Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

33 minutes ago, Akiro said:

Po meni je to malo preterano. Treba da obezbedu distancu ljudi i stolova uz visoke kazne gastronomskim objektima a ne da rade tracing pojedinca. To je stvarno Orvelijada. Doduše, za klubove gde se valjda okuplja rizičnija publika uz rizičnije ponašanje od restorana bih ostavio tracing. Da ne kažem da bi ih sve pozatvarao do daljeg. Pa sada neka kaže ko hoće da je to diskriminacija mladih, zabole me.

 

Ne znam više šta da mislim...izašao sam sa ženicom posle dugo vremena malo do Kneza i Terazija prošlog vikenda, bilo je jako lepo vreme, oko 20 stepeni, sunce. Ja kapiram da je ljudima više svega preko one stvari, ali ono što sam video je totalni raspad sistema, kakvo crno poštovanje mera i ostalog. Stolovi napolju sabijeni kao u najboljim danima, unutra više ljudi ne nosi masku nego što nosi ili je možda pola-pola (govorim o radnjama, restoranima, fast fudovima). Što je najluđe nije to samo naš specijalitet, prijatelj iz Berlina mi javlja da je tamo isto haos plus su bili neki napadi na policajce, sve u vezi korone i mera. Pičvajz je svuda a dolazi zima...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, implant said:

 

Ne znam više šta da mislim...izašao sam sa ženicom posle dugo vremena malo do Kneza i Terazija prošlog vikenda, bilo je jako lepo vreme, oko 20 stepeni, sunce. Ja kapiram da je ljudima više svega preko one stvari, ali ono što sam video je totalni raspad sistema, kakvo crno poštovanje mera i ostalog. Stolovi napolju sabijeni kao u najboljim danima, unutra više ljudi ne nosi masku nego što nosi ili je možda pola-pola (govorim o radnjama, restoranima, fast fudovima). Što je najluđe nije to samo naš specijalitet, prijatelj iz Berlina mi javlja da je tamo isto haos plus su bili neki napadi na policajce, sve u vezi korone i mera. Pičvajz je svuda a dolazi zima...

Isto i u Grčkoj, samo što se to odnosi na Atinu dok mi "na selu" otkada je sve manje turista slavimo polako mesec dana 0 novozaraženih (bilo doduše dva dana izboja, ali ostalo vreme stvarno Zero). Izlazimo svaki dan, ponekad i dva kafića, šetamo, kupujemo (hehe, sada u hipermarketima prosečno u istom trenutku nema više od 5, vikendom možda 10 osoba), i maksimum nerviranja je, ako poneki kelner bez maske uspe da nas iznenadi i priđe nam pre nego što smo se izdrali da stavi masku ili ako neka pojedina budala šparta kroz hipermarket bez maske. Da se razumemo, narod je svuda stoka, a ovi su nam i previše slični, ali manja agregacija ljudi znači manju agregaciju problema i rizika. I u Beogradu smo dnevno izlazili, ali uz veliki stres i nervozu, gde sam bi na ivici da nabavim baseball palicu, pa čak je i Lucille-style obmotam bodljikavom žicom, da bi sugrađanima objasnio pojam pristojne distance.

 

Zbog toga smo pobegli. Da ne dočekamo zimu u uslovima velegrada (ili u slučaju Beograda velekasabe) sa visokim rizikom infekcije i jednim od najgorih zagađenja u svetu ili, alternativno, dobrovoljnim zaključavanjem u kuću. Uroš je sa begom u Sopot izuzetno pametno postupio, mada možda nije ni svestan koliko i zašto. U bekstvu od lockdowna će u stvari pobeći od najvećeg problema - a to su ljudi.

