Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

39 minutes ago, urosg3 said:

A taj završetak je:
1. zahvaljujući lockdown
2. prirodno

Pa i naš zivot će se završiti, prirodno ili ne. Šta god radili u zivotu to će se desiti, to je valjda jasno.

Lockdown je krajnja mera i samo ih je nekoliko država "upotrebilo", kada više nije bilo načina da se širenje, kada govorimo o celoj terotoriji drzave. Kada govorimo o oblastima, neke drzave su ga primenjivale i u drugom talasu za određene regije države, na primer Finska je imala vremenski ograničen lock down jednog dela zemlje u drugom talasu. Lockdown nije nužno policijski čas i više se svodi na ograničenje kretanja između regija. 

Kada kažemo "prirodno", to se neće desiti skoro. Cilj u ovom trenutku je da se stepen zaražavanja prilagodi zdravstvenom sistemu, ili na koncu da se spreči udar koji bi nastao da nije bilo lockdown-a. Krive su u Evropi počele da padaju posle drastičnih mera, inače ne bi padale u dogledno vreme i to bi odnelo dodatne žrtve. Da je uspeo možeš uporesiti slične drzave, recimo Norvesku i Finsku sa jedne i Švedsku sa druge. To što te države imaju bolje cifre je samo rezultat mera i ničeg drugog.

Ovaj virus je drugačiji od virusa gripa i to je jasno. Virus gripa ima svoj početak i kraj i jasno je da niko ne preduzima na globalnom nivou neke drastične mere, ali se zna novembar/decembar se javlja, pik januar/februar, kraj mart/april. Ovaj virus je tu i za njega ne važe ta pravila, i biće tu sve dok vakcina ne bude efikasna. Do tada moramo da naučimo da živimo sa njim, ali to ne znači da treba da se ponašamo da se ništa ne događa, nego da štitimo i sebe i druge.

Nije ovo lako, nije ni malo, ali bi bilo pogubno da se uzdamo u priče samoukih doktora koji nemaji pojma o čemu pričaju, samo zato što nam to izgleda kao prihvatljivo. 

33 minutes ago, urosg3 said:

Vidi, od kad se blockchain tehnologija pojavila i kriptovalute, mislim da je prvo predavanje, ako ne baš prvo onda u prva tri sigurno u Srbiji bilo moje. Stvarno misliš da mi je statiski terra incognita?

Čestitam, drži se onda toga.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Moze jedno pitanjce?

Ako ste bili u lockdownu 3 meseca, gde se samo jednom sedmicno moglo ici u supermarket a sve ostalo je bilo zatvoreno, kako vam se virus toliko sirio i imate toliko umrlih? Morao je taj virus nekako da predje s jednog coveka na drugog. Kako ako nije bilo kontakata i sve je bilo zatvoreno?

 

to je ono čime se bavim, ali treba vremena da se uravni, pa da bude očigledno, zasad sve vuče u tom smeru:

Ova pandemija i njena "logika" ne zavisi od zatvaranja. Ako je na x vreme, a y broj aktivnih slučevajeva nigde, imali zatvaranje ili nemali, nakon nekog vremena dolazi do prestanka eksponencijalnog rasta. Svuda, bez obzira na mere. Nakon skoro pa identičnog vremena, koja nedelja gore dole. I dolazimo na "plato" koji traje neko vreme (na platou su razlike veće) i sledi pad.
I onda svi imaju manje više iste mere, nema policijskih časova, maske, nema okupljanja, blabla...
Onda kreće bez vidljivog razloga drugi rast. Svuda. Iako imaju slične mere. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

to je ono čime se bavim, ali treba vremena da se uravni, pa da bude očigledno, zasad sve vuče u tom smeru:

Ova pandemija i njena "logika" ne zavisi od zatvaranja. Ako je na x vreme, a y broj aktivnih slučevajeva nigde, imali zatvaranje ili nemali, nakon nekog vremena dolazi do prestanka eksponencijalnog rasta. Svuda, bez obzira na mere. Nakon skoro pa identičnog vremena, koja nedelja gore dole. I dolazimo na "plato" koji traje neko vreme (na platou su razlike veće) i sledi pad.
I onda svi imaju manje više iste mere, nema policijskih časova, maske, nema okupljanja, blabla...
Onda kreće bez vidljivog razloga drugi rast. Svuda. Iako imaju slične mere. 

Ti znas da ovu epidemiju izaziva virus? I da je potrebno da jedan zivi virus predje s jednog coveka na drugog da bi se zaraza sirila?

Virus ne moze tek tako da se teleportuje od jednog coveka do drugog (kao u Star trek) s jednog kraja galaksije u drugi iliti s jednog kraja grada u drugi (par km udaljenih medjusobno).

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

Ti znas da ovu epidemiju izaziva virus? I da je potrebno da jedan zivi virus predje s jednog coveka na drugog da bi se zaraza sirila?

Virus ne moze tek tako da se teleportuje od jednog coveka do drugog (kao u Star trek) s jednog kraja galaksije u drugi iliti s jednog kraja grada u drugi (par km udaljenih medjusobno).

