Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 minutes ago, Angelia said:

Mislim da je jasno da sam taj izraz upotrebila kao sarkazam. Kod nas ces retko cuti da se za nekog ko ima 65 upotrebljava izraz baka i deka, iako mozda prakticno jesu. Upotreba izraza treba da izazove emocionalnu reakciju, i to je cista manipulacija.

 

E sad kod vas mozda imate razlicite procente umrlih u razlicitom dobu (sto mozda ima veze sa ukupnim zdravljem u regionu), kod nas je jasno - 80% su iznad 65. Primer da je neko od 50 umro ko je delovao potpuno zdrav, ipak ne cini statistiku. 

Sarkazam ili ne , godine odavno vise nisu faktor. Zivim u kraju gde je vecina stanovnika iz Azije. Zvanicno u Kini je sve pod kontrolom, a ovi samo broje rodjake koji su preminuli.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dropkick Murphys said:

Da budem blag...pises gluposti. Ko veruje? Ko je to rekao i ko je pricao vernicima da dolaze slobodno i da se ne plase? Koliki procenat iz SPC? 

Ovo pricaju ljudi koji nisu usli u crkvu nikad pa su culi ovde ili onde ili je neka budala iz SPC rekla, pa se iz tih par primera generalizuje da je stav cele crkve. Jednostavno, apsolutno nigde ne postoji dogma po kojoj se ne mozes zaraziti u crkvi. Vise vernici sami to pricaju, nego sto im je receno od crkvenih ljudi.

 

Netacno.

Da li neplacanjem poreza krse zakon ili su zakonski oslobodjeni od toga? Ako je ovo drugo, onda ne znam zasto je upuceno na pogresnu adresu. I ovo populisticko "doprinosi kojima se finansira lecenje ljudi". Jeste, samo taj porez je falio pa bi spasio ljude i lecio decu umesto sms-om, a ne bi iste te pare uzeli oni koji i sada uzimaju i kada isto ima dovoljno za to isto lecenje, samo im je sladje da uzmu sebi. 
Uvodjenje poreza bi povuklo sa sobom neke druge stvari, poput vracanja Crkvi imovine koja im je oduzeta (bespravno) posle WW2, pa je samim tim ovim "ustupkom" na neki nacin izjednacen dobitak/gubitak. Kada se bude potpuno vratila ta imovina (a to bi i trebalo uskoro), ocekujem da ce se i te stvari sa porezom promeniti. Do sada nije bilo realno i zakonski je tako uvedeno.

 

U mojoj porodici ima svestenika koliko hoces. Sa sve prijateljima i rodbinom, znam ih 20ak bar...i gle cuda, niko se nije zarazio, a svake nedelje i praznika lizu tu istu kasiku posle svih koji se izredjaju. Ni ono, niti bilo ko iz porodice. Ovde ne ulazim uopste u pricu da li je moguce zaraziti se ili nije, ali eto, cisto da dam primer, kako to bas i nije epidemioloska bomba i kako cemo svi da poginemo u vodu jer se vernici pricescuju. 

 

I od svih svestenika i crkvenih ljudi koje znam, niko ne prica ljudima da slobodno dolaze u crkvu jer tu vladaju neke natrpirodne sile i da se ne mogu zaraziti. Cak su i maske poceli da dele onima koji dolaze. Za samo pricesce, da, ali za dolazak u crkvu apsolutno ne.

Jeste, Crkva je najveci problem, tu se zarazise hiljade ljudi dnevno, a ne po diskotekama jebenim, restoranima, na koncertu Boza Vreca, kladionicama i svim onim mestima gde se apsolutno ne nose maske i ne postuju mere. Ali da, hajde da zatvorimo crkve i vernike, agresivnim metodama, pa ce onda da bude manje zarazenih. Hoce, sigurno. Ako ljudi ne mogu a da ne odu na nastup Djanija, Karleuse i  ko zna koga, na splavove, koji su po svim onim parametrima high risk za zarazavanje, onda apsolutno vernici i crkva nisu ni blizu najveci problem ove epidemije. Po parametrima medium risk, ako se secam grafikona.

 

I da, na kraju, da pitam moderaciju, moze li se i za pripadnike drugih drustvenih kategorija i grupa pisati "treba sve njih zatvoriti"? Ovo je forum na koji se ponosite? Selektivno primenjujete pravila, zavisno od toga sta vi licno podrzavate i sta je vama ok. Sramota.
 

