Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Harmonika said:

Ako se oslonimo na ova najnovija nucna istrazivanja, i na trend u svetu, a i kod nas sa druge strane, slobodan sam da se ponadam i pretpostavim, da, sve i da doje ovde do nekog  veceg porasta , da ce veliki deo njih prelezati kod kuce, da ce vecina i hospitalizovanih proci sa mnogo manje rpoblema, i da taj broj nece biti na onom nivouna kom je bio letos,a i sam tretman cak i najteyih pacijenata je sigurno bolji nego sto je bio u martu, pa ce to smanjiti i samu smrtnost..i sama zima ce mozda daleko manje uticati na sma virus i mutaciju, na to mislim kada spominjem naucna istrazivanja..pokazace vreme, naravno..

 

1 hour ago, Don Juan said:

Ne znam šta da ti kažem. Francuskom se raširila neka blaža varijanta, kako kažu iz Afrike, opet sa druge strane u USA imaš i do hiljadu smrtnih slučajeva dnevno. Nemam pojma, nadam se da si u pravu, ali...

 

Veći broj mladih se zarazilo, tako da je to jedan od razloga zašto je smrtnost manja:

https://www.bbc.com/news/world-europe-54557549

 

Quote

One reason for the increase in cases seen in recent weeks is more young people testing positive for the virus, he said, adding that the lower mortality rate was because that demographic was less likely to die from Covid-19 than older people.

But projections of the course of the disease in Europe were "not optimistic", he explained.

 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Htedoh da napisem sinoc kako ce sigurno od novih mera biti maske i na otvorenom ali sam rekla ukucanima :classic_biggrin:

Gradonacelnik rece da su juce isli u kontrolu ugostiteljskih objekata, cula sam za neke obilaske ali u toku dana kad nije tolika guzva oko podneva, no bar kontrolisu, mada verovatno jako selektivno. 

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je jedino pravilo da stvarno nema pravila ko ce da oboli, ko nece, koga ce da pregazi kao valjak, a ko ce da prelezi na nogama.  Danas citam da ni remdesivir nije delotvoran. 

Daj brate Putine tu vakcinu kakva je da je, ova tenzija ubi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slovenia danas 850 novih. A ja idem tamo u ponedeljak/utorak na dve nedelje. Vec vidim kako ce da se sve zatvori i da cu zaglaviti u hotelu dve nedelje. Kaže kolega, onda izaberi hotel sa najboljim minibarom u sobi :lol_2:

 

Ceo region gori, jbg. Malo teši činjenica da je smrtnost značajno manja nego proletos.

Link to comment
Share on other sites

Kakva debilna mera..... 

Zabranjena okupljanja, a tržni centri i GSP vrve, ali bitno da mi nosimo maske i napolju. 

Kakvi mediokriteti, da ne kažem imbecili. 

Pogotovo što kod nas narod gleda da ušpara na svemu, pa jadni nose jednu masku po 2,3 dana dok im oni konci ne počnu ulaziti u usta ili nos. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, JohnnyDragon said:

Kakva debilna mera..... 

Zabranjena okupljanja, a tržni centri i GSP vrve, ali bitno da mi nosimo maske i napolju. 

Kakvi mediokriteti, da ne kažem imbecili. 

Pogotovo što kod nas narod gleda da ušpara na svemu, pa jadni nose jednu masku po 2,3 dana dok im oni konci ne počnu ulaziti u usta ili nos. 

 

Tržni centri su krš i lom, ni svi prodavci više ne nose maske a kupci su, recimo, 75:25 u korist maski. GSP je čak i bolji, barem u vreme kada se ja vozim.

Link to comment
Share on other sites

@JohnnyDragon ta mera o nošenju maski na otvorenom je stvarno debilna. Maske na otvorenom treba da se nose kad oko nas ima puno ljudi.

 

Zašto bih nosila masku ukoliko idem do kontejnera da bacim đubre, a oko mene nema ljudi, ili su udaljeni više od 10 metara od mene?  Nemam nameru da je tada nosim.

 

Što se tiče uštede na maskama, meni nije problem da kupujem dva, tri pakovanja maski ako idem dva puta mesečno do grada, gde ima mnogo ljudi..

 

Ne vozim se svakodnevno prevozom, ne idem u tržni centar ako ne moram.

 

Oni koji imaju platu od 200-300 evra, svakodnevno se voze prevozom, rade negde 8-9 sati, njima je skupo. Maska mora da se menja kad si negde 8 i više sati...A ljudi ovde nemaju para.  

