Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U NRW se na aerodromima testiraju putnici koji se vracaju iz rizicnih oblasti (Turska, Kosovo itd.). Ovo je jos uvek na  dobrovoljnoj bazi, ali uskoro ce biti obavezno; za sve je dzabe. Do sada je otkriveno 58 zarazenih na aerodromu u Dizeldorfu, 17 u Kelnu,  11 u Dortmundu. Ovde nisu ukljuceni turisti koji se vracaju iz Spanije (Barselona, Majorka), Bugarske itd.

U Hamburgu su zabranili tocenje alkohola  u delovima grada gde se izlazi.

Novo pravilo za Dizeldorf: od 30 zarazenih sedmicno na 100000 stanovnika bice  zabranjeno tocenje alkohola od 10 uvece, muziku od 1 u noc.

U Belgiji uveli ogranicenja u 9 zarista  (Antverpen itd.) , zatvorili fitnes centre, ogranicili vreme za kupovinu...

 

Jedna studija AOK i Uni Berlin (analizirali oko 10000 pacijenata, prvih 8 sedmica epidemije) pokazala da je u Nemackoj polovina onih koji su bili na respiratorima umrlo:

17% pacijenata koji su zavrsili u bolnicama je moralo da ide na respirator,

od njih 53% je umrlo,

od onih preko 80 godina 72% je umrlo uprkos respiratorima.

Sto se tice prethodnih bolesti::

43% svih pacijenata koji su morali na respirator je imalo prethodno probleme s srcanim ritmom,

u grupi onih koji nisu isli na respirator pacijenata s srcanim problemima je bilo 24%

Sto se tice dijebatesa: 39% pacijenata na respiratoru je imalo dijabetes, od onih koji nisu isli na respirator - njih 26%

 

Do danas je preminlo 9128 ljudi.

 

  • Like 3
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, wwww said:

43% svih pacijenata koji su morali na respirator je imalo prethodno probleme s srcanim ritmom,

u grupi onih koji nisu isli na respirator pacijenata s srcanim problemima je bilo 24%

Sto se tice dijebatesa: 39% pacijenata na respiratoru je imalo dijabetes, od onih koji nisu isli na respirator - njih 26%

 

Do danas je preminlo 9128 ljudi.

 

 

Meni ovi podaci kazu da oni sa srcanim problemima ili dijabetesom i oni bez njih imaju otprilike jednake sanse da zavrse na respiratoru.

Link to comment
Share on other sites

Ja jednostavno nemam više , "živaca" , "volje" .... da komentarišem odluke koje donosi naša "vlast", kako na republičkom tako i na lokalnom nivou.

 

Ne znam, i ne mogu da odlučim ko je, tj ko su veći idioti. Članovi kriznog štaba ( za političare na vlasti me ništa ne iznenađuje i "čudi") ili gradjani koji ni najmanje ne poštuju mere i preporuke...

 

Danas, otvoreni bazeni u Kruševcu kao u "normalno vreme"... Prepuni, kakva distanca, kakve mere i propisi..

 

U jednoj ispostavi brze pošte u KSu, radnik došao zaražen na posao? Mislite da su ostale radnike poslali u karantin ili testirali??

 

Ono što me posebno zabrinjava je što, svakog dana saznajem da je neko zaražen, previše osoba znam da su pozitivni ( nisam imao kontakte sa istim) na virus.

 

Posebna priča je član dinastije, klinca pustili iz kluba (klub iz susedne nama bliske države) na 5-dnevni odmor, igrač bio pozitivan na virus... Bez testiranja, bez karantin-a ... 

...

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Meni ovi podaci kazu da oni sa srcanim problemima ili dijabetesom i oni bez njih imaju otprilike jednake sanse da zavrse na respiratoru.

 

Pa, ne tumačiš dobro podatke. Da bi izvukao takav zaključak trebalo bi da je udeo dijaberičara u ukupnoj populaciji bude 50%. Isto i ljudi sa srčanim problemima.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Div said:

 

Pa, ne tumačiš dobro podatke. Da bi izvukao takav zaključak trebalo bi da je udeo dijaberičara u ukupnoj populaciji bude 50%. Isto i ljudi sa srčanim problemima.

 

Jep, moja greška, prezupčio sam ovde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

I gojaznost je jedan od najvecih rizika!

 

Da, ali ne sama po sebi, vec ono sto ide uz nju, a upravo mi je @Div na te stvari skrenuo paznju - dijabetes tip 2 i kardiovaskularne bolesti. Bilo je reci i ovde da su neki koji su otisli imali ne 10 ili 15, vec 50 i vise kg viska. A opet je sve stvar perspektive, govorimo o rizicima - daleko bilo da svako od tih osoba ode! Ali izgleda da su ipak najveci faktor godine. Pre neki dan sam u jutarnjem programu cuo da se granica u odnosu na mart i april pomerila i da je prosecna starost preminulih u ovom talasu 72 godine, jer stare osobe vise nisu zakljucane i virus do njih lakse dolazi. Ali i kod starijih postoje dobre sanse da prezive. Ne bas kao kod ovih mojih < 40, ali opet postoje i sasvim su realne. Da skratimo - kome se kako zalomi.

