Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 minutes ago, Kronostime said:

Moras da shvatis da ljudi sa astmom i hronicnim bronhitisom se guse pod maskom bilo koje vrste, a i oni moraju u kupovinu osnovnih namirnica.

Krenuh da odgovorim pa videh ovo iznad. Da, postoje i viziri.

 

Postujem to sto kazes, i slazem se, ali nekako se ipak cini da je kod nas neki glupi inat u pitanju u vecini slucajeva, slozices se?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

@Kronostime

Ne pricam o periodu kad ste saznali da ti je zena zarazena, od tad ste, verujem, drzali distancu. Pricam o periodu neposredno pre nego sto je i imala simptome i kad ste saznali da je pozitivna - u tom periodu sumnjam da ste se distancirali, jer nije bilo potrebe (niste jos znali da je zarazena).....pa ipak, i pored bliskog kontakta s njom, ti i sin se niste zarazili. 

 

 

@John TerryrryTeTerryrryTe

 

Ignorisi, ne mogu da obrisem, nemam sta da dodam na tvoj post 🙂

 

Drugarice Suncice, ja mere opreza primenjujem jos od pocetka marta i organizovao sam ovu oazu nadomak Beograda kado samoodrzivu.

Radim od kuce zato sto kod mene u firmi ne shvataju ozbiljnost svega, a rasireni smo po celoj Srbiji.

Gledam bratance i bratanicu kako se kupaju u bazenima i dvoristu, tamane smokve i jagode mesecarke, a i paradajz im ne promakne onako svez.

I znam da su sigurni!

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2020 at 2:31 PM, Vjekoslav said:

Cro

36/984/4

aktivnih 738

131 u bolnicama, 6 na respiratorima

 

image.png.516dcf038a6396abb6849eef53bcd8d8.png

 

34/763/4

aktivnih 703

130 u bolnicama, 6 na respiratorima

 

...

 

kod mene

2/88/1

aktivnih 75

29 u bolnici, 1 na respiratoru

 

...

 

fascinantno je da ima vise zarazenih u Vukovaru nego u cijeloj Istri + komplet Zadarskoj i Dubrovackoj zupaniji.

 

Lucko_DavorPuklavecPIXSELL_11.jpg.688x38

 

 

PXL_020820_29715299.jpg.688x388_q85_crop

 

ali mi Hrvati uvijek mozemo reci da je u Srbiji neopisivo losije, i time je odmah puno lakse prihvatiti da nas ovi nasi lazu. u biti, ovako to ide -> mi znamo da nas lazu jer ocajnicki zelimo privuci sto vise turista do kraja sezone o cemu nam direktno ovisi egzistencija u dugim zimskim mjesecima, dok u Srbiji Vucic laze samo da bi ostao na vlasti. sto u biti znaci da ovi nasi lazu drustveno odgovorno, zar ne? stovise, ovi nasi lazu zato sto nas vole, a onaj laze jer voli samoga sebe. u biti, da se razumijemo, laze zato sto je Srbe nemoguce voljeti. u konacnici, mi smo civiliziraniji od Srba zato sto smo u kriznim vremenima u stanju postici drustveni konsenzus. oko turizma, oko Srbije, oko laganja. malo li je? 

 

tako nekako, nije naime lako uci u hrvatski mozak, ali rekao bih da nisam previse fulao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

Ok, svaka tebi i tvom sinu cast ako vi od marta niste u blizini zene/majke na manje od 1.5 metar ili ste komunicirali samo s maskama ili ste na razlicitim lokacijama! (nisam pricala o bratanicama i bratancima)

U tom slucaju, Akiro je amater za vas 🙂

Ne bre, raspored prostorija omogucava tu razdaljinu - jbg. vanredno stanje.

Link to comment
Share on other sites

Ja iskreno mislim da nema sanse da se neko spasi virusa ako mu je neki ukucanin oboleo, samo je pitanje da li ce se svi razboleti, ali virus je fasovao sigurno svako unutar zajednice.

 

To misljenje temeljim na ogromnom broju nesvesnih rizicnih pokreta koji sam pravim a kojih tek naknadno bivam svestan. Nemoguce je ne doci u blizak susret sa zenom, cerkom, sinom, majkom, ocem... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

Ja iskreno mislim da nema sanse da se neko spasi virusa ako mu je neki ukucanin oboleo, samo je pitanje da li ce se svi razboleti, ali virus je fasovao sigurno svako unutar zajednice.

 

To misljenje temeljim na ogromnom broju nesvesnih rizicnih pokreta koji sam pravim a kojih tek naknadno bivam svestan. Nemoguce je ne doci u blizak susret sa zenom, cerkom, sinom, majkom, ocem... 