 

Znam. Znam i primere ljudi koji su bili u kontaktu sa zaraženima, danima, bez ikakve zaštite, pa su ostali negativni.
A znam i primere ljudi koji su seli na stolicu na kojoj je pre njih sedeo zaraženi, pa su ostali pozitivni.
Znam za primere javnih skupova iza kojih je nekoliko desetina izašlo pozitivnih, i znam da ima mnogo više skupova koji su prošli bez ikakvih posledica.

ne ide ovde ta jednostavna logika, ma koliko bi bilo zgodno da postoji. Evo pratimo NZ  po drugi put su uspeli da izgube nultog pacijenta, hajde jednom, ali dvaput 🙂

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Znam. Znam i primere ljudi koji su bili u kontaktu sa zaraženima, danima, bez ikakve zaštite, pa su ostali negativni.
A znam i primere ljudi koji su seli na stolicu na kojoj je pre njih sedeo zaraženi, pa su ostali pozitivni.
Znam za primere javnih skupova iza kojih je nekoliko desetina izašlo pozitivnih, i znam da ima mnogo više skupova koji su prošli bez ikakvih posledica.

ne ide ovde ta jednostavna logika, ma koliko bi bilo zgodno da postoji.

bold: izvini, ali kako je to virus usao u doticnu osobu ako je ta osoba sela na stolicu na kojoj je neko sedeo? Kroz sedalni deo (sve kroz pantalone)?

 

pa ako imas 100 nezarazenih ljudi na okupu onda je logicno da se niko nece tu zaraziti ma koliko se ljubili, grlili, pevali itd. (jednostavno: nema virusa, nemaju sta da prenesu jedni drugima).

 

Stos je u tome sto ne mozes da garantujes za proizvoljnu grupu od 100 ljudi (u avgustu 2020) da su svi nezarazeni i nezarazni (bez obzira sto nemaju simptome). To samo u Star trek imas onu spravicu koju prislonis uz pacijenta i ona ti odmah ocita zdravstveno stanje, da dijagnozu a potom i izleci. U realnom svetu u kom zivimo to ne postoji (mozda neki buduci naucnici smisle nesto slicno, ali za sada to ne fercera). U realnom svetu potrebno je da uradis odredjeni test da bi pronasao virus. A svaki test je razvijen i definisan za specificne uslove i rezultati doticnog testa se moraju tumaciti u tom svetlu.

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, urosg3 said:

Možda je SWE krajnost na jednu stranu, ali ovde smo živeli krajnost na drugu stranu. A ljudi iz krajnosti umeju da budu ostrašćeni.
 

 

Daleko smo mi bili od krajnosti na drugu stranu. Krajnost na drugu stranu su predstavljale Francuska, Španija i Italija. Pa i Grčka je dozvoljavala izlazak iz kuće svega dva puta dnevno po 3 sata uz SMS-prijavu i kontrolu. Možda ti zbog posla nisi bio u stanju da vidiš kako ta krajnost izgleda do 17h, ali ja sam tu "krajnost" video i iskusio. Ada krcata, Košutnjak krcat sa sve grupnjacima u oblokavanju pivom i dranjem sa nekog većeg bluetootha ili iz kola, šetališta oko Hotela YU puna, ... Ponašanje blago rečeno većine... I svuda grupnjaci od 4 naviše (naravno, retko članova porodice). Već sam pisao o tome pa da se ne ponavljam.

 

Svinjarija je bilo ono maltretiranje staraca, ali lockdown od 17h i vikendom je bio minimum kada imaš sa našim narodom posla. Nemci su smeli u parkove (naši su išli, smeli to ili ne, između ostalog i ja) ali imaš snimaka koliko hoćeš da vidiš disciplinu u tome i uglavnom grupe od dvoje i sve to sa pristojnim razmakom. Ako se zadesi grupnjak, policija ga rastera. Kod nas grupnjaka na sve strane, bez distance i bez maski. Znači šta je stvarno sprečeno? Druženje uveče i vikendom i genocid nad prasićima i jagnjićima za Prvi maj te verski rituali iz srednjeg veka za Uskrs. To je i opravdano sprečeno jer bi samo nanelo velike štete. Greška je bilo maltretiranje staraca i skraćivanje radnog vremena prodajnih objekata, koje je izazvalo gužve bez potrebe. To je trebalo drugačije da se raspodeli, ali grupno ispljuvavanje i razmenu kapljica, pardon "druženje",  je svakako trebalo sprečiti u toj fazi.

 

U gore navedenim zemljama bi bili srećni da su imali našu "krajnost". Zamisli samo velike strahote u Srbiji - nismo imali priliku da se ponašamo kao stoka za Prvi maj. Evo, sad ću da se prosto rasplačem nad hudom sudbom. Šta su potencijalnih par stotina mrtvih u odnosu na taj epohalni propust jednog Prvog maja. A jedini na svetu smo ukinuli sve mere odjednom i dobili derbije, teniski turnir, mature i sl. od čega se ceo svet zgrozio i pre nego što su brojke potvrdile kakva je to katastrofalna greška.

 

Pravu krajnost je sprovodio Knez Miloš. Dok se u Turskom carstvu mestimično razbuktavale epidemije kuge i kolere, pa čak sasvim fino zakačile i austrougarsko carstvo, Srbija je spadala u teritorije, koje su se najjeftinije u Evropi izvukle. Koga zanima, kako je Miloš Obrenović to postigao, ima dosta toga na netu. U svakom slučaju ne milom, već metkom, ognjem i silom. Daleko bilo da se tako nešto ponovi, ali propust jednog Prvog maja i par prolećnih roštilja i grupnih oblokavanja definitivno ne predstavlja krajnost u uslovima pandemije. Ono što se posle podizanja lockdowna desilo, međutim, definitivno spada u krajnost u poređenju sa civilizovanim svetom i ostaće Vučiću i ekipi večito na savesti, ako je uopšte imaju, u šta veoma sumnjam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

bold: izvini, ali kako je to virus usao u doticnu osobu ako je ta osoba sela na stolicu na kojoj je neko sedeo? Kroz sedalni deo (sve kroz pantalone)?

