Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sve je to ok. Onda ipak treba BT da bude ukljucen. Kako bi se moglo komunicirati izmedju uredjaja. Kazes ako se dvoje nalaze duze od 15min na manjem rastojanju od 1.5m da oba telefona posalju sifru jedan drugom. Da li korisnik aplikacije treba rucno da potvrdi sifru ili se to odradjuje automatski?

Link to comment
Share on other sites

Sve ide automatski. Dakle telefon ABC posalje signal telefonu XYZ da je bio u njegovoj blizini i to je sve.

Kasnije ako se ABC zarazi XYZ ce biti obavesten i to je cela prica. Nema licnih podataka, nema nikakvog drugog pracenja kretanja (niti cuvanja tih podataka) osim toga - bili su jedan u blizini drugoga.

Edited by Marvin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sprivel said:

Techa pretekao ipak, pre neki dan se vratio kuci. Promenio je 3 neka odeljenja u kovid bolnici u NS, kaze od 210 ljudi sto je bilo tamo, nijedan pusac.

Ovo dodajem svojoj bogatoj argumentaciji kao ozbiljno istrazivanje sa terena na ozbiljnom uzorku.

Ziveo teca.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ras kass said:

Ne znam stvarno odakle su ovi silni pozitivni

nemam pojma, čitam danas da je neki lik u crkvi zarazio 91 osobu. Pa se mislim šta su radili u toj crkvi...
A ovamo JA ZNAM pouzdano i provereno, i nesumnjivno za najmanje dva primera da supružnici koji žive zajedno, 24/7 jedan zaražen, ostali ukućani ništa.

Dakle ili ovo u crkvi nije istina, ili mene moje oči varaju, ili nije isti virus. A sve istovremeno ne može da bude. Naprosto nema logike.

Primer iz crkve

Link to comment
Share on other sites

Ja sto znam ljudi da su ovo fasovali...nijedan pusac od onih koji su zaglavili u bolnici. Dvoje pusaci i prosli tako sto su bili kuci i sa blazim simptomima.

edit: gdje je Kinik? Znam da je kao branio “pusace”, barem cigara. 

Edited by wrecktangle
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wrecktangle said:

Ja sto znam ljudi da su ovo fasovali...nijedan pusac od onih koji su zaglavili u bolnici. Dvoje pusaci i prosli tako sto su bili kuci i sa blazim simptomima.

edit: gdje je Kinik? Znam da je kao branio “pusace”, barem cigara. 

Oduvek je živa istina da su pušači tolerantniji od nepušača, nikad ne napadamo nepušače što ne puše, ne pojašnjavamo im lepe strane cigareta, dima, i duševnog zadovoljstva koje hedonistički uživamo.
I, na kraju, nama uopšte ne smeta što neko ne puši.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Oduvek je živa istina da su pušači tolerantniji od nepušača, nikad ne napadamo nepušače što ne puše, ne pojašnjavamo im lepe strane cigareta, dima, i duševnog zadovoljstva koje hedonistički uživamo.
I, na kraju, nama uopšte ne smeta što neko ne puši.

A sada treba dodati i zdravstveni aspekt, jer je ociito da je nikotin  > antitela,  T-celije, i ostala boranija.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Clash said:

A sada treba dodati i zdravstveni aspekt, jer je ociito da je nikotin  > antitela,  T-celije, i ostala boranija.  

Mislim da šmekerski, taj zaključak prepustimo da sami dođu do njega. U suprotnom bili bi dosadna džangrizala kao sekta nepušača.

p.s. ubiće nas zbog trolovanja, ali mislim da bi bilo sjajno, i karma bi opravdala sve 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, urosg3 said:

Oduvek je živa istina da su pušači tolerantniji od nepušača, nikad ne napadamo nepušače što ne puše, ne pojašnjavamo im lepe strane cigareta, dima, i duševnog zadovoljstva koje hedonistički uživamo.
I, na kraju, nama uopšte ne smeta što neko ne puši.

 

I mesozderi su tolerantniji od vegetarijanaca.

 

Jedina razlika je sto ne mozes doci u situaciju da budes pasivan mesozder, a da budes pasivan pusac u Srbiji, e to ne mozes da izbegnes. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, goldberg said:

 

I mesozderi su tolerantniji od vegetarijanaca.

 

Jedina razlika je sto ne mozes doci u situaciju da budes pasivan mesozder, a da budes pasivan pusac u Srbiji, e to ne mozes da izbegnes. 

Jesu, tolerancija ide sa mindset 🙂

Što se tiče pasivnih pušača, nužno zlo. Otkad se zapatilo da je zabranjeno pušenje u zgradama, svi smo pasivni nepušači unutra pa ne kukamo baš mnogo. Eto i to je tolerancija.

