Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, urosg3 said:

Inače glede mera, Vučić je juče rekao da će slušati KŠ, sve što oni predlože, i to je pravi državnički potez.

Do kriznog štaba je problem, na sednici nikako da se dogovore i zaključe šta bi to Vučić poslušao.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Neka vam ne bude tesko da procitate ovo, barem perspektive radi. 

Ovo je vrlo reprezentativno za vazeci narativ (pricanje koje nista ne znaci) ne samo po ovom pitanju. 

Ovo je danasnji intervju sa lekarkom u vrhu Public Health Agency of Sweden.

 

Reporter: Akademija nauka se zalaze za preporuku o upotrebi zastitnih maski. Zasto ne zelite da izadjete sa preporukom o nosenju zastitnih maski u miljeima poput javnog saobracaja?

Lekarka: Mi jos uvek nismo uvereni da bi to napravilo razliku u nasem hendlovanju pandemije. Potoji puno drugih stvari koje treba uzeti u obzir pre nego se uvede ovakva vrsta preporuke. [opste mesto]

Reporter: Da li smatrate da nosenje zastitnih maski nema efekat ukoliko se koriste na pravilan nacin u kombinaciji sa drugim zastitinim merama?

Lekarka: Ne radi se o tome da li ima efekat ili ne, radi se o zalihama maski [u bogatoj razvijenoj zemlji?!], radi se o ravnopravnosti [wtf?!] u dostupnosti zaliha i kako to sve implementirati [implementirati?!]. Takodje, pitanje je da li se osecamo sigurno [Public Health Agency of Sweden] da takva preporuka moze da napravi razliku [alooo!!!].

Reporter: Pa jel´ [ne]dostupnost zastitinih maski razlog zasto ne zelite da date preporuku za nosenje?

Lekarka: Nije, ali moramo imati u vidu da maske moraju biti dostupne svima [opet wtf?! U bogatoj razvijenoj zemlji?!] tako da svi mogu da dodju do maski [in ravnopravnost we trust!]. Ne smemo da dozvolimo da oni koji su ekonomski jaci imaju bolji pristup maskama. Mnogo je aspekata koji se moraju uzeti u obzir. Ali, najveci razlog zasto ne izlazimo sa opstom rekomendacijom o nosenju maski je taj da se ne osecamo sigurno da bi to napravilo razliku.

Reporter: Vrlo ste usamljeni u takvom pogledu na stvar. Je li to postalo pitanje prestiza, da li vam je sada tesko da priznate da ste toliko dugo gresili?

Lekarka: Apsolutno ne. To je goruce pitanje koje tumbamo sa svih strana [pa dokle to tumbanje?] i razmatramo sve aspekte da li bi, i u tom slucaju u kojim situacijama eventualno preporucili nosenje maski, na primer u javnom prevozu [a oni koji moraju se kao sardine transportuju svaki dan do i od skole / posla mesecima].

 

 

 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wrecktangle said:

A ima i clanak koji govori da imunitet traje godinama...negdje u NYT je objavljeno. Zato kazem da se suvise plasiraju razna istrazivanja koja su nerijetko za ogromnu vecinu zbunjujuci. Imas i clanke koji govore o skrivenim posljedicama cak i ako si blagih simptoma. Uprkos svemu sto danas imamo..prilicna je ovo nepoznanica jos uvijek. Mozda je samo moj utisak da je tako, ne znam. 
Zamandalimo, stavimo ih u izolaciju na to sam mislio. Naravno da je logicno zastiti ugrozene samo su izgledi da svi moramo podnijeti teret te zastite a ne samo oni. Sve ovo sto se pokusava (da izuzmemo licne stavove i narusenost zivotnih navika) meni i jeste na tragu toga..raspodjele tereta u nosenju sa pandemijom.  Ne mozemo samo njih izolovati a da ne znamo niti vidimo izgledan kraj ovome. 
Ti si ocigledno svjesna sta mozes da poduzmes ali na zalost ogromnom broju nista ne znaci dok "ne dobije po usima" iliti nametnes mu pravila ponasanja. Kako za djeciju auto-stolicu tako i za ovo. 
 

E vidis ovaj bold mi je nerazumno - poenta je valjda da svi najbolje prodjemo, a ne da se takmicimo kome je teze. Jer svi mi skupa patimo od posledica lockdowna mnogo vise nego kad bi uradili nesto razumno i nesto sto umanjuje stetu za sve nas. 

Posledice lockdowna za sve, su daleko vece bez obzira sto ih "delimo" a ne delimo ih na ravne casti.