 

pa ako imas 100 nezarazenih ljudi na okupu onda je logicno da se niko nece tu zaraziti ma koliko se ljubili, grlili, pevali itd. (jednostavno: nema virusa, nemaju sta da prenesu jedni drugima).

 

Stos je u tome sto ne mozes da garantujes za proizvoljnu grupu od 100 ljudi (u avgustu 2020) da su svi nezarazeni i nezarazni (bez obzira sto nemaju simptome). To samo u Star trek imas onu spravicu koju prislonis uz pacijenta i ona ti odmah ocita zdravstveno stanje, da dijagnozu a potom i izleci. U realnom svetu u kom zivimo to ne postoji (mozda neki buduci naucnici smisle nesto slicno, ali za sada to ne fercera). U realnom svetu potrebno je da uradis odredjeni test da bi pronasao virus. A svaki test je razvijen i definisan za specificne uslove i rezultati doticnog testa se moraju tumaciti u tom svetlu.

Jednostavno privukao rukom stolicu počešao se po nosu ili očima. Bukvalno tako.
Na drugu stranu imamo nekoliko primera, pre neki dan preminuli kardiolog, samo par godina stariji od mene, dobro sam ga poznavao. Niko od ukućana, ni supruga sa kojom je delio krevet nisu pozitivni. A bili su u svakodnevnom kontaktu, prisnom. 

nema logike, znam. Ono što je nezgodno je što ti treba test da bi znao da si bolestan, makar za preko 80% koji i nemaju pojma da su bolesni, jer i nisu, samo su zaraženi. Čudna je to boleščina, obično ide suprotno, prvo se razboliš, pa uradiš test, ovde lovimo zdrave ljude, bez bolesti, da ih identifikujemo kao pozitivne.

Dakle znam za primere, ne malo njih, čak i većina pozitivnih nema nikakve simptome bolesti. manjina ima blage simptome, ubedljiva manjina razvije teže simptome. 

Valjda će nekad javnosti biti poznati oni podaci do kojih je BIRN došao, a onako sebično izvukao samo ono što su objavili, ima tu statsitički i na x i na y osi mnogo zabavnijih podataka. Pa recimo baš taj, na x osi broj akutnih slučajeva na y osi broj onih koji razvili bilo kakav simptom.  

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:


Za tebe isto pitanje kao i za Urosa. Koja su to ogranicenja postojala pre sredine jula, a koja su ti toliko smetala? Kako je izgledao policijski cas, sta je to sto nisi mogla da radis, a sada mozes?

Pitam jer me zanima, i ocekujem vrlo konkretan odgovor. Mislim da olako koristimo tu rec lockdown, a pod tim neretko podrazumevamo vrlo razlicite stvari.

Pre sredine jula nista nije radilo za generalnu populaciju osim super marketa i apoteka. Znaci bilo samo "esecijalni biznis". Nisi mogao ni kod zubara. Mogao si da odvezes auto u servis. Banke su pozatvarale svoje lokacije, nisi mogao ni dozvolu da izvadis, nisi mogao ni kucu da renoviras jer niko nije smeo da ti udje u kucu i radi posao....

Stay at home order nije sprovodjen kao policijski cas, znaci mogao si da se prosetas, jogiras - medjutim sve se zatvorilo, mislim probala sam da ti objasnim da izadjes napolje a parkinzi pusti.

A pricala sam i o lekarima, bolnice nisu primale osim hitnih slucajeva i corone.

58 minutes ago, wwww said:

Moze jedno pitanjce?

Ako ste bili u lockdownu 3 meseca, gde se samo jednom sedmicno moglo ici u supermarket a sve ostalo je bilo zatvoreno, kako vam se virus toliko sirio i imate toliko umrlih? Morao je taj virus nekako da predje s jednog coveka na drugog. Kako ako nije bilo kontakata i sve je bilo zatvoreno?

 

Nije bilo zabranjeno kretanje, ljudi se posecivali, deca se igrala u parku, nisu se bas svi drzali stay at home. Kazu da nam masovne demonstracije nisu uopste rasirile virus :classic_biggrin:

Nisu oni mogli policijski da nateraju ljude da sede u kuci, iako su pretili da ce da kaznjavaju. Kaznjavali su samo u slucajevima velikih zurki.

Zato sam ja i pitala koja je poenta lockdowna, osim da ne mozes nista da uradis, maltretiranje. Jer ce se ljudi vidjati svejedno.

 

Da su uradili isto sto i Svedska (ili slicno), rezultati ne bi nista bili drugaciji, a mogli smo da spasimo dosta ekonomije i radnih mesta.

 

 

Edit: BTW ne zaboravi da je kod nas pola umrlih iz starackih domova, a kako je tamo usao virus....nije od poseta.

