Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, Vjekoslav said:

 

kada bi ljudi ovako prali ruke kako ih sada peru, i kada bi u zimskim mjesecima drzali distancu i nosili maske u zatvorenim prostorima, uz obavezno cijepljenje ugrozenih skupina i medicinskih radnika, pitanje je da li bi gripe uopce vise bilo. a to znaci da bi svake godine spasili izmedju 250 000 i 650 000 ljudskih zivota.

 

4 hours ago, Tamburinjo said:

 

A zamisli kad u opste ne bi izlazili iz kuca i kad bi u svojim dnevnim sobama gajili GMO pilice, u kupatilu pecurke i pirinac, a drustveni zivot odrzavali preko zoom-a... svih bolest bi na svetu nestalo, deca bi imala roditelje, partizan bi postao sampion ABA lige, Lesi bi se vratio kuci i svi bi ziveli 120 godina i imali penise od 30cm, cak i zene.

 

3 hours ago, Sunshine State said:

 

"Al' je lep ovaj svet, ovde potok, onde cvet...."

 

Idi Vjeko u dupe! A zamisli kad ljudi ne bi pusili, vozili auta, jeli slatko, masno....pa, spasili bismo izmedju milijardu i milijardu i po ljudskih zivota!

 

3 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Jos ako se i niko ne bi radjao, niko ne bi ni umirao..."Nema coveka, nema problema" 🙂

 

pretjerujete. cinjenica je da ljudi ne peru ruke ni nakon wc-a, kao sto je cinjenica i da se vecina medicinskih radnika ne cijepi protiv gripe (mada je obavezna), a vidi dokle ste vi otisli, u besmisao. neke nijanse izmedju te dvije krajnosti postoje, a koje bi se spasile na tisuce zivota. 

Edited by Vjekoslav
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Još nijedna vakcina nije napravljena niti bi mogla da se primeni u bližem vremenskom periodu, istakla je Kisić Tepavčevićeva."

Kako moze ovako nesto da izjavi kada se u svetu trenutno vrse ispitivanja preko stotinu vakcina?! Od toga Rusi je vec primenjuju a Oxford, Moderna i Sinovac su u zavrsnoj fazi ispitivanja?

P. S. Nasi bi vec mogli da pregovaraju sa Rusima da kupe vakcinu. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

 
pretjerujete. cinjenica je da ljudi ne peru ruke ni nakon wc-a, kao sto je cinjenica i da se vecina medicinskih radnika ne cijepi protiv gripe (mada je obavezna), a vidi dokle ste vi otisli, u besmisao. neke nijanse izmedju te dvije krajnosti postoje, a koje bi se spasile na tisuce zivota. 
Ko jos zeli da spasi tolike zivote. Vidis, tj ne citas da svecki mocnici zele da zemlji bude 1milijarda ljudi [emoji1]

Sent from my IN2013 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

@Vjekoslav Ma znam Vjeko na sta si mislio, samo malo karikiram 😉

 

@Darth Bane To ti pokazuje koliko oni prate celu situaciju. Juce WHO izasao sa podatkom koji je iznela @Angelia da u ovom trenutku procenjuju smrtnost na najvise 0,6 posto - mislis da je neko iz stozera procitao tu studiju? Nisu oni u toku uopste.

Ispada da mi ovde , forumasi, bolje pratimo svetske trendove od naseg kriznog staba?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

negdje (davno) sam procitao podatak da su na Divljem Zapadu rjesili problem tuberkuloze kad su zabranili kaubojima da pljuju na pod saluna. ne mogu to sad pronaci, medjutim ovo mogu:

 

https://core.ac.uk/reader/197611090

 

"Okružnica od 28. siječnja 1903. godine koju je donijela kraljevska zemaljska vlada predstavlja 21 točku u kojoj navodi propise o mjerama protiv širenja tuberkuloze. [...] kontinuirano upozorava na važnost iskorjenjivanja nehigijenske prakse pljuvanja po javnim i privatnim površinama [...]"

 

...

 

prekjucer popodne idem u trgovinu i ispred mene neki balonja od 20ak godina hladno hracne pokraj sebe na ulicu. onako, bas frajerski, izgleda je tek naucio kako se to radi, pa vjezba. koji je datum bio prekjucer? 02.08.2020. eto, to je realnost. a mi ovdje pricamo o tome kako prevencijama pobijediti koronu. kako, ako prevencijama nismo u stanju pobijediti ni tuberkulozu?

