Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Evo jednostavnog recepta: Stara planina, Suva planina ili neka slična zabit, vikendica za dve osobe, bicikl na krovu auta, fotoaparat u rancu, nema žive duše kilometrima naokolo i čovek može da se odmori i zaboravi na koronu. Provereno još ranije i funkcioniše.

 

Naravno... I ja praktikujem isto... Par dana bio u jednom pod Kopaonickom selu,  danas-sutra Jastrebac, ali svakog dana moram da objašnjavam podmladku zbog čega ne smemo u Vrnjačku/Ribarsku/Soko banju (navikli jbg) 😄 ...

Previše je obolelih u Kruševcu i okolini, ali nikakve mere se ne primenjuju i ne sprovode ( osim na papiru ili dnevniku RTS/Pink)  da se koliko toliko ublaži situacija.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

 

Mislim da deo problema leži u tebi. Prvo si pisao kako ti se neka klinka naslonila na leđa dok si čekao pred bankomatom. Ja sebi u životu nisam dozvolio da čekam u redu pred bankomatom, uopšte ne mogu da shvatim zašto bi neko dozvolio sebi tako nešto. Vidiš izdaleka ima li nekog pred bankomatom, ako ima - ništa.

Dalje, u kojoj situaciji ste ti i supruga uopšte imali potrebu da govorite drugima da drže distancu? Nije li jednostavnije da vi držite distancu od drugih? Zašto se uopšte upuštati u bilo kakvu raspravu ako za to nema potrebe? Sledeći primer: bašta restorana. Pa ako ti je poznato da u taj restoran može doći neko koji nije dobacio do nivoa homo sapiensa, i ako znaš da taj restoran nema ili ne sprovodi mere zaštite, zašto ideš u taj restoran? Mislim, u pravu si da su ljudi u Srbiji malo drčniji i mnoge stvari uzimaju previše lično, ali upravo zbog tog "življeg" mentaliteta i očekivanog obrasca ponašanja je moguće prilagoditi se i reagovati u skladu sa konkretnom situacijom. Neću započinjati o poigravanju sa intelektualno inferiornijim jedinkama ali generalno bi trebalo biti dečija igra izbeći konflikte sa budalama bez da se time naruši kvaliteta života. Ok, uvek može ispasti neka neočekivana situacija, ali u principu ekstremno retko.

Malo mašiš poentu (da se ne izrazim, kako bi se na starom forumu izrazio) i nije mi baš jasno šta hoćeš da kažeš, ali odgovoriću ti. A očigledno čitaš i ovlaš pa ne pročitaš sve plus dodatno imputiraš neke stvari..

 

Ti mi, u suštini, predlažeš da se zaključam u kuću. Previše je situacija i predugo bi trajalo da se sve detaljno opišu, ali ajmo par komada. Pred bankomatom nije bio niko. Ja sam prvi stao ispred njega. U trenutku, kada sam hteo da gurnem karticu, ta klinka mi se zalepila sa malim razmakom za leđa. Znači, bilo je prazno ispred bankomata pre toga. Kakve namere imaju judi na 6-10 metara od bankomata ne mogu da vidim u kristalnoj kugli. Nezavisno od Corone, to se inače ne radi pred bankomatom i većina ljudi drži pristojan razmak da niko ne bi posumnjao da im je možda namera da kibicuju PIN. Bankomat je možda jedino mesto uopšte gde su ljudi relativno pristojni, i to nezavisno od Corone.

 

Mi izrazito držimo distancu od drugih i hodamo slalom da bi bilo kakvu nepotrebnu blizinu izbegavali. Uvek smo dolazili u situacije da druge zamolimo da se drže propisanog razmaka, kada smo mi, uslovno rečeno, stacionarni a neko sebi optimizuje i skraćuje put i nepotrebno ide ravno na nas ili iz drugog njemu zgodnog razloga ne poštuje distancu. Ako izlaziš iz kola i istovaruješ stvari, nemaš oči na leđima i ne može da ti bude obaveza da prvo pet minuta držiš izvidnicu na sve strane pa da sve situacije predvidiš. Ja, ako idem u pravcu nekog, ko izlazi iz kola, promenim smer na vreme, da bi prošao sa dovoljnim razmakom. Šta da radim sa 10+ kg cegera u ruci pred vratima kola? Da skočim na krov kola da neki majmun ni slučajno ne bi malo prilagodio svoju putanju jer, pobogu, mnogo je teško da se skrene metar ulevo? Govorimo o praznoj ulici bez saobraćaja, da ne imputiraš još nešto.