Edited by Angelia
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, urosg3 said:

Jednostavno privukao rukom stolicu počešao se po nosu ili očima. Bukvalno tako.
Na drugu stranu imamo nekoliko primera, pre neki dan preminuli kardiolog, samo par godina stariji od mene, dobro sam ga poznavao. Niko od ukućana, ni supruga sa kojom je delio krevet nisu pozitivni. A bili su u svakodnevnom kontaktu, prisnom. 

nema logike, znam.

Kako nema logike?

Je li lepo receno da ne treba da se pipka po licu i ocima kad se pipkaju povrsine za koje ne znas da li ih je mozda neko inficiran dotakao pre tebe (i ostavio ziv virus)?

Sto se tice nezarazene supruge:

- da li je sigurno da nije bila zarazena (mozda nije na vreme odradjen test pa virus nije "uhvacen")?

- da li su bas bili u bliskom kontaktu onih dana kada je covek bio najzarazniji?

- mozda zena spada u grupu ljudi koji imaju neki "vec prethodno nekako steceni" imunitet - ovo je jedna od hipoteza kojima barataju naucnici

- mozda je (kao zena) imala T-imunitet pa je "eliminisala" virus pre nego je ovaj uzeo maha (pogledaj na naucnoj temi objasnjenje zasto zene bolje "podnose" covid-19 od muskaraca)

 

to sto tebi (kao IT inzenjeru) nije jasno sta i kako funkcionise ne znaci da medicinarima takodje nije jasno (ili bar u solidnoj meri).

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

nema logike, znam. Ono što je nezgodno je što ti treba test da bi znao da si bolestan, makar za preko 80% koji i nemaju pojma da su bolesni, jer i nisu, samo su zaraženi. Čudna je to boleščina, obično ide suprotno, prvo se razboliš, pa uradiš test, ovde lovimo zdrave ljude, bez bolesti, da ih identifikujemo kao pozitivne.
 

:classic_biggrin: Interesatno, bas mi poznanik prosle nedelje rece nesto slicno da je cuo, "Kako je virus toliko opasan ako treba da se testiram da znam da li ga imam".

Dobro, oni kod kojih je opasan znaju da ga imaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

Kako nema logike?

Je li lepo receno da ne treba da se pipka po licu i ocima kad se pipkaju povrsine za koje ne znas da li ih je mozda neko inficiran dotakao pre tebe (i ostavio ziv virus)?

Sto se tice nezarazene supruge:

- da li je sigurno da nije bila zarazena (mozda nije na vreme odradjen test pa virus nije "uhvacen")

- da li su bas bili u bliskom kontaktu onih dana kada je covek bio najzarazniji?

- mozda zena spada u grupu ljudi koji imaju neki "vec prethodno nekako steceni" imunitet - ovo je jedna od hipoteza kojima barataju naucnici

- mozda je (kao zena) imala T-imunitet pa je "eliminisala" virus pre nego je ovaj uzeo maha (polgedaj na naucnoj temi objasnjenje zasto zene bolje "podnose" covid-19 od muskaraca

 

to sto tebi (kao IT inzenjeru) nije jasno sta i kako funkcionise ne znaci da medicinarima takodje nije jasno (ili bar u solidnoj meri).

Da, sigurno je, odavno je prošao period inkubacije.
Da sigurno je, nema nikakav simptom, i negativan PCR test 3x
Da, bili su u prisnom kontaktu, stalno, svakodnevno.

Ova poslednja dva - verovatno. Ono što nema logike je upravo ta nesrazmera, ovaj se počešao po nosu i ode mast u propast, a ovde imamo produženi prisni kontakt i ništa.
 

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

:classic_biggrin: Interesatno, bas mi poznanik prosle nedelje rece nesto slicno da je cuo, "Kako je virus toliko opasan ako treba da se testiram da znam da li ga imam".

Dobro, oni kod kojih je opasan znaju da ga imaju.

 

Pa zato sto se ne zna nista o virusu sa kojim moramo da zivimo dok dodje neka vakcina a za koju se ni ne zna da li ce uopste doci. 

Ja sam do sada cuo da virus napada pluca, mozak, bubrege, testise, izaziva sterilitet... to ono sto sam se u trenutku setio. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

verovatno, nisu ni ovde. A neće ni u Belorusiji. Kako? - nema logike. 

Virus ima politicku agendu :classic_biggrin:

 

11 minutes ago, ras kass said:

 

Pa zato sto se ne zna nista o virusu sa kojim moramo da zivimo dok dodje neka vakcina a za koju se ni ne zna da li ce uopste doci. 

Ja sam do sada cuo da virus napada pluca, mozak, bubrege, testise, izaziva sterilitet... to ono sto sam se u trenutku setio. 

Ima tu i preteranog panicenja od strane politicara i "struke". Naravno oni jos uvek nemaju pojma sta i kako virus napada i koje su moguce posledice.

Ali znaju sigurno da smo bezbedni u redu na kasi u samousluzi, ali u banci nismo ....:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:
21 minutes ago, ras kass said:

Pa zato sto se ne zna nista o virusu sa kojim moramo da zivimo dok dodje neka vakcina a za koju se ni ne zna da li ce uopste doci. 

Ja sam do sada cuo da virus napada pluca, mozak, bubrege, testise, izaziva sterilitet... to ono sto sam se u trenutku setio. 

Ima tu i preteranog panicenja od strane politicara i "struke". Naravno oni jos uvek nemaju pojma sta i kako virus napada i koje su moguce posledice.

