Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da li živiš u Srbiji?  Pitam, jer smo u Srbiji koronu " pobedili" pre izbora, a onda je posle izbora korona ponovo počela da divlja...

 

A zapravo, virus je sve vreme tu, uoči izbora brojke su fingirane pa se zatim prestalo sa lažima..a sada...ne znam..

 

Zivim u Srbiji. 

 

Epidemija je pocetkom maja, kao i u ovom trenutku stavljena pod kontrolu. 

 

To ne pricam na osnovu zvanicnih brojki, vec na osnovu stanja na terenu. Veliki broj bolnica je izasao iz kovid rezima, a pominjao sam da imam info iz prve ruke iz bolnice u Leskovcu gde je tad, kao i sad potpuno mirna. 

 

Ne znam koliko se secas situacije pred izbore, ali u bg bar su svi bili bezbrizni do otprilike dve nedelje pred izbore, kada je pocelo da se prica o velikom skoku zarazenih. Pa su ljudi i pre ikakve promene zvanicnog narativa poceli da koriguju svoje ponasanje. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ni ja nisam tereticar zavere, niti ih volim, ali pocinjem da  mislim da se strah namenro i siri kako bi se ljudi u ocaju masovno vakcinisali, da bi se za to  svi uhvatili kao za slamku spasa..nisam antivakser da se razumemo, ali je suludo da do dolaska efikasne vakcine, svi mi koji verujemo u virus, budemo stalno pod strahom i tenzijom..zato i kazem, trebalo je vise paznje posvetiti  imunitetu

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Harmonika said:

Ni ja nisam tereticar zavere, niti ih volim, ali pocinjem da  mislim da se strah namenro i siri kako bi se ljudi u ocaju masovno vakcinisali, da bi se za to  svi uhvatili kao za slamku spasa..nisam antivakser da se razumemo, ali je suludo da do dolaska efikasne vakcine, svi mi koji verujemo u virus, budemo stalno pod strahom i tenzijom..zato i kazem, trebalo je vise paznje posvetiti  imunitetu

 

Na sta tacno mislis?

Imas neku ideju kako bi se vise paznje posvetilo imunitetu? 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Harmonika said:

Saveti strucnjaka kako odrzavati imunitet, toga jako slabo ima u medijima,istina, ponesto neko i kaze,ali, sve je to sporedno u odbnosu na sirenje panike i crnih predvidjanja..

ne samo to, da je pola rečenica koje sadrže "kontrola" i "kažnjavanje" zamenio sa "mere profilakse" i "jačanje prirodnog imuniteta" bila bi manja histerija u medijima.

Što je, složićemo se, mnogo pametnije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Harmonika said:

tacno, i sigurno bi svi, ili bar znacajan deo, lakse disali, na kraju, i zdravstveni sistem..umesto toga imamo to sto imamo..

Ima dobra scena u Černobilj seriji, gde se kaže parafraziram:
"sovjetska država se temelji na ideji nepogrešivosti države i partije"

Sam Gorbačov je kasnije tvrdio da je upravo Černobilj poslednji ekser u kovčeg SSSR-a. Ali ostala i preživela je ideja o nepogrešivosti države i lidera, ne samo u Rusiji, u celom ex SSSR osim Baltičkih država gde je civilizacija napredovala, pa nemaju potrebu za simbolom i totemom oličenim u jednom čoveku.

To isto se nekako preliva i kod nas, možda i jesmo nekakva braća. makar. Otud mislim ta strategija da se propiše>kontoliše>kažnjava
Mnogi, inače dobronamerni ljudi, se slažu sa tom strategijom što me zapanjuje.
Meni se lično ne dopada, ali ubedljiva sam manjima, pa se pokoravam. 

Da se nekako, moglo, u birokratizovan društvu, sa kultom Vođe malo poraditi na poverenju i preporukama, umesto kontroli i kažnjavanju, bilo bi bolje.
Nema istina dovoljno ljudi koji bi mogli da kažnjavaju, da se to ikako vidi na statisci, jer naprosto ne postoje, i to je nemoguće izvesti. Ostaje mogućnost Vođi da plaši ljude, da izmišlja, da preti, ali te poluge moći imaju sajle od paučine, pa se pokidaju brzo, i svaka naredba je ćorak.

Danas već, u školi Bora Stanković, na odmoru gotovo niko od dece ne nosi, dežurni nastavnik postoji u dvorištu. On sam, a dece skoro pa hiljadu.
Za petnast minuta, koliko traje odmor, može verovatno da opomene 4 detata po minuti dakle njih 60, i da ne radi ništa drugo. A njih je skoro hiljadu.

 

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BojanaCZV said:

Mozemo pricati o merama, ali za mene nije normalno terati decu da nose maske.

Naravno da nije. Komšije su makar pokazali malčice manju krutost pa deca do IV razreda ne nose maske, i to pravdaju ubedljivim argumentima.
Ali eto ministar prosvete u HR makar ne kaže "olajn" bez ikakvog blama.

Ionako će ishod na kraju da bude isti + će klinci kod nas da butu frustrirani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

 

nose samo na odmoru, bar je tako u našem slučaju. dok sede (sami) u klupi, ne moraju.

 

ne vidim razliku u odnosu na nošenje maske u prodavnici npr

e to zavisi, želiš li da vidiš...

Ako želiš da ne vidiš - isto je.

A ako poželiš da razmisliš, onda vidiš da u prodavnicu ipak deca ne idu sa društvom, da se poigraju, i opuste nakon nastave.
Da su odmori najlepši deo dana u školi.
Da se na odmorima juriš sa ekipom, igraš, trčiš, zadišeš, kad je toplo oznojiš.
Da na odmorima možeš da vidiš onu lepoticu iz VIII2 i možda na nju ostaviš neki utisak, posle koga bi se mogli držati za ruke, i poljubiti.
Da na odmorima možeš da se obračunaš sa onim idiotom iz treće klupe, koji ti je skrivio nešto, naravno banalno, a u tom trenutku je to tebi pitanje života, časti, i statusa.

