Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Neki ne bi, neki bi, licno mi je prica na nevidjeno diskutabilna. Zavisi koliko ce sve ovo trajati i kad ce se vakcina pojaviti, ako bude trajalo verovatno ce neki promeniti misljenje za vakcinu.

Kad dodje do vakcinacije znam koga cu konsultovati, ako ta osoba kaze da, mogu da biraju gde ce da me bodu :s_w:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ako bi vakcinacija znacila free travels onda bih je primio, a ako ne onda nek saceka.

Da, to je varijanta primoravanja da se primi vakcina na neki nacin ako bude uslov za putovanja kao sto je sada testiranje.

Naravno zavisi od opste situacije, ako narod pocne masovno da umire oko mene i to od korone vakcinisacu se pa bilo proverena ili ne, jednostavno, ako postoji izbor svako proceni sta mu je raditi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vakcinisao bih se da smanjim pritisak. Međutim, ipak bih voleo da je vakcina na malo većem uzorku testirana, pa ako rizikujem eventualne dugoročne posledice zbog neprirodnog toka/brzine nastanka vakcine i nemogućnosti praćenja dugoročnih efekata, bar da ne bude i kratkoročnih. Za sada, preferirao bih kinesku, jer su em to testirali na ko zna koliko "dobrovoljaca" u svojoj vojsci (a ako izbije neko veće njesra neće ni Kinezi to moći baš tako lako da sakriju) em u Brazilu imaju ogroman broj "test subjekata". Do sledećeg proleća će se valjda već nešto znati. Ruskoj vakcini ne verujem jer mislim da služi, između ostalog, kao instrument za merenje patke. Astra Senecca nešto sporo napreduje, nemaju oni te "uslove" za testiranje kao Kinezi (diktaturu u sopstvenoj zemlji i jadne Brazilce kao zahvalnu zamorčad).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Cestitam ti na sretnom dolasku u Atalantu.

Kako je bilo? 

Mogla si i sa obicnom hirurskom maskom 🙂

Hvala, sad cekam za Tampu. Vise mi prija ova, ima vise prostora kod nosa.

 

14 minutes ago, Angelia said:

Dobrodosla u nas svet :classic_smile:

Pun avion ili poluprazan?

 

Hvala!

Svako drugo sediste razmak, osim ako je porodica. Jedno 60 % popunjen

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sad mi se javio prijatelj koji je danas odleteo iz Liona za Atinu.

Kaze u Avionu ok, svi nose maske, nema problema. Izlazak iz aviona nema kao pre, vec sediste po sediste ( o boze, koje gluposti ) i onda na aerodromu prolazak pored kontrole kao i obicno, gledaju da li imas onaj papir koji odobrava drzava/ministarstvo za ulazak u Grcku.

Nije mi jasno zbog cega takva procedura prilikom izlaska iz aviona. ako vec svakako su svi u avionu, nema tog kao u avionu za Atalantu da je razmak izmedju sedista, tj da je sediste izmedju prazno. 

i kad svakako moraju putnici proci pored kontrole.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sad mi se javio prijatelj koji je danas odleteo iz Liona za Atinu.

Kaze u Avionu ok, svi nose maske, nema problema. Izlazak iz aviona nema kao pre, vec sediste po sediste ( o boze, koje gluposti ) i onda na aerodromu prolazak pored kontrole kao i obicno, gledaju da li imas onaj papir koji odobrava drzava/ministarstvo za ulazak u Grcku.

Nije mi jasno zbog cega takva procedura prilikom izlaska iz aviona. ako vec svakako su svi u avionu, nema tog kao u avionu za Atalantu da je razmak izmedju sedista, tj da je sediste izmedju prazno. 

i kad svakako moraju putnici proci pored kontrole.

Ako je PLF iliti Passenger Locator Form u pitanju, koriste to u dve svrhe, da mogu da te prate (moraš tu sve podatke da uneseš o mestu boravka, telefonu, itd) a to je i tvoj tiket za "lutriju" random testiranja. Ako ti QR-kod počinje na 9, izvukao si glavni dobitak - da ti nervozna i premorena medicinska sestra bez menjanja rukavica ili higijene ruku/rukavica nabije prekratki štapić za uzorkovanje a možda i svoje papke, koji su bili pred/u ko zna čijim ustima, u ždrelo. Možda je to, doduše, na aerodromu malo bolje nego na kolskom prelazu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Akiro said:

Ako je PLF iliti Passenger Locator Form u pitanju, koriste to u dve svrhe, da mogu da te prate (moraš tu sve podatke da uneseš o mestu boravka, telefonu, itd) a to je i tvoj tiket za "lutriju" random testiranja. Ako ti QR-kod počinje na 9, izvukao si glavni dobitak - da ti nervozna i premorena medicinska sestra bez menjanja rukavica ili higijene ruku/rukavica nabije prekratki štapić za uzorkovanje a možda i svoje papke, koji su bili pred/u ko zna čijim ustima, u ždrelo. Možda je to, doduše, na aerodromu malo bolje nego na kolskom prelazu.