Da kazem, sto da ne kazem: dok mi lecimo bolesnu decu SMS porukama (necu da nabrajam dalje sve nase nesrece) crkve nicu kao pecurke posle kise, u crkvama sve shljasti od lazne pozlate silnog crkvenog mobilijara, svestenici leprsaju u vezenim odorama kao na Versace modnoj reviji.....o voznim parkovima  necu, o cenovnicima za usluge crkve takodje necu . Necu ni o Hramu Sv. Save, basnoslovno skupoj igracki mocnika drzave i crkve. Sto bi rekla moja baka iz Banata: "Sheshir ima cveca, dupe nema gaca". Zavrsavali su Hram a preko puta su im klinike koje se raspadaju? Pun mi je kufer hriscanskog milosrdja SPC. Ovo bi morala da bude sekularna drzava a ne pravoslavna dzamahirija. 

  • Like 10
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dropkick Murphys said:

Nisam mislio na Sprivelov reply. 

 

Ja mislim da sve vernike te koji ne mogu bez celivanja i sta ti ja znam cega ( nisam pravoslavac pa ne znam obicaje ) treba zatvoriti u crkvu dok traju ove slave i sveci, isto kao i katolicke vere. Isto tako mislim da treba zatvoriti i ove splavarose, kladionicare u te splavove, kladionice, pa nek se zabavljaju koliko hoce.

 

Ja sam hriscanin, verujem, ali ne idem u crkvu ( idem ako je krstenje, vencanje, sahrana). Verujem u sebi, verujem gde god da sam, ne mora vernik uvek ici u crkvu da bi bio vernik .

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ras kass said:

 

Ok su moji, izolovao sam se od njih. 

 

Jednom sam izasao sa kolegama? Ili to ili na poslu. 

Čisto radoznalost, koliko dugo je bio taj izlazak?
Jesi popunjavao epidemiološki upitnki, i ako daj, hajd ga opiši ukratko

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Da kazem, sto da ne kazem: dok mi lecimo bolesnu decu SMS porukama (necu da nabrajam dalje sve nase nesrece) crkve nicu kao pecurke posle kise, u crkvama sve shljasti od lazne pozlate silnog crkvenog mobilijara, svestenici leprsaju u vezenim odorama kao na Versace modnoj reviji.....o voznim parkovima  necu, o cenovnicima za usluge crkve takodje necu . Necu ni o Hramu Sv. Save, basnoslovno skupoj igracki mocnika drzave i crkve. Sto bi rekla moja baka iz Banata: "Sheshir ima cveca, dupe nema gaca". Zavrsavali su Hram a preko puta su im klinike koje se raspadaju? Pun mi je kufer hriscanskog milosrdja SPC. Ovo bi morala da bude sekularna drzava a ne pravoslavna dzamahirija. 

Ima li šta preko puta šoping centara? Preko puta stadiona i sportskih hala? Splavova i diskoteka? 

Hajde sve da zatvorimo.

Onda neće biti problema, deca će se lečiti u savremenim bolnicama, cvetaće cveće, čak će i korona nestati. 

Ateistima smetaju crkve, meni smetaju diskoteke i splavovi, nekome bacanje para na sport. Miliona i miliona godišnje. 

 

Kao što sam napisao prethodno. Ima i sada dovoljno para i za decu i za bolnice. I za sport i za crkve/katedrale/džamije. Samo je punjenje sopstvenog džepa mnogo bitnije, jer živimo gde živimo. Da nema hrama Sv Save, te bolnice preko puta bi izgledale isto kao i sad. 100%.

 

Ja ne branim slepo SPC, jer ima sasvim dovoljno stvari koje im se mogu zameriti (i generalno i vezano za koronu), ali često se odlazi u krajnost, da bi se postigla neka poenta i onda takva kritika gubi na težini. 

Pošto je ovo off topic, ne moramo dalje. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, urosg3 said:

Čisto radoznalost, koliko dugo je bio taj izlazak?
Jesi popunjavao epidemiološki upitnki, i ako daj, hajd ga opiši ukratko

 

Mozda 2 sata. 

 

Nema upitnika, test krvi i pcr i idi kuci. 

Probiotik, cink + vitamin c mi rekla da pijem. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ras kass said:

 

Mozda 2 sata. 

