Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Videcemo, moguce, ja sam dao najoptimisticniju prognozu. A i da ne bude da prosvetar jedva ceka da se otkaci posla 🙂

Ocel bit  likovnog online?

Pitam za komsijinog malog, voli dete da crta.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.nedeljnik.rs/ugledajte-se-na-svedsku-vlada-je-imala-poverenje-u-gradane-a-gradani-su-imali-poverenje-u-vladu-predstavnik-szo-hvalio-opusten-model-borbe-s-pandemijom/#comment-43659

:roflmao: od muke da se nasmejem...a posle, ludi ovi koji pljuju SZO...a tek njih ne mozes pohvatati sta sve pricaju..why bother?

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Down With The Sickness said:

Svi moji poznanici uglavnom nose 2 maske, samo neki imaju 3. Jos od jula meseca. Jednu drze u autu, a drugu premestaju po dzepovima, kako sta obuku. Nisu se mnogo ni zaprljale posle skoro 2 meseca nosenja. Ne moze nigde da se udje bez maske.

Ja jednu, koja je uglavnom bila u pocetku u autu, a od kako povremeno pozajmljujem sinov auto - prebacila sam je u torbu.

Iako ja stvarno retko i imam prilike da je koristim, a isprljala se jedino onomad kad sam bila kod frizera :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Harmonika said:

 

Kad bi nauka bila laka verujem da bi se svaki forumaš njome bavio kako bi ugušio koronu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, koca popovic said:

Ja ne razumijem ovoliku paniku ili sta vec. Kod mene se prica o maskama ali za sada nisam vidio  da djeca nose maske. I nema zarazenih. Nisu ih nosili nikako.Ja ko da sam na drugoj planeti a ne drzavi.

 

E moj generale, jedno je sve gledati iz perspektive zemlje sa (i vise nego) funkcionalnim zdravstvenim sistemom, ovde kod nas se kradu bebe iz porodilista...

Link to comment
Share on other sites

teska sprdacina.. dovoljno je da prdnes i posle 7 dana moras da se testiras.. ja sad u nedelju idem da se testiram po cetvrti put, posto sam u nedelju imao temperaturu, proliv i povracanje...

missim daleko od toga da volim posao, al sam rekao da sam ok i da mogu nazad na posao, al kae dr po protokolu moram da idem da se testiram..

i ovo sto su decu pustili u skoli, je da bi samo imali izgovor za mesec dva, kako je to pokrenulo povecanje zarazenih..

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Down With The Sickness said:

Toronto grad bez predgradja, 3 miliona stanovnika, 26 slucajeva danas, svaki 110-hiljaditi stanovnik. 

 

Trenutni red za operacije ce se rascistiti u najboljem slucaju za 1,5 godinu, verovatno 2. Ko doceka.

 

To su operacije koje život znače ili "elective surgery" kao skidanje tetovaža? Isti taj podatak su objavili u Australiji, da napadnu tadašnju vlast.

Dobro, možda je sa virusom zayebanije.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yoyogi said:

 

To su operacije koje život znače ili "elective surgery" kao skidanje tetovaža? Isti taj podatak su objavili u Australiji, da napadnu tadašnju vlast.

Dobro, možda je sa virusom zayebanije.

 

Podatak je iz Ontarija i objavilo ga je ministarstvo zdravlja, pretpostavljam da ne bi napadali sami sebe jer su konzervativci na vlasti. Generalno se misli na zakazane operacije, pri cemu otkazivanje operacija zuci ili prostate recimo uopste nije bezazleno posebno na godinu-dve, da ne pricam o mukama kroz koje ljudi prolaze, a "skidanje tetovaze" ne spada u nadleznost ministarstva zdravlja jer se to posebno placa punom cenom, niti je to koliko znam klasicna operacija, vec laserski i ostali tretmani. Tako da je to neozbiljno.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

E moj generale, jedno je sve gledati iz perspektive zemlje sa (i vise nego) funkcionalnim zdravstvenim sistemom, ovde kod nas se kradu bebe iz porodilista...

