Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

19 hours ago, nemanjaol said:

 

Sto znaci da distanca, maske i neodrzavanje velikih okupljanja u dobroj meri rade posao. Cak verujem i da veliki broj ljudi od druge polovine jula uspeva i da vodi relativno normalan zivot. 

 

Ono što je problem je cinjenica da ce kada se sva ova druzenja premeste u zatvoreni prostor na jesen i zimu vec biti dosta drugacija situacija. Ne znam koliko su gradjani svesni toga. Bilo bi odlično kada bi mogle da se osmisle neke mere i ogranicenja koje bi smanjile rizik i u tom slucaju, pabda se od pocetka krene sa primenjivanjem. 

 

Ali nazalost pretpostavljam da ce nas pevo opaliti jako "drugi" talas, pa da ce tek onda krenuti nesto smisleno da se sprovodi. 

 

18 hours ago, urosg3 said:


Ili hajde od novembra u najboljem slučaju. Hmm,  to je deveti mesec trajanja, ko se kresnuo na početku pandemije već bi mogao da dobije dete, vanbračno dakako, jerbo svadbu nisu mogli da organizuju 🙂 

 

Kad ste kod svadbi, ja imam zakazane dve svadbe za sredinu septembra i ljudi se ponasaju kao da je sve normalno izdelili pozivnice, smaraju da li dolazimo itd.

Sta mislite da li ce za mesec dana pustiti veselja? Bliske su mi svadbe ali mi se stvarno ne ide u ovoj situaciji. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Juan said:

Nije naglo, još uvek je daleko od prvog talasa, ali treba biti pažljiv, pošto je virus pokazao da ako malo padne gard, cifre idu gore.

Ma samo na racun izvestavanja rts-a, koliko su im tacne informacije. :girl:

 

2 minutes ago, AgroLaki said:

Sta mislite da li ce za mesec dana pustiti veselja? Bliske su mi svadbe ali mi se stvarno ne ide u ovoj situaciji. 

Ima veselja i sad :lol_2: ispostuju meru kvadratura po coveku, za stolom 10 ljudi i vozi. Ako bas zele bice, kakve god da su "mere".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, zoe Bg said:

 

 

Ima veselja i sad :lol_2: ispostuju meru kvadratura po coveku, za stolom 10 ljudi i vozi. Ako bas zele bice, kakve god da su "mere".

 

E bas lepo, ima da se izmazem belim lukom da mi niko ne prilazi. Ja sam ubedjen da se korona prenosi tako sto se na veseljima ljudi zagrle pa vicu u uvo da se cuju od muzike.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

EU vec sklopila ugovor za 300miliona vakcina. Nece Rusku, verovatno USA utice na odluku.

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2020&mm=08&dd=14&nav_id=1719300

 

Da postavim i ovde (kad se vec diskutuje ruska vakcina i EU):

 

Sinoc su u jednoj emisiji jedan virolog i jedan epidemiolog diskutovali rusku vakcinu. Kazu da imaju malo podataka i da je prilicno sumnjivo sto nista od rezultat nije nigde objavljeno (jer je to praksa, tako su radili ovi sto se sad hvale da su u 3. fazi razvoja vakcine). Kako su oni shvatili, Rusi su primenili istu tehnologiju/metodologiju/mehanizam kao neka grupa u Kini, s tim sto oni veruju da su Kinezi ranije poceli s razvojem te vakcine (pa su valjda i dalje dogurali), a jos uvek se nisu javili s nekim pozitivnim rezultatima niti s sertifikatom. Zbog toga im je ova ruska vakcina posebno sumnjiva. Pored toga, Rusi su zavrsili samo 2 faze (nekih stotinak ispitanika), a 3. tek pocinju. Plase se da ako nesto ne bude u redu s ruskom vakcinom to ce baciti vrlo negativno svetlo i na sve ostale vakcine koje su propisno ispitane (kao potvrda antivaxerima da se ne treba vakcinisati), a to bas nije nesto sto zelimo. Zato im drze pesnice da ipak sve bude u redu (ali ne bi narucili rusku vakcinu).

