Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Zasto bi razvili negativne emocije. Mogla je pandemija izbiti bilo gde. Ja sam vise razvio negativne emocije prema EVropi i drzavama zbog nesposobnosti 

Pa to, sećamo se snimaka u januaru iz Kine na društvenim mrežama, Kinezi u panici, zatvaraju 65 miliona ljudi u karantin, stopiraju privredu u celoj zemlji na mesec dana, što je za Kineze inače nezamislivo. Evropa za to vreme nema pojma o virusu, ali zna da nema testove, nema dovoljno zaštitne opreme, nema dovoljno respiratora... i ne preduzima se ništa, ne uvodi se nikakva izolacija za ljude koji dolaze iz Kine, nema ograničenja za putovanja prema Kini, ne nabavljaju se ni maske i skafanderi za medicinske radnike, ne sprovode se apsolutno nikakve pripreme za epidemiju koja sigurno dolazi, jer je danas svet jedno veliko selo i Kina nije daleka kao pre 100 godina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2020 at 7:23 PM, wwww said:

U Nemackoj je naravno frka oko toga sto manje-vise ne postoje neki suvisli planovi ministarstava prosvete za skole, pa su ljudi polako poceli sami da se organizuju:

 

https://www.mpg.de/15962809/corona-lueftung-aerosole-luft

Max-Planck institut za hemiju osmislio jedan sistem za luftiranje ucionica koji moze da se sklepa "u kucnoj radinosti"

original-1604070649.jpg?t=eyJ3aWR0aCI6Nj

original-1604065782.jpg?t=eyJ3aWR0aCI6MT

 

za nekih 200 eur mogu se kupiti delovi potrebni da se ova skalamerija napravi.

uskoro ce na sajtu instituta postaviti detaljno uputstvo za pravljenje ovog (provericu za koji dan, pa kad postve - stavicu link, mozda nekom bude koristilo).

 

verujem da se ovako nesto moze namontirati i u velikim prostorijama u kojima boravi vise ljudi.

 

(sad samo cekam da se javi "sigurnost na radu" i da zabrani ovo jer TÜV nije lupio pecat :classic_rolleyes: )

 

 

evo ga dokument od 33 strane (ako koga zanima) o tome kako da se ovo napravi. naravno, sve je na nemackom, ali ima dosta slika (pri kraju dokumenta) koje mogu da pomognu, pa da se eventualno nesto prevede pomocu googla:

https://www.mpic.de/4782901/doku_lueftung_mpic_10112020.pdf

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

Uz duzno postovanje, u situaciji u kojoj je ceo svet vec mesecima, covek od 90 god hoda naokolo medj svetom bez maske, i sad sok sto se zarazio i umro.

 

Hajde da vidimo hoce li SPC sad malo promeniti poruke koje salje vernicima i hoce li popovi svojim primerom pokazati "stadu" sta treba da (ne) rade

 

Nece, jer im bilo koji savet struke i nauke direktno rusi dogmu da ih neko svevisnje bice cuva. Oni bre misle da se u crkvi ne mozes zaraziti, i to misle STVARNO, ubedjeni su u to. O cemu dalje da razgovaramo?

Just now, Kronostime said:

Morace prvo da se zamonasi. :s_d:

 

7 dana kurs za svestenike.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

 

Nece, jer im bilo koji savet struke i nauke direktno rusi dogmu da ih neko svevisnje bice cuva. Oni bre misle da se u crkvi ne mozes zaraziti, i to misle STVARNO, ubedjeni su u to. O cemu dalje da razgovaramo?

 

7 dana kurs za svestenike.

 

Pa ok, you can't fix stupid - za mesec dana umrla im dva glavna popa, pa ako im to nije dokaz, nek idu...

 

Inace, ako su maske obavezne u zatvorenom prostoru, po kom osnovu se to ne mora postovati u crkvi?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Uz duzno postovanje, u situaciji u kojoj je ceo svet vec mesecima, covek od 90 god hoda naokolo medj svetom bez maske, i sad sok sto se zarazio i umro.

 

Hajde da vidimo hoce li SPC sad malo promeniti poruke koje salje vernicima i hoce li popovi svojim primerom pokazati "stadu" sta treba da (ne) rade

 

Nemojte biti toliko grubi, stvari u Veri nisu toliko jednostavne.

 

Mnoge je ljude ista ta Crkva i vera i spasila u ovo tesko vreme. Da psihicki ne odlepe skroz.

 

Krajnje licemerno bi bilo uostalom da su zatvorili Crkve iz straha da se oni licno ne zaraze.

 

Svakako je tesko vreme doslo, nisi siguran ni u prodavnici, ali moras da se boris i nastavis da zivis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, BojanaCZV said:

 

Nemojte biti toliko grubi, stvari u Veri nisu toliko jednostavne.

 

Mnoge je ljude ista ta Crkva i vera i spasila u ovo tesko vreme. Da psihicki ne odlepe skroz.

 

Krajnje licemerno bi bilo uostalom da su zatvorili Crkve iz straha da se oni licno ne zaraze.

 

Svakako je tesko vreme doslo, nisi siguran ni u prodavnici, ali moras da se boris i nastavis da zivis.

 

Niko nije rekao da se zatvore, nemojte mi stavljati reci "u post" - pogledajte ponovo, pitala sam zasto se u crkvi, koja je zatvoreni prostor isto kao i Maxi, recimo, ne nose maske?

 

Moja komsinica je bila jako tesko pokretna zena, iz kuce nije izlazila, a bila je veci vernik od bilo koga ko ide u crkvu - jednostavno, molila se svako jutro, verovala u to u sta veruje.

Je l' tesko vernicima da se  u ovo vreme i u  crkvi pridrzavaju svega onoga sto moraju i van nje, jer ocito da u crkvi nisu bas tako zasticeni, kao sto misle?

 

Meni za psihicki mir treba  moj body balance, ali zatvorili mi gym....pa ja vezbam kuci. Nije isto kao u gymu, ali nije ni situacija normalna, pa moramo malo da prilagodimo i nase ponasanje, a i razmisljanje

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, BojanaCZV said:

 

Krajnje licemerno bi bilo uostalom da su zatvorili Crkve iz straha da se oni licno ne zaraze.

 

Ne moraju da zatvore crkve ali treba da postuju propisi kao sto i mi obicni smrtnici moramo.

Ali ne, crkva je izuzeta od svega, tamo svi mogu istu kasiku da lizu, a sa druge strane da ne placaju poreze i doprinose kojima se finansira lecenje ljudi.

Ko je tu onda licemer?

 

Eno pre par dana u NS, slava grada, popovi opusteno u gradsku kucu ulaze bez maske.

Meni ne bi dali da provirim unutra bez iste.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Patrijarh nije Pop.

 

Uplices me u stvari tipa porezi i doprinosi koji uopste nisu tema mog posta.

 

U sustini previse agresije prema vernicima, bar ja tako to vidim, bez potrebe zaista.

 

Mislim da ne treba bas sve ni reci ni napisati.

 

Gospodjo Sunshine, nisam nikako htela da Vas uvredim, svako dobro.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...