Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ovo je vec trecina od testiranih, sto znaci da je mozda prava brojka 20-30 hiljada ljudi. Sada onih 10k za svetog Nikolu izgledaju bas optimisticno.

Izgleda da se doslo i do maksimuma kapaciteta za dnevno testiranje, tako da Konjov koeficijent moze samo gore da ide. Dok stigne vakcina svi cemo proci prvi krug zaraze, sem ljudi koji se hermeticki zatvore i budu narucivali preko Wolta. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

Ovo je vec trecina od testiranih, sto znaci da je mozda prava brojka 20-30 hiljada ljudi. Sada onih 10k za svetog Nikolu izgledaju bas optimisticno.

Izgleda da se doslo i do maksimuma kapaciteta za dnevno testiranje, tako da Konjov koeficijent moze samo gore da ide. Dok stigne vakcina svi cemo proci prvi krug zaraze, sem ljudi koji se hermeticki zatvore i budu narucivali preko Wolta. 

Verovatno postoji mali broj ljudi kojima je to moguće a da istovremeno žele da budu u zatvoru. Mada i dalje mislim da na ulici dok hodaš baš i nećeš da se zaraziš

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, urosg3 said:

 

18 hours ago, urosg3 said:

Isto takvo poštenje nalaže da priznamo da je navedena studija bila proletos, da nije dovela u pitanje bitnu tvrdnju: da zaraženi koji nosi masku manje širi zarazu.
Ona tvrdi to što tvrdi, da je 1,8 ljudi koji su nosili masku zaraženi u odnosu na 2,1 kontrolne grupe. I takođe je studija sa najvećim brojem zamoraca na koju sam naišao.
 

 

Ovo pisem iz respekta prema ozbiljnim ljudima koji prate informacije na tredu.

Ti nisi naisao na studiju nego na nedovoljnu vest o studiji iz ko zna koje ruke.

Ta stura informacija, dve cifre izvadjene iz konteksta studije ne znace nista i ne mogu se koristiti kao validan argument u diskusiji.

Ako vec insistiras na intelektualnom postenju onda ga nemoj devalvirati time da studiju nisi ni procitao a igras se ciframa napamet da bi dokazao nejasno sta. Nema sta da se priznaje, dovoljno je uputiti na relevantan izvor.

 

To je ova studija i sam naslov je vrlo recit.

 

Cilj ove studije je bio da ispita ucinkovitost nosenja maski van kuce u okruzenju u kojem je nosenje maski neuobicajeno, tj nije deo zvanicnih zdravstvenih preventivnih mera. To je vazno imati na umu, jer i laicima je jasno da onaj ko nosi masku u okruzenju gde drugi ne nose moze da se pozdravi sa zastitiom.

 

Objective: To assess whether recommending surgical mask use outside the home reduces wearers' risk for SARS-CoV-2 infection in a setting where masks were uncommon and not among recommended public health measures.

>>>

 

Jer, u trenutku kada je studija radjena (april, maj 2020) u Danskoj nosenje maski nije bila preporucena zastitna mera.

Intervention:



Encouragement to follow social distancing measures for coronavirus disease 2019, plus either no mask recommendation or a recommendation to wear a mask when outside the home among other persons together with a supply of 50 surgical masks and instructions for proper use. >>>

 

Vazna informacija je i nacin nosenja maski.

Adherence



Based on the lowest adherence reported in the mask group during follow-up, 46% of participants wore the mask as recommended, 47% predominantly as recommended, and 7% not as recommended. >>>

 

A onda, by the book, i pred kraj studije se naglasava da nalazi studije ne pruzaju podatke o efikasnosti siroko rasprostranjenog nosenja maski u socijalnoj zajednici u smanjenju SARS-CoV-2 infekcija. Kao sto je utvrdjeno, u Danskoj i nije bilo opsteg nosenja maski u datom trenutku. Studija takodje sugerise da ne treba zapostaviti ostale covid-19 preventivne mere nezavisno od nosenja maski.

Thus, these findings do not provide data on the effectiveness of widespread mask wearing in the community in reducing SARS-CoV-2 infections. They do, however, offer evidence about the degree of protection mask wearers can anticipate in a setting where others are not wearing masks and where other public health measures, including social distancing, are in effect. The findings also suggest that persons should not abandon other COVID-19 safety measures regardless of the use of masks.

>>>

 

Tek nakon svega ovoga se cifre mogu tumaciti u adekvatnom kontekstu i siriti dalje.