Moguce je, veruj mi.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Moguce je, veruj mi.

 

Ok, verujem....ali, ocito da ni sve preduzete mere nisu pomogle, jer ti se zena negde zarazila....a cuvali se jedno od/zbog drugog

 

Da ne bude zabune, drago mi je sto ste ti i sin uspeli da ze sacuvate.

Moji rodjaci se nisu bas tako cuvali, pa se i kod njih sqmo zena zarazila, sin i muz ok, iako se nisu distancirali kao vi

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Ok, verujem....ali, ocito da ni sve preduzete mere nisu pomogle, jer ti se zena negde zarazila....a cuvali se jedno od/zbog drugog

 

Da ne bude zabune, drago mi je sto ste ti i sin uspeli da ze sacuvate.

Moji rodjaci se nisu bas tako cuvali, pa se i kod njih sqmo zena zarazila, sin i muz ok, iako se nisu distancirali kao vi

Morali smo posle tog prvog perioda ona na posao, ja na posao, sin na ispite....dodaj i familiju zeljnu rostiljanja - ona izvuce "dobitak na lutriji".

Nema tu pravila.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, John Terry said:

Ja iskreno mislim da nema sanse da se neko spasi virusa ako mu je neki ukucanin oboleo, samo je pitanje da li ce se svi razboleti, ali virus je fasovao sigurno svako unutar zajednice.

 

To misljenje temeljim na ogromnom broju nesvesnih rizicnih pokreta koji sam pravim a kojih tek naknadno bivam svestan. Nemoguce je ne doci u blizak susret sa zenom, cerkom, sinom, majkom, ocem... 

Nije tacno. Stvarno imas mnogo primera da neki ukucani obole a neki ne. Zasto je to tako jos ne znamo.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

I ja. :s_d:

Mozda si ti specijalni slucaj da ste se distancirali od marta ukljucujuci ukucani. Medjutim vecina ljudi to ne radi sa ukucanima.

A ipak neki obole, a neki ne.  Negde sam citala sad vec pre 2-3 meseca da su testirali povrsine u kuci nekog ko je bio zarazen, i da nisu nasli aktivni virus.

Na primeru moje prijateljice, za koju znamo da je dobila od cerke, u vreme pre simptoma i dijagnoze, sa cerkom je provela u kolima 40 minuta ukupno. Jedina stvar koju je locirala da su bile odvojene od muza i sina, koji su obojica negativni.

Mozda je ta voznja bila kljucna, a mozda ima neki drugi razlog zasto njih dvojica nisu dobili virus.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Nije tacno. Stvarno imas mnogo primera da neki ukucani obole a neki ne. Zasto je to tako jos ne znamo.

 

ali to ne znaci da nisu dosli u dodir s virusom. unutar jednog kucanstva nije moguce ni obicne gljivice zadrzati na jednoj osobi, a kamoli virus. poznato je to u (obiteljskoj) medicini. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa ne, ti pricas da ste vi bili razdvojeni fizicki.

Mi pricamo o situacijama kad su ljudi bili u stalnom kontaktu i neko oboleo, a drugi negativni

 

S obzirom da se zna da postoji poveliki procenat populacije koji "pregura" Korona virus bez ikakvih ili sa blagim simptomima, moguće je da cela porodica pokupi virus, ali se teži simptomi ispolje samo kod nekih članova. To što su neki negativni na testu ne znači da ne bi bili pozitivni za tri-četiri dana.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vjekoslav said:

 

ali to ne znaci da nisu dosli u dodir s virusom. unutar jednog kucanstva nije moguce ni obicne gljivice zadrzati na jednoj osobi, a kamoli virus. poznato je to u (obiteljskoj) medicini. 

Ne znaci, u tome je i poenta, jer su te postavlja pitanje, zasto nisu oboleli (tj oni nemaju virus, testirano). Bila je tvrdnja da su neki ljudi imuni na virus u manjim kolicinama, jer su prethodno imali kontakt sa istom familijom virusa. Ali u principu jos se ne zna zasto se tako nesto desava.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa ne, ti pricas da ste vi bili razdvojeni fizicki.

Mi pricamo o situacijama kad su ljudi bili u stalnom kontaktu i neko oboleo, a drugi negativni

Cim mi je draga pocela da se obraca sa prilozima tipa Stoko neopevana,itd, itd..., znao sam da joj je bolje.

Sto se mene tice: nece me onaj gore na pasnjake medju andjelke, a nece me ni onaj dole, u toplijim predelima, jer cu odma` pristaviti kotlic na livadi i udariti tablu Casa de Kronos.

