Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ja stvarno nisam stekla utisak da neko ovde ne nosi masku, sto ne znaci da ne sme da se raspravlja o razlozima povecanja/smanjenja broja zarazenih, pa neki u jednacinu ubacuju i (ne)nosenje maski.

@urosg3covek se ubi obrazlazuci svoje vidjenje situacije, sve noseci masku gde god je to obavezno. 

Ja nosila i u NL u zatvorenom, iako nit je trazeno, nit je ko drugi nosio

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

Ja stvarno nisam stekla utisak da neko ovde ne nosi masku, sto ne znaci da ne sme da se raspravlja o razlozima povecanja/smanjenja broja zarazenih, pa neki u jednacinu ubacuju i (ne)nosenje maski.

@urosg3covek se ubi obrazlazuci svoje vidjenje situacije, sve noseci masku gde god je to obavezno. 

Ja nosila i u NL u zatvorenom, iako nit je trazeno, nit je ko drugi nosio

 

Pa ko kaže da ne sme, upravo to i radimo, diskutujemo. Niko nikoga nije vređao ili omalovažavao iako se ne slažemo u svemu; iznosimo različita mišljenja i argumente, a svako je slobodan da izvlači zaključke kako mu je volja.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Danas sam išla do grada, prevozom, naravno. Nije bila gužva u prevozu jer nisam išla u špicu. Videla sam samo jednu devojčicu bez maske. Svi ostali nose maske i to pravilno. 

 

Mnogo ljudi nosi maske i na otvorenom iako nema gužve, ali to su uglavnom stariji ljudi. 

 

Kada se već priča o maskama i zašto ima mnogo obolelih a nose se maske..Ljudi ne menjaju maske. Koriste ih više puta iako su jednokratne.

 

Dva puta koristim istu masku, kad u toku dana idem dva puta u obližnju prodavnicu. I posle bacam, onako kako je i propisano.

 

Kad idem dalje, i kad ostajem negde duže, nosim više maski..

 

Ali, ja verovatno nisam dobar primer..Retko idem do grada, retko ostajem dugo u zatvorenom prostoru-ne radim..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, implant said:

 

Pa ko kaže da ne sme, upravo to i radimo, diskutujemo. Niko nikoga nije vređao ili omalovažavao iako se ne slažemo u svemu; iznosimo različita mišljenja i argumente, a svako je slobodan da izvlači zaključke kako mu je volja.

Kasno si se ti ukljucio u ovaj "Rat maski" 😄

Ima tu svega na ovih 700 i nesto stranica...

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Danas sam išla do grada, prevozom, naravno. Nije bila gužva u prevozu jer nisam išla u špicu. Videla sam samo jednu devojčicu bez maske. Svi ostali nose maske i to pravilno. 

 

Mnogo ljudi nosi maske i na otvorenom iako nema gužve, ali to su uglavnom stariji ljudi. 

 

Kada se već priča o maskama i zašto ima mnogo obolelih a nose se maske..Ljudi ne menjaju maske. Koriste ih više puta iako su jednokratne.

 

Dva puta koristim istu masku, kad u toku dana idem dva puta u obližnju prodavnicu. I posle bacam, onako kako je i propisano.

 

Kad idem dalje, i kad ostajem negde duže, nosim više maski..

 

Ali, ja verovatno nisam dobar primer..Retko idem do grada, retko ostajem dugo u zatvorenom prostoru-ne radim..

 

 

Čega sam je nagledao u prevozu i na poslu, ne bi verovala. U par situacija nisam znao dal' da se smejem, plačem ili upotrebim fizičku silu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako se oslonimo na ova najnovija nucna istrazivanja, i na trend u svetu, a i kod nas sa druge strane, slobodan sam da se ponadam i pretpostavim, da, sve i da doje ovde do nekog  veceg porasta , da ce veliki deo njih prelezati kod kuce, da ce vecina i hospitalizovanih proci sa mnogo manje rpoblema, i da taj broj nece biti na onom nivouna kom je bio letos,a i sam tretman cak i najteyih pacijenata je sigurno bolji nego sto je bio u martu, pa ce to smanjiti i samu smrtnost..i sama zima ce mozda daleko manje uticati na sma virus i mutaciju, na to mislim kada spominjem naucna istrazivanja..pokazace vreme, naravno..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Dva puta koristim istu masku, kad u toku dana idem dva puta u obližnju prodavnicu. I posle bacam, onako kako je i propisano.

Ja koristim onu KN95 masku. One su za višekratnu upotrebu pa za potrebe posla rotiram 5 maski. Nisam siguran koliko mogu da se nose ali cenim da je 5 nošenja od po 9 sati u proseku neki optimum.

