Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

On 8/21/2020 at 7:34 PM, wwww said:

Jedno pitanje: da li biste primili rusku vakcinu ako bi vam je ponudili u narednih nekoliko meseci?

 

Da, koronapast neće da prođe sama od sebe. Čekanje, u smislu, da ja prvo vidim kako će to da reaguje kod drugih, mi se ne isplati, ne mogu da radim od kuće. A imam i decu, ode im mladost dok svi matorci natenane prouče delotvornost ove ili one vakcine.

 

Prve vakcine će biti slabo efikasne, svi će da paze da u njih stave što manje "aktivnog" materijala, antivakserski lobi je prejak, najbitnije će biti da bude što manje neželjenih efekata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

najbitnije će biti da bude što manje neželjenih efekata.

 

Da, to je na prvom mestu. 

 

A što se guranja u prvi plan tiče ( da neću među prvima da dobijem vakcinu ) može da se shvati i kao šala ali i ozbiljno.

 

I kad stigne vakcina kod nas, pretpostavljam da će je prvo dobiti zdravstveni radnici i svi oni koji zbog prirode posla dnevno kontaktiraju sa velikim brojem ljudi.

 

Tako da guranja u prvi plan i ne može da bude 🙂 

 

Antivakserski lobi će praviti skupove, pisati na društvenim mrežama, pokušavaće da ubedi što više ljudi da ne treba da "budu čipovani".

Link to comment
Share on other sites

cak i ako nije prosla 3. fazu klinickog ispitivanja?
Da. Sve mi je bullshit oko tih prepirki ko je bolji, istok ili zapad. Cak i treca faza necije druge inekcije meni nista ne znaci jer je to malo vremena da se znaju svi propratni efekti.


Sent from my IN2013 using Tapatalk

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Da. Sve mi je bullshit oko tih prepirki ko je bolji, istok ili zapad. Cak i treca faza necije druge inekcije meni nista ne znaci jer je to malo vremena da se znaju svi propratni efekti.
 

Ovde se ne radi o prepirci ko je bolji, istok ili zapad, vec o tome da neka vakcina nije propisno testirana. Da sad Oxford vakcinu proglase spremnom za upotrebu bez zavrsene 3. faze ispitivanja moje pitanje bi se odnosilo na tu vakcinu.

Dakle, jos jednom, moje pitanje je da li biste primili vakcinu koja nije prosla 3. fazu testiranja i kod koje se jos uvek ne zna da li daje zastitu, da li ima i koje propratne efekte ili cak moze da pogorsa situaciju ako se neko zarazi coronom?

 

Koliko sam tebe razumela, ti (i Uros) bi pristao na taj rizik ako je u pitanju vakcina proizvedena u Rusiji (to ti je dovoljna garancija).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovde se ne radi o prepirci ko je bolji, istok ili zapad, vec o tome da neka vakcina nije propisno testirana. Da sad Oxford vakcinu proglase spremnom za upotrebu bez zavrsene 3. faze ispitivanja moje pitanje bi se odnosilo na tu vakcinu.
Dakle, jos jednom, moje pitanje je da li biste primili vakcinu koja nije prosla 3. fazu testiranja i kod koje se jos uvek ne zna da li daje zastitu, da li ima i koje propratne efekte ili cak moze da pogorsa situaciju ako se neko zarazi coronom?
 
Koliko sam tebe razumela, ti (i Uros) bi pristao na taj rizik ako je u pitanju vakcina proizvedena u Rusiji (to ti je dovoljna garancija).
Da, meni je to dovoljna garancija. Bez obzira da li je ruska ili oxfordska.
To sve da ako je obavezno, bez obzira koja vakcina. Ali ako ne bude obavezno verovatno da ne bi primio ni jednu kao sto nisam ni od gripa.

Sent from my IN2013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tu sam 2 meseca u Tavankutu, vidjam se samo sa komsijama, bratom i sestrom. Ostali prijatelji ne, cak ni oni mene ne zovu da dodjem ili da oni dodju. Razumem takvo je stanje. Sto manje druzenja. Ali ako potraje bit ce to normalno, asocialno. I ovako je u EU asocialno drustvo sad ce se to jos vise pokazati. Kako u EU tako i kod nas.
Svako ce biti dobar u svom "kavezu"

Sent from my IN2013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Da, meni je to dovoljna garancija. Bez obzira da li je ruska ili oxfordska.
To sve da ako je obavezno, bez obzira koja vakcina. Ali ako ne bude obavezno verovatno da ne bi primio ni jednu kao sto nisam ni od gripa.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 

Obavezno u Srbiji ili obavezno u Francuskoj?

Da li bi Francuzi pustili u opticaj vakcinu koja nije prosla 3 faze?

Da li ce u Francuskoj covid-19 vakcina biti obavezna?

U Nemackoj nece, vec ce svako imati mogucnost da izabere hoce li da je primi ili ne, kao vakcinu protiv gripa.

Link to comment
Share on other sites

Obavezno u Srbiji ili obavezno u Francuskoj?
Da li bi Francuzi pustili u opticaj vakcinu koja nije prosla 3 faze?
Da li ce u Francuskoj covid-19 vakcina biti obavezna?
U Nemackoj nece, vec ce svako imati mogucnost da izabere hoce li da je primi ili ne, kao vakcinu protiv gripa.
Ne znam. Ja pisem generalno. Ako bude obavezno primio bih rusku vakcinu bez obzira gde sam Fr ili Sr. Ako ne bude onda ne bih primio ni jednu.