Ali znaju sigurno da smo bezbedni u redu na kasi u samousluzi, ali u banci nismo ....:classic_biggrin:

A ima i preteranog samopouzdanja u mere profilakse prema virusu o kome ne znamo (skoro pa) ništa.
Nadam se da će statistika to i dokazati, pre ili kasnije.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Nije bilo zabranjeno kretanje, ljudi se posecivali, deca se igrala u parku, nisu se bas svi drzali stay at home. Kazu da nam masovne demonstracije nisu uopste rasirile virus :classic_biggrin:

Nisu oni mogli policijski da nateraju ljude da sede u kuci, iako su pretili da ce da kaznjavaju. Kaznjavali su samo u slucajevima velikih zurki.

Zato sam ja i pitala koja je poenta lockdowna, osim da ne mozes nista da uradis, maltretiranje. Jer ce se ljudi vidjati svejedno.

 

Da su uradili isto sto i Svedska (ili slicno), rezultati ne bi nista bili drugaciji, a mogli smo da spasimo dosta ekonomije i radnih mesta.

To je onda sasvim druga stvar. Znaci nije bio lockdown kao u Wuhanu (to se vec zove lockdown), vec se nekim merama pokusalo spreciti cirkulisanje ljudi i sirenje zaraze. Vas problem je sto Amerima niko ne moze nista narediti (jer im se ugrozava sloboda) a nemate ni obicaj da se "samodisciplinujete". Da su se, pored zatvaranja javnih mesta, ljudi i privatno ponasali odgovorno sveli biste sirenje virusa na minimalnu meru kao i mi do pre koji mesec.

 

Kod nas su ljudi sami od sebe krenuli s "socijalnim distanciranjem" i pre zvanicnog uvodjenja za Nemacku najstrozih mera: 10-14 dana pre naseg "lockdowna" ljudi su naglo krenuli da smanjuju kretanje (pokazala merenja mobilnosti ljudi), a sve zbog toga sto su ljudi videli scene iz Bergama. I to nas je drzalo dosta dugo, dok pojednini pokrajinski predsednici vlada nisu poceli da se utrkuju u vracanju u normalu bez da su smislili neki suvisli plan (i da se "svadjaju" s virolozima/epidemiolozima). I opet je zahvaljujuci savesnosti najveceg broja ljudi izbegnut nagli, eksponencijalni skok obolelih (do cega bi doslo da su se svi opustili koliko su politicari dozvolili).

 

Pre negde sam bila u nekoj setnji, u principu nije bilo nikakve guzve tu gde sam bila, vrlo malo ljudi je bilo okolo, a posto je bilo napolju i mogli smo sasvim fino da se "distanciramo" nije bilo potrebe da se nose maske (a to nije nikad ni bila obaveza ovde). Elem, u susret je isao jedan stariji bracni par i nosili su maske.

Evo i danas u gradu je bilo dosta ljudi koji su i van prodavnica nosili maske (a to nije obaveza) iako nije bilo neke guzve i mogli smo sasvim fino da se "izbegnemo". U prevozu su svi nosili maske (na mojoj stanici i u mom prevozu nije bilo kontrole "organa reda").

 

Kod nas je u pocetku u supermarketima na ulazu stajao jedan radnik koji je propustao ljude (koji su cekali u redu, na propisnom rastojanju) unutra kada bi neko izasao (na taj nacin je drzan konstantan broj ljudi u supermarketu) i dodavao kolica za kupovinu (bez kolica nisi mogao da obavljas kupovinu, a brojem raspolozivih kolica je kontrolisan i broj ljudi u supermarketu). Medjutim, vec neko vreme nema takvog "radika obezbedjenja" vec ljudi normalno ulaze kao i ranije, sami uzimaju kolica (mada je njihov broj redukovan), ali svi nose maske. U mom supermarketu nisam nikog videla da udje bez maske iako nema nikog da nas tera da to radimo. Doduse, kasirke ne nose vise maske (mada imaju pleksiglas izmedju njih i nas).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Angelia said:

Edit: BTW ne zaboravi da je kod nas pola umrlih iz starackih domova, a kako je tamo usao virus....nije od poseta.

Pa usao je preko negovatelja i ostalog osoblja koje tu radi, a koji su imali kontakt s generalnom populacijom i tu pokupili virus. A onda nisu imali propisnu zastitnu opremu i eto belaja.

Kao i u svim drugim zemljama.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

To je onda sasvim druga stvar. Znaci nije bio lockdown kao u Wuhanu (to se vec zove lockdown), vec se nekim merama pokusalo spreciti cirkulisanje ljudi i sirenje zaraze. Vas problem je sto Amerima niko ne moze nista narediti (jer im se ugrozava sloboda) a nemate ni obicaj da se "samodisciplinujete". Da su se, pored zatvaranja javnih mesta, ljudi i privatno ponasali odgovorno sveli biste sirenje virusa na minimalnu meru kao i mi do pre koji mesec.

Pa vidi u tome je upravo problem, ljudi se ne bi posecivali i isli u park da su imali sta da rade i zavrsavaju svoje redovne stvari, koje su mogle da se rade sa merama. Ovim istim koje imamo sada.

niko osim Kine nije imao kineski lockdown, dosta je imala slicno nama, mozda malo ostrije da su im kontrolisali izlaske.

Ljudi bi se samodisciplinovali, da nisu bili terani na silu da se zatvore u kuce....

