Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

24 minutes ago, Pletilja said:

Dobro pitanje zato sto u nekim slucajevima nema logike. Vec sam pomenula kasirke: 8 h direktna izlozenost jako velikom broju ljudi koji dolaze iz potpuno razlicitih delova grada, nacina zivota, navika a sigurna sam da su sve na broju jer im pamtim lica i kad god mogu biram "svoju" kasirku. Srecna sam sto su tu a ne bolesne ali one demantuju dosta teorija o riziku. Pada mi na pamet da postoji jos neka predispozicija za naseljavanje virusa, da nisu samo AC2 receptori u pitanju. Ponekad, pada mi na pamet da je ovo pitanje sudbine, kao neka vrsta cistilista (deca ne obolevaju) ali to nije za ovu temu. 


Jeste za drugu temu (ako je i za jednu 🙂), ali ne mogu da odolim kad vec pomenuste.

Oba slucaja preminulih u starackim domovima u ranoj fazi epidemije, koje sam gore pomenula, su ljudi ciji bliznji su se dugo i ljuto borili da njihovi ostareli roditelji dobiju mesto u domu. Dobili su na sudu, nakon sto su od opstine dobili odbijenicu. I oboje umru od covida samo mesec-dva nakon sto su konacno dobili to mesto. Bili su u osamdesetim i relativno zdravi. Verujem da bi imali jos neko vreme pred sobom, da su ostali kod kuce. Ironija sudbine.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

Japanov peak je 1,000 slučajeva dnevno, a nekima 10,000 iako imaju dvaput manju populaciju i ređe su naseljeni (Francuska). 

 

To je razlika. 

 

Nisam pricala o poredjenju s drugim drzavama, niti o apsolutnim i relativnim brojevima - pricala sam o trendu - u Japanu se, nakon prvog pika, nije promenila gustina naseljenosti, a (pretpostavljam) ni tradicionalna japanska disciplina u nosenju maski, stoga naglas razmisljam odakle im drugi pik (kao i svima drugima), i u drugom piku cak i vece brojke na dnevnom nivou, ako postuju preporucene mere? Za ocekivati bi bilo da su brojke konstantne ili manje od zavrsetka prvog pika.

 

@Akiroi drugi koji misle da svako, ko ovde postavi neko pitanje koje mu se ucini cudnim u ovoj "logici" pandemije - sad cu da odgovorim za sebe, pa da na neko sledece moje pitanje se ne krece s tim da sam protivnik mera, ne verujem u virus, itd: VERUJEM u postojanje covid-19 (dva clana sire familije bili u bolnici s upalama pluca), NOSIM maske i pridrzavam se svih nalozenih/predlozenih mera, na poslu radimo na nekim projektima vezanim za covid terapije, i sva moja pitanja/radoznalost su da prodiskutujemo o problemu sa raznih strana (na vrlo laickom nivou)

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Nisam pricala o poredjenju s drugim drzavama, niti o apsolutnim i relativnim brojevima - pricala sam o trendu - u Japanu se, nakon prvog pika, nije promenila gustina naseljenosti, a (pretpostavljam) ni tradicionalna japanska disciplina u nosenju maski, stoga naglas razmisljam odakle im drugi pik (kao i svima drugima), i u drugom piku cak i vece brojke na dnevnom nivou, ako postuju preporucene mere? Za ocekivati bi bilo da su brojke konstantne ili manje od zavrsetka prvog pika.

Ok, ali to nije relevantno. Pretpostavljam da je zbog drugih mera koji su ukinute, ne maski. Niko ne kaže da će virus nestati sa maskama - nego da se neće tako brzo širiti, čemu svo svedoci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Darko said:

Ok, ali to nije relevantno. Pretpostavljam da je zbog drugih mera koji su ukinute, ne maski. Niko ne kaže da će virus nestati sa maskama - nego da se neće tako brzo širiti, čemu svo svedoci. 

Imamo li negde informaciju koje su to druge mere ukinute u Japanu, kad, koliko dugo, etc....?

