Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, Akiro said:

Supruga danas nešto čula na nekim vestima nekog austrijskog epidemiologa da mi baš masno lažemo oko brojki i da je možda 50% populacije zaraženo. Nešto mi se ne da da verujem u to ali gledajući našu realnost, mislim da se ozbiljno trudimo da to postignemo.

 

Preterivanje, koliko god bile bolnice pred kolapsom, na pola populacije bi se raspali na sitne komade. Mene ne bi cudilo da smo dosli na cca 10%, ali 50% je preterivanje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

 

Evo ja sam danas u 13h bio da se testiram jer putujem u četvrtak. Bio sam JEDINI, nigde žive duše. Dao sam mejl, rezultat bi trebao dobiti tokom sutrašnjeg dana na taj mejl.

 

Potrebno je pre toga uplatiti 6k i sa UPLAĆENOM UPLATNICOM doći tamo. Znači isključivo i samo hard copy, ništa online uplata i sl.

 

eqgP6PF.jpg

 

UzROkovanje??

 

Da im javis email-om da isprave u UzORkovanje 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vjekoslav said:

 

medju nama, sve sto pise da radi - ne radi. nije Grunfov stos iz Alan Forda, fakat ne radi:

 

Screenshot-2020-07-28-20-13-18.png

 

ministar zdravlja je danas rekao da je potrebno 60% gradjana Hrvatske da skine / instalira / ukljuci tu aplikaciju da bi ona uopce imala smisla. morat ce nagurat tih 60% bez mene.


Ne samo da vecina stanovnistva treba da instalira aplikaciju, vec treba i da registruje cim eventualno dobije pozitivan test. I sve to dobrovoljno, znaci nemoguca misija. Otprilike je to ono nad cime smo se zgrazavali u Kini, s jedinom razlikom sto je tamo bilo obavezno. 
Licno imam takvu aplikaciju instaliranu vec mesecima (i gomilu drugih pomocu kojih moze da me prati ko i kako hoce), i nikada nisam obavestena da sam prosla pored nekog s covidom. Rizik mi je sve vreme low, tj nepostojeci, iako zivim u Stockholmu i vozim se skoro svakodnevno krcatim gradskim prevozom :classic_dry:.

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, vilhelmina said:

...iako zivim u Stockholmu i vozim se skoro svakodnevno krcatim gradskim prevozom :classic_dry:.

 

"essential staff and services".

 

Kada odjednom iz elektroprivrede, vodovoda, komunalnog 80% rade od kuće, pitam se šta su oni uopšte radili po ofisima pre virusa? Struje ima, vode ima, ulice nisu zatrpane smećem.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

Ne samo da vecina stanovnistva treba da instalira aplikaciju, vec treba i da registruje cim eventualno dobije pozitivan test. I sve to dobrovoljno, znaci nemoguca misija. Otprilike je to ono nad cime smo se zgrazavali u Kini, s jedinom razlikom sto je tamo bilo obavezno. 
Licno imam takvu aplikaciju instaliranu vec mesecima (i gomilu drugih pomocu kojih moze da me prati ko i kako hoce), i nikada nisam obavestena da sam prosla pored nekog s covidom. Rizik mi je sve vreme low, tj nepostojeci, iako zivim u Stockholmu i vozim se skoro svakodnevno krcatim gradskim prevozom :classic_dry:.

 

ovo je navodno neka "super-nova" (kompatibilna s takvim "super-novama" u EU) koja mora koristiti najnoviju inacicu androida (10), jer samo je na njoj, navodno, Google omogucio takvu razinu zastite privatnosti. to je sluzbeno objasnjenje. ne znam u kojoj hemisferi zivi ministar zdravstva pa da misli da 60% gradjana Hrvatske uopce zna sta je android, a kamoli da imaju najnoviju verziju. u biti znam, al eto, umjesto psovke ljepse je ovako reci. fino su se oparili na ovom (jos jednom) besmislenom projektu, a veledrogerijama duguju preko 3.5 milijarde kuna.

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/eksplodirao-dug-bolnica-prema-veledrogerijama-opskrba-lijekovima-upitna-u-slucaju-drugog-vala-15003568

Link to comment
Share on other sites

 

Zelenović je kukao da je u Šapcu 70% zaraženo od testiranih i čudio se kako to nije i u drugim opštinama. To sam tada otpisao jer pomislih da mu je to alibi za uvođenje vanrednog stanja pa da samo "dosoljava". Međutim juče i iz Kraljeva izjave stižu o 50% zaraženih od testiranih a tamo su orkovi. Ne verujem da nas je pola obolelo ali da ove cifre što KŠ objavljuje nemaju veze sa realnošću u to sam siguran.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Sprivel said:

Kao sto sam rekao, testiraju samo ljude sa po nekoliko simptoma. Nece te testirati ako imas samo temperaturu ili nemas culo mirisaukusa. Tako da su te brojke o 10k testiranih hard bullshit.

