Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

34 minutes ago, Angelia said:

Toga sam se i plasila. :cry:

Imas nameru da iz Engleska dodjes u Fra? Po meni ne sekiraj se mnogo, francuzi nece da zezaju nikog previse, ocekujem da naprimer ponize engleze tako sto ce ih spustiti u rang rizicnih zemalja pa i njih besplatno testirati kada stignu na aerodrom

 

Edit : ustvari ne engleze nego one koji dolaze iz engleske, jer selekcija ide po letovima odakle dolaze a ne po pasosima

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

 

Da ponovim i ovde ono sto sam napisao na drugom topicu. Astra Zeneca je vec sad, bez cekanja konacnih rezultata krenula u pripreme za masovnu proizvodnju. Zato ce moci odmah po zavrsetku trece faze da krenu sa upotrebom u populaciji. 

 

To se inace ne radi posto postoji veliki finansijski rizik da mnogo pare propadne ako se ispostavi da rezultati nisu dobri. 

 

U ovom slucaju pare nisu problem i izjavili su da imaju veliku sigurnost da ce sve biti ok. A i zuri se svima dosta, tako da se gleda da sto manje vremena bude utroseno. 

 

I onda u cemu je razlika naspram ruske? I jedni i drugi su vec spremni. Jedino sto su rusi rusi pa im niko ne veruje a UK su UK pa im veruju.

 

Sent from my IN2013 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Don Juan said:

Oxfordska vakcina je ušla u treću fazu ispitivanja krajem jula. Ako sve bude kako treba, trebalo bi da mogu da imaju registrovanu vakcinu i spremnu na proizvodnju do kraja godine.

Nije bitno kako se država zove i da li postoji, mnogo bitna je individualna odgovornost prema zajednici, to država ne može da propiše, tj. ako je neko neodgovoran on je neodgovoran, nema to nikakve veze sa tužnom priču o državi koja ugnjetava. Ako neko misli da je buntovnik zato što neće da nosi masku, a pri tom ugrožava i sebe i druge, onda to opet nema veze sa državom ima veze sa individuom koja tu odluku donosi.

Još jednostavnije, bahatost i neodgovornost su "trade mark" ovog društva i tu teško da bilo šta može da pomogne. Može, ali će cena na kraju da bude skupa, a nije da je nismo platili milion puta do sada, upravo zbog ovakvih i još gorih  teorija.

Samo jedna ispravka: Oxford vakcina je usla u trecu fazu krajem juna. Mislim da je to bilo oko 20, najkasnije 25 juna. To je bila prva vakcina koja je usla u trecu fazu. Ali prva vakcina koja je dala detaljan izvestaj rezultata prve faze, objavljenog u jednom naucnom casopisu, je bila kineska vakcina kompanije SinoVac. Ta vakcina je druga koja je usla u trecu fazu, cini mi negde krajem jula dakle oko mesec dana nakon Oxforda. 

Ono sto mene najvise brine: najvece nade se polazu u Oxford vakcinu, a ako se pokaze da je napuhani balon, nama ne gine ili ruska/kineska vakcina, ili cekanje najmanje do sredine iduce godine do neke druge vakcine. 

Nakon pocetnog entuzijazma, Oxford vakcina je evo vec gotovo punih 2 meseca u trecoj fazi , a nesto nema mnogo price u medijima o tome kako se do sada pokazala u toj , trecoj fazi. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

Imas nameru da iz Engleska dodjes u Fra? Po meni ne sekiraj se mnogo, francuzi nece da zezaju nikog previse, ocekujem da naprimer ponize engleze tako sto ce ih spustiti u rang rizicnih zemalja pa i njih besplatno testirati kada stignu na aerodrom

Bila neka slicna ideja, ne vredi - ne mogu iz SR, ne mogu iz US, sad cak ne mogu ni da posaljem moje engleze

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Jasno, ja ti samo kažem kako je bilo, i da je ta društvena odgovornost postojala, ja je se sećam. Živeli smo je. I ta bahatost nije bila društveno prihvaćena, ima nas valjda još da to potvrdi.
Dakle nije teorija, postojala je i nestala.
Jedino gde možda grešim je zašto je nestala, i da to pripisujem državi. Možda tu jedino grešim.

Ovo sa maskama je posledica, davno je urušen svaki sistem društvene odgovornosti baš davno.

 

Ne mislim da je drustvena odgovornost nestala, nego smo pristali na to da nam neko odredjuje kriterijume za pripadnost zajednici, kao i to koja zajednica nam treba biti prioritetna, kada su to veoma licne stvari - zbog toga se pojedinac teze identifikuje sa bilo kojom zajednicom, osjeca je manje svojom i manje je spreman do uradi za istu. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

I onda u cemu je razlika naspram ruske? I jedni i drugi su vec spremni. Jedino sto su rusi rusi pa im niko ne veruje a UK su UK pa im veruju.