I to znamo iz statistike, da je vise obolelih medju onima sa nizim primanjima, i da je veca smrtnost u odredjenim grupama, da imamo samoubistva, da imamo nedijagnosticirane obolele od raka i ko zna cega...itd

Pa ako bolest i posledice nisu iste za sve - zasto bi i lek (lockdown) trebao da bude isti za sve? Kakva je to ravnopravnost?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

Neka vam ne bude tesko da procitate ovo, barem perspektive radi. 

Ovo je vrlo reprezentativno za vazeci narativ (pricanje koje nista ne znaci) ne samo po ovom pitanju. 

Ovo je danasnji intervju sa lekarkom u vrhu Public Health Agency of Sweden.

 

Reporter: Akademija nauka se zalaze za preporuku o upotrebi zastitnih maski. Zasto ne zelite da izadjete sa preporukom o nosenju zastitnih maski u miljeima poput javnog saobracaja?

Lekarka (Public Health Agency of Sweden): Mi jos uvek nismo uvereni da bi to napravilo razliku u nasem hendlovanju pandemije. Potoji puno drugih stvari koje treba uzeti u obzir pre nego se uvede ovakva vrsta preporuke. [opste mesto]

Reporter: Da li smatrate da je nosenje zastitnih maski beskorisno ukoliko se koriste na pravilan nacin u kombinaciji sa drugim zastitinim preporukama?

Lekarka: Ne radi se o tome da li je beskorisno ili ne, radi se o zalihama maski [u bogatoj razvijenoj zemlji?!], radi se o ravnopravnosti [wtf?!] u dostupnosti zaliha i kako to sve implementirati [implementirati?!]. Takodje, pitanje je da li osecamo sigurno [Public Health Agency of Sweden] da takva preporuka moze da napravi razliku [alooo!!!].

Reporter: Pa jel´ [ne]dostupnost zastitinih maski razlog zasto ne zelite da date preporuku za nosenje?

Lekarka: Nije, ali moramo imati u vidu da maske moraju biti dostupne svima [opet wtf?! U bogatoj razvijenoj zemlji?!] tako da svi mogu da dodju do maski [in ravnopravnost we trust!]. Ne smemo da dozvolimo da oni koji su ekonomski jaci imaju bolji pristup maskama. Mnogo je aspekata koji se moraju uzeti u obzir. Ali, najveci razlog zasto ne izlazimo sa opstom rekomendacijom o nosenju maski je taj da se ne osecamo sigurno da bi to napravilo razliku.

Reporter: Vrlo ste usamljeni u takvom pogledu na stvar. Je li to postalo pitanje prestiza, da vam je sada tesko da priznate da ste toliko dugo gresili?

Lekarka: Apsolutno ne. To je goruce pitanje za nas [Public Health Agency of Sweden koje tumbamo sa svih strana [pa dokle to tumbanje?] i razmatramo sve aspekte da li bi, i u tom slucaju u kojim situacijama eventualno preporucili nosenje maski, na primer u javnom prevozu [a oni koji moraju se kao sardine transportuju svaki dan do i od skole / posla mesecima].

 

 

 

 

 

 

Jel ovo neka švedska DKT? Ne radi se o tome da li je beskorisno ili ne, nismo sigurni da li pravi razliku ili ne. Radi se o zalihama, ali ne o zalihama nego o razlici, ima li je ili ne. Ludilo, kao u crtanom filmu, bilo bi smešno da ova bolest nije takva kakva jeste.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iako je apsurdno dopustati velika okupljanja nije toliko jednoznacno ni ovo s Crkvom. 

Meni je interesantno da je npr. Eparhija zahumsko-hercegovacka od pocetka ovoga par puta objavljivala vrlo jasne preporuke.  I oko slava su se oglasavali preporukama (barem u mojoj okolini, Mitropolija dabrobosanska) je Crkva preporucivala da se slavi samo u najuzem krugu porodice. I vrlo malo portala je tome pridalo paznju. 
Suma sumarum Crkva NE MOZE nista zabraniti nego preporuciti.  Drzava odnosno njen aparat je taj koja mozi. I treba. 
Evo interesantan clanak iz marta. 
https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=374320
Nisam neki vjernik ali postujem ljude koji jesu pa otud mozda pokusavam baciti malo drugacije svjetlo. 

Edited by wrecktangle
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wrecktangle said:

Iako je apsurdno dopustati velika okupljanja nije toliko jednoznacno ni ovo s Crkvom. 

