Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 minutes ago, Squabbit said:

Jesam Andjo jesam.
Ne da je pusto nego show.

Sinoc do nekih 10 PM jeli u nekom restoranu. kako smo izasli i krenuli ka kolima skontashmo da napolju nema NIKOGA. da ne greshim dushu, ovde radnim danom retko koga ima napolju posle 10.
Sad sta mu znaci total destruction ne znam, znam da su stanovi na S Monica pali za 500 kinti matoraaaaa, isto tako i u Bay Area.

A opet rente tamo iza/oko Palm Springsa otidoshe gore jer dosta ljudi izdalo stanove po LA i otislo van da rade od kuce iz kuce sa bazenom recimo iz La Quinte. 🙂

Pa to on kaze, pusto, retko sta radi, nigde nikoga, mnogi biznisi se nece opet otvoriti.....kaze imao je neke prijatelje u poseti koji su pitali sta mogu da rade u toku dana, i on im rekao jedino plaza, ili da pijemo u kuci :classic_biggrin:

To mislim pod total destruction, kaze depresivno totalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Angelia said:

Pa to on kaze, pusto, retko sta radi, nigde nikoga, mnogi biznisi se nece opet otvoriti.....kaze imao je neke prijatelje u poseti koji su pitali sta mogu da rade u toku dana, i on im rekao jedino plaza, ili da pijemo u kuci :classic_biggrin:

To mislim pod total destruction, kaze depresivno totalno.

E pa jeste tako.

Bas nema sta da se radi. Plaza ili ne znam sta.
Ja cujem da 1 od 3 restorana ide down.
Shakali su poceli da im naplacuju 2dolara po sq footu za baste...
 

Tek ce da se vidi posle.


A korona ne posustaje, na Manhattan beachu kazna 350 dolara za ne noshenje maske napolju.. Panduri kao lurkeri samo gledaju iz kola. 

Link to comment
Share on other sites

Mi u Fra u velikim gradovima kao naprimer Parizu upravo dobili policijski cas od 21h-6 nema kafana, bioskopa, pozorista... na ulici samo uz papir da si posao na posao ili slicno. Trajanje 4 nedelje za sada a verovatno do 1 og decembra.

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CheshireCat said:

Ono što vidimo je da korona divlja po okolnim državama,

Meni je to divljanje zanimljivo za poredjenje, trenutne brojke u komsiluku i nase julske, ne oko zarazenih jer ko zna sta je kod nas bilo, vec hospitalizovanih. U Hrvatskoj trenutno 441, mi smo u julu zvanicno imali ~4700 u jednom trenutku. Zasto taj podatak? Jer to je nesto sto se moglo cuti direktno od zaposlenih u bolnicama i lakse da se sazna stvarna situacija, koliko imaju posla i mislim da smo svi culi slicne price. Moguce da je do razlike u protokolu lecenja, da neke srednje slucajeve razlicito tretiraju ali da bas 10x bude veci broj cak i uz razliku u broju stanovnika, mnogo je. 

Da li su njihovi testovi senzitivniji ili je nas u julu izgazilo ludjacki, nemam pojma ali evidentno ovo komsijsko divljanje i julsko ne lice koliko bi "trebalo". 

Tako da meni Konove pretpostavke o broju prokuzenih imaju smisla, samo da li je to dovoljno da nam olaksa zimu, nemam pojma. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ciao said:

Mi u Fra u velikim gradovima kao naprimer Parizu upravo dobili policijski cas od 21h-6 nema kafana, bioskopa, pozorista... na ulici samo uz papir da si posao na posao ili slicno. Trajanje 4 nedelje za sada a verovatno do 1 og decembra.

Možda su, eventualno, mogli da probaju da nose maske u zatvorenom, drže distancu i peru ruke?
šalim se, naravno. ne znam šta da ti kažem, država pokazuje svoje ružno lice.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Zoe, hoces reci da je kod nas u odnosu na broj stanovnika bilo gore u julu,nego sto je sad u Hr, ako uzmemo u obzir broj hopsitalizovanih bar?

