Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ti skandinavci nisu relevantni ni za šta, njima maske ni ne trebaju kad ne prilaze jedni drugima. Primer sa fudbalske utakmice u Danskoj, kao kontrast onoj ludnici u Mađarskoj.

 

4567e0605eeee070d2a8e50e489db436.png&qua

 

Isto kao kad se neko poziva na Švedsku, a ne uzme u obzir razlike u mentalitetu, kulturi i stilu života. Ni kod njih nije upalilo i uvode zabrane, a mi bi izumrli do sad od virusa da nismo imali nikakva ograničenja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znam asistenta na medicinskom fakultetu koji je krajem prosle godine prelezao "grip". Negde oko izbora su radili testove i ima antitela na Covid-19. Virus je jos krajem prosle godine bio ovde.

Skole jesu rasadnik zaraze. Ko drukcije kaze, klevece i laze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Harmonika said:

Ali ovaj Vekić koji j kralj:
 

Quote

Државни секретар Берислав Векић каже да се цело друштво мора укључити у сталну едукацију и јачање свести о превентиви. 

"Имајући у виду овај податак, поставља се питање јесу ли они (грађани, испитаници) адекватно информисани о болести, 

Kao da informisanje nije posao države čiji je državni sekretar... Kao da je komunkacija struke i građana eto elementarna nepogoda, koja je za žaljenje, a ne svesni izbor Glavnog Vođe...

Mukica Vekić, nevina žrtva nesavesnih medija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa to, gde je edukacija gradjana, ja sam  to govorio i u prvom talasu..nista edukacija, ni o imunitetu, ni o zastiti, pa ni o potencijalu virusa..okej, bio je pocetak, nije se znalo mnogo toga sto se danas zna, mada s eni sad ocigledno ne zna dovoljno, ali nesto se sigurno znalo....tu su samo maske, distanca,i sirenje panike od medija..oko tog zacaranog kruga se  vrtimo skoro 10 meseci..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

Update on mene. Pricao sam da sam skroz ok, uveo kratke setnje, medjutim juce krene jeza da me hvata. Popijem eferalgan, legnem da spavam, i dalje je tu. Krenem da radim i samo odjednom isto kao na pocetku samo 3x jace: temperatura skoci na 39, drhtavicu kakvu nisam imao u zivotu i dijareja. Glava ne moze od jastuka. Evo sada mi je bolje, volu rep da iscupam. 

 

Jesam li rekao da sam negativan?

 

Nisam medicinski radnik, te ne bi trebalo da dajem neke savete, al rekao bih snimis pluca privatno za svaki slucaj. 

 

Na vise mesta sam procitao slicnu pricu, kao sve je ok, ali posle prve aktivnosti se vracaju simptomi. Drugarov cale isto tako, kad su snimili pluća videli pocetak upale, pansu ga primili u bolnicu za svaki slucaj. 

 

Njihovi kumovi koji su se isto zarazili, bez simptoma, ali kad su otisli da snime pluća videli im neke blage promene. Naredili strogo mirovanje, i valjda su im dali nesto i da piju. 

 

U svakom slucaju stedi se i odmaraj kolko mozes narednih dana, nevezano za to kako se osecas

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, urosg3 said:

 

Koncenzus oko maski nije postignut u naucnoj zajednici, 

Intelektualnog postenja radi, treba pogledati malo sire.

Ima puno studija sa razlicitim rezultatima. Za pronalazenje relevantnih izvora je dovoljno 20-ak sekundi.

 

Samo vrh brega ...

 

Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

 

The Lancet, Respiratory Medicine

 

Nature

 

PubMed Central® (PMC)

 

University of Oxford

 

ResearchGate

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Cyber said:

 

Koncenzus oko maski nije postignut u naucnoj zajednici, 

Intelektualnog postenja radi, treba pogledati malo sire.

Ima puno studija sa razlicitim rezultatima. Za pronalazenje relevantnih izvora je dovoljno 20-ak sekundi.

 

Samo vrh brega ...

 

Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

 

The Lancet, Respiratory Medicine

 

Nature

 

PubMed Central® (PMC)

 

University of Oxford

 

ResearchGate

Isto takvo poštenje nalaže da priznamo da je navedena studija bila proletos, da nije dovela u pitanje bitnu tvrdnju: da zaraženi koji nosi masku manje širi zarazu.
Ona tvrdi to što tvrdi, da je 1,8 ljudi koji su nosili masku zaraženi u odnosu na 2,1 kontrolne grupe. I takođe je studija sa najvećim brojem zamoraca na koju sam naišao.
Ono kao i sve u životu nema defitivnih zaključaka, a rezultat je dovoljno tesan da dozvoljava relativizaciju.
Svakako na svim studijama i ovoj i ovih linkova - premali je uzorak za bilo kakav konačan zaključak. 
 

