Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

47 minutes ago, Angelia said:

Manje vise ono sto smo neki na forumu pisali i pre. Zastiti ranjive i move on.

Evo i Oxford objavio istrazivanje - imunitet preko 6 meseci, cak i za one koji su imali blagi oblik. Ako nastave ovako bice i godinu dana.

Sve pet sem sto ne odgovara niti je “racunao” sta bi se desilo da nije bilo primjene restrikcija? Kako binse birali pacijenti za smjestaj u bolnice.I otkud mu da je sansa za fatalan ishod kod mladjih od 65 1:300000? Da je bas sansa toliko mala nigdje podaci ne pokazuju mozda ih ja nisam nasao, ne znam.
Apsolutni sam protivnik zatvaranja osim ako zaista ne dodje do stravicnih brojeva kojih jos uvijek nema i nadam se nece biti. 
Isti taj Oxford je nesto prilicno drugacije objavljivao prije mozda mjesec-dva.  O rapidnom padu imuniteta ili tako nekako. 
No to je manje vazno...oko istrazivanja je prisutan trend biranja one kojoj cemo vjerovati tj ako se slaze s vlastitm narativom onda cemo joj vjerovati a ako ne, onda nista, ignorisacemo. 
Principijelno se slazem sa stavom da je legitmno raspravljati da li je lijek skuplji od bolesti ali mi je malo tesko prihvatiti da “zamandalimo” na neki nacin sve one preko 65 ili rizicne. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Bijemo mi dnevno 10 puta vise zarazenih  nego registrovanih garant...To bi bilo 1 posto stanovnistva dnevno...U decembru i januaru prokuzicemo:

 

60k dnevno? Ne verujem, to bila bukvalno apokalipsa, mnogo gori kolaps nego sada. Mislim da sada objavljuju koliko-toliko realne cifre što se zaraženih tiče.

6 minutes ago, AgroLaki said:

10 vesti o Irineju i ni jedna o novim merama. Da se nisu mozda posvadjali oko zatvaranja lokala njihovih i njihovih drgara?

 

Mislim da sada vagaju šta da urade sa sahranom Patrijarha i da je to glavni kamen spoticanja. Vlast u CG je pala kada je krenula da se ozbiljno kači sa Crkvom, ovi naši su to sigurno sa pažnjom pratili i vodili beleške. Možda je i do drugara jednim delom, ko zna...ipak, ne računajući smrt Patrijarha, vest dana je DKT i izjava o tome kako je svaka porodica sada krizni štab - dno je probijeno i sada se kopa po onom glibu i mulju, tj. pravi se novo dno.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ja sam primetio da neko od standardne ekipe fali. I ovde i na drugim PDF.

@kalistenika u rutininadam se da nije ni korona,a ni neka od devojaka koja te ukebala :classic_biggrin:

 

nije korona, jos uvek odolevam 💪

 

ali ovo drugo jeste samo tako. :classic_biggrin:

recu cu samo da sam ostavio posle 20 godina pljuge i mango zbog zene ... pa ti vidi. :lol_2:

  • Like 1
  • Love 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

nije korona, jos uvek odolevam 💪

 

ali ovo drugo jeste samo tako. :classic_biggrin:

recu cu samo da sam ostavio posle 20 godina pljuge i mango zbog zene ... pa ti vidi. :lol_2:

Bolje da si koronu fasovao😄

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wrecktangle said:

Sve pet sem sto ne odgovara niti je “racunao” sta bi se desilo da nije bilo primjene restrikcija? Kako binse birali pacijenti za smjestaj u bolnice.I otkud mu da je sansa za fatalan ishod kod mladjih od 65 1:300000? Da je bas sansa toliko mala nigdje podaci ne pokazuju mozda ih ja nisam nasao, ne znam.

Covek je rekao da je tako u njihovoj oblasti, posto nisam upoznata sa njihovim ciframa ostaje mi samo da mu verujem.

 

2 minutes ago, wrecktangle said:

Isti taj Oxford je nesto prilicno drugacije objavljivao prije mozda mjesec-dva.  O rapidnom padu imuniteta ili tako nekako. 
No to je manje vazno...oko istrazivanja je prisutan trend biranja one kojoj cemo vjerovati tj ako se slaze s vlastitm narativom onda cemo joj vjerovati a ako ne, onda nista, ignorisacemo. 

To je koliko se secam bilo o rapidnom padu anti-tela, sto nije isto.

 

2 minutes ago, wrecktangle said:

Principijelno se slazem sa stavom da je legitmno raspravljati da li je lijek skuplji od bolesti ali mi je malo tesko prihvatiti da “zamandalimo” na neki nacin sve one preko 65 ili rizicne. 

Kako mislis da zamandalimo? Vidi meni je logicno da ako otkrijemo da su bebe i deca ugrozeni u slucaju saobracajke, da ih stavljamo u specijalne stolice i booster seats - koliko god to moj sin nije voleo. Isto kao sto mi je logicno da su neki pacijenti stavljeni u izolaciju kad im je imuni sistem ugrozen.....zasto je nelogicno u slucaju pandemije zastititi ugrozene?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Harmonika said:

CG samo pet, ma ne verujem..

prema zvaničnim brojevima. sa worldometers

1 minute ago, Angelia said:

 

 

Kako mislis da zamandalimo? Vidi meni je logicno da ako otkrijemo da su bebe i deca ugrozeni u slucaju saobracajke, da ih stavljamo u specijalne stolice i booster seats - koliko god to moj sin nije voleo. Isto kao sto mi je logicno da su neki pacijenti stavljeni u izolaciju kad im je imuni sistem ugrozen.....zasto je nelogicno u slucaju pandemije zastititi ugrozene?