Meni je interesantno da je npr. Eparhija zahumsko-hercegovacka od pocetka ovoga par puta objavljivala vrlo jasne preporuke.  I oko slava su se oglasavali preporukama (barem u mojoj okolini, Mitropolija dabrobosanska) je Crkva preporucivala da se slavi samo u najuzem krugu porodice. I vrlo malo portala je tome pridalo paznju. 
Suma sumarum Crkva NE MOZE nista zabraniti nego preporuciti.  Drzava odnosno njen aparat je taj koja mozi. I treba. 
Evo interesantan clanak iz marta. 
https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=374320
Nisam neki vjernik ali postujem ljude koji jesu pa otud mozda pokusavam baciti malo drugacije svjetlo. 

 

Sve je to ok, naravno da Crkva ne može i ne treba ništa da zabrani, ali može da jasno i nedvosmisleno pozove ljude da ostanu kući. Tako je uradio Patrijarh moskovski Aleksej II pred Uskrs, ne vidim zašto bi našoj Crkvi bio problem da zauzme malo čvršći stav...pa njihov apel bi imao veću težinu od bilo čega što izjavljuju Vučić ili Kon.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

E vidis ovaj bold mi je nerazumno - poenta je valjda da svi najbolje prodjemo, a ne da se takmicimo kome je teze. Jer svi mi skupa patimo od posledica lockdowna mnogo vise nego kad bi uradili nesto razumno i nesto sto umanjuje stetu za sve nas. 

Posledice lockdowna za sve, su daleko vece bez obzira sto ih "delimo" a ne delimo ih na ravne casti.

I to znamo iz statistike, da je vise obolelih medju onima sa nizim primanjima, i da je veca smrtnost u odredjenim grupama, da imamo samoubistva, da imamo nedijagnosticirane obolele od raka i ko zna cega...itd

Pa ako bolest i posledice nisu iste za sve - zasto bi i lek (lockdown) trebao da bude isti za sve? Kakva je to ravnopravnost?

Ne govorim o zakljucavanju misa mu. Niti ga podrzavam nego govorim o manje stetnim ( a izvodivim) mjerama koje mozemo vecina primjeniti i u tom smislu podjednako iznijeti teret.  Koji ce mi distanca...maska je brnjica..okupljanje...ma kakvi nece nas i tako. O tome ja pricam. A najcesca posljedica neslusanja zdravog razuma i jeste zakljucavanje u konacnici. Koje licno (a i ogromna vecina) nikada nisam podrzavao. 
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Sve je to ok, naravno da Crkva ne može i ne treba ništa da zabrani, ali može da jasno i nedvosmisleno pozove ljude da ostanu kući. Tako je uradio Patrijarh moskovski Aleksej II pred Uskrs, ne vidim zašto bi našoj Crkvi bio problem da zauzme malo čvršći stav...pa njihov apel bi imao veću težinu od bilo čega što izjavljuju Vučić ili Kon.

To se apsolutno slazem. Bilo je takvih saopstenja koji pozivaju na izbjegavanje okupljanja samo se nije pridavao znacaj tome. O tome je moj post. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harmonika said:

Nadam se da ce prelomiti da otkazu okupljanje...bez tog okupljanja, jos i ima nade da se nesto smiri, ako dopuste, onda nema nista od toga..  

 

Quote

Nakon opela besediće: U ime beogradskih sveštenika od patrijarha će se oprostiti protojerej-stavrofor Petar Lukić. Mjestobljustitelj - NJVPr Mitropolit Hrizostom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsedavajući predsedništva BiH Milorad Dodik.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/detalji-sahrane-patrijarha-irineja-prenos-kovcega-u-hram-svetog-save-spalir-govrnoci/8yz52ct

 

Izasla i satnica.:twak:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, wrecktangle said:

To se apsolutno slazem. Bilo je takvih saopstenja koji pozivaju na izbjegavanje okupljanja samo se nije pridavao znacaj tome. O tome je moj post. 

 

Vladika Dimitrije zvuči kao vrlo razuman čovek, žao mi je što tako jasan stav nismo čuli malo češće i sa još viših pozicija unutar Crkve. Možda bi i Amfilohije i Irinej bili još živi...ako sam propustio neko obraćanje i saopštenje tog tipa, izvinjavam se.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, implant said:

 

Jel ovo neka švedska DKT? Ne radi se o tome da li je beskorisno ili ne, nismo sigurni da li pravi razliku ili ne. Radi se o zalihama, ali ne o zalihama nego o razlici, ima li je ili ne. Ludilo, kao u crtanom filmu, bilo bi smešno da ova bolest nije takva kakva jeste.

