Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

21 minutes ago, stefan81888 said:

 

Ono što izjavi naš krizni štab lagano može i na corona zajenancija temu. Ne uvek ali dosta često. 

Da je pravde, ono sto je nas krizni stab izjavljivao i cinio do sada bi bilo predmet Medjunarodnog Suda u rangu Nirnberga.:default_coffee:

Edited by Kronostime
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

@Akiro

 

Je l' ovo sto si napisao tacno ili neka greska?

"Magnezijum (mi počeli sa nekim od 1900, može to i manje"

 

1900 mg magnezijuma dnevno?!

iJ iliti jedinica štagod da im to značilo, ne mg.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

Izvini, ne znam koliko godina imas, ali ovo je bas, bas naivno.

 

@Akiro

Veoma postujem nacin na koji pristupas brizi za zdravlje, prakticno si uzor na koji bi vecina ljudi (ne samo kod nas) trebali da se ugledaju.

Opet, moram da te upozorim na nove cinjenice I istrazivanja, koje kazu da velike kolicine vitamina C, pogotovo kao suplementi, a ne kao prirodni izvor apsolutno ne doprinose zdravlju, cak nema ni pouzdanih dokaza da ne stete organizmu. A ta casica aronije ujutro ima vise nego dovoljno vitamina C za ceo dan sve da nista ne jedes  ceo dan. Cink I selen treba unositi kroz ishranu (opet   no-no suplementima) a vitamin D se najbolje proizvodi izlaganjem suncu najmanje 15min svakog dana.

 

Slažem se, najbolje bi bilo da se sve kroz ishranu reši, ali ne može uvek ni vremenski da se stigne da se sve tako isplanira i sprovede a kamoli da se tolike količine hrane unesu. Ja već jedem dosta voća i povrća, gde bih još više da ukombinujem sve šta treba. Ovo sada je preventiva za Coronu, preživeću tri meseca nekako da gutam sva ova njesra, u normalnom slučaju uzimam uglavnom samo Aroniju i matični mleč.

 

Vitamin C je posebna priča, pušim ko Turčin i stručno ga uništavam. Tu sama Aronija nije dovoljna. Morao bih još i Kivija da rokam, ali mi je to već malo previše hardvera.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Pletilja said:

Iskreno se nadam da ste mladi, zdravi i da imate zeludac kao noj. Morala bih sve gorepomenuto da konzumiram zbog primarne dijagnoze koja nije ni malo naivna ali ne uspevam. Izdrazala sam nekoliko meseci i zavrsila sa hronicnim gastritisom koji ne podnosi nistas vise od meda sa maticnim mlecom i kapsula Zn i Cr i to kad imam dobar dan. Oprez, osim dnevnih doza, postujte i pravila iz deklaracije kad se sta uzima i nikako na prazan stomak osim ako to nije tako preporuceno. 

Imam gastritis, na sve ovo ide Nopaza a supruga plus i Liobif.

 

Ko ima vremena, može to sve da reši i ceđenjem voća i povrća uz dnevno navlačenje velike količine istog. Evo nešto što, doduše, brutalno deluje po gastritis, ali zimi ozbiljno jača imunitet i sprečava da te obori neki virus. Bela rotkva (po mogućnosti kineska, jer ona druga smrdi kao tvor), cvekla i celer. Sve to sirovo iseckaš u blenderu u salatu, začiniš i zdrava si ali ti stomak pati. Ja to zimi jedem i trpim posledice. Može i da se cedi, naravno. Ali mrzi me da čistim aparat za ceđenje od celuloze svaki put.

 

Idealno je da svaki dan cediš zelenu jabuku, šargarepu, pomorandžu, celer,  cveklu, belu rotkvu. Na to dodaš još čašu kupovnog soka paradajza (likopenu termička i druga obrada ne šteti) i bog da te vidi. Dodaj Aroniju i matični mleč i imaš gotovo sve na okupu. U tečnom obliku bez celuloze ti neće škoditi stomaku. Fali samo još đumbir, koji svemu kvari ukus i, eventualno, prah Ašvagande, koji takođe kvari ukus. Dejstvo na imunitet i antioksidativno dejstvo navedene kombinacije je bolje od svih tableta. Ali ta priča traži dosta posla i discipline. Mi smo odustali.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Ljudi, ako se @Akirone daj Boze zarazi, mi drugi onda nemamo sta da trazimo! Pored ovolikih mera spoljasnje dezinfekcije i "unutrasnje" prevencije, on je kao vitez u oklopu pred strelom!

Ako se Akiro zarazi, onda nam ne preostaje nista do:

 

 

 

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

Izvini, ne znam koliko godina imas, ali ovo je bas, bas naivno.

 

Za nekog naivno a za nekog jednostavno.

