Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, wwww said:

i u Nemackoj je 1.11. praznik i odrzavaju se neke ceremonije (ali je preporuceno da se to ove godine izbegne).

Mi imamo i 11.11. kada pocinje "5. godisnje doba" iliti karnevalsko vreme. No, ove godine su sve svetkovine tim povodom otkazane (jos pre mesec i vise dana).

 

 

U Francuskoj nema nekih svetkovina i ceremonija povodom 1 og novembra ali je obicaj da ljudi otputuju tamo gde su im naprimer roditelji sahranjeni i slicno, nista vise od toga, ali masovno se tog vikenda putuje. Velika je razlika u tome sto u Nemackoj zakljucavanje pocinje u ponedeljak (ako sam dobro shvatila) a u Francuskoj poceo nocas a ljudi isplanirali da otputuju i dan ranije ti Makron kaze da ne moze - zbog toga je onaj haos fotke koje si kacila sa silnim kolim na autoputu, pokusavali ljudi da odu pre nego sto je lockdown poceo u ponoc

Link to comment
Share on other sites

Pričala sa koleginicom koja je imala letos. Ima skoro 60 godina, dobila od sina koji je u 30- im. Ona je imala 10 dana temperaturu ( najviša 39,2) i kašalj, sin razvaljen, sa epizodama gušenja, bez hospitalizacije. Ćerka i muž ( pušači)- ništa. Vanbolnički protokol se svodi na- koga zatekneš u covid ambulanti. Sin je promenio 4 antibiotika, na kraju je dežurala pulmolog koja mu je dala Levoxu i tad mu je bilo bolje. Pitala sam je da li zakazuju kontrole- ne, ona se za tih 10 dana javljala 3 puta sama, svaki put krvna slika i saturacija i vrate je kući. Sve se svodi na lečenje pneumonija pa kako ko od lekara empirijski ubode terapiju ili kakav ti je imunitet.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

U vezi Grcke, i mera za Solun, lol da nije smesno bilo bi zalosno. Zatvaraju od pola jedan posle ponoci do pet ujutro. WOOW kakva mera.

Upravo tako, napola alibi mera. Doduše, sprečiće klince da žuruju po parkovima posle pola jedan noću ili prisiliti ih da se vraćaju sa privatnih druženja pre pola jedan, jer posle toga ide kažnjavanje, ali do pola jedan sasvim fina šteta može već da se napravi. Makar su od 6 jutros u crvenim zonama svi ugostiteljski objekti zatvoreni sem za take away. Time će starijima onemogućiti da popiju mirno kafu negde, a ovi opasni će sa pivom iz samiške i dalje da prave štetu po parkovima i privatnim gajbama. Plus su veliku jesenju rasprodaju odložili samo jedan dan, znači od ponedeljka će da se pune zatvoreni maloprodajni prostori samo tako. Samo ograničenje broja ljudi u zatvorenom prostoru i obaveza maski tu neće mnogo pomoći obzirom na zastarelu klimatizaciju.

 

Na kraju o zabrani međuzonskih putovanja još diskutuju, danas će objaviti zaključke, a ako se odluče za to, važiće tek od ponedeljka 6 ujutru. Znači, Solunjani će manjkom rada kafana kod njih svi da pohrle preko vikenda do Halkidikija i da nas opet upropaste. Mera do moga. Da ne kažem, da su prošlog ponedeljka za svetog Dimitrija ili koji je već svetac zatvorili jedno oko na to da su u nekim crkvama u Solunu za pričešće masovno svi lizali jednu te istu kašiku (što je predstavljalo prekršaj i protiv "blažih" mera i po pitanju količine ljudi i po drugim pitanjima). Čak i trenutnoj vlasti skloniji mediji su to kritikovali.

