Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 hours ago, urosg3 said:

Šta? Pa to što ga je bilo uopšte, na prvom mestu,, na drugom što je njegovo postojanje prošlo bez otpora i pod tri što nije doneo nikakav rezultat.

Država nas tretira kao retarde, a ne slobodne ljude. Pa pisao sam mnogo puta o tome. Iz moje perspektive lockdown je policijski čas, da se terminološki odredimo, i dogovorimo. Dakle cela populacija, mora da bude zatvorena, 24/48/72 sata pod pretnjom sile. Na teritoriji cele države, ne neki ograničeni prostor, nego svi.

P.s. epidemijska kriva, kad staviš na x osu broj novozaraženih, na y aktivne slučajeve a x i y staviš u logaritam zainteresuješ se. Jer kad uporediš bilo koju evropsku zemlju, ali bilo koju, dođeš do zaključka da je jedini kontrargument koji postoji:
" Da nismo uveli policijski čas bilo bi hiljade mrtvih dnevno" rekao Vučić. Onako vučićevski bez dokaza. Hajde da vidimo sad stvarno kako to izgleda, važi?

SWE > oko 10 miliona populacija

Coronavirus Cases: 86,721 Deaths: 5,813 Zaraženih na 1 milion 8,579 

SRB > oko 7 miliona populacija (Kosovo se ne računa ne znam zašto)

Coronavirus Cases: 30,714 Deaths: 701 Zaraženih na 1 milion  3,517

Ništa ovo nije puta 10 (ovo za onu nulu u prosečnim platama) 

Elem mi sa najrigoroznijim merama nismo mnogo bolji od onih sa najliberalnijim merama. 
 

Oko lockdowna: zvanicna prica, na pocetku pandemije, je bila da se on sprovodi da ne bi doslo do preopterecenja zdravstvenog sistema, a ne da se potpuno spreci sirenje virusa, vec da se njegovo sirenje ublazi. Zamisli recimo da smo na pocetku pandemije u periodu mart-april odjednom imali po 20 000 zarazenih i 15 000 hospitalizovanih u Srbiji - jednostavno ne bi bilo dovoljno mesta u bolnicama i zdravstveni sistem bi kolapsirao. Ovako se to "razvuklo" na 5-6 meseci , a isti broj obolelih. 

E sada, sto se vladama mnogih zemalja u medjuvremenu poceo "svidjati" lockdown... to je druga prica. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Radovanović: Nagli pad novozaraženih moguća anestezija za roditelje

Epidemiolog Zoran Radovanović izjavio je da zvanični podaci o slučajevima korona virusa sada odgovaraju stvarnom stanju, ali i da u slučaju da brojevi počnu da padaju naglo do kraja avgusta, to znači da vlasti pokušavaju da „anesteziraju“ roditelje pred početak školske godine.

https://www.danas.rs/drustvo/radovanovic-nagli-pad-novozarazenih-moguca-anestezija-za-roditelje/

 

Da li je vučićeva "kosilica" ili stvarno pada videćemo za par nedelja.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Zato sam ja i pitala koja je poenta lockdowna, osim da ne mozes nista da uradis, maltretiranje. Jer ce se ljudi vidjati svejedno.

U teoriji kupovanje vremena da se nauci nesto o virusu, nabavi oprema, pripremi dugorocna strategija (ovde ide jedno hahahaha za Srbiju :classic_biggrin:), u praksi je to da su maske krajem marta kostale 100-120 dinara, sad su oko 20-30 a moze da se nadje i za 15 dinara. :classic_biggrin:

 

Kad pricamo o strategijama i ispravnosti onog sto su Svedjani radili, da li neko zna, posebno @wwww kakve su brojke u Bergamu ovih dana? To je nesto najblize herd immunity scenariju da znamo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Virus ima politicku agendu :classic_biggrin:

 

Ima tu i preteranog panicenja od strane politicara i "struke". Naravno oni jos uvek nemaju pojma sta i kako virus napada i koje su moguce posledice.

Ali znaju sigurno da smo bezbedni u redu na kasi u samousluzi, ali u banci nismo ....:classic_biggrin:

 

Ima panicenja a ima i onog  ovo su mojih 5 minuta slave koje sam docekao/la. Tu mislim na "struku", kojoj se ovo osladilo, postali glavne zvezde,, skacu sa jednog na drugi medij.