Sve to nema u prodavnici 🙂

Link to comment
Share on other sites

nema ali ima u parku, tamo se deca igraju bez maski, samo drže distancu

 

mislim, i meni je lepše u prodavnici i na pijaci bez maske: neke ljubavi ka kotletu ili mladim prolećnim šparglama nisu iste. da ne pominjem kako ne smem da prosipam ironične fore dok mi seljaci ne vide lice

 

a ovo sa decom & držanje za ruke i ljubljenje ionako ne može pre braka, tako da nema veze

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

nema ali ima u parku, tamo se deca igraju bez maski, samo drže distancu

 

mislim, i meni je lepše u prodavnici i na pijaci bez maske: neke ljubavi ka kotletu ili mladim prolećnim šparglama nisu iste. da ne pominjem kako ne smem da prosipam ironične fore dok mi seljaci ne vide lice

 

a ovo sa decom & držanje za ruke i ljubljenje ionako ne može pre braka, tako da nema veze

Hahaha, sjajno, e pa nekad je moglo, i bilo nam je lepo 🙂 ja se oženio u Isusovim godinama, ko da dočeka ženidbu, pa ne ide 🙂

Da, sve to može u parku, a ne može u školi, ista deca i tamo i u parku. Jedina razlika je administratirvna odgovornost, dakle slobodni smo da zaključimo da deca u školi nose maske, da bi prosveta bila administrativno izuzeta od odgovornosti. 
Kao da to nije moglo drugačije.

p.s. gde je taj park gde deca drže distancu, daj to da vidim. Kod nas ima teren za rukomet i basket, oba puna stalno stalno igraju fudbal i basket, pa kako drže distancu ne ide...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

 Jedina razlika je administratirvna odgovornost, dakle slobodni smo da zaključimo da deca u školi nose maske, da bi prosveta bila administrativno izuzeta od odgovornosti. 
Kao da to nije moglo drugačije.

 

 

u suštini i nije, zato što ti kao roditelj svojim pristankom da ti dete ide u školu preuzimaš odgovornost. plašim se da ti odlasci u školu neće stići do kraja novembra ali videćemo, voleo bih da uspe to sve 

 

što se parka tiče, mi smo još početkom leta objasnili detetu šta su do's and dont's u parku i ona se toga pridržava. takođe upozori ljubazno i drugu decu ako se zaborave ali to je retkost, uglavnom su vrlo odgovorna

 

odogovornija od nekih matorih konja & kobila u kafani pre par nedelja

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:

 

u suštini i nije, zato što ti kao roditelj svojim pristankom da ti dete ide u školu preuzimaš odgovornost. plašim se da ti odlasci u školu neće stići do kraja novembra ali videćemo, voleo bih da uspe to sve 

 

što se parka tiče, mi smo još početkom leta objasnili detetu šta su do's and dont's u parku i ona se toga pridržava. takođe upozori ljubazno i drugu decu ako se zaborave ali to je retkost, uglavnom su vrlo odgovorna

 

odogovornija od nekih matorih konja & kobila u kafani pre par nedelja

razumem,  tvoje klince još nije uhvatila erupcija hormona zvana pubertet, uživaj u svakom trentku.
Nama lagano nedostaju, merka wife da uzme neko kuče da ga mazi i gnjavi 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, urosg3 said:

Jedina razlika je administratirvna odgovornost, dakle slobodni smo da zaključimo da deca u školi nose maske, da bi prosveta bila administrativno izuzeta od odgovornosti. 
Kao da to nije moglo drugačije.

 

 

Izuzeta od odgovornosti za sta konkretno?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

 

Izuzeta od odgovornosti za sta konkretno?

da to je zanimljivo. Nikakve odgovornosti. 
I to da se izbegne.

7 minutes ago, Nicklord said:

Moj ćale predaje pubertetlijama i kod njega se deca ne bune za maske, ali zato roditelji luduju 😄 

ne bune se naravno.
Samo ne nose čim imaju priliku, i gledaju da ih ne uhvate, zasad.

Uskoro će ih veselo boleti uvo i kad ih uhvate.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Za sta odgovornost konkretno, ne razumem, za prenosenje virusa, izbijanje epidemije, nesto drugo...?

 

Za neželjeni događaj u školi. (tačno tako definisano)

Stvar funkcioniše ovako:
Ministarstvo prosvete propiše da deca moraju da nose maske u dvorištu.
Čim izađu iz dvorišta ne moraju.
Ista deca bukvalno.

Rizik od zaražavanje u dvorištu i van dvorišta je identičan. samo je razlika što se za događaj u dvorištvu odgovornost vodi na školu, a van dvorišta nije odgovornost škole. A ista deca.
U toj odgovornosti se krije razlika. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

 

Za neželjeni događaj u školi. (tačno tako definisano)

Stvar funkcioniše ovako:
Ministarstvo prosvete propiše da deca moraju da nose maske u dvorištu.
Čim izađu iz dvorišta ne moraju.
Ista deca bukvalno.

Rizik od zaražavanje u dvorištu i van dvorišta je identičan. samo je razlika što se za događaj u dvorištvu odgovornost vodi na školu, a van dvorišta nije odgovornost škole. A ista deca.
U toj odgovornosti se krije razlika. 

 

Ministarstvo prosvete takodje nema nikakve ingerencije za sve sto se desava van skolskog dvorista, pa tu ne moze nista i da propisuje. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...