Sa temperaturom preko 38 obicno testiraju u Begeu. Ne znam kako je za ostala mesta. Mislim, ja sam jedino temperaturu imao i testiran sam.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, urosg3 said:

Među nama sve što piše da ne radi - radi. Samo je pitanje ko ima pristup tim podacima.

Pre jedno par godina, malo pošto su uveli bus-plus u Beogradu, prisustvovao sam jednom jako zanimljivom razgovoru. Elem, vozimo se i iza mene dve starije gospođe raspravljaju o bus-plusu, i ova glasnija kaže - "ma to su uveli da nas prate, da znaju gde smo. Pa ja lepo otkucam bus-plus i znaju da nisam kod kuće i pošalju lopove da mi opljačkaju stan. Samo, ja sam ih prešla, otkucam karticu pri povratku kada sam blizu kuće".

Ja razumem da se ljudi plaše, da nemaju dovoljno informacija, da žele da sačuvaju svoju privatnost, ali ova masovna psihoza kako neko želi da nas prati po svaku cenu i da zna šta radimo je nešto što zaista treba ozbiljno proučavati. Pri tome svako od nas ima mobilni telefon sa gps-om i svako od nas (ili većina nas) na taj isti telefon instalira desetine aplikacija od kojih mnoge upravo rade prikupljanje informacija za komercijalne svrhe. Aplikacije ovog tipa, sa druge strane, su se pokazale jako korisne u borbi protiv covid-a (i pre toga sarsa), i manja je šteta od njih nego od nekih "bezazlenih" igrica koje svaki dan skidaju informacije sa telefona, uz našu saglasnost naravno.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Laki21 said:

 

Evo ja sam danas u 13h bio da se testiram jer putujem u četvrtak. Bio sam JEDINI, nigde žive duše. Dao sam mejl, rezultat bi trebao dobiti tokom sutrašnjeg dana na taj mejl.

 

Potrebno je pre toga uplatiti 6k i sa UPLAĆENOM UPLATNICOM doći tamo. Znači isključivo i samo hard copy, ništa online uplata i sl.

 

eqgP6PF.jpg

 

Hajde da dopunim informaciju, da sve bude na jednom mestu;

 

Jutro smi je na mejl koji sam dao stiglo OBAVEŠTENJE da je moj rezultat gotov;

 

H9ws0g0.jpg

 

Dakle, morate biti prijavljeni odnosno napraviti nalog na portalu e-zdravlje da bi mogli preuzeti potvrdu. Bez toga je NEMOGUĆE preuzeti istu. Kada se ulogujete, čeka vas rezultat testa u PDF-u. Jedina manjkavost je što ne piše tačno vreme testiranja već samo datum, ali se nadam da neće praviti problem oko toga.

 

Skeniranjem QR koda dobijaju se isti rezultati.

 

lqQqWkk.jpg

 

 

PS

 

Testirao sam se u Torlaku.

Edited by Laki21
  • Like 9
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki John Terry said:

@Laki21 Jel ti treba za put u inostranstvo? Ja jedino to vidim kao legitiman razlog testiranja na svoju ruku.

 

Da, da, putujem sutra za Hr., pa da izbegnem 14 dana samoizolacije.

Edited by Laki21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Kronostime said:

Ode kod hecima na kontrolu.

 

kod doktora obiteljske medicine ili u covid bolnicu?

 

Quote

Ja ni da se zakasljem.

Psuje me gospodja samo tako - dobro je!

 

nece grom u koprive! 

btw. kako se postaje kopriva? zezali se mi ili ne, ima nesto u tvom (opustenom) pristupu. 

 

 

 

....

 

 

55 minutes ago, Laki21 said:

 

Da, da, putujem sutra za Hr., pa da izbegnem 14 dana samoizolacije.

 

taman 48 sati. bolje ti je da si ovako napravio, meni je u jednom trenutku palo na pamet sto ako u Hr odes na testiranje i ispostavi se da si pozitivan. to bi bilo bas sranje.

 

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Quote

Stojković: Broj od 10.000 testiranih u jednom danu nije tačan

„Broj od 10.000 nisu osobe koje su testirane PCR testovima, koji su isključivo namenjeni za testiranje novozaraženih.

https://www.danas.rs/drustvo/profesor-stojkovic-broj-od-10-000-testiranih-u-jednom-danu-nije-tacan/

 

Jedino logično. 

 

U broj testiranih uguraju  sve što mogu, a za broj zaraženih stave samo one koji su pozitivni na PCR testu, pa podele sa 2 ili 3, zavisno od dana i kako im odgovara. 

Link to comment
Share on other sites

U proteklih par dana mojih 7oro kolega išlo da se testira, manje-više isti simptomi, svi negativni. Čekaju i po pola dana napolju da stignu na red (NS je u pitanju).

I taman se malo smirim po pitanju svega ovoga, i onda pročitam kako su dve trudnice umrle od covid-a u Kragujevcu...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...