 

Sent from my IN2013 using Tapatalk

 

 

 

 

Pa to je i moja poenta, meni deluje da je Putinu samo bilo vazno da kaze da su oni prvi odobrili vakcinu. 

 

Mislim da nece ni oni krenuti da vakcinisu sve redom odmah od septembra, nego da ce prvo raditi to u kontrolisanim uslovima. Iako bi odobrena vakcina trebalo da znaci da krecu odmah da primenjuju vakcinu u siroj populaciji. 

 

Al videcemo, mozda ja samo tripujem da Rusi ipak nisu toliko lezerni kad je u pitanju bezbednost 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

Samo jedna ispravka: Oxford vakcina je usla u trecu fazu krajem juna. Mislim da je to bilo oko 20, najkasnije 25 juna. To je bila prva vakcina koja je usla u trecu fazu. Ali prva vakcina koja je dala detaljan izvestaj rezultata prve faze, objavljenog u jednom naucnom casopisu, je bila kineska vakcina kompanije SinoVac. Ta vakcina je druga koja je usla u trecu fazu, cini mi negde krajem jula dakle oko mesec dana nakon Oxforda. 

Ono sto mene najvise brine: najvece nade se polazu u Oxford vakcinu, a ako se pokaze da je napuhani balon, nama ne gine ili ruska/kineska vakcina, ili cekanje najmanje do sredine iduce godine do neke druge vakcine. 

Nakon pocetnog entuzijazma, Oxford vakcina je evo vec gotovo punih 2 meseca u trecoj fazi , a nesto nema mnogo price u medijima o tome kako se do sada pokazala u toj , trecoj fazi. 

 

Ne daj medijima da te sprece u trazenju validnih informacija na validnom  izvoru. 

To je samo par klikova. >>>

 

 

2 hours ago, nemanjaol said:

 

Pa to je i moja poenta, meni deluje da je Putinu samo bilo vazno da kaze da su oni prvi odobrili vakcinu. 

 

Mislim da nece ni oni krenuti da vakcinisu sve redom odmah od septembra, nego da ce prvo raditi to u kontrolisanim uslovima. Iako bi odobrena vakcina trebalo da znaci da krecu odmah da primenjuju vakcinu u siroj populaciji. 

 

Al videcemo, mozda ja samo tripujem da Rusi ipak nisu toliko lezerni kad je u pitanju bezbednost 

 

Quote

MOSCOW (Reuters) - A majority of Russian doctors would not feel comfortable being injected with Russia’s new COVID-19 vaccine due to the lack of sufficient data about it and its super-fast approval, a survey of more than 3,000 medical professionals showed on Friday.

>>>

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AgroLaki said:

 

 

Kad ste kod svadbi, ja imam zakazane dve svadbe za sredinu septembra i ljudi se ponasaju kao da je sve normalno izdelili pozivnice, smaraju da li dolazimo itd.

Sta mislite da li ce za mesec dana pustiti veselja? Bliske su mi svadbe ali mi se stvarno ne ide u ovoj situaciji. 

 

U zadnjih mesec dana makar pola novozaraženih u Hr su posledica svadbi.

 

Ne bih sada otišao na svadbu pa da me puškom teraju.

 

7 hours ago, nemanjaol said:

 

Da ponovim i ovde ono sto sam napisao na drugom topicu. Astra Zeneca je vec sad, bez cekanja konacnih rezultata krenula u pripreme za masovnu proizvodnju. Zato ce moci odmah po zavrsetku trece faze da krenu sa upotrebom u populaciji. 

 

To se inace ne radi posto postoji veliki finansijski rizik da mnogo pare propadne ako se ispostavi da rezultati nisu dobri. 

 

U ovom slucaju pare nisu problem i izjavili su da imaju veliku sigurnost da ce sve biti ok. A i zuri se svima dosta, tako da se gleda da sto manje vremena bude utroseno. 

 

 

Razlika između "velike sigurnosti da će sve biti ok" i na osnovu toga pravljenja unapred milijardi doza i sertifikovanja ruske vakcine bez treće faze praktično ne postoji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Bas si Rojters nasla da citiras. Pa znas li sta je on pisao o Slobi i Miri, kakvu je propagandu vrsio protiv njih neduznih i nevinih? I sad neko treba Rojters da uzima za ozbiljno, vazi.

 

Ne podmeci, to je intelektualno neposteno. U vezi studije i dokle se stiglo sam dala ovaj link. 

 

https://www.clinicaltrialsarena.com/news/astrazeneca-covid-vaccine-progress/

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyber said:

 

Ne podmeci, to je intelektualno neposteno. U vezi studije i dokle se stiglo sam dala ovaj link. 

