Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Zvezdinho said:

Izgleda mi da je zahvaljujuci ovom coveku dospela ona vest AFP-u.

 

 

 

S jedne strane zaslužio je da napreduje pa neka mu je sa srećom u AFP-u. Samo mislim da će biti manje vidljiv tamo nego na N1 pa to može i da mu se obije na glavu.

 

S druge strane sada nam je jasno da je pokušaj ubistva našeg predsednika koji je on pokušao prošle godine u stvari naručio Makro :)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

ne, nisam ni ja iskreno. To je očigledno problem održavanja, a i problem vojske kod nas.

 

Jeste problem nemenjanja filtera. U to vreme sam radila u zgradi (nije vojska) koja je takodje imala centralnu klimu, ali i mogucnost da se otvore prozori (VMA to nema, ako se dobro secam). Otvarali smo prozore celo vrlo toplo leto i pravili promaju. Filtere su u medjuvremenu menjali. Mislim da je @Div napisao da upravo zato kineski lekari nisu preporucili VMA za smestanje pacijenata obolelih od Covid 19.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Akiro said:

Zvao sam jutros sat i po vremena i Batut i Torlak i na kraju uhvatio nekog iz neke druge službe na Torlaku pošto se na zvanične telefone niko na javlja a Batut stalno zauzet. Elem, 24-48h do rezultata. Nema zakazivanja, nego dođeš pa kad dođeš na red. Imaju dosta navale, najveće gužve su ujutru. Najbolje u 12 kad zapeče zvezda da dođeš, najmanje su gužve. Vade bris na otvorenom pa bar je smanjen rizik zaraze. Svi ostali vade u zatvorenom, to je užas.

 

Ako ti ne smeta zatvoren prostor, Dom zdravlja Palilula ima zakazivanje, ali ne znam, koji su im rokovi. Tel. Palilule za zakazivanje 362-0000.

 

UPlaćuje se unapred ili na licu mesta?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

 

Nisu culi za epidemiju koksakija na VMA pocetkom dvehiljaditih zbog centralne klime?

 

57 minutes ago, urosg3 said:

ne, nisam ni ja iskreno. To je očigledno problem održavanja, a i problem vojske kod nas.

Vojska je skupa igračka, koja u mirnodopskom periodu izgleda super. Kad ti stvarno treba, onda naprasno, iz nekog objektivnog razloga ne može da ispuni svoju ulogu. Na primer,  devedestih vojska je bila brojna i jaka na papiru, ali eto, objektivno nije mogla bolje - raspala se po nacionalnim šavovima. Onda 1999, eto postojala, uspeh joj je bio da ne bude uništena, ali objektivno i nije mogla da pobedi, naime, ko će tolike zemlje da okupira.
Sada, korona, ima vojska verovatno najbolju, a sigurno najveću zgradu, ali objektivno centralna klima, pa taj koksaki, pa objektivno ne može da leči ljude.
Vazda neki objektivni objektivni problem, a majkemi, prvi sledeći put opravdaće svoje postojanje.

Ja sam prestao da verujem da uopšte treba vojska kad je stalno neke objektivne okolnosti sprečavaju da ispuni svrhu.

 

lezao ja na beogradskom VMA dok mi je brod bio na remontu u Obrenovcu a mene napale vodene kozice. i bilo mi bolje nego deckima u brodogradilistu, morali su rintati od jutra do mraka, a ja se lijepo izlezavao. e sad, da li sam bio na odjelu gdje je bila centralna klima, ne vjerujem, ipak su vodene kozice zarazne.

 

...

 

 

26 minutes ago, Laki21 said:

 

UPlaćuje se unapred ili na licu mesta?

 

mozes taj test napraviti i u Hr, onda ti skrate karantenu ako si negativan.

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

E, moj Paso,

frtalj veka provedosmo boreci se sa ovim nasim bestijama, ali i rostiljasmo, sevdisasmo i pomagasmo se medjusobno koliko god mozemo.