Sve je to bitno 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darko said:

Što je bitno? Ne razumem poentu

 

2 cm iznad ti rece:"Pretpostavljam da je zbog drugih mera koje su ukinute"

 

Ja pitam koje su to druge mere koje su ukinute, da vidimo da li su one (ako su ukinute) uticale na drugi pik

 

Edit:

- Citirao si clanak u kome pise da su brojke u Japanu dobre zahvaljujuci disciplinivanosti Japanaca u nosenju maski (pretpostavljam i drugih mera)

- Ja onda pitam otkud im drugi pik ako su tako disciplinovani

- Ti kazes :"Zbog ukidanja drugih mera"

_ Ja pitam koje su mere ukinute

- Ti pitas:"Zasto je to bitno?"

Edited by Sunshine State
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Maske su tu najmanji problem. Problem je sto svako vuce na svoju stranu, sto se odluke promene pet puta u toku jednog dana, sto ne smes da krenes nigde jer ne znas da li ces da se vratis, sto nam epidemidemieoloolzi iskacu iz frizidera, docekali ljudi svojih pet minuta slave.

 

Lakse bi ljudi ovu pandemiju podneli kada im isti ne bi sedeli na glavama 24 sta sa 3 recenice koje vrte evo pola godine i vise. Od tolikog rada stizu da obidju 5 televizija dnevno i odrade jedno 10 intervjua.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Angelia said:

Znaci ako se neko otrovao i bio pozitivan taj je umro od korone.

Ili ih udario autobus.

 

16 minutes ago, Sunshine State said:

2 cm iznad ti rece:"Pretpostavljam da je zbog drugih mera koje su ukinute"

 

Ja pitam koje su to druge mere koje su ukinute, da vidimo da li su one (ako su ukinute) uticale na drugi pik

Sigh. 

 

Ja ne pričam o pikovima. Oni će da budu tu, maske ili ne. Ali - sa maskama, ti pikovi će biti brojčano mnogo manji nego da ih nema. To je cela poenta.  

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ras kass said:

Maske su tu najmanji problem.

Na žalost, meni se čini da su mnogima i one problem. 

 

7 minutes ago, ras kass said:

Problem je sto svako vuce na svoju stranu, sto se odluke promene pet puta u toku jednog dana, sto ne smes da krenes nigde jer ne znas da li ces da se vratis, sto nam epidemidemieoloolzi iskacu iz frizidera, docekali ljudi svojih pet minuta slave.

 

Lakse bi ljudi ovu pandemiju podneli kada im isti ne bi sedeli na glavama 24 sta sa 3 recenice koje vrte evo pola godine i vise. Od tolikog rada stizu da obidju 5 televizija dnevno i odrade jedno 10 intervjua.

Ako misliš na "stručni štab" - naravno. Da nije toliko opasno i žalosno, bilo bi urnebesno smešno.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Darko said:

Na žalost, meni se čini da su mnogima i one problem. 

 

Steta je to, jer bi trebalo da se naviknemo na maske i zbog predstojecih zagadjenja. Od oktobra ce vec biti potrebne. Ako nas pandemija natera da cuvamo pluca i od drugih vrsta zagadjenja, bar ce to biti jedna korist. Naravno, ne maske radi maski, nego one n95 pa preko nosa i usta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Darko said:

 

 

Ja ne pričam o pikovima. Oni će da budu tu, maske ili ne. Ali - sa maskama, ti pikovi će biti brojčano mnogo manji nego da ih nema. To je cela poenta.  

Ukoliko razumeš kako ide taj proces, ja eto tragam za tim odgovorom, daj podeli sa nama.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja pitam koje su to druge mere koje su ukinute, da vidimo da li su one (ako su ukinute) uticale na drugi pik

 

Pa slični razlozi kao svuda u svetu, nema tu neke bitnije razlike - noćni život, putovanja i slično. Oni su već u julu upozorili na drugi talas, i imali su skok u avgustu, ali se polako situacija smiruje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Ukoliko razumeš kako ide taj proces, ja eto tragam za tim odgovorom, daj podeli sa nama.

Pa pokušaću da banalnim primerom. 

Kada uđeš u auto vežeš se i većina ljudi se veže. To vezivanje ne znači da neće biti smrtnih slučajeva i povreda, ali je broj značajno manji, nego kada ne bi bilo vezivanja.