 

Nema upitnika, test krvi i pcr i idi kuci. 

Probiotik, cink + vitamin c mi rekla da pijem. 

Pretpostavljao sam. Upitnik je najvažniji alat, sakupljaš big data i imaš neku sliku. Nema upitnika nema podataka.

Strategija se promenila, o čuda, i sad će da mere budu usmerene na opštu populaciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Da kazem, sto da ne kazem: dok mi lecimo bolesnu decu SMS porukama (necu da nabrajam dalje sve nase nesrece) crkve nicu kao pecurke posle kise, u crkvama sve shljasti od lazne pozlate silnog crkvenog mobilijara, svestenici leprsaju u vezenim odorama kao na Versace modnoj reviji.....o voznim parkovima  necu, o cenovnicima za usluge crkve takodje necu . Necu ni o Hramu Sv. Save, basnoslovno skupoj igracki mocnika drzave i crkve. Sto bi rekla moja baka iz Banata: "Sheshir ima cveca, dupe nema gaca". Zavrsavali su Hram a preko puta su im klinike koje se raspadaju? Pun mi je kufer hriscanskog milosrdja SPC. Ovo bi morala da bude sekularna drzava a ne pravoslavna dzamahirija. 

Džamahirija jeste sekularna i socijalistička država.

No, svejedno, ostaje mi veliko pitanje- šta, tačno, vlast dobija ovim ludijanjem oko sahrane? Većina glasača vlasti je za policijski čas i dobrano je uplašena. Mislim, uvek gledam da vidim zašto je nešto što rade dobro za njihov rejting. 

Link to comment
Share on other sites

Prethodnih dana sam razmišljao dosta o pitanjima vere i okupljanjima na sahranama i ispraćanju bitnih ljudi iz te sfere, pa ajde da podelim koju sa vama.

 

Prva reakcija na slike sa Amfilohijeve sahrane mi je bila: jebote koji debili. Msm, ajde što nikako nije pametno okupljati se u tolikom broju i stajati tako zbijen i bez maski ni u kom slučaju, nego je čovek još umro od korone, a znalo se da pri takvom događaju sigurno može da dođe do daljeg prenošenja.

 

I tako ja skandalizovan gledam te slike na storijima na instagramu, a onda mi sine da sam baš tih dana gledao slike sa još nekih okupljanja. Tada su bili protesti u Poljskoj protiv abortusa, i na te slike nisam imao onakvu reakciju, nego sam ih podržavao i razmišljao svaka čast ovim ženama, ali i svim ostalima koji su ih podržali što se bore za svoja prava. A letos je bilo protesta i u našoj zemlji na koje sam i sam išao, iako je i tih dana epidemiološka situacija bila prilično zajebana, maltene kao i sad.

 

Tako da, iako po mom sistemu vrednosti, odlazak na protest je mnogo opravdaniji, zato što se time boriš za nešto veće i nešto čije će se posledice osećati i dugo nakon što sve ovo prođe, a sahrana je nešto što se može strimovati na sve televizije i preko interneta i ljudi mogu tugovati i opraštati se i od kuće pošto je to jedan unutrašnji čin pre svega, ipak moram da prihvatim da je za sistem vrednosti drugih ljudi ispraćaj crkvenog velikodostojnika i važne ličnosti veoma bitan. I da se sve svodi na ono što pretpostavljam da su mnogi rekli sebi: Jbg ima i stvari važnijih od pandemije.

 

Ali i pored ovog razmišljanja ostavio sam sebi malu zvezdicu, u smilsu, jbg čovek je ipak umro od korone, malo je i ironija sve ovo što gledamo.

 

I eto zaista, samo par nedelja kasnije vidimo rezultate Amfilohijeve sahrane, i ako sam dobro ispratio nije Irinej ni jedini visoki sveštenik koji je umro, ali ponovo, jbg nekim ljudima su ovakve stvari važnije i verujem i da mnogi od njih jesu svesni opasnosti.

 

Tako da na kraju dana moj zaključak je da treba imati više razumevanja i za vernike, njima su ove stvari važne, kao što su meni neke druge i to što ja to ne razumem ih ne može činiti u nekom apsolutnom posmatranju manje vrednim. 