 

Inace takvi prvi skacu na bilo kakav nagovestaj medicinskog napretka, odmah "izrazavaju sumnju". Bolje  od leka ili terapije da sedimo dva metra jedni od drugih i da nam se oni naredne dve godine  obracaju 10 puta dnevno i govore da peremo ruke, kao veliko naucno otkrice.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoe Bg said:

U teoriji kupovanje vremena da se nauci nesto o virusu, nabavi oprema, pripremi dugorocna strategija (ovde ide jedno hahahaha za Srbiju :classic_biggrin:), u praksi je to da su maske krajem marta kostale 100-120 dinara, sad su oko 20-30 a moze da se nadje i za 15 dinara. :classic_biggrin:

 

Kad pricamo o strategijama i ispravnosti onog sto su Svedjani radili, da li neko zna, posebno @wwww kakve su brojke u Bergamu ovih dana? To je nesto najblize herd immunity scenariju da znamo. 

 

 

ovde: https://www.de24.news/2020/08/coronavirus-why-herd-immunity-is-the-wrong-way-to-go-2.html

kaze sledece:

Quote

According to antibody studies, however, one region in Europe may be close to herd immunity: In the Italian province of Bergamo with the capital of the same name, 57 percent of the population have antibodies against Sars-CoV-2. The National Statistical Institute of Italy shows how many people died in Bergamo in the past few months – and how many there were on average in the respective months in previous years: In March 2015 to 2019, an average of 897 people died in the province, in March 2020 there were 6059. Also in April 2020 there were more than twice as many deaths as in the previous months: 1801 compared to 796. About 1.1 million people live in Bergamo.

samo ne vidim ko je autor ni sta je originalni izvor informacije.

 

ovde: https://www.sciencetimes.com/articles/26888/20200815/herd-immunity-totally-unacceptable-fauci.htm

takodje kaze oko 60% ljudi u Bergamu je bilo inficirano

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Tokyo government (35 miliona ljudi pod njima) je izdao preporuku da Tokiyoti ne idu nigde za vreme Bon Yasumi, tradicionalna nedelja letnjeg odmora u Japanu.

Dok smo mi išli okolo, po drugim prefekturama te nedelje, oni su bili kod kuće. Poštovali su oni preporuku države.

 

Rekoše, lako je tebi, Aichi (Nagoya) nije izdala takvu preporuku pa si mogao slobodno da putuješ i niko te ne smatra prekršiocem državne preporuke.

 

Stvarno, šta se desi Tokiyotima ako putuju za vreme dok je ta preporuka (nije moranje) na snazi? Sviraju im (retkost u Japanu), pa i kamiondžije im rade tail gate.

Bolje ništa nego da ispadnemo neodgovorni i da uznemiravamo druge, rekoše oni.

 

Da je Aichi (moja prefektura izdala takvu preporuku, ne naredbu) ni mi nigde ne bi smo išli van našeg okruga.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, vilhelmina said:

Da krenem od zdravstvenog sistema. I bez zvanicno proglasenog lockdowna, ovde mesecima nisi mogao kod zubara. Prosto nisu radili, iako nigde nije bila zvanicno proglasena zabrana. S lekarima isto to. Ti kazes da se kod tebe do njih nije moglo ako nemas koronu. E u swe nisi mogla ni s koronom. Ovde naime postoji sistem gde se prvi kontakt sa zdravstvom obavlja telefonom. Tu sestra pravi prvu trijazu i eventualno ti zakaze kod lekara. Ne mozes jednostavno usetati u neku zdravstvenu ustanovu, ukljucujuci i hitnu pomoc i reci evo ja dosao. Tako je funkcionisalo i u doba najveceg sirenja korone, samo mnogo restriktivnije. Imam vise kolega koji su nedeljama imali visoku temperaturu, a nisu testirani, niti su uzivo sreli bilo kakvog zdravstvenog radnika. Pisala sam o tome dosta ranije, pa da ne ponavljam. Dakle, kod zubara i obicnog lekara nismo mogli ni ovde.

Nemoj uopste da se cudis, mi uglavnom lekara nismo mogli ni da vidimo. Cak i ako imas koronu morao si da zoves svog GPja, da ti da uput za testiranje, sto vecina ne bi dobila jer "nemaju teske simptome". A u ER niko nije isao jer su sve bolnice bile "corona", pa kad su skontali nakon mesec dana da im ljudi umiru kod kuce od srcanih udara i slicno onda su objavili dodjite u ER ako imate problema....nije im bas pomoglo.

