Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

23 minutes ago, CheshireCat said:

 

Sećam se da je tada nastradao zdrav čovek u ranim 40tim iz Mladenovca ili Smedereva...

 

Onda mi je delovalo strašno, ali sada bih voleo da znam više o okolnostima njihovog stradanja.

Ma uvijek ima izuzetaka..nije to toliko rijetko ni kod drugih zaraznih bolesti tipa gripe. Ovi podaci su vise poziv na oprez, nikako potvrda da je zaraza i oboljenje kataklizmicno u stvari. Mislim da je izostatak patterna ,dobro potkovanog saznanjima sa “terena”,  vezi sa virusom i oboljenjem ono sto stvara prilican strah kod ljekara, koji se bave virusima i njihovim posljedicama, a i kod obicnih ljudi. 
I postoji nesto sto je i moderni doprinos ali i uslovno receno “steta” za sveukupno stanje. Mnogo vise se cijeni ljudski zivot nego prije par decenija. Sve i da imamo strogo odredjenu grupu ljudi kojima ovo prijeti, opet bismo svasta poduzimali da im damo sansu da ovo preguraju. Pa i oni “nerizicni” trpe na drugi nacin. Da je drugacije, da ne cijenimo toliko zivot..virus bi kruzio slobodno pa koga ubije ubije a ostali guraju dalje k’o da nije nista. Ljudsko drustvo jednostavno sve cini da pobjegne od principa prirode da najjaci opstaju.  Nisam mozda najbolje sklopio misao ali nadam se da je razumljiva. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wrecktangle said:

Obzirom da pusenje dobro “sredjuje” sve zivo...sto bi virus bio izuzetak. 😂

 

A vidis, ja znam dva smrtna slucaja od kovida, oba u ranim 60-tim, strastveni pusaci, jedan imao kancer zbog toga.

 

Tako da, neka hvala ako sam mogao bez duvana 33 godine, moci cu i dalje, ne bih se ja s tim zahebav'o 😉

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Znaci generalna svetska stragetija je lockdown u Novembru, pa otvaranje do Bozica, pa lockdown opet polovinom januara????

 

Taman da istresu ljude iz gaća za Božić i NG, zamisli koji će to stampedo da bude na prodavnice i tržne centre. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

A vidis, ja znam dva smrtna slucaja od kovida, oba u ranim 60-tim, strastveni pusaci, jedan imao kancer zbog toga.

 

Tako da, neka hvala ako sam mogao bez duvana 33 godine, moci cu i dalje, ne bih se ja s tim zahebav'o 😉

Ma svakako. Ne propagiram nikako pusenje. Cak i da je istina to sve oko pusenja. Duvana u ustima...nista nije vrijedno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, wrecktangle said:

Ma svakako. Ne propagiram nikako pusenje. Cak i da je istina to sve oko pusenja. Duvana u ustima...nista nije vrijedno. 

 

Ja cu to formulisati ovako - neko ce se tesiti time sto je mlad; neko time sto je zdrav; neko time sto vodi racuna o ishrani i fizickom zdravlju; neko ce se uhvatiti za to o pusenju; neko za neko cetvrto istrazivanje ili je negde cuo (tipa ono za krvne grupe)...Svako ce pronaci nesto.

 

A u stvari nema potrebe za tim. Istina je da ce ogromna vecina svih ljudi pregurati koronu. Iz svih tih "kategorija". Pa i oni koji nemaju za sta da se "uhvate". U daleko najvecem broju bez vecih posledica, mnogi i da ne osete. A poneko ce nazalost i otici, nekad cak i ako ispunjava nekoliko uslova da prodje dobro. Sa virusima se nikad ne zna - ni sa "obicnim gripom", kamoli sa ovom novom koronom.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Voleo bih da znam koji su  kriterijumi za hospitalizaciju, posto u Irsko na preko 30k aktivnih slucajeva 320 u bolnicama a u Srbiji na 11k aktivnih preko hiljadu u bolnicama i covid centrima.

 

Eto i u Austriji 1800 u bolnicama na preko 31k aktivnih slucajeva.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Voleo bih da znam koji su  kriterijumi za hospitalizaciju, posto u Irsko na preko 30k aktivnih slucajeva 320 u bolnicama a u Srbiji na 11k aktivnih preko hiljadu u bolnicama i covid centrima.

 

Eto i u Austriji 1800 u bolnicama na preko 31k aktivnih slucajeva.

Jeste zanimljivo pitanje, ali mislim da je pisano o tome, koliko smo nezdrava nacija ovo mooozda i nisu cudne brojke. Druga stvar je koliko kod nas stvarno ima registrovanih slucajeva, broj hospitalizovanih je ipak teze da slazu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Baby said:

 

Ali sire virus, na toj smo temi zar ne?

