i zeli da boostuje svoj rejting. Taj pad je slab ali perfekcionisti u upravljanju arhitekturom vlasti, Vucicu, sve je bitno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, wrecktangle said:

Posto nema tema korona iskustva samo kratko. Supruzi se vracaju cula, skroz ok. Cera i ja nikad nista razvili nismo sem sto sam ja na sedmicu prije imao probleme s ocima pa kontam mozda sam i pregurao a i da ne znam. Generalno sam se vrlo “kontrolisano”  odgovorno ponasao i prije ovoga sa  suprugom. Kazem iskustva radi.
 

 

Iz mog iskustva, budi oprezan (mada nisam ispratio "u kom ste danu"). Moj slucaj je krajnje zanimljiv (barem meni :))

04.11 - Supruga razvila simptome: glavobolja, opsta slabost, bol u misicima. 

05.11 - Nastavili se simptomi, ja dobio diareju najedan dan, sve ostalo normalno.

06.11 - Ona se testirala PCR - pozitivna. Ja kilav ali inace nista specijalno. 

07.11 - 12.11 Ona sve vreme sa, blagom temparaturo, kasalj, 2x poseta doktoru, dobila hemomicin bez slanja na snimanje jer nema potrebe. Meni stanje manje vise normalno i 12.11 uradim test (seroloski) za sebe i decu svi negativni. 

13.11 - Krecem da se ponasam uobicajno (setnje napolju, ali bez kontakta sa ljudima) i vracam se da radim. U petak mi pozli u setnji.

14.11 - Zena prvi put kaze da joj je bolje. Ja se i dalje ponasam normalno;

16.11 - Meni postaje bas lose: drhtavica, opsta slabost, neka temperatura 37.5 ali sveopste jako lose. Zena pocinje da me zove kilavi radovan. 

17.11 - 19.11. Ne mogu da ustanem iz kreveta. Gubim culo mirisa i ukusa. Zena se pravi bolesna. 

20.11 - Testiran pozitivan PCR, zena negativna. 

 

Dakle, odkad je zena razvila simptome, ja nisam bio nesto specijalno bolestan... kilav da, ali ne bolestan. Ocigledno je inkubacija kod mene trajala duze i verovatno je nesto trigerovalo da se povampiri. Ono sto nije moguce je da sam ja zakacio to kasnije od nje: ona radi od kuce, ja radim sa bas malim brojem ljudi, nisu bile nikakve zurke, u maksi nisam usao ne pamtim... Mi smo se zarazili istovremeno, ona je prva razvila simptome, ja kasnije. 

 

Inace bolje sam opet. To je toliko mali napredak svakog dana, ali ga ima. Danas mogu i da sedim, ali ne mogu da nesto radim po kuci. Temperature nema (kuckuc) i kasalj je minuo. Imam u 4 doktora, pa javljam. 

 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Svima koji danas slave Sv. Mihajla nek je srećna slava, želim vam pre svega zdravlja, sreće i snage da sve ovo izguramo. Naravno, isto želim i svima ostalima...mi presekli kolač preko Vibera, 2 kuće odavde + istureno odeljenje u ŠveCku.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...