Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Sunshine State said:

Pitanje za sve - da li ste putovali ili znate nekog ko je putovao preko Hrvatske ovih dana?

Treba u petak da krenem autom put NL, pa sam mislila da stanem i popijem kaVicu u Zg sa starim skolskim drugom, ali negde sam cula da na granici (bar u Madjarskoj) daju neku nalepnicu da se zna da si u tranzitu, pa se zna da nisi "njin" i da treba da "proletis" kroz drzavu, stajuci samo na odredjenim mestima.

Nadam se da ce mi PCR biti negativan, pa zar ne mogu bar tako negativna (otherwise vrlo pozitivna!)  da popijem kafu na trgu BJ?

 

Moj prijatelj koji zivi u Becu, je bio motorom letos u Tavankutu, i onda su uveli Madjari tu tranzitnu nalepnicu. A u Austriji su rekli da svako ko dolazi iz Srbje mora u karantin. Tako da je on presao na Madjarskom prelazu Bajmok, usao u Madjarsku skinuo nalepnicu sa motora, i otisao do Slovacke, i onda iz Slovacke usao u Austriju. Tako da nije morao u Karantin.

 

edit: ima Austrijeske papire. 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Likvi said:

ma to je bajato od pre nedelju dana, mislio sam da je podgrejao neku priču. I on je to zaboravio kamoli mi 🙂

Nalazim neko izopačeno zadovoljstvo što ga sve ovo nervira pogotovo kućna dešavanja i žurke, malo da vidi dobri doktor kako je nama.
Sa druge strane šta god da propiše njemu ide plata, redovno i uredno, medijska slava, pa mi je zadovoljstvo kratkotrajno 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

 

Sad za vikend je policija morala da rastura neku fetish zurku u Berlinu gde se okupilo oko 600 ljudi. Takodje, organizuju se privatne zurke (dogovor i karte preko SM) po raznim napustenim zgradama i "livadama".

 

Ja predlozio najmladjem koleZi odlazak na istu da "pokupi" Koronu ... 14 dana placenog karantina za sve 🤣🤣

 

BTW, kao sto si napisala, najveci izvor su privatni kontakti i privatna slavlja... kod mene u selu, sedmoro pozitivno , svi prisustvovali  "turskoj" svadbi, vecina radi u istoj fabrici.

 

Izgleda od ponedeljka,  mesec dana light "karantin" 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

ja sam na internoj kladionici promašio, kladio sam se na 1244 🙂

nego mislim se nšto 9690 testova...
Znamo da vatreno oko obradi 2000 ko li obrađuje ostalih 7690

 

https://www.danas.rs/drustvo/srbija-nije-spremna-za-novi-talas/

 

"Na drugoj strani doktorka Anđela Gavrilović ističe da mi nemamo dovoljno lekara i sestara koje bi mogli da rade u tim bolnicima i da bi mnogo bolje bilo da je novac uložen u proširenje kapaciteta za testiranje. „Pitanje je ko će da radi u tim bolnicama. Gde će se naći lekari i medicinske sestre? Umesto ogromnih para uloženih u gradnju tih bolnica, bolje bi bilo da smo podigli naše kapacitete za testiranje – naših sedam laboratorija, kada su napregnute do maksimuma, a to znači da svi zaposleni rade 24h, ne mogu da obrade više od 9.000 PCR testova. To je maksimum koji je moguć u izuzetnim okolnostima“, istakla je Gavrilović za Danas.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zoe Bg said:

Zavod za biocide oko 1000, Torlak ne znam koliko moze, da li jos uvek radi ona laboratorija iz Batajnice? :smiley33:

Možda i ove privatne ubacuju u statistike, kad smo bili pre neki dan sa kolegom, nas dvojica smo bili nešto ujutro oko 9, broj protokola je datum-5 i kolege datum-6
Dakle pre nas je bilo samo 4 to je zanemrljiv broj

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

ja sam na internoj kladionici promašio, kladio sam se na 1244 🙂

nego mislim se nšto 9690 testova...
Znamo da vatreno oko obradi 2000 ko li obrađuje ostalih 7690

 

1 hour ago, zoe Bg said:

Zavod za biocide oko 1000, Torlak ne znam koliko moze, da li jos uvek radi ona laboratorija iz Batajnice? :smiley33:

 

Angazovane su valjda i ove veterinarske laboratorije. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stiletto said:

Da se prvo u petak otvori tržni centar u Beogradu na vodi, sa cirka 5,000 tapšača , pa ćemo posle o merama.

 

Edit: Bombarder brži.

 

Tako je, otvore Galeriju i još malo potpale epidemiju, prođe vikend da većina zaboravi da se to uopšte desilo...onda ćemo da vidimo. Po iskustvima drugih zemalja realno bi bilo da kod nas cifra u piku ide od 3-5k, nisam siguran da taj rast sada može da se zaustavi. Ako budu objavljivali takve cifre mislim da će biti nekog pooštravanja mera, ako proradi kosilica, nije ni bitno.

 

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, implant said:

 

Tako je, otvore Galeriju i još malo potpale epidemiju, prođe vikend da većina zaboravi da se to uopšte desilo...onda ćemo da vidimo.

Skupo će nas koštati taj novi tržni centar, mala će nam biti groblja . Ne mislim ja da će neko da umre na otvaranju, nego će da dođe kući i da zarazi nekog od najbližih, starije, nemoćne, već bolesne. Uvek je tako stradaju ni krivi ni dužni...
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kaze ona doktorica da ne mogu vise od 9000 testova obraditi dnevno. Posle ctam u Nemackoj su napravili gresku prilikom analize testova, i vade se na kolicinu, nemaju materijala. U CG nemaju materijala,... Pa sta ste radili celo leto? nemate materijala, testova,.. pa sta imate nesposobnjakovici jedni.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, urosg3 said:

Skupo će nas koštati taj novi tržni centar, mala će nam biti groblja . Ne mislim ja da će neko da umre na otvaranju, nego će da dođe kući i da zarazi nekog od najbližih, starije, nemoćne, već bolesne. Uvek je tako stradaju ni krivi ni dužni...
 

 

Naravno, matori...fali nam (kao vrsti, ne samo nama u Srbiji) empatije i zdravog razuma. Kažu, staće ekonomija, pući će sistem...kakav je to sistem koji pukne ako samo malo uspori? Ne bih da otvaram raspravu, nije mesto za to, samo kažem da se meni se to ne čini kao zdrava postavka stvari.

Edited by implant
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...