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Darth Bane said:

Ona Kisicka meni deluje kao skolski primer "plavuse" iz masnih viceva?! 

 

Nisam sklon takvim kvalifikacijama. Znam da oni imaju neki posebni tim koji valjda prati ta istrazivanja i studije, secam se da je jednom na presici bila neka strucnjakinja iz Vince koja je pricala o sirijskim zlatnim hrckima. Oni to sve citaju i spremaju izvestaj za stozer; znaci, ovi se ne bakcu s tim i citaju sano sta im se plasira. Inace cime se ovi iz stozera bave u toku dana sem sto sastance, Bog te pita. Jedino u Stevanovica imam poverenja jer je covek na terenu; ovi epidemiolozi su mi kao vracevi koji gledaju u pasulj i kojima sve "moze da bude, ali i ne mora".

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2020 at 8:39 AM, Azazelkg said:

Kako policijski čas, a ljudska prava, zar nije samo u Srbiji bio neophodan taj način borbe protiv virusa 🤔? Država Australija duradi nešto 😉...

 

Pa s obzirom da su se u Australiji prvi pobili za toalet papir, nisu bas neki reper za borbu protiv covida.

 

Ovo im je 105. zakljucavanje, masovna psihoza, a masku ne mogu da stave na lice. Tamo bih tek poludeo, samo o virusu pricaju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

prekjucer popodne idem u trgovinu i ispred mene neki balonja od 20ak godina hladno hracne pokraj sebe na ulicu. onako, bas frajerski, izgleda je tek naucio kako se to radi, pa vjezba. koji je datum bio prekjucer? 02.08.2020. eto, to je realnost. a mi ovdje pricamo o tome kako prevencijama pobijediti koronu. kako, ako prevencijama nismo u stanju pobijediti ni tuberkulozu?

 

 

Samo kaznama, na žalost. Kada bi se balavac preselio u, na primer, Singapur, vrlo brzo bi naučio šta može, a šta ne može.

 

Isto primenjivati i na mere za suzbijanje korone; moraš na muziku i pečenje u sred pandemije, da obaviš veselje? Kazna, prvo za gazdu lokala koji je organizovao kulturno-umetnički program, a onda i za goste. Da ne bude da pljujem samo ove naše prostore, isto mislim i za one nesrećnike u Berlinu i na engleskim plažama...ako su na Divljem Zapadu uspeli da sprovedu zabranu pljuvanja u salunima, pa valjda države mogu u 21. veku da, u ovakvoj situaciji, malo utiču na svest svojih građana? Mogu, nego neće, ovi naši zato što ubiraju grdan porez od tih lokala (ili su vlasnici istih), a oni zapadnije da im se slučajno ne naljute glasači što im ugrožavaju prava da se guraju po plažama i demonstriraju protiv nošenja maski.

 

P.S. da ne bude zabune, svestan sam da kafedžije i njihovi zaposleni moraju da žive od nečega. Ali, brate, kafedžije ne moraju baš svake godine da sebi priušte najnoviji model džipa, mogu da ulože taj novac u pregrade između stolova, recimo od nekog providnog materijala, ako publika baš mora da se gleda dok pijanči. Zaposleni i muzičari moraju da nose maske, a ne da 2 konobara nose a 2 ne nose, ili nose ispod brade. Sve se može, samo treba imati svesti i malo uključiti mozak.

Edited by implant
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, implant said:

 

Samo kaznama, na žalost. Kada bi se balavac preselio u, na primer, Singapur, vrlo brzo bi naučio šta može, a šta ne može.

 

Isto primenjivati i na mere za suzbijanje korone; moraš na muziku i pečenje u sred pandemije, da obaviš veselje? Kazna, prvo za gazdu lokala koji je organizovao kulturno-umetnički program, a onda i za goste. Da ne bude da pljujem samo ove naše prostore, isto mislim i za one nesrećnike u Berlinu i na engleskim plažama...ako su na Divljem Zapadu uspeli da sprovedu zabranu pljuvanja u salunima, pa valjda države mogu u 20. veku da, u ovakvoj situaciji, malo utiču na svest svojih građana? Mogu, nego neće, ovi naši zato što ubiraju grdan porez od tih lokala (ili su vlasnici istih), a oni zapadnije da im se slučajno ne naljute glasači što im ugrožavaju prava da se guraju po plažama i demonstriraju protiv nošenja maski.

valjda u 21. veku?  🙂

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

valjda u 21. veku?  🙂

 

 

Oprosti, vratio sam se u detinjstvo u žaru borbe 😉...mada, nije to bila poenta, čak mi se čini da bi lakše izašli na kraj sa ovim u 20. veku nego sada.