 

Ali ono što jeste važno i što bi i pored prisustva na sahrani svi morali da poštuju, to je da svi budu sa maskama i da se što je više moguće poštuje distanca, a po slikama iz Saborne crkve koje sam video jutros, toga nema ni u tragovima. I tu ima najviše prostora za kritiku crkve, oni moraju jednostavno više uraditi da svoje vernike u ovakvim situacijama nagovore da se podržavaju mera. Ili da izdaju proglas i da svaki sveštenik u svojoj parohiji kaže, ako ti je i malo loše ili si imao kontakt sa zaraženim, najhrišćanskije je da ostneš kod kuće. Ali osim slabih apela ja nisam video ništa tog tipa.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne ne, ovo je horor....prskaju pleksiglas iznad patrijarha nekim alkoholom da ljudi mogu da ljube...jebem mu mater....

 

Plus gomila dece (ajde njih neće, ali će matorci da najebu), pričešće kao i do sada....

 

Neverovatni snimci.

 

E sad ovo što Nemanja kaže, uhvatim sebe u licemerju da podržim Poljake u protestima (a evo im posledice sada, po 20k dnevno novozarženih) i onda jurim opravdanja kao i letos ispred skupštine, da je sve to zarad nekog većeg dobra. 

 

edit...nadam se da u fajtalici nije sveta vodica nego ipak alkohol

 

EnVetnCXUAIgVtO?format=jpg&name=medium

Edited by NMX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, NMX said:

 

 

Nemo' posle bude nismo znali jao kuku....

 

 

Posle će da bude daj policijski čas... Stvarno nisam neko ko đe da vređa regigijska osećanja poštujem sve, ali očekujem da se isto takvo poštovanje primeni na moja nereligijska osećanja, pa da zakon za vernika bude kao i za mene.

Moja nereligijska osećanja vređa ovo nepoštovanje epidemioloških mera.

1 minute ago, NMX said:

 

 

E sad ovo što Nemanja kaže, uhvatim sebe u licemerju da podržim Poljake u protestima (a evo im posledice sada, po 20k dnevno novozarženih) i onda jurim opravdanja kao i letos ispred skupštine, da je sve to zarad nekog većeg dobra. 

a Poljska je baš morala zakon, za koji malo dete zna da će izazove proteste da donosi usred pandemije, taj zakon nije mogao da sačeka neko srećnije vreme. I onda žene krive, što se primaju 🙂

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

Lebe mekani pa bolje da su ostavili otvoreni kovceg nego ovo sa staklom. Koliko god da ga prskaju proci ce toliko ljudi i izljubiti ga, a ono je savrseni medijum za prenosenje. Vidim vecina se prdrzava maski i distance.... kretencine jedne!!!

Istina, poneko i nosi masku, a znate šta mislim o maskama 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AgroLaki said:

Lebe mekani pa bolje da su ostavili otvoreni kovceg nego ovo sa staklom. Koliko god da ga prskaju proci ce toliko ljudi i izljubiti ga, a ono je savrseni medijum za prenosenje. Vidim vecina se prdrzava maski i distance.... kretencine jedne!!!

Dok ne dodju do odra, kad istu skinu da bi celivali pleksiglas nad pokojnikom i krst. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, nemanjaol said:

Prethodnih dana sam razmišljao dosta o pitanjima vere i okupljanjima na sahranama i ispraćanju bitnih ljudi iz te sfere, pa ajde da podelim koju sa vama.

 

Prva reakcija na slike sa Amfilohijeve sahrane mi je bila: jebote koji debili. Msm, ajde što nikako nije pametno okupljati se u tolikom broju i stajati tako zbijen i bez maski ni u kom slučaju, nego je čovek još umro od korone, a znalo se da pri takvom događaju sigurno može da dođe do daljeg prenošenja.

 

I tako ja skandalizovan gledam te slike na storijima na instagramu, a onda mi sine da sam baš tih dana gledao slike sa još nekih okupljanja. Tada su bili protesti u Poljskoj protiv abortusa, i na te slike nisam imao onakvu reakciju, nego sam ih podržavao i razmišljao svaka čast ovim ženama, ali i svim ostalima koji su ih podržali što se bore za svoja prava. A letos je bilo protesta i u našoj zemlji na koje sam i sam išao, iako je i tih dana epidemiološka situacija bila prilično zajebana, maltene kao i sad.