 

Ako ne možeš da bežiš iz grada a hoćeš malo da se opustiš i popiješ kafu, u Beogradu dok je toplo samo udaljeniji objekti tipa Golf (držali su ogroman razmak između stolova) ili skuplji objekti tipa Panta Rei, Brenner ili oni, koji su postali nepopularni tipa bašta bivšeg Supermarketa u Strahinjića bana. Mali izbor, ali nađe se ponešto. Knez i centar Zemuna su smrt. Zimi radnim danom Varadero ili Carpe Diem na Adi (verovatno su i drugi radnim danom poprilično prazni), a vikendom zatvaranje u kuću i repriza starih Cary Grant filmova iz nekog drugog doba ili eskapistički SF. Koncerti u HD formatu sa Rutrackera pa na big screen. Bolje Blue Ray rip Berlinske filharmonije nego uživo Sava centar, Kolarac ili Narodno pozorište. Sve je to krpljenje, ali bolje bez većeg rizika teško da može. Vratiće se valjda neka normalna vremena, samo treba dotle ostati fizički i psihički čitav.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Akiro said:

Isto i u Grčkoj, samo što se to odnosi na Atinu dok mi "na selu" otkada je sve manje turista slavimo polako mesec dana 0 novozaraženih (bilo doduše dva dana izboja, ali ostalo vreme stvarno Zero). Izlazimo svaki dan, ponekad i dva kafića, šetamo, kupujemo (hehe, sada u hipermarketima prosečno u istom trenutku nema više od 5, vikendom možda 10 osoba), i maksimum nerviranja je, ako poneki kelner bez maske uspe da nas iznenadi i priđe nam pre nego što smo se izdrali da stavi masku ili ako neka pojedina budala šparta kroz hipermarket bez maske. Da se razumemo, narod je svuda stoka, a ovi su nam i previše slični, ali manja agregacija ljudi znači manju agregaciju problema i rizika. I u Beogradu smo dnevno izlazili, ali uz veliki stres i nervozu, gde sam bi na ivici da nabavim baseball palicu, pa čak je i Lucille-style obmotam bodljikavom žicom, da bi sugrađanima objasnio pojam pristojne distance.

 

Zbog toga smo pobegli. Da ne dočekamo zimu u uslovima velegrada (ili u slučaju Beograda velekasabe) sa visokim rizikom infekcije i jednim od najgorih zagađenja u svetu ili, alternativno, dobrovoljnim zaključavanjem u kuću. Uroš je sa begom u Sopot izuzetno pametno postupio, mada možda nije ni svestan koliko i zašto. U bekstvu od lockdowna će u stvari pobeći od najvećeg problema - a to su ljudi.

 

Ako ne možeš da bežiš iz grada a hoćeš malo da se opustiš i popiješ kafu, u Beogradu dok je toplo samo udaljeniji objekti tipa Golf (držali su ogroman razmak između stolova) ili skuplji objekti tipa Panta Rei, Brenner ili oni, koji su postali nepopularni tipa bašta bivšeg Supermarketa u Strahinjića bana. Mali izbor, ali nađe se ponešto. Knez i centar Zemuna su smrt. Zimi radnim danom Varadero ili Carpe Diem na Adi (verovatno su i drugi radnim danom poprilično prazni), a vikendom zatvaranje u kuću i repriza starih Cary Grant filmova iz nekog drugog doba ili eskapistički SF. Koncerti u HD formatu sa Rutrackera pa na big screen. Bolje Blue Ray rip Berlinske filharmonije nego uživo Sava centar, Kolarac ili Narodno pozorište. Sve je to krpljenje, ali bolje bez većeg rizika teško da može. Vratiće se valjda neka normalna vremena, samo treba dotle ostati fizički i psihički čitav.

 

Hvala na informacijama o tih nekoliko lokala u koje može da se izađe, mada smo mi rešili da još malo iskuliramo izlaske tog tipa. Nadam se da si u pravu za povratak u normalna vremena...ja (skroz laički) cenim da ćemo se drndati ovako još barem godinu dana, ne vidim kako bi mogli da se izvučemo brže. Jedino da nas na proleće ukenja mutacija u nešto bezopasno tipa prehlada, to bi bilo idealno.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

A ako jedes u basti restorana, napolju, na otvorenom? Je l' i tad potrebna registracija?