Link to comment
Share on other sites

Večeras sam pričao sa rekonvalescentom, ozbiljna priča. Nije baš stigao do respiratora ali blizu. Zarazio se na poslu, čovek terenac pokupio u nekoj firmi. On zarazio suprugu i supruginu majku. Bez zaraze prošla deca (sinovi 21 i 18 godina) i suprugin otac. 
Neobjašnjivo.
Priča svoju muku, uopšte nije zezanje ne znam kako se Tramp izlečio za 3,5 dana njemu trajalo skoro pa mesec. Prvo je 10 dana imao blagu temperaturu, onda ga oborila obostrana upala pluća i temperature od 40 i više. Priča mi svoje iskustvo, kako je prolazio kroz periode potpune nemoći fizičke, kaže do klonje ne može da se odvuče, posle kojih ide par sati kad se osećaš sjajno i moćno, kaže misli da može da pokida sve.
Sada nema posledica, oseća se manje više normlano. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, implant said:

 

Najluđe je to što smo mi kao narod, kroz svoju istoriju, pokazali da možemo da napravimo sulude stvari koje zahtevaju ogroman stepen kolektivizma i spremnosti da se žrtvujemo zarad opšteg dobra, kakvi god da smo danas. Onaj meme što sam okačio gore je dobar primer, povučeš se preko Albanije, oporaviš se i oslobodiš zemlju; 100 godina kasnije, ne možeš naterati taj isti narod da nekoliko meseci nosi masku jer mu smeta dok diše.

 

Mislim da je problem u tome što ljudi generalno ne shvataju ovo previše ozbiljno, verovatno i ne prate; kapiram da je stav negde u fazonu da je ovo malo jači grip i toeto, oni koji umru umrli bi i ovako i onako, ili su već bili bolesni. Da su ljudi svesniji činjenice da ovo govno ima potencijal da ozbiljno podrije društvene temelje i da država ima muda da sprovede i ove postojeće mere, mislim da bi se drugačija pesma pevala. I naravno da nije nikakav revolt u pitanju, samo nespremnost da se naprave neki (zaista mali) ustupci zarad opšteg dobra. Zašto su ljudi nespremni na to, o tome se može razgovarati do prekosutra.

Ja sam najveću spremnost na žrtvovanje videla kod ljudi koji se boje da se ne razboli član porodice sa dobrom penzijom. Nisam sarkastična.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Ako se oslonimo na ova najnovija nucna istrazivanja, i na trend u svetu, a i kod nas sa druge strane, slobodan sam da se ponadam i pretpostavim, da, sve i da doje ovde do nekog  veceg porasta , da ce veliki deo njih prelezati kod kuce, da ce vecina i hospitalizovanih proci sa mnogo manje rpoblema, i da taj broj nece biti na onom nivouna kom je bio letos,a i sam tretman cak i najteyih pacijenata je sigurno bolji nego sto je bio u martu, pa ce to smanjiti i samu smrtnost..pokazace vreme, naravno..

Ne znam šta da ti kažem. Francuskom se raširila neka blaža varijanta, kako kažu iz Afrike, opet sa druge strane u USA imaš i do hiljadu smrtnih slučajeva dnevno. Nemam pojma, nadam se da si u pravu, ali...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Kad je fasovao?

Oko izbora, oko 20.6. ukoliko je inkubacija 10 dana. 1.7. je dobio temperaturu, prvi dan. Supruga sutradan i njena majka neki dan kasnije. Pozitivan PCR mu je od 9.7.
Veliki čovek nepuna 2 metra preko 100 kg, nije izgubio na težini, kaže, a i vidi se 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Don Juan said:

Ja koristim onu KN95 masku. One su za višekratnu upotrebu pa za potrebe posla rotiram 5 maski. Nisam siguran koliko mogu da se nose ali cenim da je 5 nošenja od po 9 sati u proseku neki optimum.

 

Koliko znam od apotekarki iz kraja, jedna KN95 može da se nosi do 8 sati. Ne znam da li je tačan info i da li hoće da mi uzmu još para na taj način, samo prenosim.

9 minutes ago, Likvi said:

Ja sam najveću spremnost na žrtvovanje videla kod ljudi koji se boje da se ne razboli član porodice sa dobrom penzijom. Nisam sarkastična.

 

Verujem ti, ima nas svakakvih...možda su stvarno uplašeni za starijeg člana porodice?

Link to comment
Share on other sites

https://www.espreso.rs/vesti/drustvo/642827/srdja-jankovic-maske-koronavirus-korona-virus-distanca

 

Obratite pažnju na ovaj deo:

 

Upitan o tumacenjima istraživanja američkog Centra za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti da je nošenje maski nepotrebno, Janković kaže da to tumačenje nije baš sasvim tačno.

"Kada pogledamo šta piše zaista u materijalama Centra nigde ne stoji da ne treba nositi maske. Naravno, kompleksna je analiza kada i koliko maske štite", rekao je Janković, koji je i član Kriznog štava za suzbijanje korona virusa.