Da to je taj papir, dobije se par sati pre leta, ministarstvo ti posalje na email adresu. E sad ja ne znam sa kojim brojem pocine QR kod. ali posto je prijatelj vec u karpenisiju spava verujem da nije bilo nikakvih problema, kaze da nije bilo problema.

 

Da, mislim da je to po aerodromima malo drugacije nego na koliskim prelazima.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Vakcinisao bih se da smanjim pritisak. Međutim, ipak bih voleo da je vakcina na malo većem uzorku testirana, pa ako rizikujem eventualne dugoročne posledice zbog neprirodnog toka/brzine nastanka vakcine i nemogućnosti praćenja dugoročnih efekata, bar da ne bude i kratkoročnih. Za sada, preferirao bih kinesku, jer su em to testirali na ko zna koliko "dobrovoljaca" u svojoj vojsci (a ako izbije neko veće njesra neće ni Kinezi to moći baš tako lako da sakriju) em u Brazilu imaju ogroman broj "test subjekata". Do sledećeg proleća će se valjda već nešto znati. Ruskoj vakcini ne verujem jer mislim da služi, između ostalog, kao instrument za merenje patke. Astra Senecca nešto sporo napreduje, nemaju oni te "uslove" za testiranje kao Kinezi (diktaturu u sopstvenoj zemlji i jadne Brazilce kao zahvalnu zamorčad).

 

Info od kolege (čiji je otac pulmolog, nije Nestor😀😞), priča se po našim doktorskim krugovima da je ta ruska vakcina izgleda ok, "radi pos'o", da citiram kolegu tj. njegovog oca. Mislim da je previše rano za neki konačan sud, ali eto, prenosim ono što sam čuo. Da li je bilo nekih negativnih komentara o toj vakcini u zapadnim medijima, osim onih da je previše brzo napravljena i da nije prošla odgovarajuće testove? Jel' neko to isprobao osim Rusa? Čini mi se da sam naišao pre jedno mesec dana na vest iz Engleske, mislim, da je ruska vakcina proizvela antitela ali da je treba još istražiti i tako to...nekako mi je malo vesti o njoj, a jedina je koja je spremna (valjda).

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Podatak za Rusku vakcinu. Danas sam citao u novinama da Ruska vakcina nije ok na zapadu ,zato sto nije prosla trecu fazu  Sto ce reci u trecoj fazi , gdje se ocekuje ispitivanje na minimum 30-40 hiljada ljudi, je ispitana na 76 osoba i poslie toga je odobrena od zdravstvenih vlasti u Rusiji. Jednostavno pitanje za sve : da li biste koristili takvu vakcinu. 

Link to comment
Share on other sites

Da li ste videli ovaj tekst?

 

https://direktno.rs/korona/303452/koronavirus-corona-virus-covid-li-meng-jan.html

 

Razmišljam o broju obolelih u zemljama Evrope i kod nas. Zašto imam utisak da će taj drugi ili treći talas da stigne ovde kada se situacija smiri na drugim mestima?

 

Volela bih da grešim.

 

I da li neko od vas može da objasni rečenicu " Maske ćemo nositi bar do proleća" - šta će biti kad dođe ili prođe proleće? 

 

 http://rs.n1info.com/Vesti/a632615/Tiodorovic-Iako-mozemo-da-zivimo-normalnije-maske-cemo-nositi-bar-do-proleca.html

 

U drugim medijima čitam da ćemo sa koronom živeti još nekoliko godina. Kako-bez maski?

 

O svemu ovome razmišljam a pred očima mi je fotografija Ane Brnabić i Grenela- bez maski..

 

I na kraju, ne sterilišem više proizvode koje donesem. Naravno, nosim masku, na otvorenom i kad ima  više ljudi, ne nosim rukavice, a ruke perem mnogo puta u toku dana..

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, koca popovic said:

Podatak za Rusku vakcinu. Danas sam citao u novinama da Ruska vakcina nije ok na zapadu ,zato sto nije prosla trecu fazu  Sto ce reci u trecoj fazi , gdje se ocekuje ispitivanje na minimum 30-40 hiljada ljudi, je ispitana na 76 osoba i poslie toga je odobrena od zdravstvenih vlasti u Rusiji. Jednostavno pitanje za sve : da li biste koristili takvu vakcinu. 

 

Valjda je u Rusiji takva procedura da vakcina mora da se registruje pa tek onda ulazi u trecu fazu.

 

@Akiro ne ljubim nesto Ruse, ali ne verujem da je merenje alatke u pitanju jer je suvise ozbiljna stvar i niko ne bi smeo da se kocka. Inace ode im i ono kredibiliteta sto imaju pravo u Sibjor.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Valjda je u Rusiji takva procedura da vakcina mora da se registruje pa tek onda ulazi u trecu fazu.

 

@Akiro ne ljubim nesto Ruse, ali ne verujem da je merenje alatke u pitanju jer je suvise ozbiljna stvar i niko ne bi smeo da se kocka. Inace ode im i ono kredibiliteta sto imaju pravo u Sibjor.

 

Ovde u Norveskoj nisu bas ljubitelji Ruskih stvari , ali ipak se drze neke procedure. Mislim , ako je ovo tacno o 76 ljudi kao ispitana grupa , da je to smijurija od ozbiljnosti.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...