Link to comment
Share on other sites

Uroše, ponekad pričaš Nestorovu priču. On kaže da zaraženi treba da nose maske, niko drugi.

 

Ja kad ga slušam, vidim da čovek ima pojma o materiji, u toku je sa događajima, studijama, zaključcima, ali kada krene da priča svoje zaključke na osnovu informacija koje ima sva relevantnost mu se raspadne.

 

Njegovi sledbenici u komentarima su plač majke božije.

Edited by CheshireCat
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CheshireCat said:

Uroše, ponekad pričaš Nestorovu priču. On kaže da zaraženi treba da nose maske, niko drugi.

 

Ja kad ga slušam, vidim da čovek ima pojma o materiji, u toku je sa događajima, studijama, zaključcima, ali kada krene da priča svoje zaključke na osnovu informacija koje ima sva relevantnost mu se raspadne.

 

Njegovi sledbenici u komentarima su plač majke božije.

a lepo sam rekao da nema zaključaka 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CheshireCat said:

Realno, od ozbiljnih lekara izostaju odgovori i saveti. Samo se seje strah i panika. 

On ipak nudi kakve takve komentare i analize. U krajnjoj liniji nije promenio stavove - od početka je šarlatan.

 

Verujem da je fan bazu stekao zbog toga.

ima i do toga..a i on bar nasmeje ljude, sto je opet korisnije od zastrasivanja za zdravlje kako god okrenes..

Link to comment
Share on other sites

Meni je ovo oko maski uporedivo s pusenjem. Onda da duvanimo gdje god nam se cefne u javnom prostoru. Moze i u porodilistu. Jer jebiga..mozemo i podatke o pasivnom pusenju da razvlacimo na sitna crijevca. Postoji nekakav konsezus da maske usporavaju sirenje i zaista mi nije jasno cemu toliki otpor i prica o “brnjicama”. Da slazem se da na otvorenom kad nisi u guzvi nema potrebe. Ali u zatvorenom i u guzvi svakako jesu.  

Pusac sam ali mi nimalo tesko nije da se suzdrzim od istog gdje se to od mene zahtjeva. E isto je i s maskama. 
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa eto u tome je problem - što je u mnogim zemljama uvedena obaveza maski napolju, a zdrav razum pismenog čoveka konta da je to nonsens (što bi Uroš rekao alibi mera).

A onda ljudi čuju da ima i štetnih strani nošenja maski (a tu ne mislim na petge antene za čipovanje) i eto problema sa maskama - i taj stav protiv maski i nije baš neutemeljen.

 

Samo da se ogradim: ja maske nosim u zatvorenom, a još više se trudim da minimizujem nošenje maski tj boravak u prostoru gde one trebaju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oh boy...

 

"Dr Antoni Fauči rekao je za kanadski Si-Bi-Si njuz da se kovid 19 prvenstveno širi na nivou domaćinstva, među manjim grupama ljudi."

 

Kud sad, sta sad? Sad vise ni u kuci nisi siguran 

😄

 

Edit: "pobegao" smajli u post, ne mogu da izbrisem

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, wrecktangle said:

Meni je ovo oko maski uporedivo s pusenjem. Onda da duvanimo gdje god nam se cefne u javnom prostoru. Moze i u porodilistu. Jer jebiga..mozemo i podatke o pasivnom pusenju da razvlacimo na sitna crijevca. Postoji nekakav konsezus da maske usporavaju sirenje i zaista mi nije jasno cemu toliki otpor i prica o “brnjicama”. Da slazem se da na otvorenom kad nisi u guzvi nema potrebe. Ali u zatvorenom i u guzvi svakako jesu.  

Pusac sam ali mi nimalo tesko nije da se suzdrzim od istog gdje se to od mene zahtjeva. E isto je i s maskama. 
 

meni nije. Pušenje je tu odavno utemeljeno u tradiciji, maske su novost. Kako se niko ne buni protiv mera pranja ruku i distanciranja, kako je to svima jasno i nedvosmisleno korisno a baš maske nisu? Eto možda tu čuči odgovor.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

meni nije. Pušenje je tu odavno utemeljeno u tradiciji, maske su novost. Kako se niko ne buni protiv mera pranja ruku i distanciranja, kako je to svima jasno i nedvosmisleno korisno a baš maske nisu? Eto možda tu čuči odgovor.

Ne bih se slozio bas za distanciranje...ni ono mnogi niti razumiju a jos manje postuju. A pranje ruku je civilizacijsko dostugnuce koje ne bi smjelo imati veze s ovim. 
Meni je uporedivo jer ogranicavanjem pusenja utices tj smanjujes sansu (ali je nikako ne eliminises) da se neko ko ne pusi razboli od necega izazvanog duvanom. Otud analogija.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...