Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

25 minutes ago, 12Laki said:

Tipican SNS radnik.

Najbolji je bio kad se u nekom jutarnjem programo satrao objašnjavajući onomad kad je ponovo krenuo GSP, kako samo zaposleni, pa ulaz na prednja vrata, pa distanca, baš se ono uneo...

Sve objašnjavajući stvar sa epidemiološke strane, pa potreba da se prevezu ljudi koji rade, pa kako se sačuvati, i sve tako, trajalo to...
Nije prošlo pola sata Vučić lično objavi - puj pike ne važi, ide GSP za sve, odmah, sve linije, ma veselo.
A Kon se posle pravi mrtav, ma ne, nisam ja, majkemi, to je dogovoreno na Kriznom štabu.

E takav je to lik, gde je @McLeod kad je najpotrebniji 🙂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nicklord said:

Jel ima ovde neki lekar ili da mu je neki lekar blizak? Šta oni kažu za stanje u lokalnim bolnicama. Ne zanimaju me ovi brojevi 😄 

U Leskovcu je pre mesec dana broj pregleda (ljudi sa povišenom temperaturom i simptomima) od 7 do 19h bio oko 100 a zadnjih dana ne predje 30. Definitivno pada ali je činjenica i da je početkom jula mirisalo na katastrofu. 

Edited by estranged
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, estranged said:

U Leskovcu je pre mesec dana broj pregleda (ljudi sa povišenom temperaturom i simptomima) od 7 do 19h bio oko 100 a zadnjih dana ne predje 30. Definitivno pada ali je činjenica i da početkom jula je mirisalo na katastrofu. 

Što nas vodi do logičnog pitanja: Zašto pada broj ljudi sa simptomima?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Što nas vodi do logičnog pitanja: Zašto pada broj ljudi sa simptomima?

Maske i ukidanje veselja serbian style. Uplašili su se ljudi baš baš kad je krenulo da raste. 

Bašte su pune a broj pada, treba staviti prst na čelo šta dalje kad zahladi...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, estranged said:

Maske i ukidanje veselja serbian style. Uplašili su se ljudi baš baš kad je krenulo da raste. 

Bašte su pune a broj pada, treba staviti prst na čelo šta dalje kad zahladi...

Ok, mada sam skeptičan.

kad zahladi, biće manje više - isto. /kad_ja_predviđam 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Tajland.

 

Ova klinka levo zida u visine, a ova desno je zauzeta organizacijom na baznom nivou.

Nadam se da ce Tajlandjani da ubace sve to u neke jednacine 

I projektuju karijerni I zivotni put za ovu decu.

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Nicklord said:

Jel ima ovde neki lekar ili da mu je neki lekar blizak? Šta oni kažu za stanje u lokalnim bolnicama. Ne zanimaju me ovi brojevi 😄 

Radim noćne smene ispred jedne od inf.klinika u većem srpskom gradu. U julu je bio haos, dnevno- noćni prijemi, boce kiseonika lom, upaljena svetla u gomili soba. Pre desetak dana je osoblje napravilo feštu sa sve montiranim svadbarskim šatorom i osveštavanjem nečega, žurka se produžila do kasnih jutarnjih sati. Ovih dana posle 23h sede po njih 4-5- oro na klupama ispred klinike, bez skafandera, ćaskaju, svetla rade u malom broju soba, tako da zaključujem da imaju značajno manje pacijenata

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Likvi said:

Radim noćne smene ispred jedne od inf.klinika u većem srpskom gradu. U julu je bio haos, dnevno- noćni prijemi, boce kiseonika lom, upaljena svetla u gomili soba. Pre desetak dana je osoblje napravilo feštu sa sve montiranim svadbarskim šatorom i osveštavanjem nečega, žurka se produžila do kasnih jutarnjih sati. Ovih dana posle 23h sede po njih 4-5- oro na klupama ispred klinike, bez skafandera, ćaskaju, svetla rade u malom broju soba, tako da zaključujem da imaju značajno manje pacijenata

 

Zemlja Srbija, jbt...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Nicklord said:

Jel ima ovde neki lekar ili da mu je neki lekar blizak? Šta oni kažu za stanje u lokalnim bolnicama. Ne zanimaju me ovi brojevi 😄 

Info iz prve ruke iz bolnice na Banjici koja je medju poslednjima (pre nekih 45 dana) pretvorena u Covid bolnicu:
- Po otvaranju je kapacitet popunjen za dan/dva
- Svi zaposleni su radili 12h (ili vise)

