Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Baby said:

 

I onda se ljudi pitaju kako se siri virus pored svih mera... 

Lepo je napisao, da misli da se tiho prokužavanje dešava, e sad to je verovatno neka strategija.

Što bi me iznenadilo, ne da je to baš strategija, nego da postoji ikakva strategija, ja duboko verujem da u ovoj zemlji niko ne razmišlja strateški, nego od danas do sutra, pa u krug...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam zasto bi se neko uopste isao testirati ako je imao povisenu temperaturu 37,4. Pa valjda treba uzeti i temperaturu spoljsnju. Naravno da cr biti povisena kad je napolju 36 stepeni. Normalna temperatura tela se racuna ako je temperatura u okruzenju 20 stepeni.

 

Ili ako me malo grebe grlo, mos mislit, trkkk odma na covid test.

Glupost do gluposti.

Da su ljudi manje paranoicni, manje bi bilo i zarazenih.

Ali propaganda je uradila svoje.

 

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne znam zasto bi se neko uopste isao testirati ako je imao povisenu temperaturu 37,4. Pa valjda treba uzeti i temperaturu spoljsnju. Naravno da cr biti povisena kad je napolju 36 stepeni. Normalna temperatura tela se racuna ako je temperatura u okruzenju 20 stepeni.

 

Ja danas išao do opštine po najvecoj žeZi da završim Gospođi nešto za porodiljsko pa mi je čika portir merio temperaturu i termometar je pokazao 36,5. Umal' ga ne izljubih... 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Lepo je napisao, da misli da se tiho prokužavanje dešava, e sad to je verovatno neka strategija.

 

 

Interesantno pogledah predstavnika who na AJ Balkan, kaze da se tvrdnja da ce epidemija biti pod kontrolom za dve godine bazira na pretpostavci da ce tada 70% populacije prelezati koronu. Dan pre toga visok predstavnik istog who-a kaze da vakcina nece zaustaviti pandemiju. Inace malopre na cnn vest da svetski ekonomski forum predvidja da vakcine nece biti dovoljno za sve. 

Za to vreme nas ubedjuju da herd immunity ne dolazi obzir, spas je u vakcini koje i ako je bude nece biti za sve. Ko kaze drugacije taj je antivakser i ne brine za stare i bolesne. A cilj je da imamo 0 zarazenih dnevno i da virus cudom prirode nestane. 

 

I onda ludi Svedjani sto nisu upali u masovnu histeriju. 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

 

Interesantno pogledah predstavnika who na AJ Balkan, kaze da se tvrdnja da ce epidemija biti pod kontrolom za dve godine bazira na pretpostavci da ce tada 70% populacije prelezati koronu. Dan pre toga visok predstavnik istog who-a kaze da vakcina nece zaustaviti pandemiju. Inace malopre na cnn vest da svetski ekonomski forum predvidja da vakcine nece biti dovoljno za sve. 

Za to vreme nas ubedjuju da herd immunity ne dolazi obzir, spas je u vakcini koje i ako je bude nece biti za sve. Ko kaze drugacije taj je antivakser i ne brine za stare i bolesne. A cilj je da imamo 0 zarazenih dnevno i da virus cudom prirode nestane. 

 

I onda ludi Svedjani sto nisu upali u masovnu histeriju. 

 

 

 

Mislim i da se u US priprema teren za to. Samo sto niko nece da kaze posto je izraz "herd immunity" tako ruzan. Samo sto ne postoji druga opcija, radili istrazivanje i 50% US nece da primi vakcinu, to onaj deo koji je bio iskren. Ne zato sto su anti-vaxeri (ok mozda jedan deo) nego zato sto niko ne veruje u te vakcine, koje su napravljene brzinski.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ras kass said:

 

Interesantno pogledah predstavnika who na AJ Balkan, kaze da se tvrdnja da ce epidemija biti pod kontrolom za dve godine bazira na pretpostavci da ce tada 70% populacije prelezati koronu. Dan pre toga visok predstavnik istog who-a kaze da vakcina nece zaustaviti pandemiju. Inace malopre na cnn vest da svetski ekonomski forum predvidja da vakcine nece biti dovoljno za sve. 

