Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Molim za malo divne tisine...od svega: 

 

Wildlife fotograf Džo Nili sasvim slučajno je zabeležio trenutak koji je razgalio svet, a dve pčele koje spavaju u cvetu postale su najpopularniji prizor one najčistije, iskonske prirode. Prošlog proleća, dok je sa svojom devojkom Nikol putovao američkim Zapadom, zaustavili su automobil u Koloradu, pored polja prošaranog ljubičastim i narandžastim cvećem. Čulo se samo zujanje pčela, koje su okupirale skoro svaki cvet.

- Privukla me je jedna koja je bila sporija od ostalih. Očigledno se umorila od posla, jer je bila prekrivena polenom. Prvo je sa stabljike preko puta osmatrala cvet, a kada se uverila da je vazduh čist, ušla je i legla. Nisam mogao da verujem... Snimao sam makro objektivom, nije me primetila, a i da jeste – verovatno ne bi imala snage da reaguje. Onda je došla još jedna. Pogledala je dole, i uskoro joj se pridružila. Čekali smo da se probude i odlete. Nisam imao pojma da pčele spavaju u cveću – rekao je Nili.

517817785_pcele2.jpg.a1e4c5ea41d77a0f82c9981076311a87.jpg

Edited by Pletilja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, wrecktangle said:

Ne bih se slozio bas za distanciranje...ni ono mnogi niti razumiju a jos manje postuju. A pranje ruku je civilizacijsko dostugnuce koje ne bi smjelo imati veze s ovim. 
Meni je uporedivo jer ogranicavanjem pusenja utices tj smanjujes sansu (ali je nikako ne eliminises) da se neko ko ne pusi razboli od necega izazvanog duvanom. Otud analogija.

Slažem se solidna analogija. 

Link to comment
Share on other sites

Ne ljutite se zbog slicice i trolovanja.....876 stranica o nama, ljudima.....da li smo pametniji, spremniji da se me njamo na bolje, da budemo ljudi, da delimo lepotu i dobrotu.....dok  andjeli spavaju....ovo je i njihov svet. Zao mi je sto nisam uspela da kopiran sliku u vecem formatu i verovatno tako izgubila poentu ali Imgur i ja se ne razumemo...

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pletilja said:

Ne ljutite se zbog slicice i trolovanja.....876 stranica o nama, ljudima.....da li smo pametniji, spremniji da se me njamo na bolje, da budemo ljudi, da delimo lepotu i dobrotu.....dok  andjeli spavaju....ovo je i njihov svet. Zao mi je sto nisam uspela da kopiran sliku u vecem formatu i verovatno tako izgubila poentu ali Imgur i ja se ne razumemo...

Pa trudimo se da budemo bolji. Koliko nam ova tema uopšte dozvoljava, što nije baš mnogo i ubedljivo. Da se ispomognemo informacijama, razmenimo mišljenja, pa da vidimo kuda će nas dovesti, možda se pomognemo i pravom životu, ako bude potrebe i prilike. Delimo ovaj čošak interneta mesecima na ružnu temu, možda da ispravimo time što se pomažemo.

Znači to, meni znači - za početak.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Pa trudimo se da budemo bolji. Koliko nam ova tema uopšte dozvoljava, što nije baš mnogo i ubedljivo. Da se ispomognemo informacijama, razmenimo mišljenja, pa da vidimo kuda će nas dovesti, možda se pomognemo i pravom životu, ako bude potrebe i prilike. Delimo ovaj čošak interneta mesecima na ružnu temu, možda da ispravimo time što se pomažemo.

Znači to, meni znači - za početak.

Svakako Urose, i meni znaci i sa velikom setom se secam starog foruma i akcije spasavanja Arcija, malog cuka povredjenog oka kada smo napravili lanac dobre volje, mi, koji se nikad nismo sreli u RL i spasli pticicu.

Steta sto slika nije veca, da vidite, verovatno kao i ja prvi put u zivotu - 2 pcele koje spavaju u cvetu. 

I da se potsetimo da nismo sami na ovoj planeti, da osim virusa, osim smrti i nesrece, ima i lepote, ima reda i poretka izvan nase ljudske zajednice i da samo od nas, ljudi, zavisi da li cemo se tom prirodnom redu i poretku pridruziti i dati najbolje od sebe....ja zaista jos uvek verujem da mi to mozemo. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Sunshine State said:

Oh boy...

 

"Dr Antoni Fauči rekao je za kanadski Si-Bi-Si njuz da se kovid 19 prvenstveno širi na nivou domaćinstva, među manjim grupama ljudi."

