Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

41 minutes ago, Sunshine State said:

Pozdrav iz Regensburga, DE - maske se nose u Nemackoj religiously!

Niko u zatvorenom prostoru bez maske.

U hotelu, za dorucak, upisujes sobu, kad si dosao na dorucak, koliko vas, broj stola....organizovano, nema sta! Sve u cilju pracenja kontakata

GcvrMWH.gif

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Posto nema nista od Tupavcevicke i Co. da damo mi neki update u vezi razvoja vakcine:

 

Oxford vakcina je u trecoj fazi ispitivanja. Kazu - prikupljanje rezultata u novembru. Ako sve bude OK odobrenje za komercijalnu upotrebu do kraja godine. Znaci u najboljem slucaju - imacemo Oxford vakcinu u januaru. 

 

Ruska vakcina: Rusi su zavrsili tek fazu 1 i fazu 2. Fazu 3 krecu ovog meseca ali vec za oktobar planiraju pocetak masovne vakcinacije svoje populacije. Takodje odobrenje za vakcinu se ocekuje mozda vec za koji dan - dakle pre zavrsetka faze 3 ispitivanja. Oni su dakle, toliko samouvereni u svoju vakcinu, da ce odobriti njenu siru upotrebu jos pre zavrsetka svih ispitivanja. U nacelu to nas i ne bi trebalo preterano da brine, jer ako oni npr krenu sa vakcinacijom svog stanovnistva u oktobru - do kraja godine bi se verovatno pokazalo ako ima neke nezeljene efekte. Dakle , sve u svemu ni ovde necemo moci da racunamo na njenu primenu ovde u Srbiji ranije od decembra meseca, mozda u nekom super optimistickom scenariju od kraja novembra. 

 

Ostaju jos par kineskih vakcina , u najdaljoj fazi je vakcina firme SinoVac. I ona je u trecoj fazi. Ona bi mogla , po optimistickom scenariju, da prodje slican put kao Oxfordova vakcina- znaci opet najranije negde u januaru. 

 

Ako u zemljama u kojima su vakcine pronadjene vakcinacija moze krenuti najranije u januaru, tesko je ocekivati da ce Srbija prve vakcine dobiti pre , negde marta-aprila iduce godine. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

 

 

Ruska vakcina: Rusi su zavrsili tek fazu 1 i fazu 2. Fazu 3 krecu ovog meseca ali vec za oktobar planiraju pocetak masovne vakcinacije svoje populacije. Takodje odobrenje za vakcinu se ocekuje mozda vec za koji dan - dakle pre zavrsetka faze 3 ispitivanja. Oni su dakle, toliko samouvereni u svoju vakcinu, da ce odobriti njenu siru upotrebu jos pre zavrsetka svih ispitivanja. U nacelu to nas i ne bi trebalo preterano da brine, jer ako oni npr krenu sa vakcinacijom svog stanovnistva u oktobru - do kraja godine bi se verovatno pokazalo ako ima neke nezeljene efekte. Dakle , sve u svemu ni ovde necemo moci da racunamo na njenu primenu ovde u Srbiji ranije od decembra meseca, mozda u nekom super optimistickom scenariju od kraja novembra. 

 

Ruska vakcina može da ukine neželjene efekte - administrativnom odlukom. Slično je i sa made in PRC vakcinama, možda samo malo manje očigledno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

Pozdrav iz Regensburga, DE - maske se nose u Nemackoj religiously!

Niko u zatvorenom prostoru bez maske.

U hotelu, za dorucak, upisujes sobu, kad si dosao na dorucak, koliko vas, broj stola....organizovano, nema sta! Sve u cilju pracenja kontakata

 

Vidim da sada pokusavaju da uvale aplikaciju Taste and Trace englezima videcemo da li ce uspeti. Jel neko sem nemaca uveo to u Evropi? Znam za Kinu, Koreju i Singapur da jesu, francuzi da su odbili sa ne dolazi u obzir, nekih deset posto je reklo da bi se mozda "upisali" a ostali ni slucajno.