Naravno, uz navodjenje relevantnog izvora a ne tabloidskih prepricavanja.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

@sasha arsenal, @sreta-steta, @Baby - kako ste vi?

Sinoć tašta dobije temperaturu i bude joj loše.Inače žena se juri sa doktorima nekoliko dana i sve vreme joj govore kako je ok,ali ne oseća se dobro.

Supruga zvala Hitnu,ali oni kažu da nisu nadležni.Pošto je pozitivna,nije imala kako da ode,pa sam je ja odvezao u kovid ambulantu u bolnici.

Tamo su joj snimili pluća i videli da ima neku senku.Po analizi krvi videli su da joj je skočio crp na 35 i da još neki parametri nisu dobri i morali su da je zadrže.Prikačili su joj kiseonik i infuziju.

Pošto sam već bio tu,a imao sam uput,uz insistiranje sestre i supruge,odlučio sam i ja da snimim pluća.Kad ono i meni neka senka.Jedino što su meni ostali parametri ok(crp 4.5) pa kaže doktorka da nisam za hospitalizaciju.Prepisala mi je drugi antibiotik Pancef 400mg.Rekla mi je da dođem na snimanje za pet dana.

Što se tiče ličnog utiska,isto mi je kao i juče.Nema promena.

  • Tuzno 11
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sasha arsenal said:

Sinoć tašta dobije temperaturu i bude joj loše.Inače žena se juri sa doktorima nekoliko dana i sve vreme joj govore kako je ok,ali ne oseća se dobro.

Supruga zvala Hitnu,ali oni kažu da nisu nadležni.Pošto je pozitivna,nije imala kako da ode,pa sam je ja odvezao u kovid ambulantu u bolnici.

Tamo su joj snimili pluća i videli da ima neku senku.Po analizi krvi videli su da joj je skočio crp na 35 i da još neki parametri nisu dobri i morali su da je zadrže.Prikačili su joj kiseonik i infuziju.

Pošto sam već bio tu,a imao sam uput,uz insistiranje sestre i supruge,odlučio sam i ja da snimim pluća.Kad ono i meni neka senka.Jedino što su meni ostali parametri ok(crp 4.5) pa kaže doktorka da nisam za hospitalizaciju.Prepisala mi je drugi antibiotik Pancef 400mg.Rekla mi je da dođem na snimanje za pet dana.

Što se tiče ličnog utiska,isto mi je kao i juče.Nema promena.

 

Drzi se!

 

Koliko sam do sad cula, tu u Srbiji apsolutno ne postoji neki protokol/dogovor o antibioticima koje daju (a ocito je da ne rade antibiogram!) - do sad sam cula da su pacijenti dobijali sledece antibiotike: amoxicilin, Bactrim (sulfametoksazol/trimetoprim), Hemomycin (azitromicin), Klacid (claritromicin) i ti sad Pancef (cefixim)....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sunshine State said:

 

Blago njima, kod njih niko ne moze da dodje autom iz Novog Zelanda ili Kine ili Japana ili ....

 

Ko god im ulazi u zemlju, moze biti prekontrolisan, za razliku od vecine ostalih drzava.....

meni je interesantno u kom trenutku oni ponovo resavaju da zakljucaju zemlju i primenjuju prilicno ekstremne mere. :classic_ohmy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

meni je interesantno u kom trenutku oni ponovo resavaju da zakljucaju zemlju i primenjuju prilicno ekstremne mere. :classic_ohmy:

 

Da, to je i mene zacudilo, ali ne sumnjam da je pametnije uraditi to dok je broj jos uvek mali, nego cekati da imas hiljade zarazenih.

 

Seti se onog visenedeljnog lockdowna u Melburnu; verovatno idu logikom bolje sad 6 dana, nego uskoro 6 nedelja

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nas opet zatvaraju, usli u purple zone. Smesno je da su districti pod pritiskom roditelja doneli odluku da se otvore u Januaru. Sto je najgore county im je dao zeleno svetlo. Da li ce se skole otvoriti, pitanje je sad?

Jednostavno ne kapiram roditelje koji zahtevaju da posalju dete u gusto naseljenu sredinu, bez trunke razmisljanja. Moguce je da ih vodi logika, da uvek mogu da naprave novo....

Ostaje da vidimo sta ce da se desi.

Btw Hawaii su se otvorili bez karantina i gomila Californjana je odletela da tamo radi. 