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.dutchnews.nl/news/2020/07/dutch-stand-firm-no-nationwide-requirement-to-wear-face-masks/

 

Kao sto sam vec pisala kad sam stigla pre mesec dana ovde, da nema ovih oznaka po ulicama "houd afstand 1.5 m" (drzi rastojanje 1.5 m) ne bih ni znala da vlada pandemija korone - sve je otvoreno, sve radi, maske se ne nose (osim u javnom prevozu), i sad je potvrdjeno da drzava nece traziti da nosenje maski bude obavezno.

Glavni epidemiolog Instituta za javno zdravlje kaze da ne misli da ce nosenje maski spreciti povecanje broja zarazenih (klastera), jer vecina novozarazenih je posledica nekih porodicnih okupljanja, studentskih zabava, rostilja, gde se maske svakako ne nose. Maske se nose samo na mestima gde distanca od 1.5 m nije moguca, kao sto je javni prevoz.

 

"Jaap van Dissel, chief epidemiologist with the public health institute RIVM told reporters that he did not think face masks would stop the rise in infection clusters. ‘Most new infections stem from family events, student parties and barbecues – places where face masks would not have an effect,’ he said. So far, the OMT has only recommended the use of masks in places where 1.5 metres social distance cannot be maintained, such as in public transport.

spacer.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, zoe Bg said:

321/8804/7

 

Na respiratoru 150

 

Fejlovali su, danas sam ocekivao sest preminulih.

 

Kad bih ja u laboratoriji dobijao ovako lepe podatke koji 

fituju krivu, zivot bi bio laksi.

Treba mi krizni stab.

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2020 at 11:34 PM, Sunshine State said:

https://www.dutchnews.nl/news/2020/07/dutch-stand-firm-no-nationwide-requirement-to-wear-face-masks/

 

Kao sto sam vec pisala kad sam stigla pre mesec dana ovde, da nema ovih oznaka po ulicama "houd afstand 1.5 m" (drzi rastojanje 1.5 m) ne bih ni znala da vlada pandemija korone - sve je otvoreno, sve radi, maske se ne nose (osim u javnom prevozu), i sad je potvrdjeno da drzava nece traziti da nosenje maski bude obavezno.

Glavni epidemiolog Instituta za javno zdravlje kaze da ne misli da ce nosenje maski spreciti povecanje broja zarazenih (klastera), jer vecina novozarazenih je posledica nekih porodicnih okupljanja, studentskih zabava, rostilja, gde se maske svakako ne nose. Maske se nose samo na mestima gde distanca od 1.5 m nije moguca, kao sto je javni prevoz.

 

"Jaap van Dissel, chief epidemiologist with the public health institute RIVM told reporters that he did not think face masks would stop the rise in infection clusters. ‘Most new infections stem from family events, student parties and barbecues – places where face masks would not have an effect,’ he said. So far, the OMT has only recommended the use of masks in places where 1.5 metres social distance cannot be maintained, such as in public transport.

spacer.png

 

van Dissel SOLIDAN.

 

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

I kako su tacno zapadnoevropske zemlje dosle do dvocifrenih/trocifrenih brojki novozarazenih po danu kada se malo gde sprovode mere u cilju profilakse (ili se sprovode tek ovlas) i kojom logikom ce se onda doci do tog famoznog drugog talasa za koji se svi spremaju?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RatzenStadt said:

I kako su tacno zapadnoevropske zemlje dosle do dvocifrenih/trocifrenih brojki novozarazenih po danu kada se malo gde sprovode mere u cilju profilakse (ili se sprovode tek ovlas) i kojom logikom ce se onda doci do tog famoznog drugog talasa za koji se svi spremaju?

Ja kad nešto slično napisah i priupitah dobih sedam dana 😉... Mislim da se i dalje svi uče, svačija "struka"... A i slabo im idu predviđanja... Po meni, malo ima i u dužini trajanja svega, prevashodno je ekonomski neodrživo strogo pridražavanje nekih mera, a izgleda da bilo kakvo popuštanje pogoduje virusu da se razmaše... P.S.u Rumuniji juče 1300 novoobolelih, BiH preko 300, uz 19 preminulih.... Podaci sa svih strana koji ne ohrabruju...

Edited by Azazelkg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, RatzenStadt said:

I kako su tacno zapadnoevropske zemlje dosle do dvocifrenih/trocifrenih brojki novozarazenih po danu kada se malo gde sprovode mere u cilju profilakse (ili se sprovode tek ovlas) i kojom logikom ce se onda doci do tog famoznog drugog talasa za koji se svi spremaju?

 

Pa ukljucit ce preko 5G one antenice u maskama i eto ti belaja :classic_tongue:

Barem tako sam ja skonto, da je to za to. :smiley2:

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, RatzenStadt said:

I kako su tacno zapadnoevropske zemlje dosle do dvocifrenih/trocifrenih brojki novozarazenih po danu kada se malo gde sprovode mere u cilju profilakse (ili se sprovode tek ovlas) i kojom logikom ce se onda doci do tog famoznog drugog talasa za koji se svi spremaju?

Nekad je i malo dovoljno, koliko se secam kad se @Sunshine State vratila u Holandiju je rekla kako se ne nose maske u radnjama ali se postuje ogranicenje broja ljudi i drzi distanca. Opet i njihove brojke se polako podizu ovih dana, videcemo sta nosi naredni period. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...