 

Ovde na papiru povodom testiranja na aerodromu pise da su putnici koji dolaze iz rizicnih zemalja tj testirali ih, su zamoljeni da dok cekaju rezultate testa uglavnom sede kod kuce , ako je test pozitivan da sami jave onima sa kojima su bili u kontaktu i preporuce im testiranje i da se samoizoluju ako nemaju simptome a ako imaju da se jave lekaru. Sve u svemu insistira se - pazi na sebe, mi cemo pomoci i leciti ako treba ali na tebi je i da se zastitis i da zastitis druge

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Darth Bane said:

Posto nema nista od Tupavcevicke i Co. da damo mi neki update u vezi razvoja vakcine:

 

Oxford vakcina je u trecoj fazi ispitivanja. Kazu - prikupljanje rezultata u novembru. Ako sve bude OK odobrenje za komercijalnu upotrebu do kraja godine. Znaci u najboljem slucaju - imacemo Oxford vakcinu u januaru. 

 

Ruska vakcina: Rusi su zavrsili tek fazu 1 i fazu 2. Fazu 3 krecu ovog meseca ali vec za oktobar planiraju pocetak masovne vakcinacije svoje populacije. Takodje odobrenje za vakcinu se ocekuje mozda vec za koji dan - dakle pre zavrsetka faze 3 ispitivanja. Oni su dakle, toliko samouvereni u svoju vakcinu, da ce odobriti njenu siru upotrebu jos pre zavrsetka svih ispitivanja. U nacelu to nas i ne bi trebalo preterano da brine, jer ako oni npr krenu sa vakcinacijom svog stanovnistva u oktobru - do kraja godine bi se verovatno pokazalo ako ima neke nezeljene efekte. Dakle , sve u svemu ni ovde necemo moci da racunamo na njenu primenu ovde u Srbiji ranije od decembra meseca, mozda u nekom super optimistickom scenariju od kraja novembra. 

 

Ostaju jos par kineskih vakcina , u najdaljoj fazi je vakcina firme SinoVac. I ona je u trecoj fazi. Ona bi mogla , po optimistickom scenariju, da prodje slican put kao Oxfordova vakcina- znaci opet najranije negde u januaru. 

 

Ako u zemljama u kojima su vakcine pronadjene vakcinacija moze krenuti najranije u januaru, tesko je ocekivati da ce Srbija prve vakcine dobiti pre , negde marta-aprila iduce godine. 

A kinesku vakcinu ce uvoziti  renomirana firma Sinovac i ostala rodbina.

Cijena - sitnica.

:classic_ninja:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Eh sad pa vi?! A ja uradio svoj mini- research. 

Btw cepivo nam zaista ocajnicki treba - ko ozeblom sunce! 

Cepace nas i nece pitati da l`` smo ozebli il` nismo.

Samo, u ovom roku nije moguce ispitati i kontraindikacije tih vakcina i to je ono sto zabrinjava.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, ciao said:

 

Vidim da sada pokusavaju da uvale aplikaciju Taste and Trace englezima videcemo da li ce uspeti. Jel neko sem nemaca uveo to u Evropi? Znam za Kinu, Koreju i Singapur da jesu, francuzi da su odbili sa ne dolazi u obzir, nekih deset posto je reklo da bi se mozda "upisali" a ostali ni slucajno.

 

Ovde na papiru povodom testiranja na aerodromu pise da su putnici koji dolaze iz rizicnih zemalja tj testirali ih, su zamoljeni da dok cekaju rezultate testa uglavnom sede kod kuce , ako je test pozitivan da sami jave onima sa kojima su bili u kontaktu i preporuce im testiranje i da se samoizoluju ako nemaju simptome a ako imaju da se jave lekaru. Sve u svemu insistira se - pazi na sebe, mi cemo pomoci i leciti ako treba ali na tebi je i da se zastitis i da zastitis druge

Ovo je bilo i u Australiji : CovidSafe - tracing application.  Bilo je zalbi da ne funkcionise bas kako treba. Imali su nekih problema. 

Link to comment
Share on other sites

Prema najnovijim informacijama 16,6 milionaa Nemaca je instaliralo Corona Warn app, od toga 8,8 miliona preko Google play store i 7,8 miliona preko Apple app store.

Generalno, Android drzi 71 ,8% trzista, Apple 27,5%, sto znaci da su Apple korisnici mnogo cesce instalirali aplikaciju.

 

Da bi se izbegla zloupoteba aplikacije, onaj ko bude pozitivan mora da unese TAN (koji dobije od laboratorije ) da bi upozorio svoje kontakte da se i oni testiraju.