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, wwww said:

Da postavim i ovde (kad se vec diskutuje ruska vakcina i EU):

 

Sinoc su u jednoj emisiji jedan virolog i jedan epidemiolog diskutovali rusku vakcinu. Kazu da imaju malo podataka i da je prilicno sumnjivo sto nista od rezultat nije nigde objavljeno (jer je to praksa, tako su radili ovi sto se sad hvale da su u 3. fazi razvoja vakcine). Kako su oni shvatili, Rusi su primenili istu tehnologiju/metodologiju/mehanizam kao neka grupa u Kini, s tim sto oni veruju da su Kinezi ranije poceli s razvojem te vakcine (pa su valjda i dalje dogurali), a jos uvek se nisu javili s nekim pozitivnim rezultatima niti s sertifikatom. Zbog toga im je ova ruska vakcina posebno sumnjiva. Pored toga, Rusi su zavrsili samo 2 faze (nekih stotinak ispitanika), a 3. tek pocinju. Plase se da ako nesto ne bude u redu s ruskom vakcinom to ce baciti vrlo negativno svetlo i na sve ostale vakcine koje su propisno ispitane (kao potvrda antivaxerima da se ne treba vakcinisati), a to bas nije nesto sto zelimo. Zato im drze pesnice da ipak sve bude u redu (ali ne bi narucili rusku vakcinu).

 

O toj ruϟϟkoj vakcini znamo samo cija je cerka primila vakcinu.

Osim tog retrogradnog saopstenja za (koju?) javnost i klanovskog jamstva vlada tisina.

To je, u najmanju ruku, neodgovorno. Gde je 3 faza? Gde su izvestaji?

 

Ovako se to radi, pa kako bude. Pristup je u svakom slucaju plauzibilan.

 

Quote

AstraZeneca reports good progress of Covid-19 vaccine in trials


Study results showed that a single dose of the vaccine led to a four-fold increase in antibodies to the SARS-CoV-2 spike protein in 95% of participants one month following vaccination. Furthermore, a T-cell response that peaked by day 14 and maintained two months after injection was observed in all subjects.

..
The potential vaccine has entered its final trial in Brazil, with studies ongoing in the UK and South Africa. >>>

 

Dalje, freshly pressed news ...

 

Evropska Komisija potvrdjuje danas da je EU potpisala prvi ugovor sa Astra Zenecom o kupovini potencijalne vakcine protiv covid-19, kao i (ranije dogovorene) donacije EU-zemljama sa slabijom ekonomijom i raspodelu medju ostalim EU-zemljama. >>>

 

Radi se o okvirnom ugovoru, po kome ce Astra Zeneca u prvoj turi isporuciti 300 miliona doza (sa opcijom za dodatnih 100 miliona). Ugovor stupa na snagu cim se pojavi sigurna i dobro ispitana vakcina.

 

Pre dve nedelje Astra Zeneca je izvestila da ce biti u mogucnosti da proizvede oko 2 milijarde vakcina do 2021, no su sada procenu povecali na oko 3 milijarde.

Ugovor o proizvodnji vakcina Astra je potpisala i sa Rusijom, Kinom, Juznom Korejom, Japanom i Brazilom.

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cyber said:

 

O toj ruϟϟkoj vakcini znamo samo cija je cerka primila vakcinu.

Osim tog retrogradnog saopstenja za (koju?) javnost i klanovskog jamstva vlada tisina.

To je, u najmanju ruku, neodgovorno. Gde je 3 faza? Gde su izvestaji?

 

Ovako se to radi, pa kako bude. Pristup je u svakom slucaju plauzibilan.

 

 

 

 

Dalje, freshly pressed news ...

 

Evropska Komisija potvrdjuje danas da je EU potpisala prvi ugovor sa Astra Zenecom o kupovini potencijalne vakcine protiv covid-19, kao i (ranije dogovorene) donacije EU-zemljama sa slabijom ekonomijom i raspodelu medju ostalim EU-zemljama. >>>

 

Radi se o okvirnom ugovoru, po kome ce Astra Zeneca u prvoj turi isporuciti 300 miliona doza (sa opcijom za dodatnih 100 miliona). Ugovor stupa na snagu cim se pojavi sigurna i dobro ispitana vakcina.

 

Pre dve nedelje Astra Zeneca je izvestila da ce biti u mogucnosti da proizvede oko milijarde vakcina do 2021, no su sada procenu povecali na oko 3 milijarde. Ugovor o proizvodnji vakcina Astra je potpisala i sa Rusijom, Kinom, Juznom Korejom, Japanom i Brazilom.

 

Imaju li ϟϟvedjani neku vakcinu u razvoju?

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Kako ce znati da je sigurna i dobro ispitana? Mislim za taj ugovor koji stupa na snagu onda. 