 

Bašta restorana, o kojoj govorimo je bašta Golfa u Košutnjaku. Pristojno, porodično mesto, u koje ne dolazi klasična kafanska publika, sa ogromnim razmakom između stolova i dovoljno mesta da deca jurcaju a da ne moraju baš da ti se približe, a pogotovo ne ako sediš u separeu. Restoran sprovodi mere. Tri kelnera, koji opslužuju baštu, jedan u kontinuitetu drži masku, drugi je drži kao portiklu pa podigne kad se približi stolu a treći je prvo non-stop držao kao portiklu a sada uopšte više ne drži. Uglavnom imamo posla samo sa prvom dvojicom, ovaj treći nam je zapao jedan dan. U kojoj kristalnoj kugli to predvideti? Do tog dana sa dotičnim nismo ni imali posla pa na njega nismo ni obraćali pažnju. Mi dnevno plaćamo gorivo od Zemuna do Košutnjaka upravo da bi izbegli neke situacije. Ako tamo ima, malo da karikiram, u bašti otprilike hektar da deca mogu da jurcaju i ne moraju nikome pri tome nepropisno da se približe, u kojoj kugli da vidim da će se naći majmun, koji smatra da njemu i detetu pripada sav prostor i da može da zalazi i u separee u kojima drugi sede zato što je detetu iz nekog neobjašnjivog razloga baš dunulo da ide u tom pravcu? A tek u kojoj da predvidim da će reagovati kao neandertalac kada ga zamoliš da se drži na propisanom razmaku? Van te situacije, taj lik je sedeo sa porodicom na ručku. Ne govorimo o bahatom kafanskom pijancu koji je predvidljiv.

 

Ako već želiš da imaš mišljenje, ipak malo pažljivije pročitaj napisano i ne imputiraj dodatke, koji nisu napisani. Neočekivane situacije ispadaju dnevno, ako se ne zaključaš u kuću. Supruga i ja smo šampioni u izbegavanju, ali ako nam se u datoj situaciji, gde smo mi uglavnom stacionarni (znači ne idemo mi na nekog) neko nepotrebno približi samo zato što mu je baš tako zgodno, mi ga zamolimo da se drži onog što je propisano i čime se svima iz svih medija puni glava na dnevnoj bazi, znači teško da je nepoznato. A koje je to tek neizbegavanje kad svaki put, kada nam neko ide u susret, promenimo putanju pa i celu stranu ulice da bi izbegli nepotrebno približavanje? Čitaj malo pažljivije, ako već želiš da komentarišeš. Upravo zbog tog izbegavanja te ljudi i gledaju besno. Takođe kada navučeš masku ako ti neko ide u susret. To im ide na ganglije, što neko hoće da se distancira od njih. A to je već malo ozbiljnija patologija. Prema tome, o drugim stvarima sam ovde govorio. Ne može to kao življi mentalitet i malo drčnosti da se opiše, kako patriJote (ne mislim na tebe) rado primatski primitivizam u našem narodu relativizuju.