Ovde se radi o 3 operacije: prikupljanje podataka, unos i obrada istih, s tim sto je obrada automatska i svodi se samo na sabiranje i prebacivanje u procente, sa nekih 50ak lokacija.

U 21. veku to nije big deal organizovati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

Ljudi, ako se @Akirone daj Boze zarazi, mi drugi onda nemamo sta da trazimo! Pored ovolikih mera spoljasnje dezinfekcije i "unutrasnje" prevencije, on je kao vitez u oklopu pred strelom!

Moram tako, za dozvolu za trajni boravak u Grčkoj i još neke stvari sam morao gomilu dokumentacije da skupim i u najgore vreme da obilazim opštine, druga nadleštva plus sud da dobijem apostilu na to sve. Plus vožnja od ukupno nekih jedanaest sati sa prvo bugarskom pa našom šlep službom sa vozačima, koji ne veruju da Corona postoji. I tako još niz sličnih sitnica... Na jednoj strani se čuvam, na drugoj, hteo ne hteo, moram da se izlažem.

Edited by Akiro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Akiro said:

Moram tako, za dozvolu za trajni boravak u Grčkoj i još neke stvari sam morao gomilu dokumentacije da skupim i u najgore vreme da obilazim opštine, druga nadleštva plus sud da dobijem apostilu na to sve. Plus vožnja od nekoliko sati sa prvo bugarskom pa našom šlep službom sa vozačima, koji ne veruju da Corona postoji. I tako još niz sličnih sitnica... Na jednoj strani se čuvam, na drugoj, hteo ne hteo, moram da se izlažem.

 

Ma samo napred, kamo srece da je vecina tako predostrozna!

Srecno s grckim trajnim boravkom 🙂

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Samo sam hteo da dodam nesto na komentar @djura.net u vezi D vitamina i vremena potrebnom da se provede izlozeno Suncu za dovoljnu dnevnu dozu.

Ja sam u Maju mesecu radio krvnu analizu na vitamin D (izmedju ostalog) posto sam imao blagu upalu grla mesec dana bez prekida. Ispalo je da imam 17 cega god po cemu god.

Referentne vrednosti su :
< 50 deficit
50< x <75 nedovoljno

75 < optimalno

Doktorica mislila da je laboratitis, pa smo ponovili i na ponovljenom uzorku sam imao 16 😞 . Naravno, doktorka je bila blago sokirana tom brojkom i prepisala mi je terapiju da pijem 7 nedelja 1 tabletu dnevno sa 5600 jedinica i nakon toga jos po jednu tabletu nedeljno narednih nemogudasesetimkoliko nedelja. U narednih 5 dana cu ponoviti analizu da vidimo sta se postiglo u medjuvremenu.

 

Elem, posto je poznato da je udeo D vitamina u organizmu 5-20% unesen preko hrane, a ostatak od Sunca, hteo bih da prenesem moje iskustvo tj moj nacin zivota koji me je doveo do toga.
Dakle, verovali ili ne, mene vec 13 godina (sada mi je 32-e) nije videla plaza ili neka sportska aktivnost, setnja ili bilo sta slicno sto bi me nateralo da provedem u kontinuitetu duze od 15 minuta izlozen Suncu. Bukvalno shvatite to kad kazem "nijednom". Jbg, ima nas svakakvih.
No poslednjih godinu dana od kako radim iz kancelarije imam bar 7-8 izlazaka na cigaru i nikada (bukvalno shvatite opet) ne bezim od Sunca tada, cak ni kada je 40+ stepeni. Kada se kumulativno skupi, to je 30-ak min dnevno. Na to dodati vreme koje provedem u dolasku/odlasku sa posla, odlazak u radnju/kladionicu i sl, dodje se do cifre od minimum 60 minuta dnevno (izuzimajuci kisne/snezne dane ofc). Malo ljudi moze da se pohvali tim u zimskom periodu. Takodjer, u Februaru sam krenuo sa onim Solgar tabletama za kalcijum koje pored kalcijuma imaju 400 jedinica vitamina D zbog problema sa kostima. Pio sam jednu dnevno nekih 45 dana.

No, nivo vitamina D mi je i dalje kriminalno nizak.

Zakljucak koji se namece prostom logikom je da je najbitnije biti izlozen Suncu dugo i u kontinuitetu i izloziti koliko god je moguce tela Suncevim zracima, jer ovi izlasci u sorcu i majici (ili zakopcan do grla u zimskim danima) ocigledno nisu dovoljni ni za sta ako provodim po 5-10 minuta napolju.

U svakom slucaju, javljam kako ce da prodju ove analize na koje cu da odem za koji dan i koliko je terapija tabletama ucinkovita. Upala grla mi se nije vracala u medjuvremenu btw.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ma samo napred, kamo srece da je vecina tako predostrozna!