Sad me ostavi samog!

Znam, nije po tvojoj, a ni po mojoj volji, vec po volji onog kome kantar nije bas bazdaren i nije mu bilo dovoljno sto si mesec i kusur proveo na respiratoru, a pre toga te ni zub nije zaboleo.

Nadam se da ces gore negde poterati camac i pristaviti kotlic sa onim sto upecas.

PS. Ogradi prostor za rostilj - za svaki slucaj.
Tvoj sapatnik u rodbinskim vezama znan kao Pasenog.

:tired:

  • Tuzno 8
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Vjekoslav said:

mozes taj test napraviti i u Hr, onda ti skrate karantenu ako si negativan.

 

Tnx, znaš li možda koje ustanove ga rade, tj gde kao strani državljanin to mogu u Zagrebu rešiti? Spičio bih onda pravo s grane da se testiram.

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Laki21 said:

 

Tnx, znaš li možda koje ustanove ga rade, tj gde kao strani državljanin to mogu u Zagrebu rešiti? Spičio bih onda pravo s grane da se testiram.

 

 

radi ga Nastavni zavod za javno zdravstvo "Andrija Stampar" sigurno, to ti je gore na Zvijezdi (kad ides iz centra prema Sljemenu), Mirogojska ulica. medjutim, provjeri ti to sve lijepo u detalje preko telefona i e-maila prije nego krenes. prvo granicna sluzba, onda zavod.

 

granica:

 

Informacije o uvjetima prelaska granice preko cestovnih, riječnih i željezničkih  graničnih prijelaza možete dobiti na broju 01/3788-955, Službe za susjedne zemlje radnim danom od 8 do 16 sati.

e-mail za građane:
[email protected]
[email protected]

 

 

...

 

nastavni zavod Andrija Stampar u Zagrebu:

 

Služba za epidemiologiju

Telefon: 385 1 46 96 125
Telefaks: 385 1 64 14 000
E-mail: [email protected][email protected]
[email protected], [email protected]

 

 

...

 

p.s. 

https://www.koronavirus.hr/preporuke-i-upute-za-prelazak-drzavne-granice/733

ovdje su ga tak divno pojasnili da nista nije jasno :smiley5:

zato je najbolje direktno kontaktirati nadlezne

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 said:

 

UPlaćuje se unapred ili na licu mesta?

Uplaćuje se unapred i mora potvrda na papiru, znaci ne vredi ebanking. Može sad i po menjačnica a da se placa, manje rizično od pošte i banke. Malopre smo prošli pored Torlaka da i vidimo situaciju. Troje ljudi svega na testiranju. I obezbeđenje kaže najbolje oko 12 i kasnije. Ne rade svaki dan popodne ali se ne zna kada je šta. 12h definitivno najbolje pa sta ti se zalomi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

radi ga Nastavni zavod za javno zdravstvo "Andrija Stampar" sigurno, to ti je gore na Zvijezdi (kad ides iz centra prema Sljemenu), Mirogojska ulica. medjutim, provjeri ti to sve lijepo u detalje preko telefona i e-maila prije nego krenes. prvo granicna sluzba, onda zavod.

 

granica:

 

Informacije o uvjetima prelaska granice preko cestovnih, riječnih i željezničkih  graničnih prijelaza možete dobiti na broju 01/3788-955, Službe za susjedne zemlje radnim danom od 8 do 16 sati.

e-mail za građane:
[email protected]
[email protected]

 

 

...

 

nastavni zavod Andrija Stampar u Zagrebu:

 

Služba za epidemiologiju

Telefon: 385 1 46 96 125
Telefaks: 385 1 64 14 000
E-mail: [email protected][email protected]
[email protected], [email protected]

 

 

...

 

p.s. 

https://www.koronavirus.hr/preporuke-i-upute-za-prelazak-drzavne-granice/733

ovdje su ga tak divno pojasnili da nista nije jasno :smiley5:

zato je najbolje direktno kontaktirati nadlezne

 

Zahvaljujem.