 

Eto, ako bog da, potpuno ću se skloniti iz ove zemlje da ne ogrožavam primate življeg mentaliteta time što ih izbegavam ili povremeno podsetim na propisanu distancu tokom pandemije. Jel to dovoljno sklanjanja sa moje strane? (Da ne shvatiš pogrešno, ne očekujem odgovor niti bih nastavio ovu bespredmetnu diskusiju). Žao mi je ono malo pristojnih ljudi koji će ostati ovde i koji ne mogu da se sklone.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Akiro said:

 

Samo subjektivan grubi utisak o godištima na osnovu lične statistike odnosno encounters, mene više fascinira da srednjoškolci izgleda malo ozbiljnije shvataju situaciju, nego oni, koji bi ipak trebalo da su malo zreliji od njih. U svakom slučaju, ova (grubo procenjena) grupa od 20-40 je svakako najagresivnija kada se radi o "njenom pravu" da druge ugrozi svojim ponašanjem i to možda naglašenije kod onih 30-40. U ovoj situaciji, supruga i ja one, koji nam se potpuno nepotrebno a bez maske približe, prvo ljubazno zamolimo da ispoštuju propisanu distancu. Ostavimo drugi korak po strani (taj svakako više nije ljubazan), ali nemaš pojma kakve sve odgovore dobijaš čak i na najljubazniju molbu da se malo udalje, od verbalnih izliva Vukovog rečnika do direktnih pretnji fizičkim obračunom. Današnji aktuelni biser: čekaj samo da odem do kola, pa ćeš videti tvoju distancu (nemam pojma da li je lik mislio da iz kola izvadi pajser ili utoku). Zato što smatram da ne treba da mi zalazi u separe u bašti restorana dok se igra sa detetom i da mi zapljuje kafu. Tip je čak još više popi*deo kad smo popakovali pića i otišli u drugi separe. Znači nije mu čak ni stalo do pobede, osvajanja terena, do toga da nas uspešno oterao, ne, lika je baš iznerviralo što ga ne želimo blizu. I da ne bude da su samo baš mlađi, i onaj mali procenat matorih, koji se ne štite, su isto tako agresivni u isterivanju svog "prava".

 

Ima tu i neki drugi obrazac, nije to samo lakomislenost i komfor. Očigledno se mnogi osećaju direktno uvređenim kad pokažeš da želiš distancu od njih. Valjda nešto po principu: ti ćeš da mi kažeš da sam ja kužan ili nešto slično, ti ćeš da me izbegavaš, e sad ćeš da vidiš. Pojedinci maltene reaguju kao da si im opsovao najrođenije. Kad konobar odbije bakšiš i postane izrazito neljubazan samo zato što si ga zamolio da stavi masku kad priđe stolu (na šta je obavezan) ili kad ti lik ide prema tebi na ulici a ti pređeš na drugu stranu ulice a on skrene takođe pa opet ravno na tebe, etc, etc. Dobijaš i poglede mržnje ako navučeš masku kad ti neko ide u susret (ponekad i zajedljive komentare). To su već priče za ozbiljnu analizu. Lakomislenost razumem, iako je smatram bezobrazlukom u ovoj situaciji, ali ove agresivne reakcije na to što samo hoćeš da se zaštitiš... Možeš samo da se krstiš. Izgleda da se pojedincima to češće dešava pa su izpi*deli, ne želim ni da zalazim u tu patologiju.

 

Ne čudi me da mlađi nisu zaplašeni i da im se svečano za sve hebe, ali me čude neke druge stvari. I da, čude me. odnosno pozitivno su me iznenadili srednjoškolci. Neočekivan broj njih se pristojno ponaša, t.j. donekle poštuje mere,a ako i ne, makar su samo lakomisleni bez onog patološkog dela, koji krasi ove malo starije.

 

Ovde si u pravu, ima ljudi koji vole da zabijaju nos u tudja posla i ne znaju sta ce sa sobom pa koriste priliku da iskale bes na drugima.

 

To jeste nevaspitanje i takvih ima u svim uzrastima, samo su sad penzioneri zaplaseni pa se manje srecu na ulici.