 

Ne zna se koliko ljudi je do sada upozorilo svoje kontakte ovom aplikacijom jer ne postoji centralno registrovanje podataka (to je i bio uslov da bi se aplikacija uopste i instalirala, zbog zastite privatnosti).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Slucajno sam naletela na ovaj sajt, i jeste da su vlasnici The Atlantic, koji je mizerabilno levicarsko stivo, cifre im vecinom nisu previse razlicite od CDC:

https://covidtracking.com/data/us-daily

 

Ono sto je interesatno u ovim podacima, je hospitalizacija, koja je tokom jula, koji imao rekordan broj slucajeva svaki dan pozitivnih, hospitalizacija bila na istom nivou kao u aprilu, A u zadnjih nedelju dana i opada.

Ne znam da li je najbolje da izvucem zakljucak da verovatno vise mladih koji ne koriste maske i slicno, oboljeva sa blazom klinickom slikom, pa tako i ne zavrsavaju u bolnici, iako u odnosu an to vreme ima cesto i po 2x vise pozitivnih u danu.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Prema najnovijim informacijama 16,6 milionaa Nemaca je instaliralo Corona Warn app, od toga 8,8 miliona preko Google play store i 7,8 miliona preko Apple app store.

Generalno, Android drzi 71 ,8% trzista, Apple 27,5%, sto znaci da su Apple korisnici mnogo cesce instalirali aplikaciju.

 

Da bi se izbegla zloupoteba aplikacije, onaj ko bude pozitivan mora da unese TAN (koji dobije od laboratorije ) da bi upozorio svoje kontakte da se i oni testiraju.

 

Ne zna se koliko ljudi je do sada upozorilo svoje kontakte ovom aplikacijom jer ne postoji centralno registrovanje podataka (to je i bio uslov da bi se aplikacija uopste i instalirala, zbog zastite privatnosti).

 

 

jel vi to dobroviljno instalirate ili je obavezno ili preporuka?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darth Bane said:

do kraja godine bi se verovatno pokazalo ako ima neke nezeljene efekte

Moram da primetim da se kod vakcine i kod testiranja, svi hvataju za neželjene efekte. Ok, naravno da je bitno da vakcina bude bezbedna, ali testiranje je podjednako važno u pogledu da li je vakcina efikasna i koliko dugo štiti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

 

jel vi to dobroviljno instalirate ili je obavezno ili preporuka?

Dobrovoljno. Zato se insistiralo da vlasti ne mogu da udju u trag ljudima (nema centralnog memorisanja podataka vec se kontakti, u sifrovanom obliku, memorisu lokalno na telefonu svakog korisnika i brisu automatski posle 14 dana). Znam da je tokom rada na aplikaciji bila razmatrana opcija da se u slucaju prevelikog broja slucajeva mogu promeniti "pravila", u smislu da onaj ko dobije informaciju da je bio u kontaktu s inficiranim odmah i sam ide u karantin dok ceka testiranje/rezultate testa.

 

Argumentacija je da ce zdravstvenim organima biti narocito tesko da udju u trag kontaktima na jesen, kad dodje do drugog talasa. Posebno je tesko uci u trag potpuno nepoznatim ljudima koje srecemo u prevozu ili na drugim javnim mestima.

 

Ima par problemcica:

- nece uvek da automatski aktualizuje da li si bio u kontaktu s nekim zarazenim, vec moras jednom dnevno da otvoris aplikaciju (mada su kod Androida ovo izgleda sad regulisali). Doduse, kod mene (posle aktuelizacije) radi sasvim fino.

- ne radi na starijim telefonima (ne znam tacno koliko starim) - ovo sad kao nesto pokusavaju da regulisu - ne znam koliko su odmakli.

 

Pokusava se da se poveze s aplikacijama iz drugih zemalja, da ne mora da se u svakoj zemlji posebno instalira lokalna aplikacija. Koliko znam Austrija, Italija, Svajcarska imaju aplikaciju (Hrvatska). Ajko se ne varam kod vas u Francuskoj se podaci memorisu centralno i to je razlog zasto ljudi ne instaliraju (pored generalne skepticnosti).

 

Preko milion ljudi je takodje prosledilo podatke RKI-u s fitness satova, sto bi takodje kao trebalo da pomogne da se identifikuju hotspotovi (nisma se udubljivala u temu ali izgleda da se podaci i dalje prosledjuju).

 

Trenutno se razmislja o promeni strategije pracenja inficiranih, razmatra se japanski model jurenja superspreadera, a ne svakog pojedinacnog inficiranog. Takodje se razmatra da se proverava infektivnost (koncentracija virusa) a ne inficiranost (zarazenost virusom), pa da bi onda i 5 dana karantina trebalo da bude dovoljno.