🙂

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wwww said:

Nemacka aplikacija ne prati nikoga, tj. vlasti nemaju pojma ni kuda se krecem(o), ni koga srecem(o)*. Kod je otvoren i proveravali su nezavisni programeri. Na pocetku razvoja aplikacije dugo se vodila diskusija o tome (u Nemackoj ima veliki broj ljudi koji brinu o privatnosti podataka). Ministar zdravlja je hteo da se centralno memorisu podaci, plus da se jos neki podaci prikupljaju, ali to nije proslo. Niko nas ne tera da instaliramo corona aplikaciju (kao sto nas niko ne tera da instaliramo ni druge aplikacije). Ne prikupljaju se GPS podaci. Niko nas ne tera ni da preko aplikacije podelimo da smo pozitivni (mada: koji je onda smisao instaliranja iste), laboratorije i nadlezni medicinski organi nemaju pojma da li imamo instaliranu aplikaciju niti da li smo upozorili kontakte. Niko ne tera ni kontakte da odu da se testiraju niti da idu u karantin. Sve je na dobrovoljnoj bazi, racuna se na solidarnost ljudi i na to da zele da se epidemija obuzda.

 

Meni je mnogo diskutabilnije stavljanje na raspolaganje podataka s fitness sata (ukljucujuci GPS, puls, pritisak...).

 

* znam da su bar za jednu corona aplikaciju u nekoj evropskoj zemlji rekli da ima centralno memorisanje podataka (i valjda mogucnost identifikovanja/pracenja), moze biti da se radi o francuskoj aplikaciji, ali sad ne mogu tacno da se setim.

 

Neko ko je pozitivan on bi trebalo da sedi kod kuce i izoluje se ili ako je tezi slucaj u bolnici. Sta to znaci - pozitivan sam i setam se sa mojim telefonom bezi od mene ???

 

I naravno da je ideja pracenje kontakata znaci negde se memorise gse si bio i ti i svi ostali, ti si sam omogucio dao dozvolu i slicno.

E pa ja to ne volim.

Nemam pojma da li francuska ima centralno memorisanje ili nema niti me interesuje, sasvim sigurno ti podaci ne nestaju

 

 

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Otkazana KZŠ danas, sutra se prvorođeni obraća naciji, Pobeda!!! ili Pobeda???

 

Ne miriše na pobedu!!!, pre će biti pobeda!, ali mere predostrožnosti u borbi protiv nevidljivog protivnika i dalje su na snazi, bla-bla-bla, sve to izrečeno bez maske na sutrašnjoj KZŠ, naravno. Nisu se dovoljno spustile čak ni ove nameštene cifre za urlik pobede, mada ko zna...možda nas opet iznenadi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ti ne znas da li se belezi ili ne tjnaravno da se belezi, mozda nikad nece biti iscitano i korisceno ali naravno da se ti podaci cuvaju, ti ako mislis da se oni unistavaju - ne znam sta da ti kazem mora da si mnogo naivan.

ideja je kao da ta aplikacija zameni lockdown tj da omoguci da i zarazeni idu na posao i slicno ako nemaju simptome jer eto svi su upozoreni da si zarazen pa su valjda samim tim zascticeni; A sta je ljudima koji nemaju smartfon? ili nece da downloduju applikaciju? oni nek umru tj dobiju koronu jer ti si svoje odradio - ubacio aplikaciju i upisao se kao pozitivan - meni je to bez veze

8 minutes ago, Marvin said:

Jos jednom, ne belezi se (bar ne u Nemackoj) gde si ti tacno bio niti to koga interesuje, nego samo da ti bio na istom mestu u isto vreme kao i osoba a, osoba b itd.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Oduvek je živa istina da su pušači tolerantniji od nepušača, nikad ne napadamo nepušače što ne puše, ne pojašnjavamo im lepe strane cigareta, dima, i duševnog zadovoljstva koje hedonistički uživamo.
I, na kraju, nama uopšte ne smeta što neko ne puši.
Ja sam ne pusac, ali mi ne smeta ako neko pusi, ili bilo sta drugo. To je njegov zivot. Ja imam svoj i isto tako ne volim da meni neko "popuje" da ja moram ovako ili onako.

Sent from my IN2013 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Nemackoj od subote obavezno testiranje svih koji dolaze iz rizicnih zemalja/oblasti. Ako ne donesu sami negativni rezultat testa iz zemlje iz koje su krenuli testirace se u Nemackoj.

 

Ispitivanja javnog mnenja:

oko 10% stanovnistva se protivi merama, pola misli da su mere kako treba a oko cetvrtine da treba poostriti mere.

 

46% stanovnistva smatra da kazne za nepostovanje mera (nenosenje maski itd.) treba da budu ostrije

36% da su kazne kako treba

11% da su preostre

 

vise od pola stanovnistva smatra da kontrole postovanja mera nisu dovoljno ceste/dobre

 

93% stanovnistva podrzava obavezno testiranje ljudi koji se vracaju iz rizicnih oblasti, 7% se protivi.

39% smatra da je ispravno sto drzava preuzima troskove testiranja povratnika, 57% smatra da je to pogresnno ( da sami povratnici treba da snose troskove).

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...