Ovo je veliki problem, pisao sam već o domovima za stare, oni su izolovani već koliko 9  ili 10 meseci, pod izgovorom da su ugroženi. Sve razumem, ali to su građani sa svojim ustavnim pravima i pravom na slobodu da pred kraj života vide nešto osim prostorija staračkog doma.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, implant said:

 

60k dnevno? Ne verujem, to bila bukvalno apokalipsa, mnogo gori kolaps nego sada. Mislim da sada objavljuju koliko-toliko realne cifre što se zaraženih tiče.

 

Mislim da sada vagaju šta da urade sa sahranom Patrijarha i da je to glavni kamen spoticanja. Vlast u CG je pala kada je krenula da se ozbiljno kači sa Crkvom, ovi naši su to sigurno sa pažnjom pratili i vodili beleške. Možda je i do drugara jednim delom, ko zna...ipak, ne računajući smrt Patrijarha, vest dana je DKT i izjava o tome kako je svaka porodica sada krizni štab - dno je probijeno i sada se kopa po onom glibu i mulju, tj. pravi se novo dno.

 

Pa ni sadasnji brojevi nisu bas prava slika stanja na terenu - verovatno ima solidan broj onih koji su asimptomaticni ili ciji su simptomi toliko blagi, da ni ne znaju da bi trebalo da se testiraju, pa imamo one koji odu, ali ne stignu na red; kapaciteti su limitirani - ako nam je trenutno 30 % pozitivnih na broj testiranih, zamisli da imamo kapacitete da testiramo 50 000 dnevno?

 

Ako bi se kladili, ja bih rekla da je danas realno da imamo 15000 novih pozitivnih.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wrecktangle said:

Poslusah ga...nekakva logicka greska u ovom njegovom obracanju je meni to sto on govori o direktnoj smrtnosti od ovoga. Ja sam ovo cudo od pocetka shvatio nesto drugacije..nije problem direktna smrtnost nego indirektna koja nastaje zbog zatrpanosti (posljedica brzine sirenja virusa) bolnica pacijentima koji trebaju bolnicko lijecenje. 

Sinoc u vestima bio prilog u kom je Patolog s Univerziteta u Aachenu (a oni su imali dosta i inficiranih i preminulih, granice se s Heinsbergom) govorio o autopsijama koje je izvrsio na onima koji su bili pozitivni na coronu. Kaze da je za 85% slucajeva ustanovio da je pacijent direktno umro od virusa. Na slici desno su normalna pluca (belo je "przan prostor" gde se nalazi vazduh), a levo - pacijenta s coronom (bele povrsine su drasticno manje zastupljene)

spacer.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

prema zvaničnim brojevima. sa worldometers

Ovo je veliki problem, pisao sam već o domovima za stare, oni su izolovani već koliko 9  ili 10 meseci, pod izgovorom da su ugroženi. Sve razumem, ali to su građani sa svojim ustavnim pravima i pravom na slobodu da pred kraj života vide nešto osim prostorija staračkog doma.

 

 

Danas cujem da ovde oko mene u starackim domovima ima mnogo zarazenih. kako su onda izolovani ako ih zarazavaju?

 

Ajd izdrzte mi jos malo, nedelju dana, pa se vracam u Srbiju u Tavankut . Onda krece pad zarazenih, uvek ja moram sam protiv virusa.

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Danas cujem da ovde oko mene u starackim domovima ima mnogo zarazenih. kako su onda izolovani ako ih zarazavaju?

 

Ajd izdrzte mi jos malo, nedelju dana, pa se vracam u Srbiju u Tavankut . Onda krece pad zarazenih, uvek ja moram sam protiv virusa.

Jednostavno, od zaposlenih.
Vraćaj se izgibismo 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa ni sadasnji brojevi nisu bas prava slika stanja na terenu - verovatno ima solidan broj onih koji su asimptomaticni ili ciji su simptomi toliko blagi, da ni ne znaju da bi trebalo da se testiraju, pa imamo one koji odu, ali ne stignu na red; kapaciteti su limitirani - ako nam je trenutno 30 % pozitivnih na broj testiranih, zamisli da imamo kapacitete da testiramo 50 000 dnevno?

 

Ako bi se kladili, ja bih rekla da je danas realno da imamo 15000 novih pozitivnih.

 

Ok, to je već nešto drugo, da na 6k potvrđeno zaraženih imaš još toliko ili malo više asimptomatskih koji nemaju pojma da su zaraženi. Ja računam da skoro svako od ovih 6k ima neke simptome, blaže ili teže, da se zato i testira. Govorio sam o situaciji da imamo 60k ljudi koji imaju dovoljno jake simptome da idu da se testiraju, pa mi bi za par dana imali apokalipsu.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Danas cujem da ovde oko mene u starackim domovima ima mnogo zarazenih. kako su onda izolovani ako ih zarazavaju?

 

Ajd izdrzte mi jos malo, nedelju dana, pa se vracam u Srbiju u Tavankut . Onda krece pad zarazenih, uvek ja moram sam protiv virusa.

lT3GbVI.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Jasno je meni da su zarazeni od zaposlenih, ali onda opet idemo iz pocetka. Da li stvarno zele da ih zastite?

Pa kako ko, kao i sve u životu. Neki bi da se zaštite, neki bi da prožive zadnje dane u veselju i radosti. Ima svega, nije to malo ljudi da bi bili isti.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...