Na Floridi ne.

 

Hmmm, nisam siguran ali mislim da jeste. Jednom sam bio na otvorenom delu kafea i morao sam da se registrujem. Mada sam takođe bio u jednom drugom restoranu gde znam vlasnike, a tada nisu tražili ni da se registrujem. Tako ne znam da li se mora registrovati ili ne. 

 

EDIT: Izgleda da se mora registrovati, bez obzira da li postoji bašta ili ne. Naravno, ne mora za takeaway:

https://www.nsw.gov.au/covid-19/covid-safe-businesses/customer-record-keeping

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kako sad odjednom ovoliki skok?  https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=10&dd=14&nav_category=167&nav_id=1747743 Pogotovo mi cudno za Sloveniju, jer su ipak rigorozni sto se tice mera.

 

Bio sam poslom drugu polovinu septembra u Ljubljani. Kada su im dnevne cifre bile između 100 i 200. Niko se uzbuđivao nije, kafići puni (bilo lepo vreme), svi zbijeni, maske ne nose svi čak ni u zatvorenom. Očigledno da ih je relativno miran prvi talas malo uljuljkao i sad jao kuku majko. 

 

Iskreno, nije mi bilo svejedno kad sam se vratio. Sedam dana nisam išao u kancelariju. Odvojio se i od familije u posebnu sobu. Od tada je prošlo 14 dana takko da sam miran ali sve u svemu, korona ih trenutno baš gazi. Ima verovatno i do toga da se tokom kraja avgusta/početka septembra dobar deo Slovenaca provodio po moru, moguće da su zakačili nešto tamo, doneli nazad, to tinjalo i tinjalo i sada se razbuktalo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Konara svasta prica, evo sad za jutarnji RTS dao neki intervju, kao da ima sizofrena cepanja, kontradiktuje samog sebe u istom intervjuuu..moja, laicka  procena, nije nemoguce, mozda je taj procenat cak i veci, ali, stoji i da on to lupeta otprlike, kao i sve ostalo..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.dutchnews.nl/news/2020/10/why-is-there-a-legal-issue-with-facemasks-and-quarantine-fines/

 

Ne daju se Niderlandjani:

 

Iako nizozemsko djelomično zaključavanje uključuje mjere poput javnog nošenja maski za lice i samoizolacije u slučaju bolesti ili putovanja, prema pravnim stručnjacima, maske i karantena trenutno nisu provedive. Tijekom tiskovne konferencije u utorak navečer, premijer Mark Rutte i ministar zdravstva Hugo de Jonge priznali su da će raditi na hitnoj zakonskoj izmjeni kako bi maske za lice postale obvezne, a još jedna kažnjava ljude koji se ne drže karantene od 10 dana. Ali koje je pravno pitanje s obveznim stavljanjem maski?

Jan Brouwer, profesor prava u društvu na Sveučilištu u Groningenu i direktor istraživačkog instituta Centar za javni red i sigurnost, kritizirao je vladine mjere. Rekao je za DutchNews.nl da nizozemski ustav jamči pravo na privatnost, uključujući ono što nosite, kao i pravo na okupljanje, a ti se zakoni ne mogu ograničiti, rekao je, bez parlamentarnog akta.

 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Sunshine State said:

https://www.dutchnews.nl/news/2020/10/why-is-there-a-legal-issue-with-facemasks-and-quarantine-fines/

 

Ne daju se Niderlandjani:

 

Iako nizozemsko djelomično zaključavanje uključuje mjere poput javnog nošenja maski za lice i samoizolacije u slučaju bolesti ili putovanja, prema pravnim stručnjacima, maske i karantena trenutno nisu provedive. Tijekom tiskovne konferencije u utorak navečer, premijer Mark Rutte i ministar zdravstva Hugo de Jonge priznali su da će raditi na hitnoj zakonskoj izmjeni kako bi maske za lice postale obvezne, a još jedna kažnjava ljude koji se ne drže karantene od 10 dana. Ali koje je pravno pitanje s obveznim stavljanjem maski?