 

22 minutes ago, Akiro said:

Uplaćuje se unapred i mora potvrda na papiru, znaci ne vredi ebanking. Može sad i po menjačnica a da se placa, manje rizično od pošte i banke. Malopre smo prošli pored Torlaka da i vidimo situaciju. Troje ljudi svega na testiranju. I obezbeđenje kaže najbolje oko 12 i kasnije. Ne rade svaki dan popodne ali se ne zna kada je šta. 12h definitivno najbolje pa sta ti se zalomi. 

 

Tnx!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/20200724-zivorodjeni-i-umrli-januar-junj-2020/?s=1803&fbclid=IwAR33fQo3h-9WO44mdcjFP_Ty5_yv3MbsKHfK1w3iaVn2k53ismByu7Ar5oA

 

Mi, izgleda, nemamo excessive deaths u prvih 6 meseci 2020....

1.4 % manje umrlih u odnosu na isti period 2019.

 

 

 

Pa to onda i nije los podatak, ne?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Don Juan said:

Još jednom da napišem, a rekao sam da neću, jedini način da smanjimo broj zaraženih, umrlih i ljudi na respiratorima su drastičnije mere, preko politike kažnjavanja do policijskog časa. Sve dok se to ne desi, broj zaraženih će samo rasti.


Ne mora da znaci. U Svedskoj nikakvih restrikcija niti je bilo niti ima, to sada vec i vrapci znaju, distanca se jednako ne postuje kao i drugde, a broj novoobolelih pada, nakon sto je bio nenormalno visok i (verovatno) pre nego sto opet postane takav. Od kolektivnog imuniteta isto nista. U regionu Stockholm, koji je sve vreme zariste epidemije, svaki deseti stanovnik je testiran na antitela, a samo kod 16,7 je potvrdjeno njihovo prisustvo. I pored svega nabrojanog, broj novoobolelih je u padu, po drugi put od pocetka svega.

Moj jedini zakljucak je da nema nikakvih pravila. To naravno ne znaci da ne treba da bude nikakvih mera, ali one su vise tu da podsecaju ljude u kakvom vremenu zivimo. Ali da ce drasticnije mere doneti bolji rezultat od onih manje drasticnih, u to ipak ne verujem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Op op.
Evo sveze info u vezi kovilja u LA/LB.
Ovako:

Drugarica i muz joj dobishe virus od njegove sestre i zeta. Zet radi u bolnici kao m sestra/brt. NJegova zena prica sve vreme da ih tamo testiraju svakodnevno.

Ali avaj taj test je pucanje u glavu da se izmeri tmprt i ide set pitanja kao na regrutaciji za vojsku. Ako je sve ne, cestitamo prosli ste test. To zaboravila da napomene tokom proteklih 3 meseca. 🙂 

Njih 2je (ovaj med radnik i zena) su se na kraju zarazili preko prijatelja. Iako su znali da su zarazeni poslali su decu kod ovih nashih drugara na 10tak dana. Ovi nashi drugari se vidjali sa drugom parom sa decom, isli na kajak, vozili bicikl, izvodili decu u setnje iako su i oni znali da su njihovi roditelji pozitivni. 

 

Pre 3 dana dodjoshe med sestra i zena mu da pokupe decu, drugar dobio temper i nema cula ukusa. Ovaj med brt veli ma is3povali ste, nemate koronu prehlada je.

Drugarica do juce odradila vec 3 testa sve negativno, drug 2 oba negativna. Za vikend tj juce otisli da se o5 testiraju i naravno sada su pozitivni. Doktor im rekao da oko 30% testova su fault i da su po default pozitiv ili negativ. Deca su im ok, vrv su asimptomaticna. Samo, cera nema culo ukusa.

