Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Clash said:

Novembar 2020

opcija 1 - Novi clan upravnog odbora Telekoma @urosg3 daje punu podrsku merama kriznog staba a pogotovo hvali  Kona.

opcija 2 - Novi zatvorenici u Zabeli daju punu podrsku merama kriznog staba a pogotovo hvale  Kona.

 

2 hours ago, urosg3 said:

Padinjak kolega Padinjak 🙂 Daleko ta Zabela...

 

Elita je sebi sazidala zatvor u Pancevu po ugledu na Eskobara, nece oni da robijaju po kojekakvim zabitima...Ovako su uradili sve po specifikaciji i po zeljama buducih korisnika.

 

Nego cujem @uncletima tamo neko vreme radio kao zatvorski mc i dj, pa ga na urgenciju nekog iz Vlade sklonili, kazu kad tamo zavrse lakse ce im biti da se suoce sa Gvozdenom devicom nego sa Timinom plejlistom 🙂

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
Kakav danak neiskustvu, nije Crna no Gvozdena.
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

 

Elita je sebi sazidala zatvor u Pancevu po ugledu na Eskobara, nece oni da robijaju po kojekakvim zabitima...Ovako su uradili sve po specifikaciji i po zeljama buducih korisnika.

 

Nego cujem @uncletima tamo neko vreme radio kao zatvorski mc i dj, pa ga na urgenciju nekog iz Vlade sklonili, kazu kad tamo zavrse lakse ce im biti da se suoce sa Gvozdenom devicom nego sa Timinom plejlistom 🙂

Timina plejlista je direktno krsenje Zenevske Konvencije, ali to ti ne daje prava da iznosis ovakve podaTke.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Timina plejlista je direktno krsenje Zenevske Konvencije, ali to ti ne daje prava da iznosis ovakve podaTke.:default_coffee:

 

 

To su neke insajderske informacije koje se sire po Pancevu 🙂 Salim se, ja kolegu Timu jako postujem i cenim, ne bih se zezao da nije tako. /off

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

 

To su neke insajderske informacije koje se sire po Pancevu 🙂 Salim se, ja kolegu Timu jako postujem i cenim, ne bih se zezao da nije tako. /off

Imam par kolega iz PA, tako da imam Dnevnu Dozu Pancevca svaki dan, uz kahvu.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

U LA zvanicno nema vishe opasnosti od Kovilja. Slavilo se sinoc po centru. Hiljade ljudi palilo gume, vatromete, prodavnice i slicne zajebancije.
Vlasti ne rekoshe nista, znaci sve kul.

Citam kod nas dole pocinje talasanje neko, 17ti pik, ko zna kog vala. Izdrzite ljubim vas, sta da kazem

Edited by Squabbit
  • Like 1
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Region Stockholm od veceras uvodi obaveznu samoizolaciju za one koji zive u zajednickom domacinstvu s nekim kome je potvrdjena infekcija covidom. Samoizolacija ce trajati sedam dana i odnosi se samo na odrasle clanovi domacinstva. Deca mogu u skolu i roditelji mogu da ih tamo odvedu, ako ne mogu da idu sami. Zaposleni koji moraju da se samoizoluju, a ne mogu da rade od kuce, mogu za te dane da dobiju naknadu od socijalnog.

 

Link to comment
Share on other sites

Inace, izgleda da  je situacija u Srbiji, ipak, i dalje realtivno mirna, sudeci po izvorima koji su ipak, bili za mene pouzdaniji nego bilo sta sto je KS ikada objavio..ukoliko su ti podaci pouzadni, a opet kazem, zavredjuju daleko vise moje  poverenje od KS, zasto se opet siri panika, ne znam, ali, ovo vec prevazilazi sve mere psiholoskog izivljavanja..sto rece rass, epidemiolozima se ovo osladilo izgleda..mada, prmetio sma patern da demantuju smao sebe u toku istog dana, pre su bar cekali par dana, tako da..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, vilhelmina said:

Region Stockholm od veceras uvodi obaveznu samoizolaciju za one koji zive u zajednickom domacinstvu s nekim kome je potvrdjena infekcija covidom. Samoizolacija ce trajati sedam dana i odnosi se samo na odrasle clanovi domacinstva. Deca mogu u skolu i roditelji mogu da ih tamo odvedu, ako ne mogu da idu sami. Zaposleni koji moraju da se samoizoluju, a ne mogu da rade od kuce, mogu za te dane da dobiju naknadu od socijalnog.

 

 

Kako ce kontrolisati ove koji su u samoizolaciji?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Kako ce kontrolisati ove koji su u samoizolaciji?

 

Isto onako kao i zarazene, znaci koliko se moze. Poenta  je pre svega u tome da se smanji zarazavanje na radnom mestu i u javnom prevozu jer to u ovom trenutku izgleda najproblematicnije ovde u swe. Znaci ne kafane, tesni stanovi s mnogo ukucana i slicno sto se ovih dana pominje, vec radna mesta i javni prevoz.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala, Vili, na pojasnjenju!

 

Nisam bas revnosno pratila situaciju prethodnih 15-ak dana, ali ovo sto ja vidim po brojevima po zapadnoj EU, ovo nije ni blizu opasno (smrtonosno) kao prolecni talas, jer da jeste, broj mrtvih u, recimo, Belgiji, NL, UK bi bio mnooogo veci. U UK je danas skoro 14000 zarazenih, a umrlih 50.

NL u prvom talasu nije imala dan s preko 1400 zarazenih, a umrlih je tih dana bilo preko 200 dnevno.