Edited by implant
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, urosg3 said:

Sigurno, otud i potreba za preispitivanjem smisla. A taj odgovor, bilo bi lepo, da ne bude pojedinačan, svako za sebe - nego društveni, ali daleko smo mi od takvog konsenzusa, pa čak i na Voxu eto,

Mozda, mozda virus bas to i hoce, da se ujedinimo opstanka radi, da prevrednujemo vrednosti na kojima pociva nasa civilizacija a koje su nabednije u poslednjih tridesetak vekova? Da se ne lazemo,  civilizacija kojom vlada geslo "U ideale veruje - budale"i ne zasluzuje bolje nego Coronu. Jos smo dobro prosli....

 

1 hour ago, Darth Bane said:

Ona Kisicka meni deluje kao skolski primer "plavuse" iz masnih viceva?! 

Gresna mi dusa, od samog pocetka me podseca na Miss Piggy iz Mapetovaca....

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pletilja said:

Mozda, mozda virus bas to i hoce, da se ujedinimo opstanka radi, da prevrednujemo vrednosti na kojima pociva nasa civilizacija a koje su nabednije u poslednjih tridesetak vekova? Da se ne lazemo,  civilizacija kojom vlada geslo "U ideale veruje - budale"i ne zasluzuje bolje nego Coronu. Jos smo dobro prosli....

 

 ujedinjeni u distanci 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, implant said:

 

Oprosti, vratio sam se u detinjstvo u žaru borbe 😉...mada, nije to bila poenta, čak mi se čini da bi lakše izašli na kraj sa ovim u 20. veku nego sada.

 

pa to je sigurno. 20. vijek je uz sve nesrece i uzasne ratove ipak bio doba modernizma i progresa ljudskog roda. 

 

800px-TB_poster.jpg

Edited by Vjekoslav
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Vjekoslav said:

 

pa to je sigurno. 20. vijek je uz sve nesrece i uzasne ratove ipak bio doba modernizma i progresa ljudskog roda. 

 

Tako je. Čini mi se da je taj pravi progres trajao i malo duže, sve do one velike krize 2008., tu se nešto prelomilo i stvari su lagano krenule nekim čudnim tokom. Naravno, stvari nisu stale posle toga, napreduje se i dalje i to mnogo u nekim sferama života. Ali suštinski, čini mi se da se pomalo vraćamo i unazad. Nemam nikakve dokaze za ovu tvrdnju, radi se samo o ličnom utisku i osećaju...a možda polako postajem matori prdonja, pa mi se sve to čini 😉.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, implant said:

 

Tako je. Čini mi se da je taj pravi progres trajao i malo duže, sve do one velike krize 2008., tu se nešto prelomilo i stvari su lagano krenule nekim čudnim tokom. Naravno, stvari nisu stale posle toga, napreduje se i dalje i to mnogo u nekim sferama života. Ali suštinski, čini mi se da se pomalo vraćamo i unazad. Nemam nikakve dokaze za ovu tvrdnju, radi se samo o ličnom utisku i osećaju...a možda polako postajem matori prdonja, pa mi se sve to čini 😉.

vašoj pažnji, dragi prijatelji preporučujem 
>>Klik!<<

p.s. ima ga na The Pirates Bay 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odgledo nekoliko puta. Mike Judge je kralj komicnog stvaralastva.

Za ovaj film je malo ljudi znalo/culo godinama nakon objavljivanja, ali postaje sve popularniji i sve vise se prica o njemu poslednjih godina. Ljudi vole da kazu da se pretvara u dokumentarac 😄

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RatzenStadt said:

Odgledah nekoliko puta. Mike Judge je kralj komicnog stvaralastva.

Za ovaj film je malo ljudi znalo/culo godinama nakon objavljivanja, ali postaje sve popularniji i sve vise se prica o njemu poslednjih godina. Ljudi vole da kazu da se pretvara u dokumentarac 😄

Live stream misliš?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...