 

21 hours ago, Akiro said:

Naravno da vlast sa sve svojim podguznim mušicama iz tzv. kriznog štaba za sve snosi najveću krivicu, tu nema spora, to uključuje i ovaj duboko isfrustriran narod koji je posledica (ne samo) te vlasti. Ali tu dolaze do izražaja i neke osobine koje nisu samo proizvod (raznih) vlasti. Dovoljno da poželim da onaj manji procenat pristojnog sveta u kompletu izbegne iz ove zemlje u neka normalna okruženja bez ovih patologija i ostavi materijal od koga se pita ne pravi da se podavi u sopstvenom materijalu od koga se pita ne pravi pod vlašću, od koje se pita ne pravi, a koju su većinski sami birali jer im baš takva i odgovara.

 

I da, ima jedan obrazac, ljudi veruju samo ono što žele da veruju, to jest, što im odgovara. Da smo "pobedili" Covid je veliki broj veoma rado poverovao, da se Covid vratio with a vengeance (odnosno nikada ni nije bio "pobeđen") uz sve mračenje vlasti i "struke" te struke, nešto ne žele da poveruju ili veruju za tri dana. How convenient.

 

Ma nije bas lako otici iz zemlje, pogotovo ljudima koji su orijentisani na poslove koji se ne traze nigde u inostranstvu. A opet, da se rade fizicki teski poslovi samo da bi se pobeglo iz zemlje, nije ni to resenje.

 

To o cemu pricas se naziva confirmation bias. Zapravo, jedan deo ce tako da se ponasa, ima i nas koji ne dozvoljavamo da se majmuni na vlasti i u kriznom stabu izivljavaju, da nas lazu i drze kao da smo stoka u feudalnom drustvu prema kojoj mozes kako hoces. Ne mogu vise da uvode nikakve policijske casove, a mesec dana su se pravili ludi samo da bi Saruman mogao da izadje i kaze "nije im uspela kampanja bojkota u koju su ulozili milione".

 

Nigde u Evropi nisu dozvoljeni gledaoci na fudbalskim mecevima, mi smo dobili 20 000 ljudi na jednom mestu i kretena na mestu predsednika koji se bavi koji su navijaci sirili zarazu, a koji ne.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, John Dies at the End said:

 

Naravno... I ja praktikujem isto... Par dana bio u jednom pod Kopaonickom selu,  danas-sutra Jastrebac, ali svakog dana moram da objašnjavam podmladku zbog čega ne smemo u Vrnjačku/Ribarsku/Soko banju (navikli jbg) 😄 ...

Previše je obolelih u Kruševcu i okolini, ali nikakve mere se ne primenjuju i ne sprovode ( osim na papiru ili dnevniku RTS/Pink)  da se koliko toliko ublaži situacija.

 

Ako hoćeš predlog za jednodnevni izlet, preporučujem Borački krš. Od BG ideš za Kragujevac, za zatim prema Kniću, čijoj opštini pripada. Prošle godine sam bio krajem leta ili početkom jeseni, a zgodno je otiči radnim danom. Uspon nije težak, staze su dobro označene, predeo je lep, a radnim danom i nema nešto ljudi. Podmladak će se malo zamoriti, pa nećeš morati da ih dodatno zabavljaš 😉 Možeš da pogledaš i na internetu kako izgleda jer ipak je bolje videti slike nego da prenosim detaljnije utiske pošto svako ima svoju percepciju.

 

 

10 hours ago, Akiro said:

...

 

Bašta restorana, o kojoj govorimo je bašta Golfa u Košutnjaku. Pristojno, porodično mesto, u koje ne dolazi klasična kafanska publika, sa ogromnim razmakom između stolova i dovoljno mesta da deca jurcaju a da ne moraju baš da ti se približe, a pogotovo ne ako sediš u separeu. Restoran sprovodi mere. Tri kelnera, koji opslužuju baštu, jedan u kontinuitetu drži masku, drugi je drži kao portiklu pa podigne kad se približi stolu a treći je prvo non-stop držao kao portiklu a sada uopšte više ne drži. Uglavnom imamo posla samo sa prvom dvojicom, ovaj treći nam je zapao jedan dan. U kojoj kristalnoj kugli to predvideti? Do tog dana sa dotičnim nismo ni imali posla pa na njega nismo ni obraćali pažnju. Mi dnevno plaćamo gorivo od Zemuna do Košutnjaka upravo da bi izbegli neke situacije. Ako tamo ima, malo da karikiram, u bašti otprilike hektar da deca mogu da jurcaju i ne moraju nikome pri tome nepropisno da se približe, u kojoj kugli da vidim da će se naći majmun, koji smatra da njemu i detetu pripada sav prostor i da može da zalazi i u separee u kojima drugi sede zato što je detetu iz nekog neobjašnjivog razloga baš dunulo da ide u tom pravcu? A tek u kojoj da predvidim da će reagovati kao neandertalac kada ga zamoliš da se drži na propisanom razmaku? Van te situacije, taj lik je sedeo sa porodicom na ručku. Ne govorimo o bahatom kafanskom pijancu koji je predvidljiv.