 

Tako da, iako po mom sistemu vrednosti, odlazak na protest je mnogo opravdaniji, zato što se time boriš za nešto veće i nešto čije će se posledice osećati i dugo nakon što sve ovo prođe, a sahrana je nešto što se može strimovati na sve televizije i preko interneta i ljudi mogu tugovati i opraštati se i od kuće pošto je to jedan unutrašnji čin pre svega, ipak moram da prihvatim da je za sistem vrednosti drugih ljudi ispraćaj crkvenog velikodostojnika i važne ličnosti veoma bitan. I da se sve svodi na ono što pretpostavljam da su mnogi rekli sebi: Jbg ima i stvari važnijih od pandemije.

 

Ali i pored ovog razmišljanja ostavio sam sebi malu zvezdicu, u smilsu, jbg čovek je ipak umro od korone, malo je i ironija sve ovo što gledamo.

 

I eto zaista, samo par nedelja kasnije vidimo rezultate Amfilohijeve sahrane, i ako sam dobro ispratio nije Irinej ni jedini visoki sveštenik koji je umro, ali ponovo, jbg nekim ljudima su ovakve stvari važnije i verujem i da mnogi od njih jesu svesni opasnosti.

 

Tako da na kraju dana moj zaključak je da treba imati više razumevanja i za vernike, njima su ove stvari važne, kao što su meni neke druge i to što ja to ne razumem ih ne može činiti u nekom apsolutnom posmatranju manje vrednim. 

 

Ali ono što jeste važno i što bi i pored prisustva na sahrani svi morali da poštuju, to je da svi budu sa maskama i da se što je više moguće poštuje distanca, a po slikama iz Saborne crkve koje sam video jutros, toga nema ni u tragovima. I tu ima najviše prostora za kritiku crkve, oni moraju jednostavno više uraditi da svoje vernike u ovakvim situacijama nagovore da se podržavaju mera. Ili da izdaju proglas i da svaki sveštenik u svojoj parohiji kaže, ako ti je i malo loše ili si imao kontakt sa zaraženim, najhrišćanskije je da ostneš kod kuće. Ali osim slabih apela ja nisam video ništa tog tipa.

 

Potpuno si u pravu glede nečeg višeg. Nit sam vernik, nit antifa. Razumem onu malu ličnu esenciju nečega gde ljudi gledaju da pobegnu, a da bi sačuvali imalo zdravlja- jer zdravlje je i psihičko, ne samo fizičko blagostanje.

Ali, ovakvo potpirivanje duhova, sa sve javnim prenosom, tolerisanjem budalaština, a zatim posledičnim prozivanjem neodgovornih sugrađana? Zar ne rade protiv sebe?

Mada, dovoljno je pratiti glasnogovornika advokata Đukanovića- potrebno je prokužiti se što pre. Pa ko živ, ko mrtav. Kome zapadne infektolog, a kome zubar da ga leči. Ili...to i nije tako dramatično kao što nam serviraju? Na respiratoru su, hm, onkološki terminalci i po koji mlad čovek ( al' dobro, shit happens).

Link to comment
Share on other sites

Mere će biti u primeni od narednog utorka.

 

1. Skraćenje radnog vremena do 18:00 časova restoranima, kafićima, barovima, klubovima, kladionicama i tržnim centrima.

2. Obavezno i bezuslovno korišćenje lične zaštitne opreme (nošenje zaštitne maske) u zatvorenom prostoru, kao i na otvorenom prostoru u onim situacijama gde se ne mogu izbeći međuljudski kontakti.

3. Zabrana svih javnih okupljanja s prisustvom više od 5 (pet) osoba, u zatvorenom i na otvorenom prostoru. Od ove mere izuzeti su radne organizacije, školske ustanove, prodavnice, tržni centri i slični objekti, za koje važi propisano ograničenje broja prisutnih osoba u svakom trenutku u odnosu na kvadraturu objekta (minimum 4 m2 po osobi).

4. Omogućavanje rada od kuće svim zaposlenima kod kojih to radni proces dopušta.

5. Stroga kontrola obaveze nošenja zaštitne maske u vozilima javnog prevoza, uz ograničenje maksimalnog broja putnika u vozilu na polovinu deklarisanog kapaciteta vozila.

6. Stroga kontrola sprovođenja kućne izolacije, kućnog karantina (samoizolacije), kao i svih ostalih protivepidemijskih mera koje su na snazi.