Za to vreme nas ubedjuju da herd immunity ne dolazi obzir, spas je u vakcini koje i ako je bude nece biti za sve. Ko kaze drugacije taj je antivakser i ne brine za stare i bolesne. A cilj je da imamo 0 zarazenih dnevno i da virus cudom prirode nestane. 

 

I onda ludi Svedjani sto nisu upali u masovnu histeriju. 

 

 

 

 

Već pisah ovde, sve velike epidemije u prošlosti, bilo bakterijske (kuga, kolera...) bilo virusne (španski grip, žuta groznica...), su nestajale same od sebe za par godina bez vakcina, antibiotika i antivirusnih lekova. Jedini maler je što su iza sebe ostavljale milione umrlih. Današnja medicina, ako već nema leka ni vakcine za određenu bolest, se makar trudi da broj mrtvih debelo smanji.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ras kass said:

 

Interesantno pogledah predstavnika who na AJ Balkan, kaze da se tvrdnja da ce epidemija biti pod kontrolom za dve godine bazira na pretpostavci da ce tada 70% populacije prelezati koronu. Dan pre toga visok predstavnik istog who-a kaze da vakcina nece zaustaviti pandemiju. Inace malopre na cnn vest da svetski ekonomski forum predvidja da vakcine nece biti dovoljno za sve. 

Za to vreme nas ubedjuju da herd immunity ne dolazi obzir, spas je u vakcini koje i ako je bude nece biti za sve. Ko kaze drugacije taj je antivakser i ne brine za stare i bolesne. A cilj je da imamo 0 zarazenih dnevno i da virus cudom prirode nestane. 

 

I onda ludi Svedjani sto nisu upali u masovnu histeriju. 

 

 

 

Bolje da prokomentariše neko iz tima profilaktičara 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Srbima more važnije od mera Kriznog štaba?

našoj struci vazda neko kriv, ili su gastosi, ili studenti, ili roštiljanje na Fruškoj gori/Košutnjaku, ili nesavesni, neodgovorni građani, šetači pasa, stranci, protesti, biciklisti.

Samo On nikad ne greši. 

 

https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/kad-dete-ima-koronu-a-doktorka-kaze-nije-korona/

Link to comment
Share on other sites

Izvesni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek danas je izjavio da je zabrinut. Naime stanje u Novom Pazaru (ne znam zašto je baš Novi Pazar izdvojio, valjda je tamo situacija najteža) da je baš povećan broj pregleda u Kovid ambulantama u bolnici.

Uzgred, ta bolnica, to jest "zona odgovornosti" pokriva oko 400 000 stanovnika ove divne zemlje.

Ispostavilo se, da je juče broj tzv "prvih pregleda" iznosio 50 u jednom danu! Takav pritisak sa tako male teritorije i ograničenog a malog broja stanovnika dr Đerleka baš zabrinjava.

I stvarno 50 pregleda u jednom danu, pa pritisak je strašan na bolnicu.

Dalje, dr Đerlek, naravno, zna i uzrok tog velikog pritiska, u pitanju su, pogađate, nesavesni građani koji su putovali na more, i odatle uvoze zarazu u tolikoj količini da je briga opravdana. Da bi svoju izjavu ilustrovao, i na plastičan način pokazao javnosti koliko je uvećan pritisak na bolnicu dr Đerlek navodi, citiram:
 

Quote

"To je ono što nas zabrinjava...", istakao je Đerlek i podsetio da je 4. septembra u kovid ambulanti bilo 36 prvih pregleda.


14 pregleda više, užas, kataklizma, nesavesni građani, more... odmori, bahanalije, krdo, mladi bezobzirni...
U nastavku svoje izjave dr Đerlek apeluje na poštovanje svih mera KŠ, i znate već sve...