 

...

 

Ako ti nije mrska malo duža vožnja, možeš da skokneš do Bojčinske šume ili do Kupinova. U Bojčinskoj šumi imaš restoran koji drže Srbijašume i gde imaš nekoliko separea koji izgledaju kao kućice, a evo i slike sa interneta:

etno-restoran-bojcinska.jpg

Kod restorana počinje i trim-staza, mada ima i širi asfaltni put ka  nekom spomeniku iz NOB-a. Trim stazom se može napraviti krug, mada i kroz šumu ima više putića, od kojih jedan vodi kroz njive ka nekoj farmi konja, a relativno je pust.

 

Nedaleko odatle u Kupinovu imaš i restoran „Šanac”, koji je u sličnom fazonu, a na internetu ćeš lako naći i više slika i kontakt podatke. Restoran je odmah naspram neke crkve, stolovi su udaljeni jedni od drugih, a može se prošetati i malo kroz šumu uz Savu. Napominjem da ne znam koliko osoblje nosi maske, ali se može pitati telefonom. Pre 10-15 dana sam samo prošao tuda, nije čak ni bilo nešto gostiju (radni dan), ali nisam ulazio i nemam sveže utiske o klopi. Koliko se sećam od ranije, imaju neki paprikaš od divljači, svežu rečnu ribu, neka sremska jela i klasičan roštilj, a vlasnik je bio ljubazan i prijatan.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, LjubavPremaMolu said:

 

Mislim da deo problema leži u tebi. Prvo si pisao kako ti se neka klinka naslonila na leđa dok si čekao pred bankomatom. Ja sebi u životu nisam dozvolio da čekam u redu pred bankomatom, uopšte ne mogu da shvatim zašto bi neko dozvolio sebi tako nešto. Vidiš izdaleka ima li nekog pred bankomatom, ako ima - ništa.

Dalje, u kojoj situaciji ste ti i supruga uopšte imali potrebu da govorite drugima da drže distancu? Nije li jednostavnije da vi držite distancu od drugih? Zašto se uopšte upuštati u bilo kakvu raspravu ako za to nema potrebe? Sledeći primer: bašta restorana. Pa ako ti je poznato da u taj restoran može doći neko koji nije dobacio do nivoa homo sapiensa, i ako znaš da taj restoran nema ili ne sprovodi mere zaštite, zašto ideš u taj restoran? Mislim, u pravu si da su ljudi u Srbiji malo drčniji i mnoge stvari uzimaju previše lično, ali upravo zbog tog "življeg" mentaliteta i očekivanog obrasca ponašanja je moguće prilagoditi se i reagovati u skladu sa konkretnom situacijom. Neću započinjati o poigravanju sa intelektualno inferiornijim jedinkama ali generalno bi trebalo biti dečija igra izbeći konflikte sa budalama bez da se time naruši kvaliteta života. Ok, uvek može ispasti neka neočekivana situacija, ali u principu ekstremno retko.

Prijatelju, Akiro je ubedljivo prvi na ATP listi svih forumasa sto se tice distance, dezinfekcije i ostalih mera. Bezi drugom na listi 38485893 poena. 
Ako se on ne ponasa najopreznije i najodgovornije moguce, mi ostali necemo jeseni docekati.