 

Kud sad, sta sad? Sad vise ni u kuci nisi siguran 

😄

 

Edit: "pobegao" smajli u post, ne mogu da izbrisem

To ti je alibi za ove sto ukidaju Thanksgiving i Bozic :classic_smile:

Mozes na vencanje, mozes na politicki skup....ali nikako, nikako nemoj da ti tetka dodje na rucak.

 

Popravljala ja HVAC u kuci, pre par nedelja, i dodje majstor, opravio ga i kaze "imamo sad i opciju da ugradimo UV filtere, i onda kad vazduh cirkulise moze da ocisti xxxx% virusa iz vazduha u kuci". Reko covece ako je virus vec u kuci ....ciscenje vazduha nam nece pomoci

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ono kad se prase tovi pred Bozic!!!

 

Je l' ovo realno ili....? Oni bi da zaposle 267 lekara, na 3 meseca?? 80 anesteziologa? Odakle?!  😮

 

http://www.kcs.ac.rs/index.php/ср/oglasi-i-konkursi/5097-konkurs-za-prijem-u-radni-odnosna-odredeno-vreme-za-potrebe-klinickog-centra-srbije-kovid-bolnice

 

KLINIČKI CENTAR SRBIJE

raspisuje konkurs za prijem u radni odnosna određeno vremesa punim odnosno skraćenim radnim vremenom zbog privremeno povećanog obima posla u trajanju do 3 meseca za potrebe Kliničkog centra Srbije / Kovid bolnice u skladu sa pozitivnim propisima i to:

ZDRAVSTVENI RADNICI SA VISOKOM STRUČNOM SPREMOM – 267 IZVRŠILACA na određeno vreme zbog privremeno povećanog obima posla u trajanju do 3 mesecai to:

80 doktora medicine odnosno lekara specijalista anesteziologije sa reanimatologijom i intenzivnom terapijom

45 doktora medicine odnosno lekara specijalista pulmologije

15 doktora medicine odnosno lekara specijalista kardiologije

10 doktora medicine odnosno lekara specijalista endokrinologije

9 doktora medicine odnosno lekara specijalista nefrologije

7 doktora medicine odnosno lekara specijalista hematologije

12 doktora medicine odnosno lekara specijalista infektologije

6 doktora medicine odnosno lekara specijalista ginekologije i akušerstva

6 doktora medicine odnosno lekara specijalista opšte hirurgije

2 doktora medicine odnosno lekara specijalista urologije

2 doktora medicine odnosno lekara specijalista grudne hirurgije

20 doktora medicine odnosno lekara specijalista urgentne medicine

2 doktora medicine odnosno lekara specijalista vaskularne hirurguje

2 doktora medicine odnosno lekara specijalista kardiohirurgije

2 doktora medicine odnosno lekara specijalista ORL

2 doktora medicine odnosno lekara specijalista neurologije

4 doktora medicine odnosno lekara specijalista transfuziologije

14 doktora medicine odnosno lekara specijalista radiologije

7 doktora medicine odnosno lekara specijalista fizikalnemedicine i rehabilitacije

2 doktora medicine odnosno lekara specijalista socijalne medicine

3 doktora medicine odnosno lekara specijalista epidemiologije

  • Ha-ha 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Neke stvari mi nisu jasne ovde. Očigledno je da se za brojke u Srbiji mnogo laže, siguran sam da su bar 5-6 puta veće od zvaničnih pošto je ovo već treći talas (Mart-Apr, Jun-Jul, pa sada ovaj). Ne verujem da je u Srbiji išta bolje nego u okruženju, štaviše mislim da je možda i najgore. 

 

Ono što mi je jasno - kako to da niko od tih nezavisnih novina nije to malo istraživao? Da li postoje neke nezavisne novine u Srbiji ovih dana ili je sve pro-Vučko?

 

Hvala

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

 

5 hours ago, Harmonika said:

1, 8 posto..pa i nije neki procent..na kraju, niko nije ni rekao da maske garantovano stite, ali sanse se svakako smanjuju, sto vise njih nosi maske, manje su sanse..

 

Aman zaman, po tri hiljdedvestepesešettrilijaridvestaosamdesetzilioniti put maske su tu da štite druge od onog ko je nosi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Laki21 said:

 

 

Aman zaman, po tri hiljdedvestepesešettrilijaridvestaosamdesetzilioniti put maske su tu da štite druge od onog ko je nosi.

zar nisam to i napisao? Baš to ovim rečima:
 

Quote

da nije dovela u pitanje bitnu tvrdnju: da zaraženi koji nosi masku manje širi zarazu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wrecktangle said:

Offtopic: kad postane suvise bucno..ja zadam neki prirodnjacki dokumentarac   u kojem je narator David Attenborough. Ziva legenda umirujuceg glasa.🙂 A i pasionirani sam ljubitelj takve vrste programa. Od svoje pete godine. 