 

Razumes, kad mere nemaju smisla, ne deluju ozbiljno i ljudi ce ih lakse krsiti.

 

 

1 minute ago, wwww said:

 

Kod nas je u pocetku u supermarketima na ulazu stajao jedan radnik koji je propustao ljude (koji su cekali u redu, na propisnom rastojanju) unutra kada bi neko izasao (na taj nacin je drzan konstantan broj ljudi u supermarketu) i dodavao kolica za kupovinu (bez kolica nisi mogao da obavljas kupovinu, a brojem raspolozivih kolica je kontrolisan i broj ljudi u supermarketu). Medjutim, vec neko vreme nema takvog "radika obezbedjenja" vec ljudi normalno ulaze kao i ranije, sami uzimaju kolica (mada je njihov broj redukovan), ali svi nose maske. U mom supermarketu nisam nikog videla da udje bez maske iako nema nikog da nas tera da to radimo. Doduse, kasirke ne nose vise maske (mada imaju pleksiglas izmedju njih i nas).

Pa vidi i ovde su svi skoro nosili maske u prodavnicu, a sad nose bilo gde gde ne moze da se distancira. Znaci kao sto rekoh, nisu ljudi namerno bili nemarni, dosta ljudi se kao i ja zatvorilo u kucu. Jednostavno ljudi razmisljaju: "ovo su mi prijatelji, i njima verujem, i familija i njima verujem, nece mi doneti virus" i tako....dovoljan je samo jedan u nizu kome se ne moze verovati (a taj ce se pojaviti pre ili kasnije).

A ne moze niko 3 meseca ziveti pod policijskim casom.

 

4 minutes ago, wwww said:

Pa usao je preko negovatelja i ostalog osoblja koje tu radi, a koji su imali kontakt s generalnom populacijom i tu pokupili virus. A onda nisu imali propisnu zastitnu opremu i eto belaja.

Kao i u svim drugim zemljama.

Nisu samo negovatelji nego i politicari, koji su zbog panike odlucili da treba da drze sto praznije bolnice, pa su pozitivne rezidente starackih domova iz bolnica vracali u staracki dom nakon sto su znali da su pozitivni.

Link to comment
Share on other sites

jos samo ovo: :classic_biggrin:

 

pre nekoliko meseci je prof Drosten pricao (a ja prenela ovde) o jednoj studiji radjenoj u italijanskom selu koje je prvo pogodio virus pa ga zakljucali po wuhanskom receptu. Nasli su da je nekih 40% od svih inficiranih bilo asimptomaticno (ovo po secanju pisem). Znaci: nikada nisu razvili simptome, "prelezali" su virus "na nogama". Studija iz Heinsberga (i jos neke) su dosle do zakljucka da nekih 0,5% (do 1%) zarazenih umire. Mislim da se hospitalizuje nekih 5-10% (sad se ne secam tacno brojki, ali sigurno nisu mnogo vece). Znaci, nekih 50% prelezi kod kuce s nekim slabijim ili nesto jacim sipmtomima.

Stos je u tome sto se za sada ne zna da se unapred "prepozna" na koga virus nece ostaviti neke strasne posledice. Sada se pojavljuju studije o ovima koji su prelezali "kod kuce" a koji su primetili neko "hronicno" pogorsanje zdravstvenog stanja (tj. kvaliteta zivota).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Pa vidi u tome je upravo problem, ljudi se ne bi posecivali i isli u park da su imali sta da rade i zavrsavaju svoje redovne stvari, koje su mogle da se rade sa merama. Ovim istim koje imamo sada.

niko osim Kine nije imao kineski lockdown, dosta je imala slicno nama, mozda malo ostrije da su im kontrolisali izlaske.

Ljudi bi se samodisciplinovali, da nisu bili terani na silu da se zatvore u kuce....

 

Razumes, kad mere nemaju smisla, ne deluju ozbiljno i ljudi ce ih lakse krsiti.

 

 

Pa vidi i ovde su svi skoro nosili maske u prodavnicu, a sad nose bilo gde gde ne moze da se distancira. Znaci kao sto rekoh, nisu ljudi namerno bili nemarni, dosta ljudi se kao i ja zatvorilo u kucu. Jednostavno ljudi razmisljaju: "ovo su mi prijatelji, i njima verujem, i familija i njima verujem, nece mi doneti virus" i tako....dovoljan je samo jedan u nizu kome se ne moze verovati (a taj ce se pojaviti pre ili kasnije).

A ne moze niko 3 meseca ziveti pod policijskim casom.

 

Nisu samo negovatelji nego i politicari, koji su zbog panike odlucili da treba da drze sto praznije bolnice, pa su pozitivne rezidente starackih domova iz bolnica vracali u staracki dom nakon sto su znali da su pozitivni.

Pa mozda je do toga sto vam nije na dobar nacin objasnjeno sta se desava i kako. Pretpostavljam: da su vam objasnili kako se virus tacno prenosi (kao sto je nama npr. objasnio prof Drosten a Angela je slusala njegove i savete ostalih strucnjaka) onda bi i ljudi (bar vecina) adekvatno korigovali svoje ponasanje i izbegavali rizicne situacije. Kod vas je citava situacija totalo ispolitizovana, toliko da republikanci nece da nose maske "iz principa"!

