Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, implant said:

 

Pa može da se kaže i da je imamo...ja sam mislio na scene kao iz Italije sa početka epidemije, to mi je još gore od ovoga kod nas.

pa ako ovi stavrno dozvole sahranu, i to nam vrlo lako sledi..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

pa ako ovi dozvole sahranu, i to nam sledi..

 

Da, i mislim da se sada oko toga lome koplja, šta uraditi. Kako ne uvrediti vernike koji bi da odu na sahranu a u isto vreme početi sa primenom novih mera, ako uopšte imaju neki plan...sada vagaju šta će.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Minus na računu, plus na testu.

 

Lažu da plaćaju.😀

 

Radili mi bris iz nisa, odmah pokazao da sam pozitivan. Imam sad 38.5, juče bilo 37.5. Bitan je napredak 😀 Leđa i noge đe otkidaju kao najjača upala mišića pa puta dva. Malo stomak, ali ništa strašno. 

 

Samo da kažem da su ljudi generalno stoka, medicinarima bih svaki dan uplaćivao po 10 crvendaća. E, sad ono štoo je očigledan problem je organizacija trijaže i pregleda i testiranja. Kontam da je glavni razlog nedostatak resursa, što ljudskih što materijalnih, ali ima i do nedostatka dobre organizacije i redovnog informisanja. A najveći krivac je ovo što je na čelu države koji informacije koriste za jačanje rejtinga, a ne za jačanje svesti i znanja ljudi.

 

Čuvajte se. 😀

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Pa kako ko, kao i sve u životu. Neki bi da se zaštite, neki bi da prožive zadnje dane u veselju i radosti. Ima svega, nije to malo ljudi da bi bili isti.

Mislio sam na struku, vladu, i ostale 

Pisao sam vec, razumem za prvi talas, kad je pocela epidemija, tj pandemija, da mnogi nisu znali pa su uneli virus u staracke domove i zarazili te neduzne ljude, od kojih je vecina umrla. Ali sada u trecem talasu da i dalje ne mogu da istestiraju zaposlene, to ne mogu da verujem

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, AgroLaki said:

10 vesti o Irineju i ni jedna o novim merama. Da se nisu mozda posvadjali oko zatvaranja lokala njihovih i njihovih drgara?

Priča komšinica danas, muž policajac u Bg, neko iz komšiluka prijavio private žurku velikog kalibra, poziv stiže, Vučko rekao- ne diraj. E sad, pošto sam kupila, poto vam prodajem

Link to comment
Share on other sites

Just now, Harmonika said:

Nadam se da ce prelomiti da otkazu okupljanje...bez tog okupljanja, jos i ima nade da se nesto smiri, ako dopuste, onda nema nista od toga..  

 

Kon je već izjavio da razume da mnogo ljudi želi da ide na sahranu i da je on lično protiv toga, ali da ne može da zabrani i da preporučuje da se nose maske i drži distanca - drugim rečima, ne pita se on nego zna se ko. Mislim da nema šanse da otkažu, tj. zabrane prisustvo vernika.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa ni sadasnji brojevi nisu bas prava slika stanja na terenu - verovatno ima solidan broj onih koji su asimptomaticni ili ciji su simptomi toliko blagi, da ni ne znaju da bi trebalo da se testiraju, pa imamo one koji odu, ali ne stignu na red; kapaciteti su limitirani - ako nam je trenutno 30 % pozitivnih na broj testiranih, zamisli da imamo kapacitete da testiramo 50 000 dnevno?

 

Ako bi se kladili, ja bih rekla da je danas realno da imamo 15000 novih pozitivnih.

Sećam se letošnje izjave kraljevačkog epidemiologa da se zaraženi množe sa 8

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Harmonika said:

Ma ne radi se o razumu, znam da ga nemaju, ali, ako se proracun napravi..

 

Proračun je mogao da se napravi još u Septembru, da se htelo. Pa mi smo se ovde ubili pričajući šta nas čeka u kasnu jesen i zimu (i bili smo prilično tačni), a nismo eksperti - samo logika. E sad, šta se htelo i mislilo, to već možemo samo da nagađamo.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Kakvi su ovo cirkuzanti, majko mila!

 

Dakle oni su u sredu zakazali hitnu sednicu KS za petak. 

 

Pa onda posle hitne sednice nisu davali izjave.

 

Pa onda u 15h nisu drzali konferenciju.

 

Pa onda kazu da ce biti saopstenje.

 

Pa onda Kon izadje i kaze da ce mere biti saopstene sutra.

 

 

Hitno, nema sta!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Kakvi su ovo cirkuzanti, majko mila!

 

Dakle oni su u sredu zakazali hitnu sednicu KS za petak. 

 

Pa onda posle hitne sednice nisu davali izjave.

 

Pa onda u 15h nisu drzali konferenciju.

 

Pa onda kazu da ce biti saopstenje.

 

Pa onda Kon izadje i kaze da ce mere biti saopstene sutra.

 

 

Hitno, nema sta!