 

 

 

Evo ti nastavak ...

 

Isti novinar pita ministarku za socijalna pitanja, koliko je ravnopravnost vazna kada je u pitanju sprecavanje sirenja zaraze?

 

Ministraka: Smatram da je veoma vazno da govorimo o ravnopravnosti u svim kontekstima. Za mene kao ministarku socijalnih pitanja je vrlo vazno da imamo perspektivu kada su u pitanju svi u celoj Svedskoj bez obzira na ekonomski, kulturni i polni background, da imamo sveobuhvatnu perspektivu kada je u pitanju celokupno zdravlje stanovnistva, da ne preduzimamo mere koje sa druge strane uzrokuju nepravdu i razlike. Dajem primer od letos kada smo davali preporuke o tome da li i kako da se odlazi u vikendicu. Znate, nemaju svi vikendicu [buaaaaa, nepravda!]. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

 

Vladika Dimitrije zvuči kao vrlo razuman čovek, žao mi je što tako jasan stav nismo čuli malo češće i sa još viših pozicija unutar Crkve. Možda bi i Amfilohije i Irinej bili još živi...ako sam propustio neko obraćanje i saopštenje tog tipa, izvinjavam se.

Ma pazi...mene rodbina zove antihrist 😁 tako da ako si se meni izvinjavao, nema potrebe a i inace jer nista lose nisi rekao. 
Poenta je da je bilo reagovanja Crkve na ovu situaciju (mislim da je i Amfilohije negdje jos u martu pozivao slicno, za Irineja ne znam) i gledanje stvari tako sto objema stranama treba dati jednak prostor kad se prica o necemu. Ovo je samo primjer. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Harmonika said:

policijski cas navodno od pnedeljka, mada, mozda je jos jedna u nizu pustenih buva, a i da nije, kao da je vise vazno,i ja pisem da bih pisao..

Taman da prodje slava i sahrana. Da onda ovi sto se razbole ne smeju da izadju da se testiraju.

 

Elem, deluje mi da smo trenutno prepusteni sami sebi (nije novost) i da nas je drzava napustila (zadnjih cca 30 godina). Ipak ovaj put deluje kao da bas ne znaju gde udaraju, kao Staljin kad je u junu 1941 doziveo nervni slom pa otisao kuci i nije ga bilo nekoliko dana, a Stavka nije znala sta da radi, dok Panceri idu ne staju. U ovom slucaju, Psiho nije pred nervnim slomom ali ipak otudjen od realnosti smisljajuci govor na sarani i kako ce to boostovati rejting.

Zabrana kretanja je trebalo biti uvedena danas, za naredna 2 dana, a od ponedeljka da puste normalno, ali naravno uradice SVE kontra, degeni. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites


Nadam se da će se poštovati ove preporuke, meni deluju razumno.

Quote

Vernici neće moći da celivaju telo

Telo pokojnog patrijarha koje će biti izloženo do sahrane u Hramu Svetog Save u nedelju neće biti moguće celivati.

"Vernici će moći da priđu na nekoliko metara do tela da se poklone, a potom će izaći napolje", rekao je sveštenik Dragan Šovljanski.

On je zamolio vernike da nose maske, da se ne zadržavaju previše i da ne prave gužve.

"To crkva preporučuje svima koji će doći u hram", kazao je on.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ma da ti kazem, imam nesto osecaj da su se danas prilicno podzapali tamo iza zatvorenih vrata. Ne verujem ni da je bas sve samo predstava za narod.

Povod je sigurno bio ko se prvi setio predloga koji će se Vučiću baš dopasti. Zašto je onaj dobio orden, a pre njega je neko bio korsniji u izlaženju u susret potrebama Vučića. Kako je ova postala ministarka, a neko drugi je pre nje rekao Vučiću nešto što se Vučiću baš dopalo.

Oni su grupa ljudi koji od jutra do mraka traži nešto što bi se baš dopalo Vučiću i nadaju se da se neko drugi neće pre dosetiti i biti bliži Vučiću

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ma da ti kazem, imam nesto osecaj da su se danas prilicno podzapali tamo iza zatvorenih vrata. Ne verujem ni da je bas sve samo predstava za narod.

ma jesu sigurno, hvataju se za glavu, i ne znaju sta da rade..

7 minutes ago, Wookie said:


Nadam se da će se poštovati ove preporuke, meni deluju razumno.

 

problem je  najveci s to je telo izlozeno..jel moguce da sanduk nije zatvoren bar , aman..na stranu sto nije limeni..

Edited by Harmonika
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...