Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Mozda je o ovom vec bilo reci ranije, ne secam se. Svasta se pisalo.

Citam pre par dana da se uvodi ovaj lockdown po Evropi, da se ne bi moralo odlucivati ko ce biti skinut sa respiratora a ko ne, jer zbog novih kojima bude potreban,......i treba zaustaviti zarazu da bi ostali pacijenti kojima treba tretman mogli da dodju do njega.

Pitam se kako to da kod respiratora treba tj ne treba da se odlucuje ko ce biti skinut a ko ce se nataci , par kontra su za ostale ne koronase odlucili da im ne mogu pomoci a oni mogu umreti sutra ili danas npr.

 

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

Evo me u NL, pa malo pratim i komsiluk danas - apsolutno mi je neshvatljivo zasto Belgijanci (11.5 mil stanovnika), uz mnogo stroziji lockdown od NL, imaju u ovom talasu/danas i  preko 20 000 zarazenih i 140 umrlih, dok Holandija (17 mil) ima manje od 9 000 zarazenih i 50 umrilih?!

A nije da se pridrzavaju nosenja maski onako religiozno - cak ni u zatvorenim prostorima! Rekla bih nekih 80 % nose....

U Belgiji fitnes centri zatvofeni, ovde ni to, jer kazu da je fizicka aktivnost jako vazna, i mentalno i fizicki.

Dobrodošla u moj svet, u kojem su maske alibi mera, da izgleda nedvosmisleno da će država duradi nešto.
U tom mom svetu masku nosimo iz solidarnosti i odgovornosti prema zajednici i društvenoj zabludi, i zavidimo onima koji je nose iz uverenja da ih štiti, potpuno svesni da tu zabludu da maska štiti ne možemo da komuniciramo.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisu sve maske jednake. N95 maske, ako se pravilno nose, dokazano štite od virusa koji se prenose respiratornim kapljicama. Naravno, veliku pažnju treba obratiti na onaj deo: "ako se pravilno nose", što podrazumeva da je maska pravilno nameštena i zategnuta da dihtuje oko lica.

A koliko se sećam, i ti imaš neke fensi maske. 😄

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Wookie said:

Nisu sve maske jednake. N95 maske, ako se pravilno nose, dokazano štite od virusa koji se prenose respiratornim kapljicama. Naravno, veliku pažnju treba obratiti na onaj deo: "ako se pravilno nose", što podrazumeva da je maska pravilno nameštena i zategnuta da dihtuje oko lica.

 

Eeeee, da vidiš ti Uroševu masku, mi sa (K)N95 smo bedni amateri. Na njega možeš da baciš koktel sarina, ebole i kovida bez frke, bilo bi on ustaje, otresa prašinu :s_d:...

 

btw., koja je razlika između n95 i kn95 i ima li je uopšte?

Edited by implant
  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, implant said:

 

Eeeee, da vidiš ti Uroševu masku, mi sa (K)N95 smo bedni amateri. Na njega možeš da baciš koktel sarina, ebole i kovida bez frke, bilo bi on ustaje, otresa prašinu :s_d:...

 

btw., koja je razlika između n95 i kn95 i ima li je uopšte?

 

9 minutes ago, Wookie said:

Pa ne znam što je zapeo da maske ne deluju, kao da nosi neku običnu krpetinu. 😆

 

product-image-136012586_grande.gif?v=150

 

No Corona - distance guarantied!

:lol_2:

Edited by Kronostime
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Wookie said:

Nisu sve maske jednake. N95 maske, ako se pravilno nose, dokazano štite od virusa koji se prenose respiratornim kapljicama. Naravno, veliku pažnju treba obratiti na onaj deo: "ako se pravilno nose", što podrazumeva da je maska pravilno nameštena i zategnuta da dihtuje oko lica.

A koliko se sećam, i ti imaš neke fensi maske. 😄

Imam, dobio na poslu, nosim samo na poslu 🙂 Dobro mi smo na poliklinici pa hajde...
U civilu ovu običnu onu koja je proletos koštala 120 dindži  sada valjda 20. I to samo di je propisano.
Inače te fancy maske mogu i da se naruče sada novi unapređeni model, po istim standardima

https://shop.mask-covid-19.com/en/accueil/22-immun-1-p3-r.html sa identičnim standardnim brojem regulative.
Nešto se šuška po poliklinici da se domaći proizvođač uključuje u projekat, i to relativno brzo imaće ih u prodaju valjda za desetak dana.

Problem oko nošenja maski razumeo sam u covid ambulanti gde sam moraš da popuniš epidemiološki upitnik, a ljudi kao ljudi, neko nije baš pismen, pitanje mu nije baš jasno, seti se kontakta, pa gde je telefon da prepiše. Na sve to ne vidi dobro, pa gde su naočare, pa rukopis je malo nečitljiv. 
Traje kao pisanje osrednjeg romana u mnogo procenata slučajeva.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Wookie said:

Nisu sve maske jednake. N95 maske, ako se pravilno nose, dokazano štite od virusa koji se prenose respiratornim kapljicama. Naravno, veliku pažnju treba obratiti na onaj deo: "ako se pravilno nose", što podrazumeva da je maska pravilno nameštena i zategnuta da dihtuje oko lica.

A koliko se sećam, i ti imaš neke fensi maske. 😄

 

Holandjani, definitivno, od svih drzava u kojima sam bila i videla, najmanje nose maske. Ali, cini mi se, da su najbolji sto se distance tice.

Ovo je moje odokativno zapazanje, nema nikakvu naucnu vrednost.

