Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Angelia said:

Treba da budes izlozen virusu 15 minuta da bi ga dobio :classic_smile: Nece bre u mimohodu.

Ili da kapljica leti. Ono o čemu ti pričaš je aerosol, ja pričam o "urlačima" ili "telefonanistima" gde na suncu lepo vidiš kako te kapljice lete.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Akiro said:

Ili da kapljica leti. Ono o čemu ti pričaš je aerosol, ja pričam o "urlačima" ili "telefonanistima" gde na suncu lepo vidiš kako te kapljice lete.

🙂
Vidi de ovo 
https://www.blic.rs/zabava/devito-reper-nastup-klub-ruma-korona-virus-menadzerka-izjava/z7bb0sd
 

Quote

Drugi ljudi treba da brinu za to. Koliko smo mi upućeni, javili su nam iz kluba da su sve mere ispoštovane.

Što bi nadasve elokventna menadžerka Devitova rekla ispoštovane 🙂

Naravno da smo mi građani krivi, po Tiodoroviću, još jednom elokventnom lekaru, naprosto i ja lično nosim svoj deo krivice, jednostavno nisam seo u auto, otišao u navedenu Rumu i proverio da li su sve mere  ispoštovane, posle će mi đavo biti kriv kad nas zatvore u policijski vikend.  Lepo kaže dr Tiodorović:

"Ako ne budemo uspeli da suzbijemo bahato ponašanje koje se dešava, žurke, noćne izlaske i muzičke spektakle, možemo očekivati da će doći do povećanja broja", dodao je epidemiolog."
Krajnje je vreme da se mi, građani, uozbiljimo i da uzmemo stvar u svoje ruke 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Akiro said:

Ako šetamo pustijim predelima, maske su zapakovane u džepu i spremne za brzo vađenje i stavljanje, ako nam neko dolazi u susret, koji se ne može eskivirati.

 

Da li nosite i neko sredstvo za detinfekciju ruku, za tzv "suvo pranje ruku"? 

 

Mislim da smo svi xyz puta, od početka pandemije slušali, gledali, čitali kako se stavlja maska. Pre stavljanja potrebno je najmanje 20 sec prati ruke sapunom i toplom vodom. 

 

Ja tako radim. Kad idem mojom ulicom u kojoj nema mnogo ljudi, masku malo spustim, pre ulaska u prodavnicu pomerim je gore. Od izlaska iz zgrade ništa ne dodirujem tako da su ruke čiste.

 

Joj, čitavu filozofiju smo napravili oko maski..

 

**

 

Šta mislite o izjavi Tiodorovića da će se o oštrijim merama razmatrati kad broj pozitivnih bude 1500?  

 

Ne znam kojoj TV je dao tu izjavu. 

 

Na N1 čula sam i videla Marjana Ivanuša, predstavnika SZO za Srbiju koji je istakao da mora da se reaguje dok se situacija ne pogorša još više. Mislio je valjda da se reaguje odmah ili ovih dana.

 

Ne razumem zašto ne zatvore škole, kafiće, teretane? Zašto ne zabrane treninge i utakmice manjih, sporednih klubova ( sestričina trenira u jednom )...

 

PS. Zašto još rade kladionice? 

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

Neće se uvoditi nikakve nove mere dok situacija ne bude dovoljno loša da iz ispitivanja javnosti dođu do zaključka da je većina građana dovoljno isprepadana i da će radije da prihvati i zatvaranje u kuću, nego da završi na respiratoru. Da li je to 1500, ili 15000 pozitivnih testova dnevno, to ćemo videti, ali našim političarima je bitnije da se dodvore glasačima, nego da donose neke odluke. Krizni štab svakako ni ne donosi nikakve odluke, samo su istureni napred da bi izgledalo da neko stručan odlučuje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Wookie said:

Neće se uvoditi nikakve nove mere dok situacija ne bude dovoljno loša da iz ispitivanja javnosti dođu do zaključka da je većina građana dovoljno isprepadana i da će radije da prihvati i zatvaranje u kuću, nego da završi na respiratoru. Da li je to 1500, ili 15000 pozitivnih testova dnevno, to ćemo videti, ali našim političarima je bitnije da se dodvore glasačima, nego da donose neke odluke. Krizni štab svakako ni ne donosi nikakve odluke, samo su istureni napred da bi izgledalo da neko stručan odlučuje.