Pa da, nismo toliko brojniji :classic_biggrin:

Videcemo kako ce se razvijati situacija u narednim nedeljama ali treba staviti u kontekst i posledice tih brojeva, jeste strasno 750 u jednom danu ali mozda nije toliko koliko se cini u prvi trenutak. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, zoe Bg said:

Meni je to divljanje zanimljivo za poredjenje, trenutne brojke u komsiluku i nase julske, ne oko zarazenih jer ko zna sta je kod nas bilo, vec hospitalizovanih. U Hrvatskoj trenutno 441, mi smo u julu zvanicno imali ~4700 u jednom trenutku. Zasto taj podatak? Jer to je nesto sto se moglo cuti direktno od zaposlenih u bolnicama i lakse da se sazna stvarna situacija, koliko imaju posla i mislim da smo svi culi slicne price. Moguce da je do razlike u protokolu lecenja, da neke srednje slucajeve razlicito tretiraju ali da bas 10x bude veci broj cak i uz razliku u broju stanovnika, mnogo je. 

Da li su njihovi testovi senzitivniji ili je nas u julu izgazilo ludjacki, nemam pojma ali evidentno ovo komsijsko divljanje i julsko ne lice koliko bi "trebalo". 

Tako da meni Konove pretpostavke o broju prokuzenih imaju smisla, samo da li je to dovoljno da nam olaksa zimu, nemam pojma. 

Znaš to nije predug period, hajde da pretpostavimo da u Srbiji stvarno živi 6 miliona ljudi, ono baš stvarno da živi. Jul i Avgust imaju 62 dana, nek je bilo po 1000 dnevno in/out iz bolnica, što je baš mnogo kroz sistem je prošlo 62000 ljudi.
Pazi ovo je bogato. I naravno da nisu svi ležali u bolnici računam preglede i bahat sam baš.
A 62000 od 6 miliona baš zanemarljivo.

Link to comment
Share on other sites

Ne, jer sam tako nesto i pretpostavljao..ko zna i u junu sta je sve bilo..jos ako ima iloe istine u statistickim teorijama, ne znam vise ni kako da ih nazovem da su bar 80% asimptomaticni ili laksi slucajevi..ko zna koliko  njih je prolso kroz virus kod nas..jos ako je korona kod nas barem od februara,a verovatno jeste, jer je prvi slucaj registrovan 1 marta, sto se Kisicka izlanula..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ras kass said:

Pa nije strasno, ako su 99% laksi slucajevi, bez ili sa blagim simptomima. 

 

U Francuskoj je smrtnost u ovom talasu 0.003% a verovatno jos i manja. 

 

I ja mislim da nije strasno ali policijski cas me utoliko vise nervira.

Kaze nam predsednik da nemacka ima bitno manje slucajeva a uvodi iste mere tj policijski cas - jel to tacno jel zna neko? Kaze i u Kataloniji takodje - neka moda ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

I ja mislim da nije strasno ali policijski cas me utoliko vise nervira.

Kaze nam predsednik da nemacka ima bitno manje slucajeva a uvodi iste mere tj policijski cas - jel to tacno jel zna neko? Kaze i u Kataloniji takodje - neka moda ...

tačno da odlepiš. ne mogu da nazrem logiku, na stranu što ne verujem u lockdown, ali kad se nateram da gledam iz perspektive nekog ko veruje i dalje ne vidim ikakav argument.
Bukvalno nema logike, ili nema pravih informacija, ali nešto nedostaje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

tačno da odlepiš. ne mogu da nazrem logiku, na stranu što ne verujem u lockdown, ali kad se nateram da gledam iz perspektive nekog ko veruje i dalje ne vidim ikakav argument.
Bukvalno nema logike, ili nema pravih informacija, ali nešto nedostaje.