 

I, sta se sada dogadja? pa valjda (nadam se) nista sem sto ce korona da sjebe rodbinske veze jer je ova pricala da joj muza testiraju svaki dan.
Sjebace mozda i prijateljske veze sa ovim drugim parom, jer je ova nasa drugarica vodila decu okolo naokolo sa njima iako je znala da su im roditelji pozitivni.

Tako da sve 5 za maske, distance i qce palce, ali (dacho volim te) dzaba, kad ima ljudi koji ne mogu da sede kod kuce 10- 15  dana iako znaju da su bili direkt izlozeni virusu.
Obrazlozenje, nemam dvoriste moraju deca da izadju napolje.




 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Izvestaj iz kuce. Dvojica koju znam iz skolskih dana. Dobro stojece porodice, radili do pre 15 dana, normalna tezina, nikakva hronicna oboljenja, javljali se telefonom iz bolnica, situacija se naglo preokrenula i gotovo. Godista '69 i '70. Jos uvek maloletna deca.

 

Ljudi, zajebite brojeve i tumacenje istih kroz politicku dioptriju. Cuvajte se onim cime mozete i na sta imate uticaj i cuvajte okolinu. Mnogo je obolelih i mnogo je (+) koji to nose na nogama, sakrivaju i ne pridrzavaju se mera zastite drugih.

 

Prepusteni ste sebi, svojoj zdravoj pameti i onome sto funkcionise od zdravstva.

Edited by Plavi Golub
  • Like 5
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

Ljudi nisam ispratio jer nisam citao jedno vreme jer sam i sam imao probleme sa covid19, koliko traju antitela, da li antitela znace 100% imunitet, da li osoba koja je vec prelezala virus moze brzo da se ponovo zarazi (za nekoliko dana,nedelju dana itd) ? Izvinite na spamovanju ako se vec pisalo o tome a kontam da jeste nego ne mogu naci...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Plavi Golub said:

Izvestaj iz kuce. Dvojica koju znam iz skolskih dana. Dobro stojece porodice, radili do pre 15 dana, normalna tezina, nikakva hronicna oboljenja, javljali se telefonom iz bolnica, situacija se naglo preokrenula i gotovo. Godista '69 i '70. Jos uvek maloletna deca.

 

Ljudi, zajebite brojeve i tumacenje istih kroz politicku dioptriju. Cuvajte se onim cime mozete i na sta imate uticaj i cuvajte okolinu. Mnogo je obolelih i mnogo je (+) koji to nose na nogama, sakrivaju i ne pridrzavaju se mera zastite drugih.

 

Prepusteni ste sebi, svojoj zdravoj pameti i onome sto funkcionise od zdravstva.

 

Znas li u kojoj su fazi dospeli u bolnicu, sta im je bila terapija....?

 

Pisala sam vec da su stric i snaja (nisu iz iste kuce) bili pozitivni, oboje primljeni u istu bolnicu s upalom pluca (stric dve nedelje ranije); snaja sa ozbiljnijom upalom pluca (po nalazu rentgena), terapija bila faviripavir i hlorokin; stric dobijao dva antibiotika (hemomicin je znao, drugi ne zna, ali su mu rekli da su oba antibiotika); snaja izasla posle 9 dana, skroz ok; stric bio u bolnici 21 dan, i po izlasku iz bolnice na rentgenu snimku se vide promene "mlecno staklo po tipu covid intersticijalne pneumonije".

E sad, pitanje je sta je / imaju li u bolnici protokol lecenja? Zasto razlicita terapija za isti virus? Da li zato sto u trenutku kad je stric primljen nisu imali faviripavir, pa daj sta imas ili ....?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

Znas li u kojoj su fazi dospeli u bolnicu, sta im je bila terapija....?


Ne znam stvarno. Izvor informacija nije medicinsko lice, ali je morao da bude obavesten po sluzbenoj duznosti. Umrli su u beogradskim bolnicama. 

Edited by Plavi Golub
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...