Razumijem ja da je u Srbiji zdravsto mnogo lose (blago receno, upoznat sam veoma dobro) ali narod se ponasa kao stoka.i ovde zna da zdravstvo zabrlja (ne kao u Srbiji ) ali poenta je da se najvecim dijelom narod drzi onoga sta mu je receno. I ovdje ima protirjecnosti. U aprilu su tu itamo spominjali maske, ali nista nije bilo od toga. Sada mnogo vise te iste vlasti panice na daleko manjem broju zarazenih i umrlih pa se spominju mnogo cesce maske nego proljetos.Vjeruj mi da znam sta pricam, radim na takvom mjestu (sa ljudima) a imam prijatelje koji rade u zdravstvu.Mislim da od pocetka juna nije bilo zarazenih u mom gradu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, koca popovic said:

Mislim da od pocetka juna nije bilo zarazenih u mom gradu.

Epidemiološka situacija kod tebe nije nepovoljna ali je nesigurna, virus cirkuliše i isključivo od vas zavisi stanje. Dakle nosite maske, na otvorenom i zatvorenom, držite distancu, sprečite mlade da se druže, ukinite klubove, zabranite javna okupljanja, koncerte, sport, pogotovo kolektivni, sprečite slavlja, i druženja.
😉

`esam skinuo narativ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Epidemiološka situacija kod tebe nije nepovoljna ali je nesigurna, virus cirkuliše i isključivo od vas zavisi stanje. Dakle nosite maske, na otvorenom i zatvorenom, držite distancu, sprečite mlade da se druže, ukinite klubove, zabranite javna okupljanja, koncerte, sport, pogotovo kolektivni, sprečite slavlja, i druženja.
😉

`esam skinuo narativ?

Pa kad je u pitanju epidemioloska situacija , ne znam gdje je to sigurna.Restorani su otvoreni, autobusi su vozili cijelo vrijeme i dosta toga i sve to bez maski.E sad sto se u Srbiji nista ne moze bez gomile naroda na jednom mjestu to je ocigledno vas problem. Moraju svadbe ,utakmice,slave puni kafici.......ima puno toga,da ne nabrajam. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koca popovic said:

Pa kad je u pitanju epidemioloska situacija , ne znam gdje je to sigurna.Restorani su otvoreni, autobusi su vozili cijelo vrijeme i dosta toga i sve to bez maski.E sad sto se u Srbiji nista ne moze bez gomile naroda na jednom mjestu to je ocigledno vas problem. Moraju svadbe ,utakmice,slave puni kafici.......ima puno toga,da ne nabrajam. 

Da, citiraću sa bloga prijatelja mislim da je lepo sublimirao:
 

Quote

Društvene posledice pandemije biće, međutim, još značajnije. Ljudi mogu biti motivisani da dobrovoljno prihvate ograničenja u kretanju, lišavanja od svog uobičajenog komfora, odstupanja od navika svakodnevice, pa čak i da učine herojska dela – ali sve to, baš kao u pravom ratu, može trajati samo neko vreme. Visoki moral nikada ne može trajati neograničeno. Produžena pandemija, kombinovana sa povećanom nezaposlenošću i stalnom recesijom, uz dosad nezabeležene nivoe javnog duga neizbežno će stvarati nove socijalne tenzije koje će onda narastati, sve do eksplozija: na raznim tačkama, u raznim trenucima i raznim povodima.

I to je manje više to, kad uzmeš u obzir trajanje.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yoyogi said:

 

To su operacije koje život znače ili "elective surgery" kao skidanje tetovaža? Isti taj podatak su objavili u Australiji, da napadnu tadašnju vlast.

Dobro, možda je sa virusom zayebanije.

Tacno je yoyo- Sicky je u pravu. Zdravstveni sistemi u svetu su jednostavno kolapsirali. OECD zemlje a osim casnih izuzetaka, zdravstveni sistemi su im skoro pa  kao u Burundiju. 

Link to comment
Share on other sites

Cela porodica se testirala 31.08. Roditelji su pustili dete da ide u školu. U toku popodneva majka je obavestila učiteljicu da je dečak zaražen koronavirusom. 

 

Cela grupa učenika i učiteljica su kod kuće i nastava će se odvijati online ( valjda 14 dana ).

 

Slučaj je prosleđen i Centru za socijalni rad. Prosledio ga je Šarčević.

 

http://rs.n1info.com/Vesti/a635713/Koronavirus-u-skoli-u-Beogradu.html

 

***

 

Ne razumem zašto su roditelji pustili dečaka u školu ako PCR test nije bio gotov? Jedan dan je mogao da izostane iz škole. 

 

To je neogovorno ponašanje.