Dakle maske su tu da smanje pikove i da uspore virus. Da bi se virus zaustavio, potrebna je vakcina ili da virus nestane prirodnim putem za par godina, ako se to desi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, handys said:

 

Steta je to, jer bi trebalo da se naviknemo na maske i zbog predstojecih zagadjenja. Od oktobra ce vec biti potrebne. Ako nas pandemija natera da cuvamo pluca i od drugih vrsta zagadjenja, bar ce to biti jedna korist. Naravno, ne maske radi maski, nego one n95 pa preko nosa i usta.

U decembru, kada je bio onaj gadan požar u Australiji, mislio sam da investiram u maske zbog klimatskih promena. 

 

Trebao sam da investiram. Stvarno sam trebao

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Danas vest , u Francuskoj kazu da je ovo pocetak drugog pika. Najgore pogodjen je moj region, tacnije Isere. 10000 zarazenih, sto je najveci broj do sada na dnevnom nivou. kako? ako se sad nose vise maske nego kad je bio prvi pik., i kad ljudi vise vode racuna kako se ponasaju, ...

 

baby pise kako deca u skoli dobiju stomacni virus, njima 3 dana lose, a roditeljima nije dobro po vise od nedelju dana. Zasto onda ne uvedu mere, da zatvore skole? da deca nose maske? 

 

Nauka barem ova oko medicine i virusa je bas fejlovala, ali zestoko.

ima inekcija penicilina, ali nju ne mozes primiti ako si alregican, ali je ipak u primeni.

onda svaki lek koji postoji izaziva nuz pojave.

npr lekovi za prostatu nuz pojave su vrtoglavice i srcani problemi, pa onda imas problem do erekcije.

doktor ti prepise tablete za erekciju, ali od tog imas glavobolju i umogu da dovedu do problema sa vidom.

i tako u nedogled.I onda sad se gleda da inekcija protiv korona virus nema nuz pojave, jer ne moze da se dalje testira ako ima nuz pojava. 

U vezi korona virus ima toliko nelogicnosti da ja ne mogu da verujem ni jednoj struci. najvise verujem samom sebi i mojim najblizima.

3 minutes ago, Darko said:

U decembru, kada je bio onaj gadan požar u Australiji, mislio sam da investiram u maske zbog klimatskih promena. 

 

Trebao sam da investiram. Stvarno sam trebao

 

Ja se danas mislim. Nema dovoljno bolnica, drzave se boje za zdravstveni sistem. Pa ulazite u izgradnju novih bolnica, a ne u izgradnju trznih centara.

U Dubaiju grade onolike zgradurine, po Njujorku sve neboderi. Sta fali da izgrade i po neku tako veliku bolnica, pa makar bila prazna. Uvek moze zatrebati.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Darko said:

Naravno. Sada ću da idem u detalje svakog pika kako bi objasnio da maske pomažu da se peak redukuje. 

 

 

Hvala, razumem.

29 minutes ago, Don Juan said:

Pa pokušaću da banalnim primerom. 

Kada uđeš u auto vežeš se i većina ljudi se veže. To vezivanje ne znači da neće biti smrtnih slučajeva i povreda, ali je broj značajno manji, nego kada ne bi bilo vezivanja.

Dakle maske su tu da smanje pikove i da uspore virus. Da bi se virus zaustavio, potrebna je vakcina ili da virus nestane prirodnim putem za par godina, ako se to desi.

heh, nekimo iz WHO se baš osladilo
 

Quote

On se obratio i svima onima koji misle da će pojavom vakcine doći kraj epidemiji. "Sve vreme slušam ljude kako govore da će vakcina označiti kraj epidemije. Naravno da neće", kazao je Kluge.

Objasnio je da još niko ne zna hoće li će vakcina uopšte biti delotvorna celokupnu svetsku populaciju. "Neki znakovi pokazuju da će biti delotvorna za neke, ali ne za sve", istakao je taj belgijski doktor.

Takođe je poručio da će pandemiji doći kraj u trenutku kada, kao zajednica, naučimo s njom da živimo. "A to zavisi od nas i to je jedna vrlo pozitivna poruka", zaključio je Kluge.

