Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, implant said:

Ne znam kako da se ljudi prokuže ako imunitet traje 3 meseca, ili koliko već? Kakva je onda svrha prokužavanja?

Nikakva. Evo i nemački imunolog je nazvao tu metodu iz "kamenog doba". Pri tome to podrazumeva i eksponencionalni rast, što teško da bi zdravstveni sistemi izdrzali. Pa na kraju Britanci su išli tim putem - da se zaraze mladi, da se čuvaju stari, pa su gorko zažalili.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Juan said:

Nikakva. Evo i nemački imunolog je nazvao tu metodu iz "kamenog doba". Pri tome to podrazumeva i eksponencionalni rast, što teško da bi zdravstveni sistemi izdrzali. Pa na kraju Britanci su išli tim putem - da se zaraze mladi, da se čuvaju stari, pa su gorko zažalili.

 

To znači da ćemo, osim ako virus ne mutira u neku bezopasnu varijantu sebe, morati da se vakcinišemo stalno? Da li je taj imunolog pričao o nekom našem endgame-u, koje su ideje?

Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

To znači da ćemo, osim ako virus ne mutira u neku bezopasnu varijantu sebe, morati da se vakcinišemo stalno? Da li je taj imunolog pričao o nekom našem endgame-u, koje su ideje?

Nije baš bio mnogo optimističan. Umereno optimističam recimo. Evo ovde:

https://www.blic.rs/vesti/svet/vodeci-nemacki-imunolog-uspeh-bi-bio-i-ako-vakcina-ublazi-bolest/zmwqbng

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Juan said:

Nije baš bio mnogo optimističan. Umereno optimističam recimo. Evo ovde:

https://www.blic.rs/vesti/svet/vodeci-nemacki-imunolog-uspeh-bi-bio-i-ako-vakcina-ublazi-bolest/zmwqbng

 

Hvala za link! Drugim rečima, još uvek se ništa ne zna i sve su samo nagađanja...bilo bi najbolje da nas ukenja jedna ili par mutacija na bolje, a nije nemoguće ako u ovom talasu ima manje smrtnih i teških slučajeva (barem se nadam, i znam da ovo ne znači ništa nekome ko je već zaglavio na respiratoru).

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Don Juan said:

To su samo pretpostavke. Istina je da se niko nikada, ma koja da je bolest u pitanju nije odvažio da preduzme taj metod u borbi protiv epidemije. Jako rizičan teren koji može mnogo skupo da košta.

Edit.svakako ne bez vakcine, i jedino je moguće uz vakcinu.

 

Nisam ni mislio da treba otvoriti sve, ali ne treba zatvarati kao u vreme vanrednog stanja. To je bilo suludo. Jos su i skratili radno vreme prodavnica pa su zatvorili vikende i time su jos vece guzve napravili da se svi guraju posle posla da idu u kupovinu. Horor.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, John Terry said:

 

Nisam ni mislio da treba otvoriti sve, ali ne treba zatvarati kao u vreme vanrednog stanja. To je bilo suludo. Jos su i skratili radno vreme prodavnica pa su zatvorili vikende i time su jos vece guzve napravili da se svi guraju posle posla da idu u kupovinu. Horor.

Policijski čas je krajnja mera u borbi i to može lako da nam se desi u skoroj budućnosti. Od toga ne treba bežati niti shvatiti previse tragično. Nažalost jedna po jedna evropska zemlja uvode ove metode, što znači da je vrag odneo šalu. Postoji i mera potpunog zatvaranja, ali nadam se da do toga neće doći.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

Da imunitet traje tako kratko, medju do sad zarazenih 40 miliona ljudi bi bilo nekoliko miliona ponovo zarazenih...a nije tako

Ima valjda 32 zabeležena slučaja na 40 miliona zaraženih. 
p.s. toliko puta su mi ponovili spisak, sa sve "buuu, korona udarad dvaput" da mislim da sam naučio imena svih 32 napamet...