Jan Brouwer, profesor prava u društvu na Sveučilištu u Groningenu i direktor istraživačkog instituta Centar za javni red i sigurnost, kritizirao je vladine mjere. Rekao je za DutchNews.nl da nizozemski ustav jamči pravo na privatnost, uključujući ono što nosite, kao i pravo na okupljanje, a ti se zakoni ne mogu ograničiti, rekao je, bez parlamentarnog akta.

 

 

 

Meanwhile in VA , Australia :

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8758579/Daniel-Andrews-demands-extraordinary-new-law-let-government-officials-arrest-Victorians.html

 

Quote

Those who could be arrested include positive patients or close contacts who officials suspect may refuse to self-isolate, such as protesters or people with mental health difficulties. 

An esteemed group of 14 retired judges and barristers on Tuesday wrote a letter slamming the plan as 'unprecedented, excessive and open to abuse' and begged the Victorian parliament to vote it down. 

Critics say Mr Andrews wants to create his own version of the Stasi, the East German secret police force which spied on citizens through a network of informants and arrested more than 250,000 people between 1950 and 1990. 

 

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Jan Brouwer, profesor prava u društvu na Sveučilištu u Groningenu i direktor istraživačkog instituta Centar za javni red i sigurnost, kritizirao je vladine mjere. Rekao je za DutchNews.nl da nizozemski ustav jamči pravo na privatnost, uključujući ono što nosite, kao i pravo na okupljanje, a ti se zakoni ne mogu ograničiti, rekao je, bez parlamentarnog akta.

 

Vidim ja da ce svi postati amerikanci koji smatraju da mere nisu zakonske :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Nestrpljivo cekam odgovor @urosg3 😄

E ismevali me kad sam pričao o uravnjivanju 🙂 Kao da pandemiju možeš da ograničiš, kao da je državna granica ikakva prepreka.
Maske mogu biti korisna mera, ali moraš da ih koristiš pravilno ili nemaju nikakvog efekta bukvalno. Ogroman broj ljudi oko nas ne koristi maske pravilnu, vuku im se po džepovima diraju je prljavim rukama, nose iste danima, to pa ne da nije epidemiološka mera, to je da se zadovolji neka forma, i propisano, hajde da se ne lažemo međusobno, znamo mi nas.
Suštinski ukoliko je pandemija globalna, odgovor na nju mora biti globalan, ili imamo šta imamo. Alibi mere, alibi krizne štabove, alibi cifre.
Ta činjenica da odgovor mora da bude globalan opasno nervira vlasti i države, kad bi mogli to nekako da izbegnu... 
Nije kod nas ništa bolje ili gore, nema nikakvog razloga da bude. 
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Kako cenite Konarinu procenu od 15-20 % prokuzenih u Srbiji? 

 

Pa meni deluje smislena.

Prvo: uopšte se ne primam na brojeve koje Zoe objavljuje. To su random cifre.

Ono što vidimo je da korona divlja po okolnim državama, no way da naša granica tu pravi neki firewall.

Ali je istina i da kod nas nije neka alarmantna situacija, ber ne trenutno.

 

Mislim da situacija nije buknula jer nema više toliko zapaljive materije. Neka prokuženost postoji. Možda je u Beogradu i Nišu i veća. Samim tim nema toliko goriva da se požar širi.

 

Ja postajem blagi optimista da mi više nećemo imati neke izražene talase, bar ne ovolike kao ovaj letnji...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CheshireCat said:

 

Pa meni deluje smislena.

Prvo: uopšte se ne primam na brojeve koje Zoe objavljuje. To su random cifre.

Ono što vidimo je da korona divlja po okolnim državama, no way da naša granica tu pravi neki firewall.

Ali je istina i da kod nas nije neka alarmantna situacija, ber ne trenutno.