Sunce ti žareno na šta mi trošimo vreme.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@urosg3 vidi ovo 

 

Quote

Napominje da je škola važna zbog razvoja svakog deteta, ali i zbog njihove socijalizacije i da nije isto da li se radi onlajn ili uživo.

"Vidite koliko deca nisu išla u školu. To će ostaviti posledice, a oni su naša budućnost", zaključio je on.

Lončar o virusu u školama: Nisu krivi đaci, već oni koji treba da sprovode mere

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Izvesni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek danas je izjavio da je zabrinut. Naime stanje u Novom Pazaru (ne znam zašto je baš Novi Pazar izdvojio, valjda je tamo situacija najteža) da je baš povećan broj pregleda u Kovid ambulantama u bolnici.

Uzgred, ta bolnica, to jest "zona odgovornosti" pokriva oko 400 000 stanovnika ove divne zemlje.

Ispostavilo se, da je juče broj tzv "prvih pregleda" iznosio 50 u jednom danu! Takav pritisak sa tako male teritorije i ograničenog a malog broja stanovnika dr Đerleka baš zabrinjava.

I stvarno 50 pregleda u jednom danu, pa pritisak je strašan na bolnicu.

Dalje, dr Đerlek, naravno, zna i uzrok tog velikog pritiska, u pitanju su, pogađate, nesavesni građani koji su putovali na more, i odatle uvoze zarazu u tolikoj količini da je briga opravdana. Da bi svoju izjavu ilustrovao, i na plastičan način pokazao javnosti koliko je uvećan pritisak na bolnicu dr Đerlek navodi, citiram:
 


14 pregleda više, užas, kataklizma, nesavesni građani, more... odmori, bahanalije, krdo, mladi bezobzirni...
U nastavku svoje izjave dr Đerlek apeluje na poštovanje svih mera KŠ, i znate već sve...

Sunce ti žareno na šta mi trošimo vreme.

Đerlek je od skoro imenovan na tu funkciju inače je zamenik direktora opšte bolnice u Pazaru, zato i pominje taj grad. Čovek zna kroz koju su kataklizmu prošli lekari u toj bolnici pre samo dva meseca i sa pravom je zabrinut. Da li bi ti bio zabrinut na njegovom mestu posle pomora u Pazaru i Sandžaku i neverovatnog pritiska i žrtvovanja lekara po tim bolnicama? Razumem da je mnogo lakše biti iza računara i pisati "šaljive" doskočice, ali opet.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Juan said:

Đerlek je od skoro imenovan na tu funkciju inače je zamenik direktora opšte bolnice u Pazaru, zato i pominje taj grad. Čovek zna kroz koju su kataklizmu prošli lekari u toj bolnici pre samo dva meseca i sa pravom je zabrinut. Da li bi ti bio zabrinut na njegovom mestu posle pomora u Pazaru i Sandžaku i neverovatnog pritiska i žrtvovanja lekara po tim bolnicama? Razumem da je mnogo lakše biti iza računara i pisati "šaljive" doskočice, ali opet.

Lakše od čega? Od funkcije sekretara u Ministarstvu? Možda je lakše, slažem se, svakom dobronamernom je jasno koliko je posao sekretara po ministarstvima u Beogradu težak i samopregoran.

 

16 minutes ago, zoe Bg said:

Vidim, mislim da dobijamo novog ministra, e sad ili zdravlja ili prosvete, posle ovog može ostati samo jedan.
 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Lakše od čega? Od funkcije sekretara u Ministarstvu? Možda je lakše, slažem se, svakom dobronamernom je jasno koliko je posao sekretara po ministarstvima u Beogradu težak i samopregoran.