To sam skapirao od pre pojave virusa 🙂 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Akiro said:

Ili da kapljica leti. Ono o čemu ti pričaš je aerosol, ja pričam o "urlačima" ili "telefonanistima" gde na suncu lepo vidiš kako te kapljice lete.

Pa to mu dodje ko lutrija, bas bas da si nesrecan pa da ga tako dobijes.

Iako se slazem da je takvo ponasanje stvarno neprimereno.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Pa to mu dodje ko lutrija, bas bas da si nesrecan pa da ga tako dobijes.

Iako se slazem da je takvo ponasanje stvarno neprimereno.

 

Gledamo da smanjmo statistiku te lutrije, a pogotovo što ne dopuštamo da budemo zaključani u kući. Pošto se dosta krećemo, štitimo se kako znamo i umemo. A i znamo i umemo do opsesivnog ekstrema ako treba.

 

Primereno, ne primereno, klinci su takvi, kad su u grupi, pogotovo Grci. Smeju se, deru se, jurcaju (oni mlađi), takav im temperament i ni o čemu ne razmišljaju. Njima ništa ne zameram, zameram onim malo starijima, kod kojih je to uz alkoholisanje prešlo u primitivizam i bezobzirnost..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ne razumem zašto ne zatvore škole, kafiće, teretane? Zašto ne zabrane treninge i utakmice manjih, sporednih klubova ( sestričina trenira u jednom )...

 

PS. Zašto još rade kladionice? 

 

Za škole je verovatno razlog to što još uvek nije neki raspad, a deca su, izgleda, uglavnom asimptomatska i slabo prenose. Kafići, teretane, kladionice, splavovi, sve to donosi ogroman novac i za ekipu na vlasti i za vlasnike tih objekata, a klijentela uglavnom mlada, računaju preživeće i ako se zarazi. Jedini problem je što klijentela može da zarazi starije i zato imamo šizofrenu situaciju da Tiosav kuka kako smo svi nedisciplinovani, a državni organi ne radi svoj posao i dopuštaju žurke na splavovima za po par hiljada ljudi. Vrhunski bezobrazluk kojeg je u ovoj zemlji svesno nedovoljno ljudi, na žalost.

Edited by implant
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

ja pričam o "urlačima" ili "telefonanistima" gde na suncu lepo vidiš kako te kapljice lete.

 

Jesu li to oni: "Alo.  Alooo!!  ALOOOO!!!   El si ti?  Kako ko?!?  Ja, bre!!  Ma ja sam, ne poznaješ kumaru svog, xexekekeke-grok-grok."

Edited by implant
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sunshine State said:

 

Pa nije covid-19 pandemija krenula od 1 milijarde Kineza, vec od jednog Kineza - kako neka pandemija ne krene od jednog Holandjanina iz gusto naseljenog Randstada*?

 

*Randstad - with a population density of 1,500/km2 (3,900/sq mi) it also is one of the most important and densely populated economic areas in northwestern Europe.

 

Radi poredjenja, Kina ima density 145/km2

 

 

 

 

Nije kvaka samo u gustini naseljenosti vec u broju stanovnika jer sto veci broj stanovnika veca sansa da nesto mutira, na to dodaj ogromnu ruralnu populaciju Kine (tek nesto manje od polovine stanovnistva) pa je daleko veca sansa da neki Kinez sa sela da dovuce nesto u grad nego neki Holandjanin.

 

Sto se tice gustine naseljenosti zaboravi celu povrsinu Kine jer:

Map-of-habitable-and-uninhabitable-areas

 

Skoro pola Kine uopste nije naseljeno (pustinje i prasume). Dakle stvarna gustina naseljnosti je skoro 300 ljudi na km2 sto itekako podize sansu da dodje do neke nove epidemije. 