Videcemo sta ce smisliti u medjuvremenu.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi su razliciti. Iskreno ne znam sta bi trebalo da se desi pa da ja pristanem dobrovoljno na to pracenje.

Ustvari valjda bi trebalo da verujem bas svemu sto pricaju

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

Ljudi su razliciti. Iskreno ne znam sta bi trebalo da se desi pa da ja pristanem dobrovoljno na to pracenje.

Ustvari valjda bi trebalo da verujem bas svemu sto pricaju

Ako imas smart phone, koristis google, FB, Waze, WhatsApp...ili bilo koju slicnu aplikaciju, vec si pristala na dobrovoljno pracenje.

Citala sam neki clanak da ako imas Instagram on cak moze da koristi tvoju kameru kad aplikacija nije ukljucena.

Zasto sam prvo navela google, zato sto ga najcesce koristimo i pamti odakle recimo guglujes neku destinaciju. Ja u nekom trenutku trazim instrukcije do neke adrese i poruka na googlu je "to je 20 minuta od tvoje kuce" - to je bitno zato sto ja nikad nisam na googlu registrovala home address :classic_smile:

recimo ja dobijam amber alert i weather alert u mom kraju (ako sam negde drugde za taj kraj), iako se nikad nisam registrovala za iste. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Ako imas smart phone, koristis google, FB, Waze, WhatsApp...ili bilo koju slicnu aplikaciju, vec si pristala na dobrovoljno pracenje.

Citala sam neki clanak da ako imas Instagram on cak moze da koristi tvoju kameru kad aplikacija nije ukljucena.

Zasto sam prvo navela google, zato sto ga najcesce koristimo i pamti odakle recimo guglujes neku destinaciju. Ja u nekom trenutku trazim instrukcije do neke adrese i poruka na googlu je "to je 20 minuta od tvoje kuce" - to je bitno zato sto ja nikad nisam na googlu registrovala home address :classic_smile:

recimo ja dobijam amber alert i weather alert u mom kraju (ako sam negde drugde za taj kraj), iako se nikad nisam registrovala za iste. 

 

ZXa to pracenje od strane googla, i ostalih aplikacija na smart telefonima, to smo svesni, i niko nas ne prisiljava da ih instaliramo. Tj svako ko zeli ih instalira a ko ne taj ne zeli. Zato i postoje custom firmwares za android mobilne telefone, na kojem nema google services ni play store ( to je za one koji ne zele nikakvo pracenje od strane google ). Za ovu aplikaciju to je ipak malo drugacije, ipak nju zeli neko da nametne. Jest da je razlog opravdan, ali ne gledaju svi isto na to opravdanje. Ovde te prate bukvalno s kim si, sve po imenu i prezimenu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

ZXa to pracenje od strane googla, i ostalih aplikacija na smart telefonima, to smo svesni, i niko nas ne prisiljava da ih instaliramo. Tj svako ko zeli ih instalira a ko ne taj ne zeli. Zato i postoje custom firmwares za android mobilne telefone, na kojem nema google services ni play store ( to je za one koji ne zele nikakvo pracenje od strane google ). Za ovu aplikaciju to je ipak malo drugacije, ipak nju zeli neko da nametne. Jest da je razlog opravdan, ali ne gledaju svi isto na to opravdanje. Ovde te prate bukvalno s kim si, sve po imenu i prezimenu.

Nemacka aplikacija ne prati nikoga, tj. vlasti nemaju pojma ni kuda se krecem(o), ni koga srecem(o)*. Kod je otvoren i proveravali su nezavisni programeri. Na pocetku razvoja aplikacije dugo se vodila diskusija o tome (u Nemackoj ima veliki broj ljudi koji brinu o privatnosti podataka). Ministar zdravlja je hteo da se centralno memorisu podaci, plus da se jos neki podaci prikupljaju, ali to nije proslo. Niko nas ne tera da instaliramo corona aplikaciju (kao sto nas niko ne tera da instaliramo ni druge aplikacije). Ne prikupljaju se GPS podaci. Niko nas ne tera ni da preko aplikacije podelimo da smo pozitivni (mada: koji je onda smisao instaliranja iste), laboratorije i nadlezni medicinski organi nemaju pojma da li imamo instaliranu aplikaciju niti da li smo upozorili kontakte. Niko ne tera ni kontakte da odu da se testiraju niti da idu u karantin. Sve je na dobrovoljnoj bazi, racuna se na solidarnost ljudi i na to da zele da se epidemija obuzda.

 

Meni je mnogo diskutabilnije stavljanje na raspolaganje podataka s fitness sata (ukljucujuci GPS, puls, pritisak...).