- Oko mesec dana je radila pod punim kapacitetom, i.e. po otpustanju jednog pacijenta kojem se popravljalo stanje, priman je novi (sto dovodi do zakljucka da je gomila uvek bila na cekanju)
- Pre dve nedelje je situacija krenula da se "smiruje" i prestali su da primaju nove Covid pacijente i krenuli da primaju samo slucajeve za operaciju (posto je ustanova primarno za ortopediju)

Link to comment
Share on other sites

Slicno sam i ja cula za Banjicu, komsinica radi kao sestra tamo, sad radi po jednu turu od 4h u skafanderu u smeni, kad su ih vratili na covid sistem imala je ritam 4h rad pa 4h odmora i jos 4h rada. Mislim da ce uskoro i na godisnji, tako da je bar kod njih bolje.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Ok, mada sam skeptičan.

kad zahladi, biće manje više - isto. /kad_ja_predviđam 🙂

 

Na čemu ti baziras svoje teorije i predvidjanja, kad smo vrlo plastično, na primeru naše zemlje videli kako stanje bez ikakvih mera za tili cas ode u majčinu? A sada nakon mesec i po dana mera počinje da se smiruje. 

 

Sta je tu bilo presudno, ukidanje masovnih okupljanja, maske, distanca ili nesto četvrto je vec stvar o kojoj moze da se teoretise iz razgovara. Ali jasno kao dan sta se desava kad se virus pusti slonodno da cirkulise. 

 

Ono sto bi bilo zanimljivo je kad bismo znali koliki procenat stanovnistva je zarazen i kad bi konačno moglo da se utvrdi da li se stiče dugotrajan imunitet ili ne. Tj da li će sva ova dešavanja tokom leta imati nekog uticaja na situaciju na zimu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nemanjaol said:

 

Na čemu ti baziras svoje teorije i predvidjanja, kad smo vrlo plastično, na primeru naše zemlje videli kako stanje bez ikakvih mera za tili cas ode u majčinu? A sada nakon mesec i po dana mera počinje da se smiruje. 

 

Sta je tu bilo presudno, ukidanje masovnih okupljanja, maske, distanca ili nesto četvrto je vec stvar o kojoj moze da se teoretise iz razgovara. Ali jasno kao dan sta se desava kad se virus pusti slonodno da cirkulise. 

 

Ono sto bi bilo zanimljivo je kad bismo znali koliki procenat stanovnistva je zarazen i kad bi konačno moglo da se utvrdi da li se stiče dugotrajan imunitet ili ne. Tj da li će sva ova dešavanja tokom leta imati nekog uticaja na situaciju na zimu. 

Da probam da pojasnim:

Premisa: inkubacija (od trenutka zaražavanja do pojave simptoma je 14 dana)
Premisa: test može da identifikuje zaraženog za nekih 10 do 14 dana.

Ukoliko su zvanične brojke u redu, što je hrabra pretpostavka, onda se nešto dogodilo pre 14 dana što je uticalo na danas.
Ja takav događaj ne vidim, a valjda sam razuman.

Zašto je mesec i po dana nošenja maski (propisano) potrebno da bi se spustili na ovih stotinjak dnevno? Zašto ti misliš da je mesec i po dana nošenja maski očigledan uzrok da je pre 14 dana manje zaraženih?

Kolega statističar u Koperu na jednom od Open data projektu, kaže da je broj "uhvaćenih" zaraženih x8 u odnosu na realan broj, mislim da je neka studija iz UK čak i 10x

 

 

Činjenica:  u zatvorenom je nošenje maski propisano 29. Juna.
Činjenica: na otvorenom je propisano nošenje maski 15. Jula

Zašto vidimo rezultate, ukoliko je ta mera "očigledna" 19.8. ili tačno 35 dana od kad je mera uvedena. A period inkubacije - 14 dana.

Šta sam promašio?

p.s.
Meni se čini da ovo ima svoj ritam, malčice nemaran prema merama. I da će ovo da se uravni na slične procente svuda, u nekom dovoljnom vremenskom periodu, zasad od dokaza nemam mnogo da ponudim, osim da notorna kriva izgleda manje više slično svuda. A to već miriše na pattern, i zaključak. Ali kažem ti, treba mi još vremena da dokažem. Ili da ispadnem šarlatan.

Edited by urosg3
zaboravio...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...