Šalim se, ali među 40 miliona, što reče neko ista verovatnoća je da se rodiš sa 6 prstiju.
Inače  mediji divljalju pajz ovo
11317707085f8de780303aa548679040_v4_big.
Dr Tanja Jovanović obaveštava jadnost da dva PCR testa ne znači da nemam Koronu. Pa da, iz tog svetonazora ništa ne znači da nemam Koronu, sve je sumnjivo, mora da sam neodgovoran.
Idi...

Edited by urosg3
dodatak
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Don Juan said:

Policijski čas je krajnja mera u borbi i to može lako da nam se desi u skoroj budućnosti. Od toga ne treba bežati niti shvatiti previse tragično. Nažalost jedna po jedna evropska zemlja uvode ove metode, što znači da je vrag odneo šalu. Postoji i mera potpunog zatvaranja, ali nadam se da do toga neće doći.

 

Slazem se, ali jedno je policijski cas od recimo 21h do 06h ujutru, a nesto sasvim drugo kad silujes gradjane da sve moraju da urade do 17h i pri tome ih teras da prave vece guzve jer mnogi ni do tad ne mogu nista da stignu. Time se pravi nervoza, bes kod ljudi, stvaraju se ogromne guzve cega smo bili svedoci kada je LIDL u pitanju.

 

Osim toga, ono zatvaranje ceo vikend je zlocin protiv covecnosti.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

Da imunitet traje tako kratko, medju do sad zarazenih 40 miliona ljudi bi bilo nekoliko miliona ponovo zarazenih...a nije tako

 

Ne mora da znači da bi se baš ti isti ljudi ponovo zarazili, ali daj Bože da si u pravu. Biće valjda nekih ozbiljnih istraživanja na ovu temu, još uvek je sve ovo novo i nepoznato.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, implant said:

 

Ne mora da znači da bi se baš ti isti ljudi ponovo zarazili, ali daj Bože da si u pravu. Biće valjda nekih ozbiljnih istraživanja na ovu temu, još uvek je sve ovo novo i nepoznato.

 

https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(20)31008-4?rss=yes

 

Imuni sistem je malo kompleksniji od "jednostavnih" antitela, na svu srecu

 

Early research suggested that coronavirus antibodies — blood proteins that protect the body from subsequent infections — could fade within months. But in their concern about those findings' implications, many people failed to consider our immune system's multilayered defense against invading pathogens.

Specifically, they discounted the role of white blood cells, which have impressive powers of recollection that can help your body mount another attack against the coronavirus should it ever return. Memory T cells are an especially key type, since they identify and destroy infected cells and inform B cells about how to craft new virus-targeting antibodies.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nisam sigurna da sam sve zapamtila a i sagovornica mi je bila bas ozarena srecnim vestima: neki profesor je veceras na nekoj tv rekao: Rusi rade 4 vakcine. Jednu su vec pustili u promet ali nju ne moze da primi oko 25% ljudi, do kraja godine pustaju jos 2 isto tako selektivne a cetvrtu pustaju u Februaru i ona je namenjena deci. I jos: jedino Rusi rade sa humanim adenovirusim (sto god to bilo) a sve ostali sa necim drugim a ovo bi bila nekakva prednost u kvalitetu vakcine. 

Primajte ovo sa rezervom, sagovornica je ljubitelj ruske skole baleta pa joj to racunam kao elemenat pristrasnosti.

Ako u ovome sto mi je ispricala ima ista dobro, bar mi se cini, onda je to ideja: ne traziti idealnu vakcinu vec bas to : selektivne vakcine jer bi se tako smanjile lose posledice a i dobilo bi se mnogo u vremenu jer se ne bi trazila vakcina dobra za sve. 

Nije mi samo jasno zasto rade vakcinu za decu kad ona ne oboljevaju? 