 

Na zalost, ovaj virus ne funkcionise po principu "ovo su mi prijatelji, i njima verujem". Ljudi mogu da se zaraze slucajno, da im koncentracija na trenutak popusti (u pogresno vreme na pogresnom mestu) - osim ako ne nosis skafander po ceo dan ne postoji 100% zastita i garancija da se neces zaraziti. Zbog toga treba poci od toga da svako s kim se susretnes moze potencijalno da bude zarazan i da (bez uvrede) ipak drzis fizicku distancu (doci ce ponovo vreme kada ce se moci biti prisniji).

 

Evo da pohvalim neke i "omladince" u mom komsiluku: par subota su organizovali druzenja napolju, ne velika grupa, max. 10, pustili muziku, rasporedili stolice na nekih 1,5m rastojanje, picence, klopa... Fino se druzili a nisu "izazivali sudbinu" sto se tice corona virusa.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

Pa mozda je do toga sto vam nije na dobar nacin objasnjeno sta se desava i kako. Pretpostavljam: da su vam objasnili kako se virus tacno prenosi (kao sto je nama npr. objasnio prof Drosten a Angela je slusala njegove i savete ostalih strucnjaka) onda bi i ljudi (bar vecina) adekvatno korigovali svoje ponasanje i izbegavali rizicne situacije. Kod vas je citava situacija totalo ispolitizovana, toliko da republikanci nece da nose maske "iz principa"!

Pa naravno, ja rekoh i ranije da su ljudi ovde - istocna obala inace veoma odgovorni (tu ne racunam NYC to je totalno druga planeta). Imas primer ne secam se sad tacno da li je South ili North Dakota, rekli ljudima morate da budete odgovorni, distanciranje, nema velikih okupljanja i nema lockdown.....i tri puta bolje od nas. E sad mozda ima nesto u gustini populacije ali mozes da prilagodis mere tome.

Ovde, kao i UK, ili su bili opusteni, ili dizali paniku ko da svi umiremo, sa totalno nerazumnim merama, koje je i malo dete moglo da vidi da nemaju smisla. I naravno ljudi to stavili u politizaciju, i maltretiranje, sto iskreno i jeste bilo. Mozes da pogledas ono pracenje mobilnih i da vidis da su ljudi ovde smanjili kretanje i pre lockdowna, jednostavno sami od sebe. Moras ljude (barem u ovako organizovanim drzavama) tretirati kao odgovorna razumna bica, i dobices isto ponasanje, uglavnom.

 

I bold je inace, totalna propaganda. Naravno da ima republikanaca koji nece da nose maske iz principa, ali ta podela kako se prikazuje u medijima, uopste ne postoji

 

2 minutes ago, wwww said:

Na zalost, ovaj virus ne funkcionise po principu "ovo su mi prijatelji, i njima verujem". Ljudi mogu da se zaraze slucajno, da im koncentracija na trenutak popusti (u pogresno vreme na pogresnom mestu) - osim ako ne nosis skafander po ceo dan ne postoji 100% zastita i garancija da se neces zaraziti. Zbog toga treba poci od toga da svako s kim se susretnes moze potencijalno da bude zarazan i da (bez uvrede) ipak drzis fizicku distancu (doci ce ponovo vreme kada ce se moci biti prisniji).

 

 

Savrseno se slazem, samo objasnjavam kako su ljudi to sebi objasnili. I to sam cula od obrazovanih inace intelegentnih ljudi.

Ako kao mere uvodis one iz Michigena, tipa ne moze da dodje covek da pokosi travu (sa kojim sigurno nemas licni kontakt) ili mozes da ides na jedrenje ali ne moze jet ski....ti se zapitas sta ovi ljudi lupaju, jel virus ima brzinometar pa ispod neke brzine mu prodjes ispod radara?

 

Ili u martu Fauci sa jedne strane podrzava lockdown (zatvorimo ekonomiju) ali ne podrzava da se na NY stavi karantin odakle se virus siri po celoj USA....

 

Inace Nemacka je retko pozitivan primer kako je pandemija zaustavljena rano, treba pogledati stvarno kako i zasto, ali ne mogu svi biti Nemacka.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Kod vas je citava situacija totalo ispolitizovana, toliko da republikanci nece da nose maske "iz principa"!

 

 

Samo sam mislila koliko je ovo losa impresija pa reko da pojasnim.

Pre par nedelja prijatelj iz LA, otisao na vikend u San Diego, bas pre nego su uveli nove mere, i odande javlja, niko ne nosi maske. San Diego definitivno nije centar republikanaca. Isto cujem iz Minesote, NJ (par ljudi islo za vikende na plazu), OK, i slicno.

Iz tih izvestaja zakljucak koji sam donela je da cim izadjes iz gusto naseljenih urbanih oblasti, niko ne shisha maske preterano.

Nema to veze sa politickim simpatijama - nego se ljudi osecaju sigurnije ili ako je manje urbana oblast ili plaza.

Sa druge strane ovde kod mene je itekako Dems baza, pa opet vidim ljude sa maskama na bradi, ispod nosa, a neki ih nose kao mindjusu.

 

To ti je draga moja cist PR, politicki PR.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

 

To ti je draga moja cist PR, politicki PR.

 

 


Da ne bih citirala sve postove gde si mi odgovorila na pitanje, citiram ovo, a odgovaram po secanju.

S citiranim se potpuno slazem. PR je i americki i srpski i svi drugi lockdowni, a PR je i ovo svedsko nepostojanje istog. Radi se samo o retorici i kakve poruke salju oni koji imaju moc odlucivanja, ali sustina je ista.