Sent from my IN2013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ne znam jeste li pratili medije šta pričaju, ali prvo su rekli da vakcina da bi bila pouzdana mora da se razvija 5 godina. Pa su spustili na 2, pa na godinu.

Kad ono braća rusi - hop - vakcinu za 6 meseci. A zapadna braća će za 9.

 

Vakcina se ispituje 5 godina. To su rekli na početku. Sve što primimo pre toga je neispitano (dovoljno).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam jeste li pratili medije šta pričaju, ali prvo su rekli da vakcina da bi bila pouzdana mora da se razvija 5 godina. Pa su spustili na 2, pa na godinu.
Kad ono braća rusi - hop - vakcinu za 6 meseci. A zapadna braća će za 9.
 
Vakcina se ispituje 5 godina. To su rekli na početku. Sve što primimo pre toga je neispitano (dovoljno).
Zato kazem. Nema razlike izmedju ruske, oxfordke, kineske,...sve je to isto sranje

Sent from my IN2013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Epidemija SARS-a bila je 2002, 2003, 2009. godine.  Epidemija MERS-a bila je 2015.godine.

 

Naučnici su pravili vakcine za ove viruse. Svi se sećamo afere 2009.godine u kojoj je učestvovao dr Kon.

 

Zašto ovo pišem?  Možda grešim, ali pretpostavljam da su naučnici, i ruski i ostali iskoristili delove tih vakcina ( ne znam medicinske izraze ) da bi napravili vakcinu protiv kovid19.

 

Možda zato brzo rade sa ovom vakcinom za kovid.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

 

Dakle, jos jednom, moje pitanje je da li biste primili vakcinu koja nije prosla 3. fazu testiranja i kod koje se jos uvek ne zna da li daje zastitu, da li ima i koje propratne efekte ili cak moze da pogorsa situaciju ako se neko zarazi coronom?

 

 

Odgovor zavisi od toga sta se dobija u drustvenom smislu nakon vakcinisnja. Ako uz vakcinu ide i papir koji ti omogucuje putovanje po svetu bez dodatnih testova kao i ako te oslobadja nosenja maski bilo gde naravno da bih je primio i jos bih stao u red da to sto pre uradim, bez te privilegije, tj papira ne bih je primio cak ni ako je obavezna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Romantik said:

 

Odgovor zavisi od toga sta se dobija u drustvenom smislu nakon vakcinisnja. Ako uz vakcinu ide i papir koji ti omogucuje putovanje po svetu bez dodatnih testova kao i ako te oslobadja nosenja maski bilo gde naravno da bih je primio i jos bih stao u red da to sto pre uradim, bez te privilegije, tj papira ne bih je primio cak ni ako je obavezna.

 

znaci, rizikovao bi svoje zdravlje ako te to oslobadja papirologije i maski.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, wwww said:

Dakle, jos jednom, moje pitanje je da li biste primili vakcinu koja nije prosla 3. fazu testiranja i kod koje se jos uvek ne zna da li daje zastitu, da li ima i koje propratne efekte ili cak moze da pogorsa situaciju ako se neko zarazi coronom?

 

Koliko god ove sve mere bile krajnje gnjavežne (to što ih dosledno primenjujem, ne znači i da ih rado primenjujem), neproverenu i "prevremenu" rusku vakcinu ne bih ni u snu probao. Pre bih verovao čak i Kinezima nego Putlerovoj propagandnoj igrački za merenje patke. Makar se kineska vakcina masovno "testira" u Brazilu pa ćemo neke efekte, kakvi god da bili, možda i videti. Od sumnjive "braće" bolje brat Si nego brat Putler.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kronostime said:

Od vakcina verujem samo onoj protiv tetanusa - na meni su mogli da naprave studiju.

 

Anti-tetanus nije vakcina u klasičnom smislu, jer se poput antikužne, antikolerične i još nekih bakterijskih boleština, može administrirati neposredno poslije zaraze. Prave antivirusne vakcine su profilaktične, tj. preventivne, poput dječjih bolesti, variole, žute groznice, sezonske gripe, denga groznice dok za one najgore tipa AIDS, Ebola, ovog čuda i sijaset drugih virusno prenosivih bolesti, cjepiva nema, kao ni lijeka.

Anti-tetanus je odličan za one koji se motaju po bauštelama, pa nagaze na čavao ili klin, a ne žele slijedećih par mjeseci provesti u gipsanom sarkofagu.

Edited by ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ironside said:

 

Anti-tetanus nije vakcina u klasičnom smislu, jer se poput antikužne, antikolerične i još nekih boleština, može administrirati neposredno poslije zaraze. Prave antivirusne vakcine su profilaktične, tj. preventivne, poput dječjih bolesti, variole, žute groznice, sezonske gripe, denga groznice dok za one najgore tipa AIDS, Ebola, ovog čuda i sijaset drugih virusno prenosivih bolesti, cjepiva nema, kao ni lijeka.

Anti-tetanus je odličan za one koji se motaju po bauštelama, pa nagaze na čavao ili klin, a ne žele slijepar mjeseci provesti u gipsanom sarkofagu.

Nisam se motao po baustelama, ali sam krpljen nekoliko puta i uvek su me boli istom.

Jedno vreme sam razmisljao da istetoviram metu na doopencetu posto tamo najcesce bodu.

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...