 

Moje dete je njegov veliki fan, cak mu i pise poruke i pisma (nije od ludaka koji proganja slavne, nego je ocarana njime, na zalost nikada joj nije odgovorio jer mu je sanduce sigurno prepuno). 😄 Zna sve napamet sto on kaze ili napise. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

The study by the Scripps Institute is SUPER relevant. It shows, along with other studies, that immunity to SarsCoV is likely to last for years. A blessings to vaccinations, it is becoming increasingly clear that we can end the pandemic successfully.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sinoc odigran mec kosarkaski Armani Milano vs Crvena Zvezda, pre par dana bilo 4-5 igraca Armanija pozitivno na testu, posle toga su radili jos dva testa i bili su negativni, tj prvi put su bili lazno pozitivni. Pitanje je koliko je od ovij pozitivnih zaista pozitivno na korona virus. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja lezim, ne pravim se vise pametan da nesto kao setam. Temperaturu od sinoc nemam ali znajuci djubre to nista ne znaci. Interesantno je da pijem gomilu tecnosti, mislim znam da je to i savet ali bas imam potrebu da se “nalivam”. Inace sem te neke slabosti sam ok, nije bilo termina pre sutra pa idem na pregled da mi poslusaju pluca. Jel moze upala bez da ja ista osetim?

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wwww said:

The study by the Scripps Institute is SUPER relevant. It shows, along with other studies, that immunity to SarsCoV is likely to last for years. A blessings to vaccinations, it is becoming increasingly clear that we can end the pandemic successfully.

Lijepo zvuci ali toliko oprecnih studija da vise covjek ne zna sta da misli. 

Link to comment
Share on other sites

verovatno i traje, kod vecine..e sad, sto padne tu i tamo neko   rezarazavanje..pa ja sma kao dete prelezao grip, i nikad vise..ne kazem d anecu za zivota, ali, imunitet mi ocigledno traje vec 20 godina sigurno..iznenadio me je Karl da je ensto optimsiticno koliko toliko objavio, obicno mraci za hiljadu:classic_biggrin:

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Harmonika said:

verovatno i traje, kod vecine..e sad, sto padne tu i tamo neko   rezarazavanje..pa ja sma kao dete prelezao grip, i nikad vise..ne kazem d anecu za zivota, ali, imunitet mi ocigledno traje vec 20 godina sigurno..iznenadio me je Karl da je ensto optimsiticno koliko toliko objavio, obicno mraci za hiljadu:classic_biggrin:

Sigurno si jos neki put imao grip, ali ocigledno sa slabasnim simptomima, hvala bogu 🙂

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, sreta-steta said:

Ja lezim, ne pravim se vise pametan da nesto kao setam. Temperaturu od sinoc nemam ali znajuci djubre to nista ne znaci. Interesantno je da pijem gomilu tecnosti, mislim znam da je to i savet ali bas imam potrebu da se “nalivam”. Inace sem te neke slabosti sam ok, nije bilo termina pre sutra pa idem na pregled da mi poslusaju pluca. Jel moze upala bez da ja ista osetim?

 

Pa osetis temperaturu (makar povremeno), a i slabost.

 

Evo sta su na onoj strucnoj covid-19 grupi neki lekari pisali, upravo o tome - o mogucnosti bilateralne pneumonije bez klinickih simptoma; jedna Dr odgovara:

"Zašto ne bi. Ja imam obostranu pneumoniju, bez povišene temperature, CRP 2,3, kks skoro savršena."

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Harmonika said:

ma dobro, imao sam ja jedno vreme redono sezoske prehlade, bronhitis..i sad sam skorije imao neku viruscinu, ne bi trebalo da je kovid, izgleda me spopao i stomacni i prehlada istovremeno..

Radi antitela, možda budeš +

Link to comment
Share on other sites

Cekamo bljucov naslov u 15h

 

Katastrofa, opet preko 5000  a Konov koeficijent daje jos sumorniju prognozu

 

Janjus napao Zoricu zbog onoga sto je rekla Kristijanu.

 

Bjelica samo 3 minuta na parketu ali njegov skok kljucan u pobedi 30 razlike protiv  Nju Jorka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...