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, handys said:

 

Steta je to, jer bi trebalo da se naviknemo na maske i zbog predstojecih zagadjenja. Od oktobra ce vec biti potrebne. Ako nas pandemija natera da cuvamo pluca i od drugih vrsta zagadjenja, bar ce to biti jedna korist. Naravno, ne maske radi maski, nego one n95 pa preko nosa i usta.

 

Trebas imati na umu da nisu svi spremni da se odreknu ustaljenog nacina zivota  (za nas to je kvalitet zivota, pa ma kako nas zbog toga etiketirali) i da nije vredno produzavati zivotni vek ako ce cena toga biti neka dodatna ogranicenja. Do pojave  ove pandemije sam voleo da putujem, neka mesta sa liste zelja sam obisao, mnoga nisam, ali na toj listi nikad nisu bile zemlje dalekoistocne Azije a ponajvise zato sto sam gledajuci razne slike iz tih krajeva video da tamo vecina ljudi nosi maske (a pricamo o vremenu pre korone). Zivot s maskom je robija!

 

Ako me neko pita da li je nosim, odgovor je da, samo tamo gde je propisana i zbog pretnje sankcijom. Bila je ovde neka prica kako te pretnje nisu efektivne i ne bih se slozio, da nije novcanih kazni nikad ih ne bi stavio, a nisam jedini. Zbog svega toga sve mere koje se donesu moraju imati i taj segment kaznjavanja jer u suprotnom sigurno ne mogu biti sprovedene. Akiro je vise puta pominjao da misli da sam dosta mlad i da zato imam ovaka stav ali to nije slucaj. Na pragu sam cetrdesete i imam neke od hronicnih bolesti zbog kojih spadam u rizicnu grupu zbog korone, ali to nije promenilo moj stav.

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Romantik said:

 

Trebas imati na umu da nisu svi spremni da se odreknu ustaljenog nacina zivota  (za nas to je kvalitet zivota, pa ma kako nas zbog toga etiketirali) i da nije vredno produzavati zivotni vek ako ce cena toga biti neka dodatna ogranicenja. Do pojave  ove pandemije sam voleo da putujem, neka mesta sa liste zelja sam obisao, mnoga nisam, ali na toj listi nikad nisu bile zemlje dalekoistocne Azije a ponajvise zato sto sam gledajuci razne slike iz tih krajeva video da tamo vecina ljudi nosi maske (a pricamo o vremenu pre korone). Zivot s maskom je robija!

Ovi stručnjaci što zagovaraju "da naučimo da živimo sa virusom" nikako da objasne kako to zamišljanu, kakav je to scenario i kakve su to mere?
ne bi bilo loše da sa aspekta struke pojasne kakav je idealni scenario na koji misle.

Mada mislim da nećemo dobiti to objašnjenje, nego ću da dobijem u nos "drugu bi ti pesmu pevao da ti neko blizak..." ili "ti želiš da umre nečija baba" ili neku sličnu emocionalnu ucenu što je klasična zamena teza.

A baš bih voleo da pobroje, mogao bi onaj Tiodorović, on je zgodan za kritiku 🙂

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Romantik said:

 

Trebas imati na umu da nisu svi spremni da se odreknu ustaljenog nacina zivota  (za nas to je kvalitet zivota, pa ma kako nas zbog toga etiketirali) i da nije vredno produzavati zivotni vek ako ce cena toga biti neka dodatna ogranicenja. Do pojave  ove pandemije sam voleo da putujem, neka mesta sa liste zelja sam obisao, mnoga nisam, ali na toj listi nikad nisu bile zemlje dalekoistocne Azije a ponajvise zato sto sam gledajuci razne slike iz tih krajeva video da tamo vecina ljudi nosi maske (a pricamo o vremenu pre korone). Zivot s maskom je robija!

 

Ako me neko pita da li je nosim, odgovor je da, samo tamo gde je propisana i zbog pretnje sankcijom. Bila je ovde neka prica kako te pretnje nisu efektivne i ne bih se slozio, da nije novcanih kazni nikad ih ne bi stavio, a nisam jedini. Zbog svega toga sve mere koje se donesu moraju imati i taj segment kaznjavanja jer u suprotnom sigurno ne mogu biti sprovedene. Akiro je vise puta pominjao da misli da sam dosta mlad i da zato imam ovaka stav ali to nije slucaj. Na pragu sam cetrdesete i imam neke od hronicnih bolesti zbog kojih spadam u rizicnu grupu zbog korone, ali to nije promenilo moj stav.

