Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ko ti je kriv kad ides na mesta gde niko ne zalazi 😃

 

Everything that happens before Death is what counts.

 

Beware the autumn people.

 

A stranger is shot in the street, you hardly move to help. But if, half an hour before, you spent just ten minutes with the fellow and knew a little about him and his family, you might just jump in front of his killer and try to stop it. Really knowing is good. Not knowing, or refusing to know is bad, or amoral, at least. You can’t act if you don’t know.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, major josip said:

Opet može da se desi da ne reše ništa, makar i uspeli da testiraju sve ljude. Biće sigurno određeni procenat onih koji će imati lažno negativan test, što je dovoljno da se virus lagano proširi ako ne bude bilo jačih mera nakon testiranja. 

Pojma nemam. Verujem da ni sami ne znaju sta da ocekuju u narednom perioud.

Ako sam dobro razumeo, sledeci vikend ce se ponoviti ista akcija i planirano je da se nakon toga testni punktovi pomere na sve moguce ulaze u zemlju.

 

Inace, testiraju vise nego Koreanci. Prosle nedelje je 90% zitelja regiona Zilina testirano slicnom akcijom, zato sto je taj region najteze pogodjen (sto je cudno, posto je jedan od redje naseljenih i slabijie "aktivnih" u zemlji). Stoga i ogromne brojke novozarazenih na dnevnom nivou kod njih, a mali broj preminulih...valda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na kraju završili u MediGroup, kao i sve u životu ko ne plati na cesti plati na ćupriji, tako nešto valjda.

Lepo zakazali, nema čekanja, sve završili, lečenje dobro ili loše kao bilo gde, ma isto ti ispadne.

Otišli na kućno lečenje. Redovi u kovid ambulantama su baš veliki, pregledi dugo traju, i sumorni su ljudi, i pacijenti i osoblje. Od opreme najobičnije maske nose, imaju neke bl mantile, kao od neke providne materije kao neko baš tanko platno koje se lako cepa. Nose i kape od istog materijala i rukavice i to je to.
Od procedure, našpricaju ti ruke onim sredstvom za dezinfekciju, uzmu knjižicu i čekaš.

Lično bih malo ubrzao, možda čak i ne malo nego značajno jednom intervncijom:
Da popuniš epidemiološki upitnik pre pregleda dok čekaš. Imaš vremena, popuniš na miru. Ovako se dosta gubi vremena na popunjavanje, nije baš svako ni najpismeniji i to dosta traje.
Ubrzalo bi se značajno, ali eto, nije po protokolu...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

ala me hoće da razvozim ljude po kovid ambulantama, neverovatno. Lep pozdrav iz Šumica 🙂

Dajte mi jedno pola sata da odlepim pa idemo u Bel medic. Ako nije 80 ljudi pre nas nije ni jedan, a pojma nemam koliko lekara gore na spratu uopšte radi u ovu lepu subotu.

Ne idi ka Avali. :classic_ninja:

 

RAspjw6.gif

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Izvestaj iz malog holandskog gradica danas - subota, gradic krcat, nema kafica da rade, ali rade prodavnice. Napolju retko ko da ima masku (cak i u guzvi), ali se ljudi sklanjaju i drze distancu.

U samoposluzi broj musterija odredjen brojem kolica, maske (koliko vidim) nisu obavezne, nemaju ih svi unutra, ali za razliku od letos, velika vecina nosi.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Izvestaj iz malog holandskog gradica danas - subota, gradic krcat, nema kafica da rade, ali rade prodavnice. Napolju retko ko da ima masku (cak i u guzvi), ali se ljudi sklanjaju i drze distancu.

U samoposluzi broj musterija odredjen brojem kolica, maske (koliko vidim) nisu obavezne, nemaju ih svi unutra, ali za razliku od letos, velika vecina nosi.

 

Culi da dolazis.:lol_2:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Na kraju završili u MediGroup, kao i sve u životu ko ne plati na cesti plati na ćupriji, tako nešto valjda.

Lepo zakazali, nema čekanja, sve završili, lečenje dobro ili loše kao bilo gde, ma isto ti ispadne.

Otišli na kućno lečenje. Redovi u kovid ambulantama su baš veliki, pregledi dugo traju, i sumorni su ljudi, i pacijenti i osoblje. Od opreme najobičnije maske nose, imaju neke bl mantile, kao od neke providne materije kao neko baš tanko platno koje se lako cepa. Nose i kape od istog materijala i rukavice i to je to.
Od procedure, našpricaju ti ruke onim sredstvom za dezinfekciju, uzmu knjižicu i čekaš.