Znaci do 31.Decembra ce proizvesti 1 milijardu vakcina, koje sada evo polovinom Avgusta nije jos ni pocela 3 fazu, a do Decemvra ce znati da je vakcina pouzdana i dobro ispitana?

Meni to sve isto zvuci, i ova vakcina, i ruska i kineska. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

Ovo je klasičan srpski odgvor na sve. Kao mi smo protiv sistema koji nas ugnjetava i ne znam šta. 

Samo ovde nije problem država, ni Vučić, ni registracija, ni zakoni, ovde je pitanje da li mi želimo da uradimo nešto da zaštitimo sebe i ljude oko sebe. Da li imamo malo lične odgovornosti za svet i društvo oko nas. A ovo je samo vrh ledenog brega, pošto samo treba da izađeš napolje i vidiš količinu đubreta, pa da shvatiš kako se ljudi odnose prema svetu u kome žive, treba da se provozaš prevozom, da odeš na pijac, da uđeš u neki market, da vidiš kako se odnosimo jedni prema drugima. 

I kako sada očekuješ da takvo društvo razvije ideju da je lična odgovornost, samo deo priče koja se zove kolektivna odgovornost. Od toliko "patriota" niko nema volju da uradi nešto da društvo oko njega bude bolje, pa na koncu i sigurnije. Sve ostalo su prazne priče o državi koja ugnjetava pojedinca, da je tako, ne bi Vučić bio na vlasti, nego bi se vlade menjale i menjale.

Zato dosta više sa pričama za sve je kriva država, za sve je kriv Vučić, za sve je kriv Nato, za sve je kriv Gejts, za sve ke kriva USA, Soroš....Ajde da počnemo da čistimo deo oko svoje kuće, pa će možda nešto i dobro izaći na kraju. Maska je, nažalost, postala deo opšte kulture u svetu, i tako će sigurno biti neko vreme. Vrlo je jednostavno pokazati prstom u nekog, ko na mestima gde iz bezbednostnih razloga nositi masku, bez iste i slobdno reći da taj čovek ni civilizacijski ni kulturološki ne pripada ovom društvu. Samo je problem u tome što ova država, nažalost, počiva na tom sloju društva.

Nije baš, ovo je moj odgovor. Izvinite na ispovesti, ali mislim da se mora uzeti u jednačinu...

ne znam kako misliš "klasičan srpski odgovor" vidi kad smo bili mladi, sve mi se činilo ok, u redu, donirao sam tri meseca leta i 3x bio na radnoj akciji, sa idejom da damo društvu nešto, u ovom slučaju rad za opšte dobro. Čak sam, čini mi se verovao, u to doba, da dobro ponašanje garantuje prospiritet, da se ceni znanje i rad.

 

Pazi sad, u to doba ulazu se stalno nešto radilo, zajedno sa komšijama čistili sneg, volonterski sređivali baštu oko ulaza, sve je bilo ok, pazili na higijenu... Sve dobrovoljno niko nam nije naredio, propisao, pa onda kontrolisao, a jesmo većinom srbi u ulazu, ubedljivom većinom.

Onda došla SRJ sa narativom kakav je bio, mi smo super, ali oni nas mrze. Svaka mogućnost da doprineseš društvu je volšebno nestala, sigurno ne našom voljom. I ovo oko zgrade lagano je počelo da zamire. 
I onda je došla niotkuda SCG, nit nas iko pitao išta, nit hvala na pažnji doviđenja. Uglavnom došla, a nije imala ništa. Niti ideju o zajedništvu, niti bilo kakvu ideju, ma ništa...
I onda je abortirana, i to se nazvala Srbija. Isto bez ideje, bez naše volje, bez ikakvog truda, samo tako što su poslednji otišli. Ostali smo sami.

E onda je ta Srbija počela nam skače po živcima, da se iživljava nad građanima raznoraznim birokratskim smicalicama, a ja po četvrti put u životu treba da budem patriota, da volim svoju zemlju, i da ponovo gradimo društvo bez jasne ideje, bez zajedničkih društvenih vrednosti, bez etičkog etalona, bez ičega. 
E, to neće da može, 3x sam se opekao 4x neće me pravi niko budalom, znaš.