 

 

 

Ja sad mogu da govorim iskljucivo iz licnog iskustva i ne bih smeo nikako to da normiram. Elem, meni licno ne menjaju nista. Cak mi nekad i olaksavaju (ne moram da se brijem!), ali salu na stranu ako je maska dobra (recimo ona kljun maska), onda ne otezava disanje, a sve ostalo mi nije mnogo vazno. Nekako sam prestao da ih primecujem kao poseban dodatak na drugima, a vani ih nekako instiktivno osim taman kao da oblacim carape. Prosto je postao deo opreme. Zato se na rukavice nikad nisam navikao i sreca da ih ne propisuju.

Link to comment
Share on other sites

Sestra koja radi sa, da kazem obicnim pacijentima, mi je rekla da dobijaju obavestenja da na svakih par sati treba da prave pauzu i izlaze napolje, skidaju masku i disu normalno zbog posledica koje nosenje maske moze da izazove.

 

Sad neko mene treba da ubedjuje da deca treba da se navikavaju da je normalno da nose maske, jer ne znaju koliko ce sve ovo trajati.

Ja stvarno ne znam kako su oni zamislili takva ogranicenja nad decom.

 

Sto se tice vakcine, naravno da mora da se unese neki vid napetosti, ne bi li se paranoja digla na visi nivo.

 

Da li ce iko da odgovara za informacije koje su bile polazna tacka, a tu prvenstveno mislim na famozno izuvanje ispred vrata, luftitanje garderobe, dezinfikovanje namirnica, sa informacijama da ih cak treba drzati 5 dana u ostavi, pre koriscenja.

 

Ja ne govorim da virus ne postoji i da nije opasan, ali neka odgovornost zdravstvenih radnika kojima je to profesija mora da postoji.

 

Zaista ne vidim poentu postojanja WHO organizacije, deluje mi da njihov posao moze da obavlja prosecno obrazovana osoba.

 

I stvar koja mene recimo zbunjuje, ocekuje se povecanje zarazenih jer se ljudi vracaju sa odmora, odnosno mora, a ADA i bazeni u Beogradu bili puni celo leto, dok se broj smanjivao, u momentima kada smo bili mozda i najgori u Evropi.

 

Zaista sam bliza misljenju da neki vid paranoje mora da se nastavi i odrzi, bas iz razloga da bi sto vise ljudi i pristalo da primi vakcinu.

 

No, verujem da je ideja da se prvo primi vakcina protiv sezonskog gripa.

 

I ja sve ovo pisem kao osoba koja nije protiv vakcina, ali zaista pocinjem da sumnjam u verodostojnost informacija koje su poprilicno zvanicne.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I ja isto mislim, namerno se forsira takav narativ da bi sto vise ljudi  navalilo da primi tamo u prolece, posle NG, ili kad vec stigne...ja licno, imam tu da kazem srecu, zasada da mogu da u zatvorenim prostorijama boravim koliko mi se hoce, i gledam da, i kada izadjem, vise budem na otovrenom..kao sto rekoh, tek sam prosle endelje bio duze od poal sata u nekoj zatvorenoj prostoriji sa maskom, i brate zagusljivo, je, rpdoavnica bele tehnike,sve smrdi na gumu..popizdeo sam..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

heh, nekimo iz WHO se baš osladilo

Šta u stvari kaže

His plea echoes comments made recently by WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus. In an address to reporters last month, Tedros said that while a vaccine would be a “vital tool” in the global fight against the coronavirus, “it won’t end the pandemic on its own”.

“We must all learn to control and manage this virus using the tools we have now, and to make the adjustments to our daily lives that are needed to keep ourselves and each other safe,” he said.

“That means every person and family has a responsibility to know the level of transmission locally, and to understand what they can do to protect themselves and others.”

3 minutes ago, Harmonika said:

I ja isto mislim, namerno se forsira takav narativ da bi sto vise ljudi  navalilo da primi tamo u prolece, posle NG, ili kad vec stigne...

Zbog čega?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...