 

8 hours ago, vilhelmina said:

Sto se tice banaka, poreskog i slicnih mesta gde ljudi obavljaju svakodnevne poslove, to je ovde odavno online. Isto i s npr zavodom za zaposljavanje gde ovi silni sto su sada ostali bez posla regulisu svoja prava i obaveze. Iskljucivo online, a ko ne ume tako, moze da dobije pomoc telefonom, gde mu opet objasne kako da napravi e-legitimaciju i zavrsi posao online. Na isti nacin trazis kredit, placas racune, sklapas ugovore s distributerima ovog i onog, i sl. 

E pa vidis kod nas dosta toga obavlja uzivo, recimo skoro sve u vezi sa drzavom. Stavili su sad bili on line prijave za nezaposlene ali je bio haos, jer su radili na brzinu. Zasto je to tako, i zasto dosta tih stvari nisu on line nego traze da te vide uzivo, nemam pojma - mozda da imaju vise drzavno zaposlenih.

Banke isto tako za neke stvari zahtevaju da se pojavis uzivo, imas ti on line placanja ali ima stvari (papirologija) koje moras uzivo da potpises.

Eto nesto su pre lockdowna bili pobrkali sa jednim mojim racunom, jos uvek cekam da se otvore da odem licno, tako kazu moram licno ad odem da ispravim sta su oni zabrljali, jer ne znaju sta je, dal datum rodjenja, dal ime, dal SSN....

 

8 hours ago, vilhelmina said:

Kao sto ranije rekoh, javni skupovi su ograniceni na 50 ljudi, a restorani moraju da postuju distancu i samo sedeci gosti, nista barovi ili klubovi.

Ajde Vili nama su restorani bili zatvoreni, i uglavnom ostali, vecina nece ni otvoriti ponovo. Mogli su kao da imaju on line delivery ali nije to to. Cak i kad su kao otvorili samo im je dozvoljeno da sluze hranu napolju (koliko njih u centru ima baste).

Da ne pricamo o merama koje svi biznisi imaju sada da bi mogli da otvore, ludilo.

 

8 hours ago, vilhelmina said:

Na kraju, jedinu razliku izmedju tvog lockdowna i ovdasnjeg nepostojanja istog vidim u frizerima, teretanama i prodavnicama odece i obuce. Njih niko nije prisilno zatvarao, ali su mnogi sami odlucili da to urade. Uglavnom zbog nedostatka musterija. Naime, jedni se plase, drugi su ostali bez posla i prihoda, a trecima vise nije do frizera i krpica.

Pa ogromna je razlika Vili ako je neko odlucio da ne radi, od toga da mu je zabranjeno da radi. Jer neki su ipak radili kod vas. 

Znaci mogla si da izadjes i nadjes kafe koji radi i popijes kafu.....ja to jos uvek ne mogu, iako smo kobajagi otvoreni. Isto tako nisam mogla da radim u kancelariji, nisam mogla da imam sastanak u biznis klubu (sa distancom ili bez) njima je bilo zabranjeno da rade. Znaci bukvalno imao si da sedis u kuci i mogao si da se setas napolju i posetis nekog. uopste me ne cudi da su ljudi odlucili da se posecuju.

 

Razumes sta znaci kad se kaze samo esencijalnu mogu da rade?

 

8 hours ago, vilhelmina said:

 

Tako izgleda svedski non-lockdown, pa usporedi s onim zemljama gde isti zvanicno postoji.

Ja bi se i dalje menjala s tobom :classic_smile:

6 hours ago, zoe Bg said:

U teoriji kupovanje vremena da se nauci nesto o virusu, nabavi oprema, pripremi dugorocna strategija (ovde ide jedno hahahaha za Srbiju :classic_biggrin:), u praksi je to da su maske krajem marta kostale 100-120 dinara, sad su oko 20-30 a moze da se nadje i za 15 dinara. :classic_biggrin:

 

 

Iskreno ne vidim da je vecina u svetu za to vreme dosla do strateije, tj neke druge strategije osim da znamo kako bolje da lecimo pacijente pa ne umire mnogo.