 

Btw, sumnjam da prosecan Holandjanin pravilnije nosi masku od prosecnog Belgijanca

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Wookie said:

Pa ne znam što je zapeo da maske ne deluju, kao da nosi neku običnu krpetinu. 😆

Nije zapelo, nego me nervira jer je alibi mera, u jednu svrhu - očuvanja društvenog poretka, i klasa. Što malčice neetično na par nivoa. Motiv me nervira iskreno, ja sam ti levičar u duši 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Evo me u NL, pa malo pratim i komsiluk danas - apsolutno mi je neshvatljivo zasto Belgijanci (11.5 mil stanovnika),

Lizu gelendere :lol_2:

 

10 minutes ago, Sunshine State said:

Holandjani, definitivno, od svih drzava u kojima sam bila i videla, najmanje nose maske. Ali, cini mi se, da su najbolji sto se distance tice.

Mozda tu lezi zec :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inače upravnik bolnice u Areni ppuk dr Predrag Bogdanovič je jedan od najboljih kardiologa, a i jedan od najboljih ljudi koje sam upoznao. Pravi Lekar, u najlepšem smislu te reči, sa divnim odnosom prema pacijentu, sa odmerenim prognozama i osetiš u njemu ličnost lekara, koji se ne fokusira na svoju specijalnost nego leči pacijenta od bolesti. Strpljiv, savestan, odgovoran, proncljiv i metodičan.
Bukvalno spada u top 10 ljudi koje sam upoznao u životu.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, urosg3 said:

Imam, dobio na poslu, nosim samo na poslu 🙂 Dobro mi smo na poliklinici pa hajde...
U civilu ovu običnu onu koja je proletos koštala 120 dindži  sada valjda 20. I to samo di je propisano.
Inače te fancy maske mogu i da se naruče sada novi unapređeni model, po istim standardima

https://shop.mask-covid-19.com/en/accueil/22-immun-1-p3-r.html sa identičnim standardnim brojem regulative.
Nešto se šuška po poliklinici da se domaći proizvođač uključuje u projekat, i to relativno brzo imaće ih u prodaju valjda za desetak dana.

Problem oko nošenja maski razumeo sam u covid ambulanti gde sam moraš da popuniš epidemiološki upitnik, a ljudi kao ljudi, neko nije baš pismen, pitanje mu nije baš jasno, seti se kontakta, pa gde je telefon da prepiše. Na sve to ne vidi dobro, pa gde su naočare, pa rukopis je malo nečitljiv. 
Traje kao pisanje osrednjeg romana u mnogo procenata slučajeva.

Ovakve maske imas da kupis po poljoprivrednim prodavnicama/apotekama. nisu bas fensi, kao ni ova na linku.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ovakve maske imas da kupis po poljoprivrednim prodavnicama/apotekama. nisu bas fensi, kao ni ova na linku.

da stvar je u filteru, te polumaske postoje odavno, razvoj filtera je ključan. Ova ima filter P3 (FFP3) koji je ok, ostatak je poznat od ranije, oblik, prianjanje na lice, kaiševi

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Nije zapelo, nego me nervira jer je alibi mera, u jednu svrhu - očuvanja društvenog poretka, i klasa. Što malčice neetično na par nivoa. Motiv me nervira iskreno, ja sam ti levičar u duši 🙂

 

Nisi fer, druže moj. U svakoj diskusiji o maskama ja (i još par ljudi) ispadamo ruralni zastavnici iz JNA,  a ti razbarušeni umetnik levičarske orijentacije (iako ne skidaš fensi masku - PAMETNOM DOSTA?! :thumbsup: ). Ima da nas namrznu ljudi, jel' to hoćete, jel' to hoćete!?!

Edited by implant
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, implant said:

 

Nisi fer, druže moj. U svakoj diskusiji o maskama ja (i još par ljudi) ispadamo ruralni zastavnici iz JNA,  a ti razbarušeni umetnik levičarske orijentacije (iako ne skidaš fensi masku - PAMETNOM DOSTA?! :thumbsup: ). Ima da nas namrznu ljudi, jel' to hoćete, jel' to hoćete!?!

dobro de, ova nije ta ja rasprava- ovde pišemo šta stvarno mislimo 🙂 ne deluje li ili ne deluje, pa eto,

.... al` me okrpi kao Moša Pijade salonske komuniste u vreme izbora na Beogradskom univerzitetu 1940. 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, implant said:

 

Ima da nosiš i da skidaš samo kad stigne kamember u kartonskoj kutiji :s_d:.

Ne zelim da skidam masku kad mi stigne kamember, mislim da bih ga stavio pod masku, volim taj miris kamembera. Jos pogotovo onaj koji je malo "stariji" . Obicno u radnjama gledam one kojima je "kao isteko rok" za jedan dva dana, te kupim najukusniji su. uz neko crveno vino,mmmm

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, urosg3 said:

dobro de, ova nije ta ja rasprava- ovde pišemo šta stvarno mislimo 🙂 ne deluje li ili ne deluje, pa eto,

.... al` me okrpi kao Moša Pijade salonske komuniste u vreme izbora na Beogradskom univerzitetu 1940. 🙂

 

Pa šta sad, mora malo, to je sve drugarski :thumbsup:.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

U Pancevu su sad 9 dinara i pada i dalje (pre oko mesec dana su bile 13 dindzi). Nebitna cena, ali pokazuje koliko se lapalo na maskama.

nema tu "lapanja" previse, trziste upravlja cenom uglavnom,
posto virus "ubrzava" kod nas, ocekujem i da cene idu na gore narednih dana i nedelja. ne previse jer sada ima mnogo proizvodjaca maski, tesko da ce u dogledno vreme cena maski biti blizu tih 120 dindzi. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...