 

Lockdown u Grčkoj znači da nema kafana. To je otprilike to.  U poređenjeu sa Francuskom smešno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Likvi said:

Pričala sa koleginicom koja je imala letos. Ima skoro 60 godina, dobila od sina koji je u 30- im. Ona je imala 10 dana temperaturu ( najviša 39,2) i kašalj, sin razvaljen, sa epizodama gušenja, bez hospitalizacije. Ćerka i muž ( pušači)- ništa. Vanbolnički protokol se svodi na- koga zatekneš u covid ambulanti. Sin je promenio 4 antibiotika, na kraju je dežurala pulmolog koja mu je dala Levoxu i tad mu je bilo bolje. Pitala sam je da li zakazuju kontrole- ne, ona se za tih 10 dana javljala 3 puta sama, svaki put krvna slika i saturacija i vrate je kući. Sve se svodi na lečenje pneumonija pa kako ko od lekara empirijski ubode terapiju ili kakav ti je imunitet.

O tome smo pisali (ovo oko pusaca) jos tamo negdje na pocetku teme.Ja sam i naveo da znam nekoliko ljudi koji su dobro zaglavili (mladji ljudi ali nisu dosli dalje od kisika, na srecu) i niko od njih nije bio pusac. A indirektno znam za tri smrtna slucaja medju mladjim ljudima (40,42 i 52 godine) i sva trojica su bili nepusaci, ljudi bez zdravstvenih problema sem sto je jedam imao koji kilogram viska ali nista strasno. Jos je neko slicne podatke navodio cini mi se oko podataka za NS ili KC Vojvodine. Francuzi su neke takve podatke oko manje ugrozenosti pusaca iznosili (sad se ne sjecam u kojim procentima se radilo) jos negdje u maju. Cak i da ima nesto u tome,  tesko da ce neko nesto tako i podrzati.  
Apropo virusa...mislim da je kontrola izmakla. Svuda. Stroge mjere daju kratkorocne rezultate ali dugorocno ruse sve ostalo. Sa ovakvim nacinom zivota koji se vodi, narocito zadnjih 30-40 godina, je naprosto nemoguce “zatvoriti” svijet bez brutalnih posljedica na sve ostalo. Sad se sve vodi na damage control. Ne smije se dozvoliti “stajanje” zivota svakako. Nije kataklizma ali nije ni dobro. 
 

Edited by wrecktangle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovdašnji epidemiolog govori o visokoj intraporodičnoj transmisiji, zato ja i nemam osećaj da je puno ljudi zaraženo. Sve ostaje u porodici 😀.

Inače, kažu da u Mišoviću preventivno hospitalizuju staru zaraženu populaciju, bez obzira na kl.sliku.

Just now, wrecktangle said:

I to je na tragu onih ranijih saznanja da skolska djeca (zdrava) skoro da nemaju rizika. Sto je,u stvari, najbolja stvar u svemu ovome. 

Tačno, pretačno. Kaži kad je sezona gripa- to je opšti haos na pedijatriji.

Link to comment
Share on other sites

Onako razmisljam, ja nikad u zivotu gripu imao nisam (sem sto sam u djetinjstvu svaki avgust proveo 2 dana na wc solji i visokom temp).Djeca i zena se redovno razbole i dobro ih sredi , posebno recimo tri dana (temp visoka i krevet ta tri dana) a ja prakticno nista. Ponekad, maksimalno traje 24 sata, pojavi se temp, ne visoka, paracetamol, limun i med i nakon ta max 24h sve dodje na svoje. Mozda jos jedan dan se osjecam malo “smlaceno” i to je to.

Ne znam da li da se bojim ovog virusa ili da mu ne pridajem ikakav znacaj. 😂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wrecktangle said:

 A indirektno znam za tri smrtna slucaja medju mladjim ljudima (40,42 i 52 godine) i sva trojica su bili nepusaci, ljudi bez zdravstvenih problema sem sto je jedam imao koji kilogram viska ali nista strasno. 

 

Sećam se da je tada nastradao zdrav čovek u ranim 40tim iz Mladenovca ili Smedereva...

 

Onda mi je delovalo strašno, ali sada bih voleo da znam više o okolnostima njihovog stradanja.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...