Objasnjenje je da se "ocigledno" virus siri na socijalnim dogadjajima tj tamo gde se ljudi druze naprimer u kafanama a i privatno, znaci to treba izbeci a u isto vreme ekonomija mora da funkcionise tj ljudi treba d aidu na posao i deca u skolu ali uvece bas ne moraju ljudi da se druze i sire koronu medjusobno - tako nam objasnio predsednik otprilike

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Just now, ciao said:

Objasnjenje je da se "ocigledno" virus siri na socijalnim dogadjajima tj tamo gde s eljudi druze naprimer u kafanama a i privatno, znaci to treba izbeci a u isto vreme ekonomija mora da funkcionise tj ljudi treba d aidu na posao i deca u skolu ali uvece bas ne moraju ljudi da se druze i sire koronu medjusobno - tako nam objasnio predsednik otprilike

Taj narativ iz bolda nije lokalni folkor primio se i ovde, što je svakom dobronamernom građaninu očigledno jasno.
Naravno predsednik je, verovatno objasnio da je eto stvar "privremena" do 1.12.?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Taj narativ iz bolda nije lokalni folkor primio se i ovde, što je svakom dobronamernom građaninu očigledno jasno.
Naravno, predsednik je, verovatno objasnio da je eto stvar "privremena" do 1.12.?

Naravno

Ustvari za sada je samo mesec dana jer toliko on moze da naredi koliko sam shvatila ali on misli da bi to trebalo da bude do 1 og decembra ali to treba senat da overi; Inace kaze mi smo samo u martu imali 30 000 umrlih od korone a od onda posto smo se uspesno borili pa sve do sada samo dve hiljade vise i tim povodom logicno uvodimo sada policijski cas da bi se i dalje tj ponovo uspesno borili; Ko razume nek mi objasni molim. Inace mi francuzi smo najbolji sto se tice korone, izneo je nekoliko primera u cemu smo najbolji bili - ne mogu da se setim ni jednog, toliko su mi ti primeri u cemo smo mi najbolji glede korone bili ubedljivi

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

Naravno

Ustvari za sada je samo mesec dana jer toliko on moze da naredi koliko sam shvatila ali on misli d abi to trebalo d abude do 1 og decembra ali to treba senat da overi; Inace kaze mi smo samo u martu imali 30 000 umrlih od korone a od onda posto smo se uspesno borili pa sve do sada samo dve hiljade vise i tim povodom logicno uvodimo sada policijski cas da bi se i dalje tj ponovo uspesno borili; Ko razume nek mi objasni molim. Inace mi frnacuzi smo najbolji sto se tice korone, izneo je nekoliko primera u cemu smo najbolji bili - ne mogu da se setim ni jednog, toliko su mi ti primeri u cemo smo mi najbolji glede korone bili ubedljivi

Šta god da je najbolje, a nešto verovatno jeste, kakav je to predsednik kad u nečemu nije najbolji, logično je da ljudi moraju da rade, kmetovi da kmetuju, a ne moraju baš da se druže.
Naravno do 1.12. eto. Tad će biti sve u redu.

Vive la France!

p.s. imate li još giljotinu negde ispravnu 🙂

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ciao said:

nace mi francuzi smo najbolji sto se tice korone, izneo je nekoliko primera u cemu smo najbolji bili - ne mogu da se setim ni jednog, toliko su mi ti primeri u cemo smo mi najbolji glede korone bili ubedljivi

Sto mi ovo nesto zvuci poznato, ne znam zasto :smiley33:

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Slovenija

https://covid-19.sledilnik.org/sl/stats

 

 

Komšije iz regiona za Nova.rs: I naši krizni štabovi lažu

https://nova.rs/region/hrvatica-slovenac-i-crnogorka-i-nasi-krizni-stabovi-lazu/

 

 

ŠOKANTAN PREOKRET U ITALIJI: Ljekari i pravnici tužili vladu: ''Bolesnici ubijani intenzivnom njegom i respiratorima''

http://www.zosradio.ba/contents/29888

Edited by ivana23
Link to comment
Share on other sites

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=10&dd=14&nav_category=78&nav_id=1747934

 

Sta je cilj ovakvih naslova, jer naslov nema nikakve veze s stvarnom situacijom?!?

 

U clanku pise:" U Italiji je danas zabeležen rekordan dnevni broj novih slučajeva kovida, 7.322 . 

Prethodni dnevni rekordni porast bio je 21. marta kada je bilo 6.557 novih slučajeva.

Tom prilikom, međutim, uzeto je samo 26.336 briseva, dok je u poslednja 24 sata uzeto rekordnih 152.196"

 

Pa zasto onda bombastican naslov da je sad situacija gora nego u martu??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...