Naglasio je da je važno da svi nosimo maske jer je, kaže, i delimična zaštita koju pružaju mnogo bolja nego nikakva zaštita.

Studije u više zemalja su, navodi, pokazale da da se verovatnoća zaražavanja obara na svega nekoliko procenata tamo gde svi nose maske.  "

 

Ja ne znam šta da mislim..

 

I dalje ću, i bez njihove preporuke nositi masku na otvorenom kad nema distance od 2m sa drugim ljudima i kad dolazim u kontakt sa nekim na ulici. 

 

@Don Juan  Ja sam tu masku nosila do sada 2 sata, ne više.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, urosg3 said:

Večeras sam pričao sa rekonvalescentom, ozbiljna priča. Nije baš stigao do respiratora ali blizu. Zarazio se na poslu, čovek terenac pokupio u nekoj firmi. On zarazio suprugu i supruginu majku. Bez zaraze prošla deca (sinovi 21 i 18 godina) i suprugin otac. 
Neobjašnjivo.
Priča svoju muku, uopšte nije zezanje ne znam kako se Tramp izlečio za 3,5 dana njemu trajalo skoro pa mesec. Prvo je 10 dana imao blagu temperaturu, onda ga oborila obostrana upala pluća i temperature od 40 i više. Priča mi svoje iskustvo, kako je prolazio kroz periode potpune nemoći fizičke, kaže do klonje ne može da se odvuče, posle kojih ide par sati kad se osećaš sjajno i moćno, kaže misli da može da pokida sve.
Sada nema posledica, oseća se manje više normlano. 

 

Trampara je imao neki fensi tretman anti-telima, remdesivirom i još nečim, lako je njemu.

 

Imam 7-8 kolega sa posla koji su bili bolesni, jedan se zarazio isto početkom Jula i prošao je slično, samo što je trajalo kraće (10-15 dana). Drugi je kolabirao na poslu, trajalo 10ak dana. Treći se vukao skoro 2 meseca i na kraju ne zna ni da li je imao koronu ili ne, prilično je gojazan. Taj junski talas je, izgleda, bio baš gadan.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Trampara je imao neki fensi tretman anti-telima, remdesivirom i još nečim, lako je njemu.

Ozbiljna je priča, bez ikakve šale. Ono što nikom nije jasno i ostaće misterija - kako suprugin otac, koji je hodajuća definicija  rizične grupe prošao kroz sve zdrav i čitav. Supruga i njena majka, pregurale skoro pa na nogama, bez upale pluća, a ovog mog sastavilo kao šleper da ga udario.
Hajde klincima ništa, važi, ove dve su makar pozitivne, pa razumem, ali ovaj deda bukvalno ništa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Ozbiljna je priča, bez ikakve šale. Ono što nikom nije jasno i ostaće misterija - kako suprugin otac, koji je hodajuća definicija  rizične grupe prošao kroz sve zdrav i čitav. Supruga i njena majka, pregurale skoro pa na nogama, bez upale pluća, a ovog mog sastavilo kao šleper da ga udario.
Hajde klincima ništa, važi, ove dve su makar pozitivne, pa razumem, ali ovaj deda bukvalno ništa.

 

Verujem ti i nisam se šalio u vezi tvog prijatelja, editovao sam ovaj post koji si kvotovao i dodao par stvari koje sam čuo od kolega sa posla. Tramp je već druga priča, sigurno je imao najbolji mogući tretman iako je njegov stav o svemu ovome bio vrlo problematičan.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Ja ne znam šta da mislim..

 

I dalje ću, i bez njihove preporuke nositi masku na otvorenom kad nema distance od 2m sa drugim ljudima i kad dolazim u kontakt sa nekim na ulici. 

 

to šta mislim o članovima kriznog štaba valjda svi znaju 🙂
Janković, među nama verovatno najobrazovaniji, najstručniji, ono "naša ekipa" u svakom smislu. Istovremeno poslednji čiji bih savet poslušao. Lakše mi je sa ovim drugima njih bar ne poznajem lično.
Ti guraj kao i do sada, očigledno dobro radiš to što radiš, ne menjaj taktiku koja uspeva 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

8 minutes ago, Harmonika said:

urose, koji problem imas sa Jankvovicem konketno? Mislim, kapiram da ima slose msiljenej o celom KS, ali zasto ti bas Jankovic toliko bode oci?

Poslao na pp 🙂 U suštini nije nikakav etički problem, Janković je, da ponovim, verovatno najobrazovaniji i najstručniji u uskom smislu te reči u KŠ. Njegovo poznavanje Antičke mitologije je impresivno, bez šale čovek je ozbiljan intelektualac. Naprosto na jedan aspekat života potpuno drugačije gledamo, što ne znači da je moj stav ispravan a njegov nije. Iz njegove perspektive on je u pravu, iz moje - ja 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...