 

Ipak, nadam se da će roditelji platiti novčanu kaznu, i da im neće dete oduzeti. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Cela porodica se testirala 31.08. Roditelji su pustili dete da ide u školu. U toku popodneva majka je obavestila učiteljicu da je dečak zaražen koronavirusom. 

 

Cela grupa učenika i učiteljica su kod kuće i nastava će se odvijati online ( valjda 14 dana ).

 

Slučaj je prosleđen i Centru za socijalni rad. Prosledio ga je Šarčević.

 

http://rs.n1info.com/Vesti/a635713/Koronavirus-u-skoli-u-Beogradu.html

 

***

 

Ne razumem zašto su roditelji pustili dečaka u školu ako PCR test nije bio gotov? Jedan dan je mogao da izostane iz škole. 

 

To je neogovorno ponašanje.

 

Ipak, nadam se da će roditelji platiti novčanu kaznu, i da im neće dete oduzeti. 

 

 



Pazi kako je vest napisana:
 

Quote

Već 1. septembra koronavirus je ušao u jednu beogradsku osnovnu školu, a protiv roditelja đaka koga su zaraženog poslali u školu, Ministarstvo prosvete podnelo je prijavu zbog povrede bezbednosti druge dece i nesavesnog ponašanja Centru za socijalni rad, potvrdio je za "Blic" ministar prosvete Mladen Šarčević.

Slučaj se dogodio u Osnovnoj školi "Braća Jerković" u beogradskom naselju Železnik.

Učenik ide u treći razred, a majka ga je, navodi "Blic", poslala u školu 1. septembra iako je čekala rezultate testa na kovid 19.

Naime, dete je testirano 31. avgusta, a roditelji su ga, uprkos tome što još uvek nisu znali da li je test negativan ili pozitivan na kovid, poslali među ostalu decu u školu. Da je učenik zaražen koronom, majka je saznala popodne i o tome odmah i obavestila učiteljicu. Međutim, dete je već provelo smenu zajedno sa ostalima iz grupe.


 

Link to comment
Share on other sites

@urosg3 čitala sam vesti i u Blicu i na portalu N1.

 

Taj tekst je užasan.

 

Razmišljam nešto..šta ako još neko dete, iz neke druge škole ima koronu, a nema simptome i nije testirano? 

 

Ne..neće ova školska godina biti normalna. Biće online već od oktobra..a kad se poveća broj pozitivnih i u međuvremenu dobijemo novu Vladu,  eto nama novog zatvaranja. 

 

Ništa me neće iznenaditi. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@urosg3 čitala sam vesti i u Blicu i na portalu N1.

 

Taj tekst je užasan.

 

Razmišljam nešto..šta ako još neko dete, iz neke druge škole ima koronu, a nema simptome i nije testirano? 

 

Ne..neće ova školska godina biti normalna. Biće online već od oktobra..a kad se poveća broj pozitivnih i u međuvremenu dobijemo novu Vladu,  eto nama novog zatvaranja. 

 

Ništa me neće iznenaditi. 

ukoliko nema simptome onda ništa. Nema načina da se takvo nešto spreči. Ove mere tipa polovina odeljenja na času i jesu u tu svrhu doneta da neko ko nema simptome, nema načina da zna da je zarazan izloži riziku pola razreda.
Dalje, zato su i skraćeni časovi, da se ostali kraće izlažu riziku, ali ta mera je naprosto više štete od koristi.
Citirao sam gore ponoviću još jednom, 

 

3 hours ago, urosg3 said:

Društvene posledice pandemije biće, međutim, još značajnije. Ljudi mogu biti motivisani da dobrovoljno prihvate ograničenja u kretanju, lišavanja od svog uobičajenog komfora, odstupanja od navika svakodnevice, pa čak i da učine herojska dela – ali sve to, baš kao u pravom ratu, može trajati samo neko vreme. Visoki moral nikada ne može trajati neograničeno. Produžena pandemija, kombinovana sa povećanom nezaposlenošću i stalnom recesijom, uz dosad nezabeležene nivoe javnog duga neizbežno će stvarati nove socijalne tenzije koje će onda narastati, sve do eksplozija: na raznim tačkama, u raznim trenucima i raznim povodima.


Sve to važi i za razred kao malu zajednicu. Deca mogu biti motivisana da sprovode mere i ograničenja jedno vreme, ali samo neko vreme.
Koliko je to vreme dugo - sada merimo i izmerićemo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...