PFFF.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, djole said:

Mene u celoj ovoj priči zanima šta je sa Kinom i ko tu koga jebe da prostite?

 

500 prijavljenih slučajeva od marta meseca i jedva da se tome uopšte priča u zapadnim medijima, bar koliko sam ja primetio.

Sta se desilo? U Kini i Rusiji viljuskar je presekao network cable i jos uvek pokusavaju da ga poprave. Zbog toga su vesti veoma konzervativne.

Tamo niko ne sme da da prave podatke. Izgledace lose za njihovu stvar.

 

Meni se sve vise cini da je ovaj drugi talas ipak manjeg uticaja, ali se ima vise konkretnih podataka, posto sada ipak vise testiramo. Ova informacija je sigurno ispravnija od one u prvom talasu.

 

Edit:

Evo sad sam na TV cuo ponovo podatak da 40% roditelja hoce decu nazad u skolu. Regresija, zbog cega onda narod bira bandu da ih vodi?

 

Edited by mrd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije tačno da nema informacija o Kini. Ne dozvoljavaju da bilo ko uđe u zemlju bez negativnog testa i dve nedelje izolacije, ako im neko promakne, rade masovna testiranja i lokalna zaključavanja. Pre par nedelja su testirali ceo grad od 4, ili 5 miliona stanovnika zbog jednog slučaja lokalne transmisije.

Ja sam već rekao da je to ironija, ostatak planete nije hteo da se zatvori prema Kini u januaru, zbog ljudskih sloboda i bla bla bla, a sad su se Kinezi opušteno zatvorili za ostatak planete i ne puštaju nikoga da uđe.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, djole said:

Mene u celoj ovoj priči zanima šta je sa Kinom i ko tu koga jebe da prostite?

 

500 prijavljenih slučajeva od marta meseca i jedva da se tome uopšte priča u zapadnim medijima, bar koliko sam ja primetio.

to ce ostati jedna od vecih enigmi ove epidemije..i nije bas to  ako da su oni imali hardcore tvorza, i to je malo prenaduvano izgleda, niti su oni ne znam koliko pedantna nacija..ima tu maaterijal  za teorije zavere kolik hoces..ali mi je muka kad neko hvali Kinu, to mi je negde u ravni sa hvaljenjem Svedske..Kinezi su nam ga svima i  zavukli , na krjau krajeva..

Link to comment
Share on other sites

Imaš brate snimke na netu o svemu što se dešavalo. I o mostovima i tunelima zatrpanim zemljom da ljudi ne napuštaju provinciju Hubei. I o zavarenim i zaletvanim vratima na kućama i stanovima. I o prisilnom odvođenju u izolaciju zaraženih koji su odbijali. O hapšenju ljudi bez maski. A imaš i informacije kako sad funkcionišu. Obavezni negativni testovi na granici. Karantinski hoteli za izolaciju ljudi koji dođu, masovna testiranja na svaku naznaku lokalne transmislje. Sve se može naći na netu.

 

Evo naprimer informacija od 12.11 kad su imali jedan slučaj lokalne transmisije.

 

Quote

November 12 – China reported 14 imported cases (4 cases in Shanghai, 4 cases in Sichuan, 2 cases in Shaanxi, 1 case in Tianjin, 1 case in Inner Mongolia, 1 case in Fujian, and 1 case in Guangdong) and 1 local case (in Tianjin); no new deaths; 1 new suspected case, imported from abroad in Shanghai. There were 6 new cases of asymptomatic infection (all imported from abroad); 728 cases of asymptomatic infection are still under medical observation (457 cases imported from abroad).

Anhui province reported one domestically transmitted COVID-19 case on November 10. The confirmed case is a 50-year old man who was found to be a close contact of the confirmed case reported in Shanghai on November 9. He worked as a porter at the Pudong International Airport and returned to Fuyang, Anhui province on November 5. A total of 34 people in close contact with the patient have been established, 17 of whom have been sampled for nucleic acid test. Four residential communities where the patient and his close contact live have been disinfected.

Oni ladno objave komplet biografiju zaraženog. 😂

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Onda cetiri valjda, zene moraju dve:classic_biggrin:..posto s evec pricalo kako mora dve, to je kontam normalna doza

11 minutes ago, Wookie said:

 

 

Oni ladno objave komplet biografiju zaraženog. 😂

na sta nemaju moralno pravo, za to nema opravdanja...da je neko ko se bahatio i krsio mere, pa ajd,takve idiote i treba doksovati, ovako

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...