Kao što sam napisao čovek radi u bolnici u Pazaru, i bio je tamo u junu i julu. Ali složićeš se da si u mnogo lagodnijoj situaciji nego lekari iz sandžačkih bolnica, pošto nisi prošao ni promil onoga šta su oni prošli. Sa te tačke gledišta, izuzetno je lako biti sarkastičan i prepun teorija zavere, pošto nećeš sigurno staviti glavu u torbu da bi spasio tuđe živote i ja zajedno sa tobom.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Juan said:

Kao što sam napisao čovek radi u bolnici u Pazaru, i bio je tamo u junu i julu. Ali složićeš se da si u mnogo lagodnijoj situaciji nego lekari iz sandžačkih bolnica, pošto nisi prošao ni promil onoga šta su oni prošli. Sa te tačke gledišta, izuzetno je lako biti sarkastičan i prepun teorija zavere, pošto nećeš sigurno staviti glavu u torbu da bi spasio tuđe živote i ja zajedno sa tobom.

Da li sam ja u lagodnijoj situaciji? Da, jesam. I za to ne moram da se pravdam, naprosto me medicina nikad nije zanimala dovoljno da poželim da radim taj posao. 
I da, lako je biti sarkastičan.

Kad me mobilisalo 1999. branio sam tuđe živote, kad već pričamo o mojoj malenkosti. I dan danas, 20 godina kasnije, ne očekujem niti divljenje, niti poštovanje zbog toga, IT je moj poziv, bilo je potrebno tada, odazvao sam se. Kad je pitanje etike tako stoje stvari.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Da li sam ja u lagodnijoj situaciji? Da, jesam. I za to ne moram da se pravdam, naprosto me medicina nikad nije zanimala dovoljno da poželim da radim taj posao. 
I da, lako je biti sarkastičan.

Kad me mobilisalo 1999. branio sam tuđe živote, kad već pričamo o mojoj malenkosti. I dan danas, 20 godina kasnije, ne očekujem niti divljenje, niti poštovanje zbog toga, IT je moj poziv, bilo je potrebno tada, odazvao sam se. Kad je pitanje etike tako stoje stvari.
 

Šta si ti radio niti sam te pitao niti ne zanima. Samo ti kažem da ismevaš ljude koji su bukvalno juče gledali desetine svojih sugrađana kako umiru u mukama, i smeješ se njihovoj zabrinutosti zbog skoka broja obolelih, i to od istog onog virusa kojeg ti smatraš političkim pitanjem. Samo da te podsetim da su u Sandžaku sahranjivali maltene cele porodice, pa drugi put razmisli pre nego što ostaviš neki "šaljiv" komentar. Ili nemoj, sve jedno.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Don Juan said:

Šta si ti radio niti sam te pitao niti ne zanima. Samo ti kažem da ismevaš ljude koji su bukvalno juče gledali desetine svojih sugrađana kako umiru u mukama, i smeješ se njihovoj zabrinutosti zbog skoka broja obolelih, i to od istog onog virusa kojeg ti smatraš političkim pitanjem. Samo da te podsetim da su u Sandžaku sahranjivali maltene cele porodice, pa drugi put razmisli pre nego što ostaviš neki "šaljiv" komentar. Ili nemoj, sve jedno.

Ta vrsta emocionalnih ucena ne prolazi, moglo je neko vreme, sad je glupo. Činjenica da je Misrad Đerlek nešto gledao, ili činjenica da su cele porodice sahranjivane ne može niti će biti amnestija za analizu izjave bilo kojeg državnog sekretara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Don Juan said:

Šta si ti radio niti sam te pitao niti ne zanima. Samo ti kažem da ismevaš ljude koji su bukvalno juče gledali desetine svojih sugrađana kako umiru u mukama, i smeješ se njihovoj zabrinutosti zbog skoka broja obolelih, i to od istog onog virusa kojeg ti smatraš političkim pitanjem. Samo da te podsetim da su u Sandžaku sahranjivali maltene cele porodice, pa drugi put razmisli pre nego što ostaviš neki "šaljiv" komentar. Ili nemoj, sve jedno.

Ajde da se javio neki lekar koji je stvarno nosio skafander tokom situacije u NP ali Djerlek? Pa to kao Loncara ili Gojkovica da branimo, njegova uloga je bila daleko vise politicka nego strucna pa verujem da i sad tako nastupa. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...