 

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

jedna zanimljivost iz Kelna:

Naisli na neku zaostalu bombu od II sv. rata u manje-vise centru Kelna (svakih par sedmica se pronadje neka bomba u nekom od gradova). Da bi se deaktivirala moraju prvo da se evakuisu stanovnici oko mesta gde je nadjena bomba (nekih 13000), a medju njima su i neki koji su u karantinu. Stanovnistvo se prevozi do jednog stadiona (bice smesteni u VIP delu i tu ce cekati zavrsetak akcije), oni koji su u karantinu se prevoze i smestaju individualno (da ne zaraze druge i da se medjusobno ne zaraze - ako su nezarazeni). Plan je bio da se u 8 veceras bomba deaktivira, ali se kasni jer je citav ovaj postupak evakuacije stanovnistva komplikovan, pa se oduzio.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

E, u tim brojkama (ruzno reci, sve su to ljudi), najbitniji je taj skok na respiratorima, pa taman da je danas bilo samo 100 pozitivnih od 10000 testiranih. 

 

 

 

4 hours ago, Likvi said:

Ovo povećanje na resp.je očekivano. Treba 2-3 nedelje da se pogorša klinička slika i završiš na njemu. A tad je i krenuo treći talas.

 

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Pa ne bas tako dugo....po onom sto sam ja citala i sto diskutujemo/vidimo na poslu, treba oko 5-10 dana od pocetka simptoma

 

4 hours ago, Likvi said:

Neka bude i da je tako, mada je Zdravkovićka govorila da nije više tako fudroajantno. Uglavnom, više hospitalizovanih, više respiratora.

 

Rasirio se virus po gerontoloskim centrima, pre nedelju dana bilo 8 zarazenih, sada preko 60.

  • Tuzno 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, implant said:

 

Jesu li to oni: "Alo.  Alooo!!  ALOOOO!!!   El si ti?  Kako ko?!?  Ja, bre!!  Ma ja sam, ne poznaješ kumaru svog, xexekekeke-grok-grok."

 

Kod nas baš ti ali i gomila bizmismena, koji moraju o avionima i kamionima da urlaju da se na 100m čuju. Čovek bi pomislio da postoji veliki broj ljudi sa ili problemom sluha ili pokvarenim zvučnicima ili mikrofonima na mobilnima. Ovde u Grčkoj u susednom selu, gde često idemo u jedan kafić i da usput nahranimo bulumentu mica, u restoranu pored često sedi neki naš debeli zemljak, koji što uživo što na telefonu gotovo svo vreme na dva jezika urla. Da nema i poneki tihi pasaž (verovatno, kada se ne radi o bizmisu) pomislili bi da je čovek ozbiljno gluv. Sve to začinjeno Đoš i Špica naglaskom. Među inače veoma glasatim Grcima opet se naš ističe. 🐖

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

 

 

 

 

Rasirio se virus po gerontoloskim centrima, pre nedelju dana bilo 8 zarazenih, sada preko 60.

Sad bi Kon rekao - ne nose maske, ne peru ruke
Tiodorović bi rekao: idu na žurke ne drže distancu
Darija: ne bi ništa rekla, ona bi samo da izgleda
Janković: zatvorite ih sve, pojačajte nadzor, kažnjavajte  kažnjavajte, kažnjavajte!
Nestorović: Filadelfijski experiment i Tesla

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Da li nosite i neko sredstvo za detinfekciju ruku, za tzv "suvo pranje ruku"? 

 

Mislim da smo svi xyz puta, od početka pandemije slušali, gledali, čitali kako se stavlja maska. Pre stavljanja potrebno je najmanje 20 sec prati ruke sapunom i toplom vodom. 

 

Ja tako radim. Kad idem mojom ulicom u kojoj nema mnogo ljudi, masku malo spustim, pre ulaska u prodavnicu pomerim je gore. Od izlaska iz zgrade ništa ne dodirujem tako da su ruke čiste.

 

Joj, čitavu filozofiju smo napravili oko maski..

 

Obavezno alkohol 70% za ruke i drugo u malim prskalicama  i Detol maramice za brisanje površina stolova.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...