 

* znam da su bar za jednu corona aplikaciju u nekoj evropskoj zemlji rekli da ima centralno memorisanje podataka (i valjda mogucnost identifikovanja/pracenja), moze biti da se radi o francuskoj aplikaciji, ali sad ne mogu tacno da se setim.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

Nemacka aplikacija ne prati nikoga, tj. vlasti nemaju pojma ni kuda se krecem(o), ni koga srecem(o)*. Kod je otvoren i proveravali su nezavisni programeri. Na pocetku razvoja aplikacije dugo se vodila diskusija o tome (u Nemackoj ima veliki broj ljudi koji brinu o privatnosti podataka). Ministar zdravlja je hteo da se centralno memorisu podaci, plus da se jos neki podaci prikupljaju, ali to nije proslo. Niko nas ne tera da instaliramo corona aplikaciju (kao sto nas niko ne tera da instaliramo ni druge aplikacije). Ne prikupljaju se GPS podaci. Niko nas ne tera ni da preko aplikacije podelimo da smo pozitivni (mada: koji je onda smisao instaliranja iste), laboratorije i nadlezni medicinski organi nemaju pojma da li imamo instaliranu aplikaciju niti da li smo upozorili kontakte. Niko ne tera ni kontakte da odu da se testiraju niti da idu u karantin. Sve je na dobrovoljnoj bazi, racuna se na solidarnost ljudi i na to da zele da se epidemija obuzda.

 

Meni je mnogo diskutabilnije stavljanje na raspolaganje podataka s fitness sata (ukljucujuci GPS, puls, pritisak...).

 

* znam da su bar za jednu corona aplikaciju u nekoj evropskoj zemlji rekli da ima centralno memorisanje podataka (i valjda mogucnost identifikovanja/pracenja), moze biti da se radi o francuskoj aplikaciji, ali sad ne mogu tacno da se setim.

 

Kako onda znaju gde se nalzais, tj ako ti je neko u blizini ko je pozitivan? Mislim znam, moze ako ti je ukljucena data ( tj mobilni internet ) , ali sta ako ne koristis mobilni internet i iskljucis location (GPS)? 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Kako onda znaju gde se nalzais, tj ako ti je neko u blizini ko je pozitivan? Mislim znam, moze ako ti je ukljucena data ( tj mobilni internet ) , ali sta ako ne koristis mobilni internet i iskljucis location (GPS)? 

koristi se bluetooth i meri se jacina signala koja dolazi od drugih telefona koji imaju instaliranu aplikaciju (ne racunaju se kontakti koji dolaze npr. s druge strane zida ili od nekoga ko sedi u drugom automobilu itd.). Ako se zadrzis na rastojanju manjem od 1,5m (ili 2m, ne secam se sad) bar 15min onda oba telefona posalju sifru jedan drugom, a koja se onda lokalno memorise. Doticna sifra se menja svaki put (nije fiksna za jednog korisnika). Kada neko dobije pozitivan nalaz iz laboratorije posle covid-19 testa onda ukuca neki TAN broj (ili skenira kod) koji dobije s rezultatom, a aplikacija onda ide 14 dan unazad i salje svim kontaktima informaciju da je neko s kim su bili u kontaktu testiran pozitivno. Taj kontakt nema pojma ni gde i kada se sreo s inficiranim (ti podaci se ne memorisu), pa, osim ako je samo jednu osobu sreo tokom prethodnih 14 dana, nema sanse da identifikuje ko ga je potencijalno zarazio. Onaj koji dobije informaciju da je bio u blizini nekog ko je pozitivan dobije poruku da bi trebalo da ode da se i sam testira. Ovde su ostavili opciju da poruka moze da se promeni u "idite u karantin odmah i pre rezultata testiranja" - u slucaju da se epidemija zahukta pa da sprece da covek eventualno siri virus dok ceka rezultate testa.

 

Ja sam npr. instalirala aplikaciju na starom tabletu koji ima samo wifi (nema internet). Kad prodjem pored ljudi koji imaju aplikaciju "prepoznamo se", ali se memorise samo sifra onih koji se zadrze bar 15min u radijusu od 1,5/2m od mene (mog tableta). Kasnije, kad sam u dometu nekog wifi, aplikacija aktuelizuje stanje rizika od covid-19 zaraze, tj. proveri listu pozitivno testiranih kodova s mojom listom i obavestava me da li sam bila u rizicnoj situaciji ili ne.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...