I nesto sasvim autenticno ali sa mnogo pristrasnosti: veceras sam izljubila i sina i unuka pa i snajku, nek ide zivot, bilo je ili to ili da se besim...korono, mici mi se!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

I jos: jedino Rusi rade sa humanim adenovirusim (sto god to bilo) a sve ostali sa necim drugim a ovo bi bila nekakva prednost u kvalitetu vakcine.

Totalni laik ovde; vakcina bazirana na humanom adenovirusu znaci da bi trebalo da je sigurnija i manje rizicna glede negativnih nuspojava, ali verovatno i manje efikasna. Sto bi se reklo, igranje na sigurno.

Po secanju na informacije na koje sam naleteo na jednom stranom sajtu za mimove pre par meseci kad je Putin ozvanicio Sputnjik

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

Totalni laik ovde; vakcina bazirana na humanom adenovirusu znaci da bi trebalo da je sigurnija i manje rizicna glede negativnih nuspojava, ali verovatno i manje efikasna. Sto bi se reklo, igranje na sigurno.

Po secanju na informacije na koje sam naleteo na jednom stranom sajtu za mimove pre par meseci kad je Putin ozvanicio Sputnjik

Google braćo i sestre, Google, a ne zvona i praporce 😛

  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Sa ljudskim adenovirusom smo se svi sreli i zato je vakcina bezbedna, ali i malo učinkovita. Ćelija ne dozvoljava vektoru da uđe jer ga prepoznaje antitelima. Drugi su kao vektor stavljali majmunski adenovirus, ali posle onih ( ja mislim 2) Gilen- Bareovih sindroma, teško da će biti brzih vakcina koje su efikasne. Čekamo Kineze koji ne rade vektorske, nego klasične, atenuirane vakcine. Iznenađenje mi je bilo da za sad imamo samo dve vektorske vakcine ( denga groznica jedna, druga isto tako neka afrička, nzm koja) iako se one već dugo koriste u veterini.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo mene opet u Ljubljani :lol_2:

 

Nasao sam kad cu da dodjem (mada posao ne bira, jbg). Kada sam bio sredinom septembra, kada su Slovenci imali 100-150 dnevno, ovde bila opustencija, kafici punu, unutra masku nosilo cirka 50%....

 

Al vidiš bato kad korona udari, sada napolju svi nose maske. Kafići-restorani samo take away, nema sedenja. Ulice i dalje solidno pune ljudima. Radi se.

 

Mini trivija....uveo se policijski čas, od 9 uveče do 6 ujutru. Ja kao pošten i častan čovek sinoć u pola 9 šetam se malo posle posla, ubrzavam do hotela, pustio korak, da ne zakasnim i ne prekršim pol.čas. Vidim ljudi laganica, opušteni, šetaju.

 

Mislim se, e budale, pa policijski je čas, mi smo to imali u martu-aprilu, kazniće vas bre. Neka, odem ja do hotela, stignem pre 9, gledam kroz prozor, ljudi na ulicama. Kad ono, to važi od večeras tek :lol_2: :ajme:

  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, NMX said:

Evo mene opet u Ljubljani :lol_2:

 

Mislim se, e budale, pa policijski je čas, mi smo to imali u martu-aprilu, kazniće vas bre. Neka, odem ja do hotela, stignem pre 9, gledam kroz prozor, ljudi na ulicama. Kad ono, to važi od večeras tek :lol_2: :ajme:

Moša!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

Sta Makedonija radi, kad kod njih, na 2 miliona stanovnika, ima skoro 850 umrlih (poredjenja radi, Hrvatska ima duplo vise stanovnika, a umrlih 382)?

 

 

 

 

 

 

Za ono u junu/julu ima jasnog objašnjenja u ramazanu, obziom da je dobar deo zaraženih bio u muslimanskim sredinama. E sada, ako se uzme da je to širenje krenulo iz kuća, onda je verovatno masovno zakačilo i stariju populaciju, što je opet povuklo smrtnost sa sobom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...