7. Gore navedene mere su oročene na period od 10 dana, nakon čega će biti iznova razmotrene u svetlu kretanja epidemiološke situacije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dropkick Murphys said:

U mojoj porodici ima svestenika koliko hoces. Sa sve prijateljima i rodbinom, znam ih 20ak bar...i gle cuda, niko se nije zarazio, a svake nedelje i praznika lizu tu istu kasiku posle svih koji se izredjaju. Ni ono, niti bilo ko iz porodice. Ovde ne ulazim uopste u pricu da li je moguce zaraziti se ili nije, ali eto, cisto da dam primer, kako to bas i nije epidemioloska bomba i kako cemo svi da poginemo u vodu jer se vernici pricescuju. 

 

I od svih svestenika i crkvenih ljudi koje znam, niko ne prica ljudima da slobodno dolaze u crkvu jer tu vladaju neke natrpirodne sile i da se ne mogu zaraziti. Cak su i maske poceli da dele onima koji dolaze. Za samo pricesce, da, ali za dolazak u crkvu apsolutno ne.

Jeste, Crkva je najveci problem, tu se zarazise hiljade ljudi dnevno, a ne po diskotekama jebenim, restoranima, na koncertu Boza Vreca, kladionicama i svim onim mestima gde se apsolutno ne nose maske i ne postuju mere. Ali da, hajde da zatvorimo crkve i vernike, agresivnim metodama, pa ce onda da bude manje zarazenih. Hoce, sigurno. Ako ljudi ne mogu a da ne odu na nastup Djanija, Karleuse i  ko zna koga, na splavove, koji su po svim onim parametrima high risk za zarazavanje, onda apsolutno vernici i crkva nisu ni blizu najveci problem ove epidemije. Po parametrima medium risk, ako se secam grafikona.

 

I da, na kraju, da pitam moderaciju, moze li se i za pripadnike drugih drustvenih kategorija i grupa pisati "treba sve njih zatvoriti"? Ovo je forum na koji se ponosite? Selektivno primenjujete pravila, zavisno od toga sta vi licno podrzavate i sta je vama ok. Sramota.
 

 

Brate, prijatelju, baci oko na ovo:

 

 

A onda baci oko ovamo;

 

https://nova.rs/vesti/drustvo/foto-telo-patrijarha-irineja-stiglo-u-sabornu-crkvu/

 

Pa mi reci, da li je ovo NORMALNO ponašanje ljudi u ovoj situaciji?

 

Da li iko sa gramom zdravog razuma, sa IQ-om preko 75, treba ovako da se ponaša?

 

Da li shvataš da je Amfilohijeva sahrana dovela do razbukvanja epidemije u CG i direktno do smrti Patrijarha?

 

Da li shvataš da će ovo što je krenulo od jutros u Hramu i što će se nastaviti sve do sutra popodne doneti nove hiljade zaraženih i ko zna koliko mrtvih?

 

Da li shvataš da ti ljudi ne nose masku jer VERUJU (iako se nalaze na liturgiji za čoveka KOJI SE ZARAZIO NA ISTOM OVAKVOM SKUPU) da će imaginarno vrhovno biće, realno isto koliko Spajdermen ili zli gušteri koji vladaju svetom, zaštiti od zaraze?

 

Ponavljam, UNATOČ ČINJENICI da upravo pisustvuju sprovodu onog koji je umro od posledica zaraze na identičnom skupu?

 

Da li kapiraš da će ti ljudi zaražavati druge, koje aposlutno nikakve veze sa tim ludilom nemaju?

 

Da li si svestan koji je to stepen neodgovornosti i ignorisanja lične i sveopšte dobrobiti?

 

Ako je zaista sve potrebno crtati onda zaista ne znam šta bih još rekao.

 

PS

 

Što se tiče neodgovornog ponašanja ljubitelja žurki, klubova i života punim plućima™ valjda ne treba i to da apsolviram.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I još jedno pitanje za vernike - šta treba da radi i kako da se oseća verujući, koji se danas ili sutra zarazi, a zatim zarazi nekog drugog, čak ne mora da bude bliska mu osoba, a taj neko umre od posledica zaraze?

 

Koliko mi je poznato, jedan od osnovnih postulata vere je briga za bližnje?

Edited by Laki21
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...