To ti je - moja priča. Zato ne da ne verujem državi nego mislim da mi ne misli dobro, da sam joj neprijatelj, da država učaurena u svoj birokratsko/stranačko/burazerski pattern vide mene kao plen. Svaka odluka koja je doneta meni izgleda kao iživljavanje, jer prava vlast  nije kad nekog primoraš da radi nešto nego kad ga poniziš, e tu se krije moj otpor, dosta mi je da me ponižavaju. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Znaci do 31.Decembra ce proizvesti 1 milijardu vakcina, koje sada evo polovinom Avgusta nije jos ni pocela 3 fazu, a do Decemvra ce znati da je vakcina pouzdana i dobro ispitana?

Oxfordska vakcina je ušla u treću fazu ispitivanja krajem jula. Ako sve bude kako treba, trebalo bi da mogu da imaju registrovanu vakcinu i spremnu na proizvodnju do kraja godine.

3 minutes ago, urosg3 said:

 

Nije bitno kako se država zove i da li postoji, mnogo bitna je individualna odgovornost prema zajednici, to država ne može da propiše, tj. ako je neko neodgovoran on je neodgovoran, nema to nikakve veze sa tužnom priču o državi koja ugnjetava. Ako neko misli da je buntovnik zato što neće da nosi masku, a pri tom ugrožava i sebe i druge, onda to opet nema veze sa državom ima veze sa individuom koja tu odluku donosi.

Još jednostavnije, bahatost i neodgovornost su "trade mark" ovog društva i tu teško da bilo šta može da pomogne. Može, ali će cena na kraju da bude skupa, a nije da je nismo platili milion puta do sada, upravo zbog ovakvih i još gorih  teorija.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kako ce znati da je sigurna i dobro ispitana? Mislim za taj ugovor koji stupa na snagu onda. 

Znaci do 31.Decembra ce proizvesti 1 milijardu vakcina, koje sada evo polovinom Avgusta nije jos ni pocela 3 fazu, a do Decemvra ce znati da je vakcina pouzdana i dobro ispitana?

Meni to sve isto zvuci, i ova vakcina, i ruska i kineska. 

 

Nemoj se opirati vrlo jasno napisanom, to je neuljudno. 

 

Radi se o okvirnom ugovoru, po kome ce Astra Zeneca u prvoj turi isporuciti 300 miliona doza (sa opcijom za dodatnih 100 miliona). Ugovor stupa na snagu cim se pojavi sigurna i dobro ispitana vakcina.

 

Ni reci o 31. decembru. 

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Ja sam pisao o ovoj Astra Zenca vakcini, sa kojima je EU sklopila ugovor u kupovini

 

Pa to je u paketu sa Oxfordom. Astra Zeneca je svedsko-britanska kompanija. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Don Juan said:

Oxfordska vakcina je ušla u treću fazu ispitivanja krajem jula. Ako sve bude kako treba, trebalo bi da mogu da imaju registrovanu vakcinu i spremnu na proizvodnju do kraja godine.

Nije bitno kako se država zove i da li postoji, mnogo bitna je individualna odgovornost prema zajednici, to država ne može da propiše, tj. ako je neko neodgovoran on je neodgovoran, nema to nikakve veze sa tužnom priču o državi koja ugnjetava. Ako neko misli da je buntovnik zato što neće da nosi masku, a pri tom ugrožava i sebe i druge, onda to opet nema veze sa državom ima veze sa individuom koja tu odluku donosi.

Još jednostavnije, bahatost i neodgovornost su "trade mark" ovog društva i tu teško da bilo šta može da pomogne. Može, ali će cena na kraju da bude skupa, a nije da je nismo platili milion puta do sada, upravo zbog ovakvih i još gorih  teorija.

Jasno, ja ti samo kažem kako je bilo, i da je ta društvena odgovornost postojala, ja je se sećam. Živeli smo je. I ta bahatost nije bila društveno prihvaćena, ima nas valjda još da to potvrdi.
Dakle nije teorija, postojala je i nestala.
Jedino gde možda grešim je zašto je nestala, i da to pripisujem državi. Možda tu jedino grešim.

Ovo sa maskama je posledica, davno je urušen svaki sistem društvene odgovornosti baš davno.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Cyber said:

 

O toj ruϟϟkoj vakcini znamo samo cija je cerka primila vakcinu.

Osim tog retrogradnog saopstenja za (koju?) javnost i klanovskog jamstva vlada tisina.

To je, u najmanju ruku, neodgovorno. Gde je 3 faza? Gde su izvestaji?

 

Ovako se to radi, pa kako bude. Pristup je u svakom slucaju plauzibilan.

 

 

Dalje, freshly pressed news ...