 

A koliko je penzionera sa malim penzijama- mnogo.

 

Činjenica je da je sve više siromašnih, a bajke o "zlatnom dobu" su baš to- prave bajke.  Zato ljudi štede, pa i po cenu sopstvenog zdravlja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sledeca mera moze da bude i kontrola po kucama i stanovima. Zazvone, otvoris bez maske i pljas kazna od 10000.  Moze malo i da skoci cena maske, extra kvalitetne po 150 dinara.

Olos iz tog kriznog i ostalih stabova se nada da ce vecno da traje. Majmuncine uzivaju dok baljezgaju iako im niko vise ne veruje nista.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, implant said:

Koliko znam od apotekarki iz kraja, jedna KN95 može da se nosi do 8 sati. Ne znam da li je tačan info i da li hoće da mi uzmu još para na taj način, samo prenosim.

E pa više ne znam. Prvo je bila priča da mogu da se nose više dana, ali da nema prljavištine, oštećenja i da može da se diše pod njom. Neko je čak napisao da je preroruka da se ne nose duže od 120 sati, što opet meni deluje preterano mnogo.

 

Ako neko zna pouzdano, neka napiše 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, berti said:

Sledeca mera moze da bude i kontrola po kucama i stanovima. Zazvone, otvoris bez maske i pljas kazna od 10000.  Moze malo i da skoci cena maske, extra kvalitetne po 150 dinara.

Olos iz tog kriznog i ostalih stabova se nada da ce vecno da traje. Majmuncine uzivaju dok baljezgaju iako im niko vise ne veruje nista.

Prvo će da otvore telefon da te komšije prijave, pa će da "obrade prijavu"
Ala će Čvorovići da uživaju...
Pa onda telefon za prijave ko ima kućnu posetu, ma idi...

  • Like 2
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Nemam pojma. Ima smisla u narednim mesecima suzbiti sezonske bolesti koliko god je moguce i pojacanje profilaktickih mera deluje logican korak, ali spisak saopstenih mera danas meni (kao laiku da se razumemo) ne deluje previse ucinkovit.
Pitam se samo kako ce se sprovoditi ova nova mera o obaveznom nosenju maski napolju i da li ce se sankcionisati "prestupnici". Ja cu npr gledati da je prekrsim kad god mogu, ne iz nekog bunta, nego, da budem iskren, iz samozivosti.

Link to comment
Share on other sites

Ovo s maskama napolju je debilana. Ali nismo jedini, ista odluka je donesena u Italiji pre nedelju dana. Do tada je tamo na snazi bilo da posle 18h maska mora da se nosi napolju tamo gde je nemoguće obezbediti fizičku distancu. I to ima smisla, osim ovog dela od 18h, gužva je gužva, pa da li ujutru ili uveče. E sad, to je malo nezgodno sprovoditi, pogotovo u našim uslovima gde se ni najjasniji propisi ne sprovode. Tu bi se onda moralo osloniti na ličnu odgovornost i disciplinu, a to nam baš i ne ide, pogotovo uzevši u obzir koliko je svima sve ovo izašlo na nos.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, urosg3 said:

Ozbiljna je priča, bez ikakve šale. Ono što nikom nije jasno i ostaće misterija - kako suprugin otac, koji je hodajuća definicija  rizične grupe prošao kroz sve zdrav i čitav. Supruga i njena majka, pregurale skoro pa na nogama, bez upale pluća, a ovog mog sastavilo kao šleper da ga udario.
Hajde klincima ništa, važi, ove dve su makar pozitivne, pa razumem, ali ovaj deda bukvalno ništa.

 

Jesu li dedu testirali u smislu da ga je skroz zaobislo? U kom smislu je definicija rizcne grupe osim starosti? Dijabeticar?

Link to comment
Share on other sites

 

7 minutes ago, Don Juan said:

U Sloveniji se uglavnom prelila epidemija iz Hrvatske.

Koliko znam Slovenci su ih, osim Istre vraćali sa granice?

1 minute ago, Plavi Golub said:

 

Jesu li dedu testirali u smislu da ga je skroz zaobislo? U kom smislu je definicija rizcne grupe osim starosti? Dijabeticar?

Da, testiran je dvaput, oba puta negativan. Astmatičar, dijabetes, 79 godina. Nizak krvni pritisak.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...