Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Meni nije jasno zašto ovo rade. Ne mogu da skontam razlog/motiv.

Svakom iole pismenom je jasno da maske napolju nemaju smisla. Alibi mera?

 

 

Jasno mi je zašto danima ide rečenica "nije sad strašno, ali biće" - jer lažiraju. Cifre im rastu barem 10ak dana unazad, ali nisu hteli to da prikazuju odmah u ovim random brojevima, nego da budu proroci koji su otkrili da ćemo udar korone imati u novembru.

Edited by CheshireCat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

E pa više ne znam. Prvo je bila priča da mogu da se nose više dana, ali da nema prljavištine, oštećenja i da može da se diše pod njom. Neko je čak napisao da je preroruka da se ne nose duže od 120 sati, što opet meni deluje preterano mnogo.

 

Ako neko zna pouzdano, neka napiše 🙂

 

Logično bi bilo da se nose dok se ne ovlaže, valjda se na tu vlagu lepe razne gadosti. Kod mene to traje oko 4-5 sati, ali malo rastegnem do 7-8...nisam nosio više dana jednu masku tako da ne znam kako reaguju kada se osuše i eventualno isprskaju alkoholom, da li to utiče na nivo zaštite.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CheshireCat said:

Meni nije jasno zašto ovo rade. Ne mogu da skontam razlog/motiv.

Svakom iole pismenom je jasno da maske napolju nemaju smisla. Alibi mera?

 

Imaju smisla u gužvi ili ako razgovaraš sa nekim u baš bliskom kontaktu, ne vidim razlog da se nose u nekim normalnim okolnostima. Ovako kako su oni saopštili meru, mogu samo da pretpostavim da im je cilj da utiču na narod da se što više navikava, da ih ne bi skidao kada negde uđe. Boldrikovski plan, ali jbg.

Edited by implant
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Imaju smisla u gužvi ili ako razgovaraš sa nekim u baš bliskom kontaktu, ne vidim razlog da se nose u nekim normalnim okolnostima. Ovako kako su oni saopštili meru, pretpostavljam da im je cilj da utiču na narod da se što više navikava, da ih ne bi skidao kada negde uđe. Boldrikovski plan, ali jbg.

Pa isto tako da se propiše da se mažemo blatom, da se privikavamo...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

Da, testiran je dvaput, oba puta negativan. Astmatičar, dijabetes, 79 godina. Nizak krvni pritisak.

 

Normalna tezina pretpostavljam. 

 

Izgleda da ima neke veze koliko su u kontaktu sa onim bolesnim kad je intenzivno virulentan, tj sa koncentracijom virusa kojoj su izlozeni. U gradu odakle su moji, otac (rane sedamdesete) je oboleo, sklonio se u vikendincu da pregura. Medjutim, slosi mu se naglo jednu noc i sinovi ga prebace u Beograd u bolnicu. Obolela obojica sinova. Otac i jedan od sinova, onaj prethodno zdraviji (normalne tezina), nazalost preminu. Ovaj drugi je valjda pregurao, ali jedva. To je bio kraj jula, mislim.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Normalna tezina pretpostavljam. 

 

Izgleda da ima neke veze koliko su u kontaktu sa onim bolesnim kad je intenzivno virulentan, tj sa koncentracijom virusa kojoj su izlozeni. U gradu odakle su moji, otac (rane sedamdesete) je oboleo, sklonio se u vikendincu da pregura. Medjutim, slosi mu se naglo jednu noc i sinovi ga prebace u Beograd u bolnicu. Obolela obojica sinova. Otac i jedan od sinova, onaj prethodno zdraviji (normalne tezina), nazalost preminu. Ovaj drugi je valjda pregurao, ali jedva. To je bio kraj jula, mislim.

 

pa da normalna, težina da. Što se kontakta tiče dele domaćinstvo, svi su u kući. Supruga i majka + deca i deda -

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

pa da normalna, težina da. Što se kontakta tiče dele domaćinstvo, svi su u kući. Supruga i majka + deca i deda -

 

Ocigledno je da postoji nesto sto se jos ne razume, a sto neke ljude cini manje podloznim virusu, a druge pre toga zdrave, vrlo podloznim. Dok se ne razjasni, ostaje svima razuman oprez.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Ocigledno je da postoji nesto sto se jos ne razume, a sto neke ljude cini manje podloznim virusu, a druge pre toga zdrave, vrlo podloznim. Dok se ne razjasni, ostaje svima razuman oprez.