Ne treba ni da oglasavam u Informeru - drustvo ce sam doci.

JBG, zaglavljen sam ovde gde sam., al` se gicam i dalje.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Stiletto said:

 

S obzirom da se zna da postoji poveliki procenat populacije koji "pregura" Korona virus bez ikakvih ili sa blagim simptomima, moguće je da cela porodica pokupi virus, ali se teži simptomi ispolje samo kod nekih članova. To što su neki negativni na testu ne znači da ne bi bili pozitivni za tri-četiri dana.

 

Pa evo za dve kuce znam pouzdano da ni nakon 2-3 nedelje od oboljevanja jednog ukucana, niko drugi nije nakon toga bio pozitivan. Mali uzorak, ali i te male uzorke treba uzimati u obzir

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Terry said:

Ja iskreno mislim da nema sanse da se neko spasi virusa ako mu je neki ukucanin oboleo, samo je pitanje da li ce se svi razboleti, ali virus je fasovao sigurno svako unutar zajednice.

 

To misljenje temeljim na ogromnom broju nesvesnih rizicnih pokreta koji sam pravim a kojih tek naknadno bivam svestan. Nemoguce je ne doci u blizak susret sa zenom, cerkom, sinom, majkom, ocem... 

Negde u martu je bio jedan prilog na tv o porodici koja se zarazila tokom skijanja u Austriji. Roditelji nekih srednjih godina, dva sina - recimo 10 i 13 godina (ne secam se sad tacno, mozda su koju godinu mladji). Elem, njih troje se zarazilo, samo najmladji sin nije iako su sve vreme dok su bili u karantinu bili u normalnom kontaktu svo cetvoro (igrali drustvene igre, jeli zajedno, komunicirali). Doduse, nisu imali neke simptome, vrlo lagan slucaj, ali sve jedno, najmladji sin nije uopste dobio virus. 

A bilo je i jos slicnih slucajeva.

Tako da je moguce (ne zna se bas zasto).

Edited by wwww
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

Negde u martu je bio jedan prilog na tv o porodici koja se zarazila tokom skijanja u Austriji. Roditelji nekih srednjih godina, dva sina - recimo 10 i 13 godina (ne secam se sad tacno, mozda su kou godinu mladji). Elem, njih troje se zarazilo, samo najmladji sin nije iako su sve vreme dok su bili u karantinu bili u normalnom kontaktu svo cetvoro (igrali drustvene igre, jeli zajedno, komunicirali). Doduse, nisu imali neke simptome, vrlo lagan slucaj, ali sve jedno, najmladji sin ije uopste dobio virus. 

A bilo je i jos slicnih slucajeva.

Tako da je moguce (ne zna se bas zasto).

 

E, pa taj deo (bold) me zanima! Nadam se da neko istrazuje i te nezarazene iz porodica gde je bilo zarazenih, da bi se doslo do saznanja sta je to sto utice da se neki ljudi ne zaraze

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

mi znamo da nas lazu jer ocajnicki zelimo privuci sto vise turista do kraja sezone o cemu nam direktno ovisi egzistencija u dugim zimskim mjesecima,

sinoc bio jedan lep prilog o Hrvatskoj na lokalnoj tv, malo s mora (Dubrovnik, Hvar), malo Plitvice. Kazu: nema puno turista, prilicno pusto, sto ce reci prilicno bezbedno (sto se tice corone), intervjuisali neke Nemce koji su odusevljeni sto u moru mogu da uzivaju u prirodi i da se potpuno zaboravi pandemija. Kazu da mnogo manje ima slucajeva u primorju nego u unutrasnjosti. Prikazali su i slike. Naravno, napomenuli su da 25% hrvatske privrede zavisi od turizma, koji je ove godine podbacio (recimo da je oko 10% uobicajenog). Mozda ovo bude malo uticalo  na povecan broj turista odavde, mada se nama ove sedmice zavrsava skolski raspust, sto ce reci i glavnina odmora. No neke pokrajine su tek na pocetku, mozda oni krenu ka Hrvaskoj.

Link to comment
Share on other sites

Bila je i ona studija vezana za francuku skolu gde se prvi put pojavio veliki klaster u Francuskoj i gde su testirali i pratili veliki broj djaka i profesora koji su bili zarazeni i clanove njihovih porodica - svih onih koji su zeleli da ucestvuju u istrazivanju a bilo ih je dosta. Bile su vrlo iznenadjujuce cifre otprilike sto se tice djaka i profesora negde polovina ili malo manje je bila zarazena a njihovi clanovi familije nekih 15 posto ako se dobro secam ali tu negde.