 

Mislim da situacija nije buknula jer nema više toliko zapaljive materije. Neka prokuženost postoji. Možda je u Beogradu i Nišu i veća. Samim tim nema toliko goriva da se požar širi.

 

Ja postajem blagi optimista da mi više nećemo imati neke izražene talase, bar ne ovolike kao ovaj letnji...

 

Danas je neki doca Trampuz za Prvu izjavio da je do sada 10 posto svetske populacije doslo u dodir sa koronom. Onda ta Konarina procena donekle ima smisla. Daleko od toga da je dovoljno. Ali imunitet grupe je svake minute sve jaci. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

E ismevali me kad sam pričao o uravnjivanju 🙂 Kao da pandemiju možeš da ograničiš, kao da je državna granica ikakva prepreka.
Maske mogu biti korisna mera, ali moraš da ih koristiš pravilno ili nemaju nikakvog efekta bukvalno. Ogroman broj ljudi oko nas ne koristi maske pravilnu, vuku im se po džepovima diraju je prljavim rukama, nose iste danima, to pa ne da nije epidemiološka mera, to je da se zadovolji neka forma, i propisano, hajde da se ne lažemo međusobno, znamo mi nas.
Suštinski ukoliko je pandemija globalna, odgovor na nju mora biti globalan, ili imamo šta imamo. Alibi mere, alibi krizne štabove, alibi cifre.
Ta činjenica da odgovor mora da bude globalan opasno nervira vlasti i države, kad bi mogli to nekako da izbegnu... 
Nije kod nas ništa bolje ili gore, nema nikakvog razloga da bude. 
 

 

Ne znam, meni je sve ovo sumnjivo da odjednom ovoliko skoce brojke, ne kod nas, vec u Hrvatskoj i Sloveniji. Kod nas ce sutra prekosutra.

Ko da ima neka mantra da sad svuda skace broj zarazenih ( mislim na Evropu) .

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Ne znam, meni je sve ovo sumnjivo da odjednom ovoliko skoce brojke, ne kod nas, vec u Hrvatskoj i Sloveniji. Kod nas ce sutra prekosutra.

Ko da ima neka mantra da sad svuda skace broj zarazenih ( mislim na Evropu) .

Evropska unija mozda sada koristi neke osetljivije testove?

 

Mada stoji da sada cujem za mnogo vise poznatih i poznatih od poznatih koji su pozitivni na koronu - neki sa simptomima, vecina bez

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Ne znam kakve testove koriste, ali meni nikako nema logike da ima ovoliko zarazenih.

 

samo jedan mali osvrt na koronu i sport. Nedavno je pocela Evroliga u Kosarci ( kao i ostala kosarkaska takmicenja ), i ima dosta igraca koji su pozitivni na test, nemaju nikakve simptome. Onda posle dva dana su negativni, ili ako ne posle dva dana onda posle sledecg testa su negativni. pa kako pozitivan i posle nedelju dana negativan, i nema vise korone. 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2020 at 10:27 PM, Angelia said:

Interesatno. Posto sam veceras sedela u restoranu sa prijateljem iz LA, i on kaze da je LA pustinja. Kaze total destruction, ko zna kad ce se oporaviti.

 

Jel si bio sarkastican:classic_smile:?

Jesam Andjo jesam.
Ne da je pusto nego show.

Sinoc do nekih 10 PM jeli u nekom restoranu. kako smo izasli i krenuli ka kolima skontashmo da napolju nema NIKOGA. da ne greshim dushu, ovde radnim danom retko koga ima napolju posle 10.
Sad sta mu znaci total destruction ne znam, znam da su stanovi na S Monica pali za 500 kinti matoraaaaa, isto tako i u Bay Area.

A opet rente tamo iza/oko Palm Springsa otidoshe gore jer dosta ljudi izdalo stanove po LA i otislo van da rade od kuce iz kuce sa bazenom recimo iz La Quinte. 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...