Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, ras kass said:

Sustina je da treba da naucimo da zivimo sa virusom a to cemo postici tako sto cemo 24/7 da vas bombardujemo vestima o koroni, sa umirujucim recima poput strah, panika, katastrofa, upozorenje, haos.... 

Ne treba da panicite, mi panicimo za vas. 

A stiže drugi talas, na jesen, sa nekoliko pikova, svi će d`umremo, osim onih koji neće. Oh well

ima neke ironije da mi je ovo post #1000 na vox-u, nenamerna, a zabavno 🙂

Edited by urosg3
post #1000 da proslavimo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stefan81888 said:

 

Novcane kazne

heh, to bi bilo zanimljivo organizovati. Ko da naplaćuje kazne? Po kom zakonskom osnovu? Kakav je kriterijum, i na čiji teret spada dokazivanje?

Primer 1: ne nosiš masku u zatvorenom objektu, ali postoji distanca
Primer 2: ne nosiš masku na otvorenom, a povremenu prolazi neko pored tebe, i taj koji prolazi ne drđi distancu svojim kretanjem

Baš bih voleo da vidim pravnika da se izbori sa ovim primerima, na stranu da stoji pitanje - ko će da naplaćuje, sa kojim ovlašćenjima, i koliko je ovlašćenih za naplaćivanje.

Link to comment
Share on other sites

A nepravilno nosenje maske samo na ustima? Nošenje maske oko vrata? Mogu li da se nose  letnje maske kada nema snega ili se moraju zameniti zimskim tacno odredjenog datuma? 

 

Najbolje osnovati jednu radnu grupu koja će vremenom prerasti u ministarstvo za maske.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Otprilike da i 99% onih koji nose maske, nose ih nepravilno (vise okačene o uši ne pokrivajući usta i nos; nose se i po nedelju dana iako je većina za jednokratnu upotrebu; dodiruju se prljavim rukama i drže u još prljavijim džepovima, torbicama, novčanicima i kojekude)... Ispada da je ovde nošenje maske nesvrsishodno i da predstavlja neki, nazovimo tako, dekor i modni detalj...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Clash said:

A nepravilno nosenje maske samo na ustima? Nošenje maske oko vrata? Mogu li da se nose  letnje maske kada nema snega ili se moraju zameniti zimskim tacno odredjenog datuma? 

 

Najbolje osnovati jednu radnu grupu koja će vremenom prerasti u ministarstvo za maske.

Ministartstvo za novonormalno, da propisuje i kažnjava.I izdaje potvrde.

 

Odgovoran građanin (0 kaznenih poena)

Odgovornog građanina najbolje opisuje reč samotnjak, mada se u pojedinim delovima naše otadžbine koristi i reč čudak. On ne izlazi, ne druži se ni sa kim, nema bliskog kontakta sa drugim homo sapiens, redovno gleda TV sa nacionalnom frekvencijom  odakle se informiše objektivno, pravovremeno i istinito. Ne pije, ne puši, ne koristi psihoaktivne supstance, ne upražnjava seks, ali je (potpuno neverovatno) - zadovoljan. Izvor njegovog zadovoljstva dolazi iz ponosa što pripada državi koja se na tako jasan i nedvosmislen način bori protiv nevidljivog neprijatelja, što brojke koje svakodnevno na KZŠ iznose članovi Kriznog štaba i pokazuju. Jedina emocija koja se  ponekad potkrade Odgovornom građaninu je zlomisao usmerena prema onima koji podrivaju borbu za javno zdravlje i propisane Mere usmerene na zaštitu njega i ostalih odgovornih sunarodnika. Najsvežiji primer, ne jedini, ali islustrativan je spisak onih koji su potpisali nekakvu peticiju u želji da Korona pobedi.

Odgovorni građanin brzo odagna zlomisao i nađe utehu u činjenici da će najbolje državni organi da se pozabave ovim negativnim pojava, i lažnom brigom tih tzv "potpisnika"

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, urosg3 said:

heh, to bi bilo zanimljivo organizovati. Ko da naplaćuje kazne? Po kom zakonskom osnovu? Kakav je kriterijum, i na čiji teret spada dokazivanje?

Primer 1: ne nosiš masku u zatvorenom objektu, ali postoji distanca
Primer 2: ne nosiš masku na otvorenom, a povremenu prolazi neko pored tebe, i taj koji prolazi ne drđi distancu svojim kretanjem

Baš bih voleo da vidim pravnika da se izbori sa ovim primerima, na stranu da stoji pitanje - ko će da naplaćuje, sa kojim ovlašćenjima, i koliko je ovlašćenih za naplaćivanje.

 

To mozes da pitas pravnike. I onako se puno zakona primenjuje selektivno. Ja ti kazem da je ovo jedan od malo recnika koji nardo razume-udaranje po dzepu.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djole said:

Evo drugar nakon tri nedelje od kraja simptoma (vrlo blagih, niska temperatura dva dana i mali umor)  - opet pozitivan :classic_laugh:

 

Kažu mu da sedi kući još dve nedelje. Da se nije testirao, ne bi ni razmišljao o ovome.