To se sve uklapa i u ovaj rad iz Singapura koji sam citirala pre neki dan na topiku naucne info ... - ocigledno izvestan broj ljudi poseduje imunitet ne zna se kako se i zasto

Uostalom to je bilo veliko pitanje od pocetka vezano za prvi zarazeni kruzer Diamond Princess - zasto je i nekoliko meseci kasnije manje od polovine prisutnih bilo zarazeno a vecina nije

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, John Terry said:

@Akiro

Jebes ga ako je meni jasno sto je ljudima problem da u tih pola sata dok obave kupovinu - nose masku. Stvarno ne razumem. Tu kombinaciju bespredmetnog prkosa i jasne bahatosti, zbog cega? Zato sto je mozda, samo mozda, ovo neki veci plan pa da ne ispadnes ovca ili sta vec. A to sto ces da sjebes necije zdravlje, boli te tuki... neverovatni smo, mi ljudi. sebicni i bahati. Mislimo da nismo, ali itekako jesmo.

 

Hebiga, nekima je teško pola sata diskomfora u hipermarketu sa klimom, zato medicinskom osoblju ne sme da bude teško da budu onako upakovani 8+ sati, da ne smeju da piju, da moraju da nose pelene za odrasle, da umiru od vrućine i znoja na 35 stepeni bez klime, da rade duple smene, da nemaju ama baš ništa od normalnog života, možda čak moraju privremeno van porodice da stanuju,... A i ne sme da bude teško drugima, koje takve budaletine zaraze, te srčanim bolesnicima, cancer pacijentima i drugim ljudima sa ozbiljnim bolestima da čekaju na lečenje, jer je nekima teško da nose maske ili da se odreknu maturskog bala, cupkanja po stolu na splavu, utakmice, balavljenja i sl. zabava pa opterećuju zdravstvo zbog potpunih budalaština.

 

Da ima boga i pravde i da može da se ustanovi ko je slučajno fasovao Coronu a ko bahatim izbegavanjem mera, trebalo bi ovim bahatim i njihovoj bližoj rodbini koja ih je tako "slobodoumne" odgajala pa zbog njih fasovala virus, ukinuti usluge zdravstva. Zašto bi se medicinsko osoblje zbog takvih mučilo, zašto bi opterećivali zdravstvo, zašto bi ozbiljni bolesnici van Corone bzog takvih bili uskraćeni za lečenje? Nanose oni mnogo veću štetu nego samo neposrednozaražavanje drugih. Ali nema ni boga ni pravde te smo tu gde smo.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Akiro said:

 

Hebiga, nekima je teško pola sata diskomfora u hipermarketu sa klimom, zato medicinskom osoblju ne sme da bude teško da budu onako upakovani 8+ sati, da ne smeju da piju, da moraju da nose pelene za odrasle, da umiru od vrućine i znoja na 35 stepeni bez klime, da rade duple smene, da nemaju ama baš ništa od normalnog života, možda čak moraju privremeno van porodice da stanuju,... A i ne sme da bude teško drugima, koje takve budaletine zaraze, te srčanim bolesnicima, cancer pacijentima i drugim ljudima sa ozbiljnim bolestima da čekaju na lečenje, jer je nekima teško da nose maske ili da se odreknu maturskog bala, cupkanja po stolu na splavu, utakmice, balavljenja i sl. zabava pa opterećuju zdravstvo zbog potpunih budalaština.

 

Da ima boga i pravde i da može da se ustanovi ko je slučajno fasovao Coronu a ko bahatim izbegavanjem mera, trebalo bi ovim bahatim i njihovoj bližoj rodbini koja ih je tako "slobodoumne" odgajala pa zbog njih fasovala virus, ukinuti usluge zdravstva. Zašto bi se medicinsko osoblje zbog takvih mučilo, zašto bi opterećivali zdravstvo, zašto bi ozbiljni bolesnici van Corone bzog takvih bili uskraćeni za lečenje? Nanose oni mnogo veću štetu nego samo neposrednozaražavanje drugih. Ali nema ni boga ni pravde te smo tu gde smo.

 

A vidis, tu je problem - gde su i kakve su mere! Ja sam u NL, ovde ne postoji obaveza nosenja maski u prodavnicama, no ja ih, svejedno, JEDINA nosim....i ako pokupim nesto zato sto neko drugi nije nosio masku dok smo kupovali zajedno, ne mogu nikom nista zameriti, jer se ljudi pridrzavaju mera koje su im recene, a to je da maske u zatvorenom nisu potrebne.

A virus je i ovde i u Srbiji i u Brazilu i u Kataru isti.....ali mere nisu, premda bi trebale biti, ako postoje naucni rezultati koji potkrepljuju odredjene mere (e.g. nosenje maski)

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...