Pa valjda ne, tako su nam rekli u vreme proslih riots, da su u stvari smanjili sirenje virusa, pa tako ocekujem i od predizbornih skupova :classic_biggrin:

Poenta je da niko ne obraca paznju na virus, dok ne prodju izbori.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Jeste zanimljivo pitanje, ali mislim da je pisano o tome, koliko smo nezdrava nacija ovo mooozda i nisu cudne brojke. Druga stvar je koliko kod nas stvarno ima registrovanih slucajeva, broj hospitalizovanih je ipak teze da slazu. 

 

Mislim da opste zdravlje nacije nije presudan kriterijum u ovom slucaju, iako se potpuno slazem da je ono u Srbiji na znacajno nizim granama nego u ostatku Evrope. Pre bih rekla da se tu radi o razlicitim preduslovima da se lecenje i oporavak nastave u kucnim uslovima, posebno kad se radi o starijim ljudima. Ovde kod mene je uobicajeno da se salje kuci cim je dijagnoza postavljena i kad vise nema potrebe za nekim terapijama kao sto je npr intravenozno davanje antibiotika. Tablete se mogu piti i kod kuce, a dobiju se i nega i pomoc u kuci koje obezbedjuje opstina. Ljudi ovde napustaju bolnicu daleko pre nego sto stanu na sopstvene noge. U drugim zemljama su u to ukljucene i privatne firme, dobrovoljne organizacije i razni drugi akteri, ne mora opstina. Bitno da postoji nekakva alternativa bolnici dok covek jos nije sasvim zdrav.

Koliko znam, u Srbiji nista slicno ne postoji, pa bolnica ostaje jedina opcija. Zato se cesce u nju smesta, a i znatno duze u njoj ostaje nego drugde. Sasvim nebitno da li je u pitanju korona, polomljen kuk, infarkt, neka operacija ili nesto peto.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Baby said:

 

Da, senilna sam, zaboravila sam da je iko rekao da riots smanjuje sirenje virusa... 

Ma podseticu te ja:

 

The study’s conclusions are supported by Covid-19 testing data in many of the cities that were home to prevalent protesting. For instance, the Minneapolis Department of Health reported that more than 15,000 people were tested at centers set up in communities affected by the protests, and 1.7% of tests came back positive—below the statewide average of about 3.6%. According to the Washington Post, protest attendees in Minneapolis returned positivity rates of less than 1% and that “officials believe the low infection rates reflect that the protests were outside, that most people wore masks and that people spent most of their time in motion, circulating through the crowd.” NPR reported last week that parties—not protests—are believed to have caused coronavirus spikes in Washington. 

https://www.forbes.com/sites/tommybeer/2020/07/01/research-determines-protests-did-not-cause-spike-in-coronavirus-cases/?sh=395e95927dac

 

The leading theory to explain this paradox is that being outdoors is safer than indoors. Numerous studies support this. Japanese researchers, for example, found the odds of indoor transmission of the coronavirus were about 19 times greater than in the open air.

But a new study funded by the National Bureau of Economic Research offers another explanation: The protests prompted an overall increase in people staying home, which mostly offset any impact of transmission among protesters.

https://www.inquirer.com/health/coronavirus/coronavirus-no-spike-cities-despite-protests-big-surge-in-states-that-reopened-20200627.html

 

That seemed to be especially true in areas where the media reported on violence at protests, the study concluded: “We generally find increases in the percent of residents staying at home full-time and time spent at home for both sets of protests [peaceful or violent], though effects are expectedly stronger when protests are accompanied by media reports of violence.”

As a result, the study didn’t detect an increase in Covid-19 cases.

“We went in not knowing if we would find an increase in cases, a decrease in cases, or no effect,” Dhaval Dave, an author of the study, told me. “It was somewhat surprising to us.”

If anything, there may have been a decrease in Covid-19 cases due to the protests, the study found. But Dave cautioned against making too much of that finding, since it wasn’t statistically powerful.

https://www.vox.com/2020/6/26/21300636/coronavirus-pandemic-black-lives-matter-protests

 

 

Lucky us - znaci sto nasilniji protesti to manje obolelih.

 

Link to comment
Share on other sites

U jednom većem društvu danas izveo sam jedan zlobni eksperiment, javno sam rekao:
"uopšte mi nije žao što je onaj zli čovek umro" namerno, da isprovociram reakciju. Odmah je dvoje skočilo da me optužuje kako mi nije žao čoveka, i da sam stoka neempatična, i plaćenik, i znate sve 🙂
Za to vreme na laptopu sam otvorio vest o smrti onog infuensera iz Ukrajine ali bukvalno niko osim mene nije video ekran.

Ono što je zabavno da iako sam mislio na Dmitrija, krenuli da brane Amfilohija. Šta ti je podsvest 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...