 

Sećaš se onog starog slogana Struka Ispred Politike, to ti je to.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, wwww said:

Sinoc u vestima bio prilog u kom je Patolog s Univerziteta u Aachenu (a oni su imali dosta i inficiranih i preminulih, granice se s Heinsbergom) govorio o autopsijama koje je izvrsio na onima koji su bili pozitivni na coronu. Kaze da je za 85% slucajeva ustanovio da je pacijent direktno umro od virusa. Na slici desno su normalna pluca (belo je "przan prostor" gde se nalazi vazduh), a levo - pacijenta s coronom (bele povrsine su drasticno manje zastupljene)

spacer.png

Ne umanjujem direktnu smrtnost od bolesti koju virus izaziva. Ipak zivim s radiologom koji se bavi i snimcnima pluca teze oboljelih.  Nimalo rijetke su drasticne promjene na plucima u svega par sati.

Mislio sam na to: visok rast zarazenih te posljedicno i visok broj onih koji trebaju bolnicko lijecenje, na vise mjesta se spominje kao 10 posto od broja zarazenih treba bolnicko zbrinjavanje. Jako visok procenat. Kada se zagusi bolnicki sistem, onda dolazi ovo o cemu pricam...indirektne smrti u smislu nisu mogli dobiti bolnicko zbrinjavanje i pomoc i vjerovatno vece sanse za prezivljavanje. 
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

 

Ovo je veliki problem, pisao sam već o domovima za stare, oni su izolovani već koliko 9  ili 10 meseci, pod izgovorom da su ugroženi. Sve razumem, ali to su građani sa svojim ustavnim pravima i pravom na slobodu da pred kraj života vide nešto osim prostorija staračkog doma.

 

Vidi to za staracke domove je jasno, ja sam to napominjala da njima nikakav lockdown nije pomogao.

I slazem se s tobom da su to gradjani sa gradjanskim pravom, ja sam pricala o razumnom izolovanju, uz pomoc drzave.

Pricam o alternativi, u kojoj se ne uvode lockdowni koji unistavaju mnogo sto sta, i minimizaciji broja umrlih, jer u tim kategorijama je 80% umrlih.

 

Staracki domovi su ugrozeni sami po sebi, bio lockdown i oni umirali u velikom broju. Ja pricam o izolaciji onih koji nisu u starackim domovima. Umesto lockdowna za sve da bi se postigli najbolji rezultati izolovati ugrozene grupe, a ostali uz razumne mere (tipa nema masovnih skupova, smanjeni kapaciteti tamo gde postoji mogucnost sirenja, distanca, ma i maske, koje nemam pojma cemu sluze ali ako ne odmaze ok) da nastave da funkcionisu i pokusaju da istovremeno odrzavaju ekonomiju.

 

Tako smanjis i hospitalizaciju, jer je vecina hospitalizovanih opet u toj grupi, bolesni i iznad 65.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Covek je rekao da je tako u njihovoj oblasti, posto nisam upoznata sa njihovim ciframa ostaje mi samo da mu verujem.

 

To je koliko se secam bilo o rapidnom padu anti-tela, sto nije isto.

 

Kako mislis da zamandalimo? Vidi meni je logicno da ako otkrijemo da su bebe i deca ugrozeni u slucaju saobracajke, da ih stavljamo u specijalne stolice i booster seats - koliko god to moj sin nije voleo. Isto kao sto mi je logicno da su neki pacijenti stavljeni u izolaciju kad im je imuni sistem ugrozen.....zasto je nelogicno u slucaju pandemije zastititi ugrozene?

A ima i clanak koji govori da imunitet traje godinama...negdje u NYT je objavljeno. Zato kazem da se suvise plasiraju razna istrazivanja koja su nerijetko za ogromnu vecinu zbunjujuci. Imas i clanke koji govore o skrivenim posljedicama cak i ako si blagih simptoma. Uprkos svemu sto danas imamo..prilicna je ovo nepoznanica jos uvijek. Mozda je samo moj utisak da je tako, ne znam. 
Zamandalimo, stavimo ih u izolaciju na to sam mislio. Naravno da je logicno zastiti ugrozene samo su izgledi da svi moramo podnijeti teret te zastite a ne samo oni. Sve ovo sto se pokusava (da izuzmemo licne stavove i narusenost zivotnih navika) meni i jeste na tragu toga..raspodjele tereta u nosenju sa pandemijom.  Ne mozemo samo njih izolovati a da ne znamo niti vidimo izgledan kraj ovome. 
Ti si ocigledno svjesna sta mozes da poduzmes ali na zalost ogromnom broju nista ne znaci dok "ne dobije po usima" iliti nametnes mu pravila ponasanja. Kako za djeciju auto-stolicu tako i za ovo. 
 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kronostime said:

+ Patrijarh izlozen javnosti sutra u Sabornoj Crkvi.

Bice cupavo.

 

Da, to sam zaboravio...videćemo šta će biti, da li će da dozvole da se ljudi okupljaju i ulaze.

 

Edit: ljudi već dolaze a i Crkva je objavila saopštenje u kojem se kaže da će vernici imati priliku da se oproste od Patrijarha, u Hramu Sv. Save.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...