Lično bih malo ubrzao, možda čak i ne malo nego značajno jednom intervncijom:
Da popuniš epidemiološki upitnik pre pregleda dok čekaš. Imaš vremena, popuniš na miru. Ovako se dosta gubi vremena na popunjavanje, nije baš svako ni najpismeniji i to dosta traje.
Ubrzalo bi se značajno, ali eto, nije po protokolu...

 

Koliko ste ambulanti obišli? Jesu li svuda gužve?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RatzenStadt said:

Pojma nemam. Verujem da ni sami ne znaju sta da ocekuju u narednom perioud.

Ako sam dobro razumeo, sledeci vikend ce se ponoviti ista akcija i planirano je da se nakon toga testni punktovi pomere na sve moguce ulaze u zemlju.

 

Inace, testiraju vise nego Koreanci. Prosle nedelje je 90% zitelja regiona Zilina testirano slicnom akcijom, zato sto je taj region najteze pogodjen (sto je cudno, posto je jedan od redje naseljenih i slabijie "aktivnih" u zemlji). Stoga i ogromne brojke novozarazenih na dnevnom nivou kod njih, a mali broj preminulih...valda.

Ako sam ja dobro razumela, cilj je da se brzo identifikuju zarazni i ti odmah izoluju (promaci ce im neki koji su se tek zarazlili a jos nisu zarazni, ali daj sta das). Tako ce se preseci mnogo lanaca prenosa (ali se nece iskoreniti virus) i trebalo bi da uravnjaju krivu, tj. preseku eksponencijalni rast. Ako to rade i narednog vikenda, onda bi tad valjda trebalo da uhvate one zarazene koji kod prvog testiranja nisu bili zarazni (ali nece one koji su se u medjuvremenu zarazili).

 

Valjda imaju neku strategiju kako posle svega toga da drze epidemiju pod kontrolom, da ne bi morali ponovo za mesec dana da rade isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

Tako ce se preseci mnogo lanaca prenosa (ali se nece iskoreniti virus) i trebalo bi da uravnjaju krivu, tj. preseku eksponencijalni rast. Ako to rade i narednog vikenda, onda bi tad valjda trebalo da uhvate one zarazene koji kod prvog testiranja nisu bili zarazni (ali nece one koji su se u medjuvremenu zarazili).

Napor za divljenje, svakako.

Ne verujem da im je cilj da iskorene virus, nego obore/uspore talas I pritisak na zdravstvo, a samim tim I ekonomiju. Uz sve ostale mere, maske&stuff trebalo bi da postignu solidan rezultat.  

Bas nestrpljivio cekam od ponedeljka da vidim kakve ce brojke o broju zarazenih da dodju. To bi mnogima moglo da pomogne kad je rec o strategiji I sirenju virusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, implant said:

 

Koliko ste ambulanti obišli? Jesu li svuda gužve?

Šumice i V Stepe. Kao u V Stepe je bilo neke nade da se  upadne, ali tako očajno sporo ide da sam digao ruke, izguglao MediGroup nazvao telefonom zakazao pregled, to je skoro pa odmah iza ćoška u bulevaru JNA.
U Šumicama prvo bili rekla nam:
"oh, pa vis te zakasnili" trebali ste da pozovete telefonom...

Doduše  i ja sam kriv verovao sam na reč, pa smo prvo otišli u Krivaločku, i čekali red za informacije, pa se ispostavilo da u Krivolačkoj postoji isključivo i samo laboratorija, za testiranje, tu se ne pregledaju uopšte (pod pregledom podrazumevam da slušalicama neko presluša pacijenta, i uradi rendgen snimak ukoliko sumnja). Mislim se nešto ipak bolje privatno, sve završiš odmah, ovako u V Stepe te preslušaju, pa pali u Krivolačku u laboratoriju ili rendgen, ne sumnjam da bi usput morao da svratiš do Šumica (nemam pojma zašto, ali iz nekog dodatnog opreza npr, ili čisto onako da vidimo šta ima" pa da se vratiš u V Stepe sa rezultatima.
Onda sigurno moraš kod izabranog lekara po recept i doznake, ako radi, nije na odmoru/bolovanju/službenom putu, ili otišao u Beli Potok u ambulantu jer subotom radi tamo prepodne od 11:00 do 11:45

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

Freelancer u doba Korone - razvozi ljude po ambulantama. :classic_ninja:

E možete slobodno me zezate koliko hoćete, ja da pomognem ljudima hoću. Hanuma kaže da sam kreten, možda je i u pravu. Naprosto ko me pita, a mogu - ja pomognem. 

  • Like 2
  • Love 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...