 NL vec danima ima preko 4000 zarazenih dnevno (danas preko 6800), a broj umrlih ne prelazi 30 (danas je 12), a prijateljica hirurg kaze da je i broj hospitalizovanih manji.

 

Inace, sad dosla iz samoposluge i moze se naici na ponekog nenosaca maske. Na FL, za 15 dana, nigde nijednu osobu, u zatvorenom prostoru/prodavnici, nisam videla bez maske

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo da nam objasne kako virus nije oslabio ali je smrtnih slucajeva i hospitalizovanih daleko manji? 

 

Inace onaj nemacki lekar aka maneken je pametno rekao, prvo da se zapitamo da li je veliki broj asimptomatskih zarazenih dobra ili losa stvar?? 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ras kass said:

Samo da nam objasne kako virus nije oslabio ali je smrtnih slucajeva i hospitalizovanih daleko manji? 

 

Inace onaj nemacki lekar aka maneken je pametno rekao, prvo da se zapitamo da li je veliki broj asimptomatskih zarazenih dobra ili losa stvar?? 

U svetlu premise da agonija ne potraje deceniju - dobra vest.
Profilaktičari kažu - loša vest nosi maske, distanca, peri ruke.

U svetlu realnog života:
 

1 hour ago, Sunshine State said:

Inace, sad dosla iz samoposluge i moze se naici na ponekog nenosaca maske. Na FL, za 15 dana, nigde nijednu osobu, u zatvorenom prostoru/prodavnici, nisam videla bez maske

 Ljudi poštuju mere, ama virus se nešto ne obazire previše na mere. 

I tako 🙂
Izgleda da fejsbuk moderatori ne znaju šta će sa mojom prijavom ćute od 10 am po našem vremenu kažu "investigating"

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, JohnnyDragon said:

Au ljudi ala ste se opteretiti koronom... Ja nemam reči 🙄

verovatno. Doduše meni utiče na posao ozbiljno, pa imam opravdanje. 

Edit::
piše mi kolega iz Izrale, otišao je tamo koju nedelju pre Korone, bukvalno, citiram:

Quote

vidim kolebaš se oko efikasnosti maski, jebale te maske ma ovde je drugi lockdown, izazvan isključivo političkim i sudskim problemima Netanjahua, bukvalno je stavio u karantin celu naciju jer ga ganjaju za jebeni mito.
Eto jedan čovek ima problem sa zakonom, a svima nam se usrao ne u živote nego u posao. Moja firma umire brzo. Ima li nekog posla u jebenoj Srbiji? 
Znaš šta radim, jebiga, otpremnina će mi biti xxxx USD vidi molim te pitaj Tanju treba li im xxxx developer? Ako ne kod nje, daj raspitaj se, hvala.


Citiram kolegu sa dopisne liste, ugledne u našem svetu ne može biti bolja.

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

verovatno. Doduše meni utiče na posao ozbiljno, pa imam opravdanje

Uticalo i meni dok sam držao restoran... Sada kada sam se rešio njega, miran sam😁

Ne znam, vidim da postoji, nisam siguran u mere, ali nmg da palamudim o tome, ako hoće, hoće, ako neće, neće, nosam masku, distanca fizička i to je to.. Ne izlazim ionako, ne blejim... Lagan sam u prevodu. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2020 at 8:10 PM, ras kass said:

Strucnjaci : Nema dokaza da je virus oslabio, ne smemo da se opustimo.

 

Pa zasto je onda broj umrlih drasticno manji? 

 

Strucnjaci : E pa to vec ne znamo ali perite ruke. 

 

2 hours ago, ras kass said:

Samo da nam objasne kako virus nije oslabio ali je smrtnih slucajeva i hospitalizovanih daleko manji? 

 

Inace onaj nemacki lekar aka maneken je pametno rekao, prvo da se zapitamo da li je veliki broj asimptomatskih zarazenih dobra ili losa stvar?? 

 

Zato što ljudsko znanje evoluira. Ogorman broj ljudi radi na rešavanju problema, a protokoli lečenja su se menjali, prilagođavali i upotpunjavali. Čovek koji se zarazio 1. februara bio je prepušen slučaju i nagađanju, a onaj koji se zarazi 1. oktobra dobiće medicinski tretman koji mu daje velike šanse da preživi, čak i ako je iz rizične grupe.

 

Eto, rešio sam ti zagonetku, nema na čemu, i drugi put.

Edited by Laki21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

verovatno. Doduše meni utiče na posao ozbiljno, pa imam opravdanje

 

Just now, Laki21 said:

 

 

Zato što ljudsko znanje evoluira. Ogorman broj ljudi radi na rešavanju problema, a protokoli lečenja su se menjali, prilagođavali i upotpunjavali. Čovek koji se zaratzio 1. februara bio je prepušen slučaju i nagađanju, a onaj koji se zarazi 1. oktobra dobiće medicinski tretman koji mu daje velike šanse da preživič, čak i ako je iz rizične grupe.

 

Eto, rešio sam ti zagonetku, nema na čemu, i drugi put.

pa u toj zagonetki ima varijabla:
Što se sad čuvamo?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Laki21 said:

Čuvamo se (recimo ja), prvenstveno jer spadam u rizičnu grupu (problemi s jetrom), a majka mi je onkološki bolesnik.

Moja kćer se čuva jer može da zarazi mene i baku.

 

Da nabrajam dalje?

pa čuvaj se. Ima li tu mojih obaveza u tom čuvanju samog tebe?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...