 

To je to, razuman oprez. Maske unutra obavezne (naravno, ne na gajbi 😀), pojačano pranje ruku i nediranje lica ako je moguće, napolju baš ako naiđeš na neku gomilu ljudi ili ako pričaš sa nekim van svog domaćinstva a baš ste blizu, staviš masku. Nekako se nadam da bi, kada bi svi ili barem ogromna većina to radili to bilo dovoljno - možda grešim. Nego oni nemaju muda da sprovedu ni ono najosnovnije, a kamoli da osmisle strategiju obrazovanja i obaveštavanja stanovništva, sve se svodi na muljanje i sitan ćar.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mene ove mere, i sve podsećaju na stari vic o Muji:

 

Quote

Idemo Mujo po selu sa prskalicom i prska nešto.
Pitaju ga ljudi: "Bolan Mujo šta prskaš to?"
"Prskam protiv krokodila" kaže Mujo.
"pa ovde nema krokodila"...
"Naravno da nema" kaže Mujo,"nema kad ja prskam"

 

2 minutes ago, Referent said:

Pušač?

Da.

Link to comment
Share on other sites

Očigledno je da kod ove boleštine samo epidemiološki intervju vrši pos'o, o tome je već Uroš pričao. Epidemiolozima je posao vraški težak, ljudi, prosto rečeno, ne govore istinu. Mi imamo light epidemiološku anketu- jesi li imao temperaturu, bio u kontaktu, etc. Dosad mi apsolutno niko nije zaokružio DA odgovor. Čak i na poslednje pitanje ( Da li pristajete na intervenciju) odgovore sa NE, a zbog toga su došli.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa mi u Parizu nosimo maske napolje na ulici makar se sam setao ulicom vec mesec dana valjda, i to uz kaznu od 135 eurica ako ne nosis - a slucajeva sve vise i vise bez obzira. Od nocas u ponoc pocinjemo sa nocnim policijskim casom jer moze da bude i mnogo gore rekao nam predsednik :smiley26:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ciao said:

Pa mi u Parizu nosimo maske napolje na ulici makar se sam setao ulicom vec mesec dana valjda, i to uz kaznu od 135 eurica ako ne nosis - a slucajeva sve vise i vise bez obzira. Od nocas u ponoc pocinjemo sa nocnim policijskim casom jer moze da bude i mnogo gore rekao nam predsednik :smiley26:

pa jedino da nosite dve maske, to je duplo bolja zaštita. Jedna maska štiti druge od tebe druga tebe od ostalih 🙂 Duplo bolja mera.
Sad će neko da mi kaže da nema smisla, ok, znam:
Povećajte kazne na 270 jura i eto, duplo bolja zaštita 🙂

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

pa jedino da nosite dve maske, to je duplo bolja zaštita. Jedna maska štiti druge od tebe druga tebe od ostalih 🙂 Duplo bolja mera.
Sad će neko da mi kaže da nema smisla, ok, znam:
Povećajte kazne na 270 jura i eto, duplo bolja zaštita 🙂

Ali posle niko nece moci nista da zameri Makronu - ako se stanje pogorsa bice - kako bi tek bilo da nismo uveli obavezne maske plus policijski cas a ako bude bolje bice - to je zbog mera ... winwin sa tim merama ; doduse tesko je biti pametan sa ovom koronom to se svi slazemo

Edited by ciao
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dr Gligić: Izvesno je da virus nećemo iskoreniti, postoje dva puta

Quote

Kako se onda boriti sa ovim virusom?

 

"Ili ćemo se prokužiti gore-dole, a svaki put je stanovništvo sve više prokuženo, ili ćemo uzeti vakcinu. Nekoliko vakcina je već u završnim fazama. Nama ostaje da pustimo da budemo inficirani prirodnim putem ili da primimo vakcinu. Naravno da država nema računa da pusti da se mi prokužavamo nego treba da se vakcinišemo i zaštitimo. 

 

Link to comment
Share on other sites

Da je ovo normalna drzava mediji bi razapeli Kisićku i jebeni krizni stab. Kako to da su maske obavezne i na otvorenom, pa  kroz pola sata nije obavezno? Ko vas je to nazvao da promenite odluku, ko umesto vas donosi odluke, cemu vi sluzite kao navodna struka a ne pitate se oko tako vaznih stvari...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, berti said:

Da je ovo normalna drzava mediji bi razapeli Kisićku i jebeni krizni stab. Kako to da su maske obavezne i na otvorenom, pa  kroz pola sata nije obavezno? Ko vas je to nazvao da promenite odluku, ko umesto vas donosi odluke, cemu vi sluzite kao navodna struka a ne pitate se oko tako vaznih stvari...

kako je, elokventno, objasnila istaknuta, a požrtvovana članica Kriznog štaba Srbije. 

Link to comment
Share on other sites

A u međuvremenu negde u Srbiji... Prepun autobus na jednoj od međugradskih linija... Pogledom sam obuhvatio dvadesetak putnika, masku smo ispravno nosili jedino jedna devojka i ja... Svi ostali, uključujući i vozača i konduktera ili ne nose maske ili im vise ispod vilice... Uz to, svako sedište je bilo zauzeto...

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...