Znam i ja jedan slucaj...Mlad momak, sportista, 18 godina....tri puta testiran, sva tri puta pozitivan, vec 21 dan...Niti jedan simptom nije imao...

Link to comment
Share on other sites

Znam i ja jedan slucaj...Mlad momak, sportista, 18 godina....tri puta testiran, sva tri puta pozitivan, vec 21 dan...Niti jedan simptom nije imao...
Ne znam, s jedne strane je besmisleno da ljudi toliko dugo ostaju u izolaciji, s druge se osećaš neodgovorno ako ne poštuješ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Klotzen said:

N1 : "Sta znaci cifra od 10.000 testiranih svaki dan ?"

Kon : "To bi i ja voleo da znam, to i ja stalno pitam."

 

Aj ti sad veruj u te cifre .

 

People, drzite se dalje od Vucica.

 

Link to comment
Share on other sites

Ova oko nosenja maski: u azijskim zemljama (jugoistocna Azija) vrlo disciplinovano nose maske i po svemu sudeci to je jedan od razloga sto tamo gotovo da i nema Covid-19. 

P. S. Yoyo verovatno zna nesto vise o tome (o kulturi tih naroda etc) jer cini se da i to ima uticaja?!!!?!??! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Squabbit said:

Long Beach Memorial hospital, od marta su vec bili opskbljeni Covid Prayer-om.

Za sada daje dobre rezultate nema nikoga u bolnici sa koviljom.

Idemo samo dvooooolitraaaa8ec98d47da5040c3ad5f261ab5671dac.jpg

Sent from my SM-G965U using Tapatalk
 

 

Alo je to rešio već 17-tog.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Sunshine State said:

Sad dosla s amsterdamskog aerodroma, koji je uz Frankfurt i London najfrekventinij aerodrom u Evropi....pustos...kao da sam na autobuskoj stanici u Srbobranu  😞

 

Kinezi, *ebali vas sismisi, sta uradiste svetu??

Pola godine za sada bukvalno skoro da izbrisem, nadam se da nece cela.

Kad je bal nek je maskenbal:

 

Pennsylvania Reports First Human Case of West Nile Virus in 2020

Harrisburg, PA – Pennsylvania’s first probable human case of West Nile Virus (WNV) infection in 2020 has been detected in a Potter County resident. Samples are being sent to the Centers for Disease Control and Prevention for confirmatory testing. The departments of Health and Environmental Protection strongly recommend that all residents minimize their exposure to mosquitoes.
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Akiro said:

 

Samo subjektivan grubi utisak o godištima na osnovu lične statistike odnosno encounters, mene više fascinira da srednjoškolci izgleda malo ozbiljnije shvataju situaciju, nego oni, koji bi ipak trebalo da su malo zreliji od njih. U svakom slučaju, ova (grubo procenjena) grupa od 20-40 je svakako najagresivnija kada se radi o "njenom pravu" da druge ugrozi svojim ponašanjem i to možda naglašenije kod onih 30-40. U ovoj situaciji, supruga i ja one, koji nam se potpuno nepotrebno a bez maske približe, prvo ljubazno zamolimo da ispoštuju propisanu distancu. Ostavimo drugi korak po strani (taj svakako više nije ljubazan), ali nemaš pojma kakve sve odgovore dobijaš čak i na najljubazniju molbu da se malo udalje, od verbalnih izliva Vukovog rečnika do direktnih pretnji fizičkim obračunom. Današnji aktuelni biser: čekaj samo da odem do kola, pa ćeš videti tvoju distancu (nemam pojma da li je lik mislio da iz kola izvadi pajser ili utoku). Zato što smatram da ne treba da mi zalazi u separe u bašti restorana dok se igra sa detetom i da mi zapljuje kafu. Tip je čak još više popi*deo kad smo popakovali pića i otišli u drugi separe. Znači nije mu čak ni stalo do pobede, osvajanja terena, do toga da nas uspešno oterao, ne, lika je baš iznerviralo što ga ne želimo blizu. I da ne bude da su samo baš mlađi, i onaj mali procenat matorih, koji se ne štite, su isto tako agresivni u isterivanju svog "prava".

 

Ima tu i neki drugi obrazac, nije to samo lakomislenost i komfor. Očigledno se mnogi osećaju direktno uvređenim kad pokažeš da želiš distancu od njih. Valjda nešto po principu: ti ćeš da mi kažeš da sam ja kužan ili nešto slično, ti ćeš da me izbegavaš, e sad ćeš da vidiš. Pojedinci maltene reaguju kao da si im opsovao najrođenije. Kad konobar odbije bakšiš i postane izrazito neljubazan samo zato što si ga zamolio da stavi masku kad priđe stolu (na šta je obavezan) ili kad ti lik ide prema tebi na ulici a ti pređeš na drugu stranu ulice a on skrene takođe pa opet ravno na tebe, etc, etc. Dobijaš i poglede mržnje ako navučeš masku kad ti neko ide u susret (ponekad i zajedljive komentare). To su već priče za ozbiljnu analizu. Lakomislenost razumem, iako je smatram bezobrazlukom u ovoj situaciji, ali ove agresivne reakcije na to što samo hoćeš da se zaštitiš... Možeš samo da se krstiš. Izgleda da se pojedincima to češće dešava pa su izpi*deli, ne želim ni da zalazim u tu patologiju.