  • Like 6
  • Ha-ha 11
Link to comment
Share on other sites

Ja sam i prestao da pratim te podatke. Kada sam bio banovan pre dva meseca, Amerika je imala 82 hiljada umrlih od virusa. Sada pogledah, 148 hiljada preminulih.

 

Koja je to država i sposobnost njene vlasti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gospodja tasta radi u jenoj vecoj kovid bolnici u BG (da ne navodim koja, ali jedna od najvecih i najvaznijih): kaze da su danas otpustili cetvrtinu laksih pacijenata. Sto se tezih tice, neke skidaju sa respiratora na kiseonik, ali ih vec sutradan vracaju. Tako da i to treba uzeti u obzir kada je broj osoba na respirstoru u pitanju, da to sto broj varira da su cesto u stvari iste osobe.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je članu Kriznog štaba, epidemiologu Predragu Konu, kada je u petak ujutru na RTS-u govorio o epidemiološkoj sutuaciji u Beogradu "čaša bila do pola puna", da bi u toku gostovanja na televiziji N1 u petak uveče postala "do pola prazna". Bilo da je na to uticao ambijent u studiju ili doba dana, Kon je jutros rekao da u Beogradu imamo "jasno zaravljenje krivulje", dok je večeras izjavio da se situacija u prestonici nalazi "na ivici" i "lako može da sklizne na pogrešnu stranu".

 

https://nova.rs/drustvo/oprecne-izjave-dr-kona-o-situaciji-u-beogradu-u-jednom-danu/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Indija i Pakistan su izgleda jedine zemlje na svetu u kojim zene umiru u vecem procentu od muskaraca. Info koji sam procitao samo par dana od upisa u kojem sam pisao o mom utisku na osnovu slucajeva zarazenih koje poznajem da zene tipa 5-6 puta lakse podnose zarazu, tj neuporedivo bolje od zvanicnih podataka koje nam dolaze sirom sveta i kazu da je odnos oko 60-40 sto se umrlih tice.
Sta znam, valda su godine zanemarivanja zdravstvene nege zbog potlacenog polozaja u drustvu uzrok. Takodje se navodi da su muskarci cine 3/4 ukupno zarazenih, sto ima smisla posto su mnogo vise u pokretu, odlaze na posao u vecim procentima i sl.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, RatzenStadt said:


Sta znam, valda su godine zanemarivanja zdravstvene nege zbog potlacenog polozaja u drustvu uzrok. Takodje se navodi da su muskarci cine 3/4 ukupno zarazenih, sto ima smisla posto su mnogo vise u pokretu, odlaze na posao u vecim procentima i sl.


Mislim da je osnovni uzrok ovakve statistike u drustvima izrazite rodne neravnopravnosti i uopste nejednakosti, taj sto zene nemaju pristup zdravstvu sve dok nije kriticno, a onda je obicno i prekasno. Muskarac je taj koji odlucuje da li ce je odvesti lekaru i platiti za njeno lecenje, a mnogi ce to uraditi tek kad ona bude toliko bolesna da je neupotrebljiva za kucne poslove, brigu o deci i muzevljevim roditeljima, rad u polju... Sam ce se testirati i traziti zdravstvenu pomoc mnogo pre toga. Isto ce uraditi i za svoje sinove, ali ne i za kceri.

 

Citala sam da se u vreme ove (kao uostalom i svake druge) krize, ovi sistemi uglavnom oslanjaju na dobrovoljni rad zena, koji zamenjuje nepostojeci sistem zastite javnog zdravlja. Volonteri idu po selima, ulaze ljudima u kuce, sve to bez zastitne opreme. Kazu da je u Indiji oko 900 000 takvih volontera, iskljucivo zena. Istovremeno postoji i podatak da muskarci koriste zdravstvene usluge u dvostruko vecem obimu od zena. Dodaj tu i fizicko nasilje nad njima, kao i vecu izlozenost gladi i siromastvu, i eto ti objasnjenja. Ne treba ga traziti u proslosti i generalno slabijem imunitetu i opstem zdravlju zena, mada i to igra ulogu. Ali sve ovo se dogadja SADA, i to u zastrasujucim razmerama.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja sam ovih dana kod đevojke u Budvi.