Srecno s grckim trajnim boravkom 🙂

Taj bi trebalo relativno lako da dobijem pošto mi je supruga ima i švajcarski pasoš, znači equal to EU-citizen, pa ja prolazim kao prizetko kad ona dobije boravak, problem je ući u Grčku. Ubi nas onaj udes u Bugarskoj 5. i to 24km pre grčke granice a 6. su Grci zatvorili prolaz za naše. Sad čekam ili da popravimo statistiku ili da mi advokat izmulja verodostojnu žvaku zašto sam baš sad neophodan u Grčkoj. Vidim već da pre septembra ništa nema od Grčke. Dobro, makar da izbegnemo zimsku turu Corone, koja bi mogla i gora da bude.

Link to comment
Share on other sites

Sto se sunca tice....svaki bogovetni dan, evo vec 15 godina, minimum 3-4 sata pod zvezdom 😁 Kako nisam neki rak koze zakacio boga pitaj...Inace i ovo vreme dok smo bili zakljucani sam slicno radio...pre podne od 8-10 i predvece od 17-19...dvoriste, kafa, rakìja, ko sta voli...i sunce...Inace, nisam bio prehladjen brat bratu jedno 7-8 godina, dal' ima nekog uticaja, pojma nemam...😁

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, RatzenStadt said:

Samo sam hteo da dodam nesto na komentar @djura.net u vezi D vitamina i vremena potrebnom da se provede izlozeno Suncu za dovoljnu dnevnu dozu.

Ja sam u Maju mesecu radio krvnu analizu na vitamin D (izmedju ostalog) posto sam imao blagu upalu grla mesec dana bez prekida. Ispalo je da imam 17 cega god po cemu god.

Referentne vrednosti su :
< 50 deficit
50< x <75 nedovoljno

75 < optimalno

Doktorica mislila da je laboratitis, pa smo ponovili i na ponovljenom uzorku sam imao 16 😞 . Naravno, doktorka je bila blago sokirana tom brojkom i prepisala mi je terapiju da pijem 7 nedelja 1 tabletu dnevno sa 5600 jedinica i nakon toga jos po jednu tabletu nedeljno narednih nemogudasesetimkoliko nedelja. U narednih 5 dana cu ponoviti analizu da vidimo sta se postiglo u medjuvremenu.

 

Elem, posto je poznato da je udeo D vitamina u organizmu 5-20% unesen preko hrane, a ostatak od Sunca, hteo bih da prenesem moje iskustvo tj moj nacin zivota koji me je doveo do toga.
Dakle, verovali ili ne, mene vec 13 godina (sada mi je 32-e) nije videla plaza ili neka sportska aktivnost, setnja ili bilo sta slicno sto bi me nateralo da provedem u kontinuitetu duze od 15 minuta izlozen Suncu. Bukvalno shvatite to kad kazem "nijednom". Jbg, ima nas svakakvih.
No poslednjih godinu dana od kako radim iz kancelarije imam bar 7-8 izlazaka na cigaru i nikada (bukvalno shvatite opet) ne bezim od Sunca tada, cak ni kada je 40+ stepeni. Kada se kumulativno skupi, to je 30-ak min dnevno. Na to dodati vreme koje provedem u dolasku/odlasku sa posla, odlazak u radnju/kladionicu i sl, dodje se do cifre od minimum 60 minuta dnevno (izuzimajuci kisne/snezne dane ofc). Malo ljudi moze da se pohvali tim u zimskom periodu. Takodjer, u Februaru sam krenuo sa onim Solgar tabletama za kalcijum koje pored kalcijuma imaju 400 jedinica vitamina D zbog problema sa kostima. Pio sam jednu dnevno nekih 45 dana.

No, nivo vitamina D mi je i dalje kriminalno nizak.

Zakljucak koji se namece prostom logikom je da je najbitnije biti izlozen Suncu dugo i u kontinuitetu i izloziti koliko god je moguce tela Suncevim zracima, jer ovi izlasci u sorcu i majici (ili zakopcan do grla u zimskim danima) ocigledno nisu dovoljni ni za sta ako provodim po 5-10 minuta napolju.

U svakom slucaju, javljam kako ce da prodju ove analize na koje cu da odem za koji dan i koliko je terapija tabletama ucinkovita. Upala grla mi se nije vracala u medjuvremenu btw.

spacer.png

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, zoe Bg said:

352/10310/9

 

Na respiratoru 198

 

3 minutes ago, Sunshine State said:

Draga mi ova zena @zoe Bgkao forumski covek, ali se poslednjih dana/nedelja plasim njenih postova 😮

ja samo gledam ka`će taj kolektivni imunitet

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Darija je vec zasela u ministarsku fotelju...ovi iz SNS-a da hvataju beleske kako se diskredituju kolege koje su se drznule da upute kritiku...Ne bih se zacudio da "Miss Piggy" u dogledno vreme "zajasi" i premijersko mesto...demagog par ekselans...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...