Mozda je samo omoguceno da se proizvede oprema 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Iskreno ne vidim da je vecina u svetu za to vreme dosla do strateije, tj neke druge strategije osim da znamo kako bolje da lecimo pacijente pa ne umire mnogo.

Mozda je samo omoguceno da se proizvede oprema 

Mislila sam i na neke prakticne stvari, poput plana za povratak dece u skole, mozda zato sto je to prva velika promena koja nas ceka u blizoj buducnosti i trenutno deluje da se drzava Srbija spremila kao da je guska u magli ali hajde da vidimo sta ce biti. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoe Bg said:

U teoriji kupovanje vremena da se nauci nesto o virusu, nabavi oprema, pripremi dugorocna strategija (ovde ide jedno hahahaha za Srbiju :classic_biggrin:), u praksi je to da su maske krajem marta kostale 100-120 dinara, sad su oko 20-30 a moze da se nadje i za 15 dinara. :classic_biggrin:

 

Kad pricamo o strategijama i ispravnosti onog sto su Svedjani radili, da li neko zna, posebno @wwww kakve su brojke u Bergamu ovih dana? To je nesto najblize herd immunity scenariju da znamo. 

 

Ništa od herd immunity. Pojavljuju se slučajevi pacijenata koji su prebolili COVID-19 i razvili antitijela, pa se opet uskoro zarazili i razbolili. To su jako loše vijesti, jer znači da organizam nema prirodnu obranu od virusa, a istovremeno to dovodi u pitanje učinkovitost potencijalne vakcine.

Ukoliko se radi (a to je najvjerojatniji scenario) o novomutiranim sojevima, trebalo bi stalno razvijati nove i nove vakcine, za sve nove i nove sojeve Corone, što je u praksi nemoguće, jer virus očito mutira brže nego što laboratoriji stignu proizvesti (i testirati) cjepivo. Uskoro bismo mogli govoriti o stotinama novih sojeva Corone, a prije ćemo kao vrsta izumrijeti nego razviti i testirati toliko različitih vakcina.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ironside said:

 

Ništa od herd immunity. Pojavljuju se slučajevi pacijenata koji su prebolili COVID-19 i razvili antitijela, pa se opet uskoro zarazili i razbolili. To su jako loše vijesti, jer znači da organizam nema prirodnu obranu od virusa, a istovremeno to dovodi u pitanje učinkovitost potencijalne vakcine.

Ukoliko se radi (a to je najvjerojatniji scenario) o novomutiranim sojevima, trebalo bi stalno razvijati nove i nove vakcine, za sve nove i nove sojeve Corone, što je u praksi nemoguće, jer virus očito mutira brže nego što laboratoriji stignu proizvesti (i testirati) cjepivo. Uskoro bismo mogli govoriti o stotinama novih sojeva Corone, a prije ćemo kao vrsta izumrijeti nego razviti i testirati toliko različitih vakcina.

Koliko sam videla u medijima samo jedan takav slucaj je prijavljen za sada (i potvrdjen mislim u Honk Kongu ili tako nesto), da je neko ko je preboleo jednom oboleo ponovo.

A sto se tice mutacija - zar nemamo nesto slicno sa gripom? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Koliko sam videla u medijima samo jedan takav slucaj je prijavljen za sada (i potvrdjen mislim u Honk Kongu ili tako nesto), da je neko ko je preboleo jednom oboleo ponovo.

A sto se tice mutacija - zar nemamo nesto slicno sa gripom? 

 

Ne, zabilježena su tri slučaja (a to je vjerojatno samo vrh ledenog brijega): jedan u HK, te po jedan u Nizozemskoj i Belgiji.

Imamo, ali se o sezoncu zna puno više i, osim toga, kako je ta vrsta influence uglavnom sezonskog karaktera, stigne se reagirati (a i ne mutira tim tempom). O ovom čudu se ne zna gotovo ništa, a aktivan je tokom cijele godine i to globalno, pa se ne stigne reagirati.

Virus AIDS-a mutira milion puta brže od ljudskog genoma, a Corona 100.000 puta brže, što je i u jednom i drugom slučaju puno prebrzo za pronalaženje učinkovitog cjepiva.