 

Kaže; obavezno nošenje maske i na otvorenom i zatvorenom. Po danu masku nosi oko 20% ljudova, još 20% ispod brade ili oko ruka.

 

Uveče, nakon 20:00 sati masku nosi max 5% ljudi. Distance ni u tragovima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Suljo objasnio:

 

- Nabili su ljudima maske na lice, a nikom nisu rekli koje su maske kvalitetne, koje su korisne, a koje štetne, kako i koliko se dugo mogu koristiti, koliko udaljene ili priljubljene za usta. Nije virus muha pa da se maskom spreči. Virus je deo vazduha, on je nevidljiv – počeo je Ugljanin.

 

Dodao je i da je virus došao iz Kine i da kod nas „nije bio veliki stepen“. 

- Tek kada su počele maske da se koriste povećao se broj smrtnosti. A zašto? Možda je neko u tim maskama, na svaku stotu stavio malo virusa ili nekog bojnog otrova i napravio nam problem ovde - kazao je Ugljanin.

  • Ha-ha 5
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Suljo objasnio:

 

- Nabili su ljudima maske na lice, a nikom nisu rekli koje su maske kvalitetne, koje su korisne, a koje štetne, kako i koliko se dugo mogu koristiti, koliko udaljene ili priljubljene za usta. Nije virus muha pa da se maskom spreči. Virus je deo vazduha, on je nevidljiv – počeo je Ugljanin.

 

Dodao je i da je virus došao iz Kine i da kod nas „nije bio veliki stepen“. 

- Tek kada su počele maske da se koriste povećao se broj smrtnosti. A zašto? Možda je neko u tim maskama, na svaku stotu stavio malo virusa ili nekog bojnog otrova i napravio nam problem ovde - kazao je Ugljanin.

Nestore izađi iz Ugljanina!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

To se podrazumeva, ono što nije jasno zašto nam je posle pobede potrebno:

Vučić: Spremni smo da se suočimo sa mnogo težim talasom koronavirusa

Kakav novi talas, kad je Vučić lično garantovao pobedu?

 

Pih, pa pobedom nad prvim talasom naravno. Nismo ga razumeli, zna se da lik ne greši.

 

13 minutes ago, Clash said:

Suljo objasnio:

 

- Nabili su ljudima maske na lice, a nikom nisu rekli koje su maske kvalitetne, koje su korisne, a koje štetne, kako i koliko se dugo mogu koristiti, koliko udaljene ili priljubljene za usta. Nije virus muha pa da se maskom spreči. Virus je deo vazduha, on je nevidljiv – počeo je Ugljanin.

 

Dodao je i da je virus došao iz Kine i da kod nas „nije bio veliki stepen“. 

- Tek kada su počele maske da se koriste povećao se broj smrtnosti. A zašto? Možda je neko u tim maskama, na svaku stotu stavio malo virusa ili nekog bojnog otrova i napravio nam problem ovde - kazao je Ugljanin.

 

Pa to je zato zbog antena koje imaju u maskama. Čim prođeš pored 5G tornja, virus se aktivira. 

 

Čovek znae.

Edited by Darko
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

 

Pih, pa pobedom nad prvim talasom naravno. Nismo ga razumeli, zna se da lik ne greši

to da ne greši je aksiom, i jasno svakom dobronamernom građaninu koji želi dobro Srbiji.
Sad je sve jasno prvom talasu se crno piše. Za 8 dana.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darko said:

 

Pa to je zato zbog antena koje imaju u maskama. Čim prođeš pored 5G tornja, virus se aktivira. 

 

Čovek znae.

Ništa izvadiću antenu iz maske i staviću na telefon, ovo moje govance od telefona samo 4g fata, da ubrzam malo protok 🙂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...