 

https://www.clinicaltrialsarena.com/news/astrazeneca-covid-vaccine-progress/

 

 

Ma taj citat je pri kraju tvog posta (Straight Outta Moscow), samo numem da kvotujem, prosim. Ne da nema da im bude uncomfortable, nego ce da zavrnu rukav i sa osmejkom da poitaju u obliznji gulag po svoju dozu Sputnika. Sta taj Rojters pa zna.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Da , ali kako ce znati da je dovoljno sigurna i pouzdana i do kraja 2020 naprave milijardu vakcina?

 

9 hours ago, Don Juan said:

Zato što je neće proizvoditi ako ne prođe uspešno sve faze.

 

Bilo bi premalo vremena da se tako brzo od zavrsetka ispitivanja napravi toliko doza.

 

Koliko sam razumeo iz razlicitih izvora, vec je proizvode i skladiste.

Tako, da parafraziram DJ-ovu recenicu, nece je dati u distribuciju i prodaju ako ne prodje uspesno sve faze.

Ako ne bude valjala, unistice i baciti.

Inace se to ne radi jer je skupo, ali je situacija toliko hitna da vlade vise zemalja placaju za to i preuzimaju rizik da nece uspeti.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislis da ce ih unistiti? 

Zato i vrse ispitivanja u Indiji, Africi i Juznoj Americi.

Nista im ne verujem.

 

Kazem, nikakve razlike izmadju ove i Ruske vakcine, samo je razlika east ili west.

i onda clanovi citajuci west journals u rec Russia ubace ϟϟ , da bi bili sto zanimljiviji . Samo da se obesmisli Ruska vakcina.

Ili okao onaj link sa cnn sto je wwww postavila. to nije ni za corona zajebenaciju to je za corona zatucanost svetski lidera, tj vlada.

 

Nemojte pogresno da me svatite, nisam Rusofil

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Indija takodje hoce ubrzano da izbaci vakcinu, koliko vec sledece sedmice.

 

Quote

According to the latest reports, the preliminary results of Phase I clinical trials of Covaxin show that India’s first coronavirus vaccine is safe to use. The vaccine has been jointly developed by Hyderabad based Bharat Biotech in collaboration Indian Council of Medical Research (ICMR) and the National Institute of Virology (NIV). 12 medical institutes across the country were select to conduct Phase I/II trial of the homegrown vaccine

 

 

Quote

The Phase I clinical trials of India’s first indigenous vaccine are currently underway on 375 volunteers at 12 medical institutes across the country. The trials are to be concluded by the end of August, paving way for the second phase of clinical trials. While the findings from the first phase of the trial will be submitted soon, early findings are pointing that the vaccine is safe and does not induce any adverse side-effects in the volunteers.

Dr Savita Verma, the principal investigator who is leading the trial at PGI, Rohtak, said that no adverse reactions have been observed in the volunteers so far.

 

Quote

there are three vaccine candidates in different phases of clinical trials in India. The first, and the most advanced one being the Oxford University’s vaccine candidate (known is Covidshield in India), Bharat Biotech and ICMR’s COVAXIN and DNA-based vaccine ‘ ZyCoV-D’, by the drugmaker Zydus Cadila

 

Link to comment
Share on other sites

Evo Cg “otvorila” granice pa treba negativan PCR ili pozitivan seroloski test. Ono sto je meni nelogicno u ovoj odluci ako dobijes pozitivan seroloski ides u izolaciju do PCR testa (barem je u BiH tako, ukoliko ne grijesim)..ne znam kako je to olaksanje uslova.

Bas su olaksali..otprilike kao sto je Đenka napravio “vurunu”. 😂

Edited by wrecktangle
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ters said:

 

Ne mislim da je drustvena odgovornost nestala, nego smo pristali na to da nam neko odredjuje kriterijume za pripadnost zajednici, kao i to koja zajednica nam treba biti prioritetna, kada su to veoma licne stvari - zbog toga se pojedinac teze identifikuje sa bilo kojom zajednicom, osjeca je manje svojom i manje je spreman do uradi za istu. 

Samo što je u pogledu korone zajednica malo širi i globalniji pojam... Ne može se nošenje maski i društvena odgovornost gledati samo na Srbiji, nije to ovde, i samo ovde, nametnuto radi nečijeg hira....

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, zoe Bg said:

Pozitivan Igg tj. da si prelezao :classic_biggrin:

Ma jasno ali ako imas i igm i igg negativan ne moze po ovoj logici....to mi nejasno. A ako si na bilo kojoj  stavki pozitivan seroloski ..radis pcr ili izolacija jer se ipak ne zna da li si zarazan pa predostroznost.  Uglavno, zdrav covjek bez PCR ne moze dole po ovome. 

Edited by wrecktangle
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...