 

Da krenem od zdravstvenog sistema. I bez zvanicno proglasenog lockdowna, ovde mesecima nisi mogao kod zubara. Prosto nisu radili, iako nigde nije bila zvanicno proglasena zabrana. S lekarima isto to. Ti kazes da se kod tebe do njih nije moglo ako nemas koronu. E u swe nisi mogla ni s koronom. Ovde naime postoji sistem gde se prvi kontakt sa zdravstvom obavlja telefonom. Tu sestra pravi prvu trijazu i eventualno ti zakaze kod lekara. Ne mozes jednostavno usetati u neku zdravstvenu ustanovu, ukljucujuci i hitnu pomoc i reci evo ja dosao. Tako je funkcionisalo i u doba najveceg sirenja korone, samo mnogo restriktivnije. Imam vise kolega koji su nedeljama imali visoku temperaturu, a nisu testirani, niti su uzivo sreli bilo kakvog zdravstvenog radnika. Pisala sam o tome dosta ranije, pa da ne ponavljam. Dakle, kod zubara i obicnog lekara nismo mogli ni ovde.

Sto se tice banaka, poreskog i slicnih mesta gde ljudi obavljaju svakodnevne poslove, to je ovde odavno online. Isto i s npr zavodom za zaposljavanje gde ovi silni sto su sada ostali bez posla regulisu svoja prava i obaveze. Iskljucivo online, a ko ne ume tako, moze da dobije pomoc telefonom, gde mu opet objasne kako da napravi e-legitimaciju i zavrsi posao online. Na isti nacin trazis kredit, placas racune, sklapas ugovore s distributerima ovog i onog, i sl. Dakle, u Svedskoj sve to funkcionise bez licnog kontakta, a ona je i zemlja u kojoj se najvise koriste platne kartice. Verovala ili ne, ja ne znam kako izgledaju svedske novcanice, koje su boje i kakvih sve ima, niti gde je najbliza (ili bilo koja) poslovnica moje banke. Isto to i za razne gorepomenute ustanove, tipa poresko, socijalno, penzijsko... Nista od tih poslova se ovde ne obavlja uzivo, i to odavno. Neki lockdown to ionako ne bi promenio. 
Sto se staraca po domovima tice, u pocetku su umirali, a da nisu sreli ni sestru, kamoli lekara. Posete rodbine su zabranjene dosta rano i zabrana je jos uvek na snazi. Problem je sto u pocetku nije bilo ni zastitne opreme, niti se iko od stanara ili osoblja testirao. S tim se pocelo tek u junu. I sada ide traljavo to s testiranjem. Na antitela mozes kad hoces, ali na virus samo uz ozbiljne simptome. Nekakvo pracenje kontakata ili smestanje u bolnicu bez preke potrebe - iskljuceno.
 

Kao sto ranije rekoh, javni skupovi su ograniceni na 50 ljudi, a restorani moraju da postuju distancu i samo sedeci gosti, nista barovi ili klubovi.

 

Na kraju, jedinu razliku izmedju tvog lockdowna i ovdasnjeg nepostojanja istog vidim u frizerima, teretanama i prodavnicama odece i obuce. Njih niko nije prisilno zatvarao, ali su mnogi sami odlucili da to urade. Uglavnom zbog nedostatka musterija. Naime, jedni se plase, drugi su ostali bez posla i prihoda, a trecima vise nije do frizera i krpica.

 

Tako izgleda svedski non-lockdown, pa usporedi s onim zemljama gde isti zvanicno postoji. Ja razliku vidim samo u porukama koje se salju gradjanima. U Svedskoj se iskljucivo poziva na licnu odgovornost, a virus ne bira. Tako i najodgovorniji bivaju zarazeni od neodgovornih, a rezultat pokazuju brojevi na worldometeru. Ni Norveska i Finska nisu nesto zlostavljale ljude, pa ipak imaju daleko manje zarazenih i umrlih, a bogami i nezaposlenih.

 

Ipak, zakljucila bih s onim sto nakon svih ovih meseci vidim kao sustinu. Citav taj svedski ”necemo-lockdown” sistem ima samo jednu svrhu, da prikrije katastrofalan nedostatak zdravstvenog osoblja na svim nivoima. Po meni, sav ovaj cirkus oko neproglasavanja lockdowna i ostalih mera, a gde sustina ostaje ista kao tamo gde je proglasen, jeste da se porazavajuci rezultati (za koje se unapred znalo da ce takvi biti!), proglase kao rezultat neke strategije. Makar i pogresne, ali ipak strategije. Sve je bolje od haosa i stihije, koji su neminovni u zemlji u kojoj djubretari imaju vece plate i bolje radne uslove od iskusnih medicinskih sestara i lekara pocetnika.

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, urosg3 said:


SWE > oko 10 miliona populacija

Coronavirus Cases: 86,721 Deaths: 5,813 Zaraženih na 1 milion 8,579 

SRB > oko 7 miliona populacija (Kosovo se ne računa ne znam zašto)

Coronavirus Cases: 30,714 Deaths: 701 Zaraženih na 1 milion  3,517

Ništa ovo nije puta 10 (ovo za onu nulu u prosečnim platama) 
 

 

 

Zašto barataš našim publikovanim brojkama? :classic_sad:
Čega su one pokazatelj?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...