 

Evropska Komisija potvrdjuje danas da je EU potpisala prvi ugovor sa Astra Zenecom o kupovini potencijalne vakcine protiv covid-19, kao i (ranije dogovorene) donacije EU-zemljama sa slabijom ekonomijom i raspodelu medju ostalim EU-zemljama. >>>

 

Radi se o okvirnom ugovoru, po kome ce Astra Zeneca u prvoj turi isporuciti 300 miliona doza (sa opcijom za dodatnih 100 miliona). Ugovor stupa na snagu cim se pojavi sigurna i dobro ispitana vakcina.

 

Pre dve nedelje Astra Zeneca je izvestila da ce biti u mogucnosti da proizvede oko 2 milijarde vakcina do 2021, no su sada procenu povecali na oko 3 milijarde.

Ugovor o proizvodnji vakcina Astra je potpisala i sa Rusijom, Kinom, Juznom Korejom, Japanom i Brazilom.

 

 

Dobro nije rec o 31. Decembru ali do 2021. Znaci mozda i decembar a mozda i ranije i onda naidjem na vest da bi trebalo da se zavrsi treca faza u Novembru a vakcina za masovnu proizvudnju negde u 2021. Znaci ne do 2021 vec u 2021

 

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/health-news/oxford-coronavirus-vaccine-update-phase-iii-trials-to-conclude-by-november-mass-production-expected-by-2021/photostory/77538743.cms

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Da , ali kako ce znati da je dovoljno sigurna i pouzdana i do kraja 2020 naprave milijardu vakcina?

Tako sto ce u naredna 3 meseca da zavrse 3. fazu, pa ce da analiziraju rezultate, izvedu zakljucke, pa ako su ovi pozitivni (po uspesnost vakcine) onda ce da podnesu zahtev za odobrenje upotrebe vakcine nadleznom telu. U medjuvremenu su preuzeli rizik i vec poceli da prave vakcinu (ako se pokaze kao losa - bacice).

 

Jednoj nemackoj firmi koja proizvodi bocice za vakcine se vec javilo nekoliko firmi koje imaju kandidate za vakcinu i provizorno narucile bocice, ukupno oko 3 milijarde bocica (valjda do kraja ove i za narednu godinu). Ovi su poceli pripreme/planiranje proizvodnje (ne znam tacno kada procenjuju da bi mogli da pocnu proizvodnju  i da li ce poceti i pre nego sto definitivno bude dato zeleno svetlo za vakcinu, odnosno za narudzbinu).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Dobro nije rec o 31. Decembru ali do 2021. Znaci mozda i decembar a mozda i ranije i onda naidjem na vest da bi trebalo da se zavrsi treca faza u Novembru a vakcina za masovnu proizvudnju negde u 2021. Znaci ne do 2021 vec u 2021

 

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/health-news/oxford-coronavirus-vaccine-update-phase-iii-trials-to-conclude-by-november-mass-production-expected-by-2021/photostory/77538743.cms

 

Da ponovim i ovde ono sto sam napisao na drugom topicu. Astra Zeneca je vec sad, bez cekanja konacnih rezultata krenula u pripreme za masovnu proizvodnju. Zato ce moci odmah po zavrsetku trece faze da krenu sa upotrebom u populaciji. 

 

To se inace ne radi posto postoji veliki finansijski rizik da mnogo pare propadne ako se ispostavi da rezultati nisu dobri. 

 

U ovom slucaju pare nisu problem i izjavili su da imaju veliku sigurnost da ce sve biti ok. A i zuri se svima dosta, tako da se gleda da sto manje vremena bude utroseno. 

 

Link to comment
Share on other sites

UK uvela 14-dnevni karantin za one koji se vracaju iz Francuske i Holandije.

 

Francuzi proglasili Pariz i oblast oko Marseja rizicnim oblastima (ne znam koje su onda mere na snazi).

 

Izgleda da ce Nemacka i Baleare da proglasi rizicnom oblasti (pored Madrida i severo-istoka Spanije). Ovo moze da bude vrlo nezgodno za turizam na Majorci&Co.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Jel Francuska uzvratila?

Naravno - francuzi su rekli da ce naravno biti reciprocno

 

i kazu da je iznenadjenje, nisu ocekivali, inace ovoliki broj novozarazenih pogotovo u Parizu je sa aerodromskig testiranja jer testeraju besplatno i obavezno sve koji dolaze iz rizicnih zemalja

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...