 

Ne čudi me da mlađi nisu zaplašeni i da im se svečano za sve hebe, ali me čude neke druge stvari. I da, čude me. odnosno pozitivno su me iznenadili srednjoškolci. Neočekivan broj njih se pristojno ponaša, t.j. donekle poštuje mere,a ako i ne, makar su samo lakomisleni bez onog patološkog dela, koji krasi ove malo starije.

 

Naravno da vlast sa sve svojim podguznim mušicama iz tzv. kriznog štaba za sve snosi najveću krivicu, tu nema spora, to uključuje i ovaj duboko isfrustriran narod koji je posledica (ne samo) te vlasti. Ali tu dolaze do izražaja i neke osobine koje nisu samo proizvod (raznih) vlasti. Dovoljno da poželim da onaj manji procenat pristojnog sveta u kompletu izbegne iz ove zemlje u neka normalna okruženja bez ovih patologija i ostavi materijal od koga se pita ne pravi da se podavi u sopstvenom materijalu od koga se pita ne pravi pod vlašću, od koje se pita ne pravi, a koju su većinski sami birali jer im baš takva i odgovara.

 

I da, ima jedan obrazac, ljudi veruju samo ono što žele da veruju, to jest, što im odgovara. Da smo "pobedili" Covid je veliki broj veoma rado poverovao, da se Covid vratio with a vengeance (odnosno nikada ni nije bio "pobeđen") uz sve mračenje vlasti i "struke" te struke, nešto ne žele da poveruju ili veruju za tri dana. How convenient.

 

Mislim da deo problema leži u tebi. Prvo si pisao kako ti se neka klinka naslonila na leđa dok si čekao pred bankomatom. Ja sebi u životu nisam dozvolio da čekam u redu pred bankomatom, uopšte ne mogu da shvatim zašto bi neko dozvolio sebi tako nešto. Vidiš izdaleka ima li nekog pred bankomatom, ako ima - ništa.

Dalje, u kojoj situaciji ste ti i supruga uopšte imali potrebu da govorite drugima da drže distancu? Nije li jednostavnije da vi držite distancu od drugih? Zašto se uopšte upuštati u bilo kakvu raspravu ako za to nema potrebe? Sledeći primer: bašta restorana. Pa ako ti je poznato da u taj restoran može doći neko koji nije dobacio do nivoa homo sapiensa, i ako znaš da taj restoran nema ili ne sprovodi mere zaštite, zašto ideš u taj restoran? Mislim, u pravu si da su ljudi u Srbiji malo drčniji i mnoge stvari uzimaju previše lično, ali upravo zbog tog "življeg" mentaliteta i očekivanog obrasca ponašanja je moguće prilagoditi se i reagovati u skladu sa konkretnom situacijom. Neću započinjati o poigravanju sa intelektualno inferiornijim jedinkama ali generalno bi trebalo biti dečija igra izbeći konflikte sa budalama bez da se time naruši kvaliteta života. Ok, uvek može ispasti neka neočekivana situacija, ali u principu ekstremno retko.

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam o dve koleginice koje rade sa bratom... Posle 2-3 dana testirane, pozitivne na Coronu (bez komplikacija za sada) . Kontakti, radnici iz iste smene/pogona  u fabrici, naravno, nisu testirani...

 

Da dodam, u velikim trgovinskim lancima, uglavnom se poštuje naredba o obaveznom nošenju maske ( sporadično vidim osobe bez) , dok je situacija u izletištima u okruženju katastrofalna... Bez distance, bez maske, ogroman broj ljudi na malom prostoru, kafići/kafane rade i prepuni su... Toliko o odgovornosti.

 

Edited by John Dies at the End
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, John Dies at the End said:

...

 

Da dodam, u velikim trgovinskim lancima, uglavnom se poštuje naredba o obaveznom nošenju maske ( sporadično vidim osobe bez) , dok je situacija u izletištima u okruženju katastrofalna... Bez distance, bez maske, ogroman broj ljudi na malom prostoru, kafići/kafane rade i prepuni su... Toliko o odgovornosti.

 

 

Evo jednostavnog recepta: Stara planina, Suva planina ili neka slična zabit, vikendica za dve osobe, bicikl na krovu auta, fotoaparat u rancu, nema žive duše kilometrima naokolo i čovek može da se odmori i zaboravi na koronu. Provereno još ranije i funkcioniše.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...