Zato ni nakon 40 godina nemamo vakcinu protiv AIDS-a, a kako stvari stoje, nećemo ju imati ni za COVID-19.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

Koliko sam videla u medijima samo jedan takav slucaj je prijavljen za sada (i potvrdjen mislim u Honk Kongu ili tako nesto), da je neko ko je preboleo jednom oboleo ponovo.

A sto se tice mutacija - zar nemamo nesto slicno sa gripom? 

 

Mislim da na cca 25 miliona registrovanih sa kovidom, jedna reinfekcija jos uvek ne govori mnogo. Kazu cak i ako dodje do toga postoje velike sanse da naredna reinfekcija bude znatno slabija (taj mladic je prvi put imao iskazane sve tipicne simptome, a sada ne oseca nikakve tegobe).

 

Edit: i dalje govorimo o registrovanim reinfekcijama, moguce da ih je bilo vise, ali je isto tako sigurno da je broj osoba koje su dosle u dodir sa kovidom nekoliko puta (verovatno i 10x) veci od registrovanog.

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ironside said:

 

Ne, zabilježena su tri slučaja (a to je vjerojatno samo vrh ledenog brijega): jedan u HK, te po jedan u Nizozemskoj i Belgiji.

 

To je jos uvek na nivou statisticke greske. Da se to desavalo pre 4 meseca, ja bi bila zabrinuta, ali nakon ovoliko obolelih i vremena, par slucajeva nisu zabrinjavajuci.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

To je jos uvek na nivou statisticke greske. Da se to desavalo pre 4 meseca, ja bi bila zabrinuta, ali nakon ovoliko obolelih i vremena, par slucajeva nisu zabrinjavajuci.

 

Kad se COVID pred 6 mjeseci pojavio u Belgiji, bilo je isto tek nekoliko slučajeva, jednocifreni broj 3-4, dugo nije bilo mrtvih; danas ima 82.000 zaraženih i 10.000 mrtvih, tako da ja ništa ne vjerujem statističkim greškama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ras kass said:

Bilo je i ranije prica o rezarazi, pa je ostalo nedokazano. 

Tako da ova 4 slucaja mozda a mozda i nisu, jer testovi mogu da pogrese. 

 

Rezaraza je nešto što ume da se desi i kod poznatih virusa, pa ipak nije pravilo. Ja lično sam dva puta ležao ovčije boginje, prvi put sa 23 godine, drugi put sa 39. Oba puta sa svim simptomima, oba puta potvrđeno na Infektivnoj. A sve studije kažu da se drugi put može javiti kao herpes zoster, a nikako klasični simptomi.

Nema doktora koji me je pregledao kod drugog zaražavanja a da se nije krstio i levom i desnom. Znači, moguće je, ali kao redak izuzetak, a nikako pravilo. Videćemo u budućem vremenu da li je rezaražavanje od Korona virusa izuzetak ili pravilo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Likvi said:

Pacijent iz HK je u prvoj zarazi bio umereno težak pacijent, u drugoj, nakon 4.5 meseci asimptomatski, uhvaćen na skriningu. Genom virusa se u drugoj zarazi razlikovao za 35 aminokiselina. 

 

Citam, kazu neki epidemiolozi da je taj blazi recidiv ohrabrujuci ali i da je jos uvek usamljen slucaj da bi se izvodili relevantni zakljucci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Cyber said:

 

Citam, kazu neki epidemiolozi da je taj blazi recidiv ohrabrujuci ali i da je jos uvek usamljen slucaj da bi se izvodili relevantni zakljucci. 

Ja, koliko sam čitala, ne interesuje ih blaži recidiv, već što su oni opet zarazni. Mene, lično, interesuje prvo. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, urosg3 said:

Da, bili su u prisnom kontaktu, stalno, svakodnevno.

 

Nevezano za ovog preminulog kardiologa...:( 

 

Moja koleginica je nekoliko dana ležala kod kuće, pa je otišla u kovid ambulantu, pa u bolnicu.

 

Tamo je bila 14 dana i vratila se kući. Rekli su joj da nigde ne izlazi i da će joj ponovo raditi još jedan test.

 

Do tog drugog testa koji je bio negativan sve vreme je bila kod kuće, sa porodicom.  Muž i deca se nisu zarazila, a bila je u bliskom kontaktu na početku i na kraju bolesti.

 

Još uvek ne radi, oseća umor, podiže vitaminima imunitet.

 

*

A sada pitanje: Koliko je bezbedno da se ide kod zubara?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...